Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#795969 Δεν αλλάζει μόνον η πρίζα, αλλά ΚΑΙ το καλώδιο, όπως επίσης και η ασφάλεια στον πίνακα. Επιπλέον, κάποιοι προτείνουν και αλλαγή του ρελέ διαρροής. Επίσης, πάρα πολλοί φορτιστές, δίνουν και πρίζα σούκο. Γενικώς, το να φορτίζεις με απλή πρίζα, απαιτεί να έχεις άπειρο χρόνο στην διάθεσή σου, ειδικά αν έχει αδειάσει η μπαταρία.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#795987 Καλά ποτέ δε το αφήνεις (ή αφήνω) να αδειάσει αλλά ναι θα μου τα πει και ο ηλεκτρολόγος αυτό. Το σημαντικότερο είναι η σωστή πρίζα από ότι κατάλαβα με τον στόχο τα 3 που έχω.

Συνήθως φορτίζω όταν πάει στο 40-50%, οπότε η λογική στο σπίτι είναι ότι το βάζεις το βράδυ πχ 10 και το πρωί (μιλάμε για εξοχικό) σε 12 ώρες έχει πάρει 180κμ, πολύ λιγότερα από αυτά που θα κάνεις τη μέρα.

Άλλωστε υπάρχουν και ταχυφορτιστες στην Αθήνα, πχ καρεντα Αργυρούπολη και Μαρούσι έχει 180αριδες οπότε πας γεμάτος εύκολα.

Γενικά είναι πολύ μα πολύ πιο εύκολο από ότι το περίμενα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#795988 Καλό είναι, για προστασία της μπαταρίας, η φόρτιση να βρίσκεται κοντά στο 50%. Αν δηλαδή κάθε μέρα ξέρεις ότι καταναλώνεις ~10%, ρυθμίζεις το max % στο 55% και κάθε βράδυ το βάζεις στην πρίζα. Οπότε τελικά παίζεις καθημερινά μεταξύ 45% και 55%. Αν φυσικά παίζει το ενδεχόμενο για περισσότερα km, ρυθμίζεις αναλόγως.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#795997 Το θέμα είναι που είναι το εξοχικό και το τι αποστάσεις θα καλύπτεις με το αυτοκίνητο, έχοντας ως βάση το εξοχικό. Τις περισσότερες φορές η βραδινή φόρτιση φτάνει και με το παραπάνω για να κινηθείς τριγύρω. Τώρα αν είναι να κάνεις τουρ, υπάρχουν και οι ταχυφορτιστές στον δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#796005 Νίκο καλοτάξιδο!!
Αντικατάσταση του κόντιακ είναι;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#796017
Dimsabas έγραψε:και το EVO για γούστα

Λίγα τα ψωμιά του, τώρα που είδε το φως το αληθινό :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#796021
edmond έγραψε:Νίκο καλοτάξιδο!!
Αντικατάσταση του κόντιακ είναι;
Ευχαριστώ!! Ομολογώ ότι μου αρέσει αυτή η χαλαρή καθημερινή μετακίνηση αλλά χρειάζεται ισορροπία βέβαια γιαυτό υπάρχουν και τα υπόλοιπα.

Σωστά του kodiaq. Τι φανταστικό αυτοκίνητο ήταν αυτό. Με διαφορά το καλύτερο μέχρι τώρα. 2λτ ντιζελ dsg 150 άλογα χώροι τρελοί. Φοβερό!

Ντιμσαμπας, καρτ εννοείται. Σάββατο προπόνηση με το εξαταχυτο.

Σκοτζεζε, μαζέψου. Χαχαχα. Το εβο δε θα πουληθεί ποτέ. Ποτέ! Θα αμολυσω τον Ντιμη. Παίζει να μπει καμία hks τουρμπινα θα δούμε αν και μάλλον όχι. Δε ξέρω.


< >
Τελευταία επεξεργασία από Nikos! και 01 Δεκ 2022, 13:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#796022
axel12p έγραψε:Το θέμα είναι που είναι το εξοχικό και το τι αποστάσεις θα καλύπτεις με το αυτοκίνητο, έχοντας ως βάση το εξοχικό. Τις περισσότερες φορές η βραδινή φόρτιση φτάνει και με το παραπάνω για να κινηθείς τριγύρω. Τώρα αν είναι να κάνεις τουρ, υπάρχουν και οι ταχυφορτιστές στον δρόμο.

Εξοχικό είναι λίγο έξω από Αθήνα. Οπότε βραδινή φόρτιση more than enough.


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#796024
Nikos! έγραψε:Σκοτζεζε, μαζέψου. Χαχαχα. Το εβο δε θα πουληθεί ποτέ. Πότε! Θα αμολυσω τον Ντιμη. Παίζει να μπει καμία hks τουρμπινα θα δούμε αν και μάλλον όχι. Δε ξέρω.
< >

Έλα ντε, κι εγώ το πότε ακριβώς δεν ξέρω :lol: . Γλώσσα λανθάνουσα τα αληθή λέγει :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#796025
Scotch έγραψε:
Nikos! έγραψε:Σκοτζεζε, μαζέψου. Χαχαχα. Το εβο δε θα πουληθεί ποτέ. Πότε! Θα αμολυσω τον Ντιμη. Παίζει να μπει καμία hks τουρμπινα θα δούμε αν και μάλλον όχι. Δε ξέρω.
< >

Έλα ντε, κι εγώ το πότε ακριβώς δεν ξέρω :lol: . Γλώσσα λανθάνουσα τα αληθή λέγει :shifty:

Σταμάτα. Χαχαχα. Το έφτιαξα. Μου το χαλάσε το SwiftKey.

ΠΟΤΈ!


< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#796067
Geo f1 έγραψε:Δώσε φωτο με Βιλνεβ στο λαο

Max Verstappen
Εικόνα

Με τον παππού


< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#796078 Απορία.

Αυτές οι φωτό περιλαμβανονται σε κάποιο από τα πακέτα ή είναι δωρεάν;

Και αν αποφασίσεις να φωτογραφηθει εκείνη την στιγμή χωρίς να έχεις προπληρώσει τί γίνεται; Έχουν κάποιον από το entourage τους με POS;

Ο Μάξ πόσο να χρεώνει;