Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#714867
Νίκος Παππάς έγραψε:
markvag έγραψε:
NickTG έγραψε:
markvag έγραψε:Όλα καλά, και μαζί του σε όσα λέει (και μακάρι να μπορούσα να τα κάνω κι εγώ), αλλά το δωρεάν είναι πολύ αστείο. Απλά το προπληρώνεις... 20 χρόνια μαζί.


Όχι ακριβώς.
Ανάλογα την εγκατάσταση η απόσβεση έρχεται πολύ νωρίτερα και μετά έχεις κέρδος.


Σωστά, ήταν υπερβολή αυτό που είπα, αλλά αντίστοιχη υπερβολή είναι και το δωρεάν.

Παντως φιλος που εβαλε πριν καποια χρονια αλλαξε το ενα πανελ ηδη ενω ο απεναντι του αλλαξε δυο συν το inverter.
Aυτος εχει κανει αποσβεση κατα δηλωση του, αφου ηταν απο τους πρωτους και οι τιμες που εχει υπογραψει ηταν καλυτερες απο τις σημερινες. Οπως ομως λεει τα 20 χρονια ξεγνοιασιας ειναι στην καλυτερη περιπτωση τα μισα αφου καπου εκει ξεκινουν τα προβληματα.


Πάλι είναι ανάλογα τι θα διαλέξεις, ποιος θα κάνει την εγκατάσταση, πόση εγγύηση έχουν τα κομμάτια και τι καλύπτει και σχετικά.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#714928
Scotch έγραψε:
Serf έγραψε:Η παραγγελία γίνεται online με προκαταβολή €100. Την έχω κάνει κι εγώ. Και κάποια στιγμή σου λένε "ώρα να πληρώσεις"... Ευελπιστώ μέχρι τότε να έχει βγει η έγκριση, διαφορετικά ενδέχεται να χαθεί το slot Σεπτεμβρίου.

< Note >

Τώρα που το θυμήθηκα. Η παραγγελία του αυτοκινήτου τι σχέση έχει με την επιδότηση; Πρέπει να πάρεις πρώτα έγκριση από το πρόγραμμα "Κινούμαι ηλεκτρικά" για να προχωρήσει; :hmmm:

(από εδώ)

Επίσης, αν γνωρίζεις, κοτσαδόρο τοποθετούν εδώ; Δεν βλέπω επιλογή extra εξοπλισμού κατά την παραγγελία (πλην ζαντών, auto pilot, κλπ).


Με την παραγγελία των €100 η Tesla δίνει "απόδειξη" που χρησιμοποιείται στην αίτηση αντί επίσημης προσφοράς που αναφέρει το πρόγραμμα. Από εκεί και πέρα η παραγγελία προχωράει. Η επόμενη αλληλεξάρτηση είναι ότι μετά την έγκριση απαιτείται το τιμολόγιο αγοράς για να εκταμιευθεί η επιδότηση.

Για τον κοτσαδόρο δεν έχω ιδέα!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#714932 To Y εχει tow package στα εξτρα. Για το 3 δεν εχω ιδέα.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714934 Βλέπω στο στοκ κάποια model 3 που έχουν (π.χ. το μπλε εδώ https://www.tesla.com/el_gr/inventory/n ... edirect=no), οπότε καταλαβαίνω ότι βγάζει και γι αυτό (δεν πιστεύω να είναι after). Θα μου έκανε εντύπωση να τον τοποθετούν εδώ, αλλά πάλι στην παραγγελία δεν υπάρχει επιλογή. Θα ρωτήσω.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714947 Dimsabas vs dimviii, ανεβαίνοντας Σαλόνικα.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#714950 Να δω κοτσαδόρο σε Tesla και τι στον κόσμο :lol:

Όμως...
https://www.drive.gr/news/agora/poso-kostizei-stin-ellada-ilektriko-audi-q4-e-tron-video

Ευκαιριάρα το 40άρι ή είναι μάι φάκιν άιντία :hmmm:
520Km αυτονομία, υψηλή ισχύς φόρτισης κλπ...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714955 Έχω δει αρκετά με κοτσαδόρο (στο "απόθεμα", στο site της Tesla) :s_tongue

Είναι στα υπόψιν το Q4, αλλά έχω την αίσθηση ότι αγοράζεις ένα Enyaq σε τιμή audi. Κι άμα δείξω το μωβάκι στη σύζυγο, χάνεται τελείως το παιχνίδι με το tesla.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#714969
edmond έγραψε:Όμως...
https://www.drive.gr/news/agora/poso-kostizei-stin-ellada-ilektriko-audi-q4-e-tron-video

Ευκαιριάρα το 40άρι ή είναι μάι φάκιν άιντία :hmmm:
520Km αυτονομία, υψηλή ισχύς φόρτισης κλπ...

Στα ίδια λεφτά με το Model 3 Long Range, με μικρότερη αυτονομία (420Km αντί για 460Km του Model 3) και πολύ πιο αδύναμο (204hp το Audi, 440hp το Tesla).
Επίσης, για το Enyaq είχε ακουστεί ότι βάζοντας μερικά έξτρα η τιμή πήγαινε στον θεό. Λογικά κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να ισχύει και με το Audi.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#714972
Scotch έγραψε:Βλέπω στο στοκ κάποια model 3 που έχουν (π.χ. το μπλε εδώ https://www.tesla.com/el_gr/inventory/n ... edirect=no), οπότε καταλαβαίνω ότι βγάζει και γι αυτό (δεν πιστεύω να είναι after). Θα μου έκανε εντύπωση να τον τοποθετούν εδώ, αλλά πάλι στην παραγγελία δεν υπάρχει επιλογή. Θα ρωτήσω.

< >
Ναι βλεπω απο το 2019 ειναι διαθέσιμη και για το 3. Απο την αλλη θα το ξαναπω, είσαι σίγουρος πως θες να πάρεις sedan?
Άβαταρ μέλους
By Serf
#714978
Scotch έγραψε:Dimsabas vs dimviii, ανεβαίνοντας Σαλόνικα.
Το βίντεο ανέβηκε πριν δύο ώρες. Πότε πρόλαβες να το εντοπίσεις;!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714997
mirage έγραψε:Απο την αλλη θα το ξαναπω, είσαι σίγουρος πως θες να πάρεις sedan?

Καθόλου. Πρέπει να είναι κάτι πολύ wow για να πάω για sedan. Γι αυτό θέλω να του δώσω μια ευκαιρία με το test drive και μετά να αποφασίσω αν θα περιμένω το Υ ή θα κινηθώ για κανένα άλλο suvοειδές.

Serf έγραψε:Το βίντεο ανέβηκε πριν δύο ώρες. Πότε πρόλαβες να το εντοπίσεις;!

:innocent:
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#715053
axel12p έγραψε:
edmond έγραψε:Όμως...
https://www.drive.gr/news/agora/poso-kostizei-stin-ellada-ilektriko-audi-q4-e-tron-video

Ευκαιριάρα το 40άρι ή είναι μάι φάκιν άιντία :hmmm:
520Km αυτονομία, υψηλή ισχύς φόρτισης κλπ...

Στα ίδια λεφτά με το Model 3 Long Range, με μικρότερη αυτονομία (420Km αντί για 460Km του Model 3) και πολύ πιο αδύναμο (204hp το Audi, 440hp το Tesla).
Επίσης, για το Enyaq είχε ακουστεί ότι βάζοντας μερικά έξτρα η τιμή πήγαινε στον θεό. Λογικά κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να ισχύει και με το Audi.
520 vs 614 τα επίσημα νούμερα.

Εννοείται πως Enyaq-ID4-Q4 είναι το ίδιο αυτοκίνητο, όπως συμβαίνει και με τα θερμικά μοντέλα. άλλωστε
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#715057
Dimsabas έγραψε:520 vs 614 τα επίσημα νούμερα.

Εννοείται πως Enyaq-ID4-Q4 είναι το ίδιο αυτοκίνητο, όπως συμβαίνει και με τα θερμικά μοντέλα. άλλωστε

Και εμένα το QQ επίσημη κατανάλωση 4.4lt/100km έχει :lol:
Μίλαμε για πραγματικές καταναλώσεις και αυτονομίες προφανώς, όχι τι γράφουν τα διαφημιστικά φυλλάδια των εταιριών.