Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#718041 Εικόνα
ΑΒ στην Μεσσήνη, powered by ΔΕΗ.
Βασικά πιο πολύ σαν στάση ταξιδιωτών μου κάνει-πέραν από κράχτης- παρά ουσίας.
Εκτός κι αν ο Νικοπαππάς πίεσε τις τοπικές καταστάσεις επειδή τελευταία γυροφέρνει αντιπροσωπείες για ηλεκτρικό :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#718070 Δεν με τρελαίνει από αισθητικής απόψεως το pony, αλλά είναι στα υπόψιν. Δεν είμαι σίγουρος αν διατίθεται ακόμη td.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718150 Πολύ αργά αντανακλαστικά, περίμενα περισσότερα και ταχύτερα. Σας βάζω τγία.
Πήγαινε το ηλεκτρικό Chevrolet Bolt, μακριά από το σπίτι, παίρνει φωτιά
Οι ΗΠΑ προτρέπουν 50.000 ιδιοκτήτες του αμιγώς ηλεκτρικού Chevrolet Bolt, να σταθμεύουν το αυτοκίνητο έξω από το σπίτι, λόγω κινδύνου πυρκαγιάς.

https://www.in2life.gr/indulgence/car/a ... fotia.html
Οι ρυθμιστικές αρχές ασφάλειας αυτοκινήτων των ΗΠΑ κάλεσαν περίπου 50.000 ιδιοκτήτες ηλεκτρικών οχημάτων της General Motors Chevrolet Bolt που ανακλήθηκαν πέρσι να σταθμεύουν το αμιγώς ηλεκτρικό αυτοκίνητο τους, έξω και μακριά από σπίτι τους και άλλες κατασκευές μετά τη φόρτιση λόγω κινδύνου πυρκαγιάς, αναφέρει το Reuters.

Νωρίτερα, η GM έκανε την ίδια σύσταση και ενημέρωσε τους ιδιοκτήτες του συγκεκριμένου αμιγώς ηλεκτρικού αυτοκινήτου να μην αφήνουν τα οχήματα να φορτίζουν όλη τη νύχτα. Η σύσταση υποβλήθηκε μετά την ανακοίνωση της μεγαλύτερης αμερικανικής αυτοκινητοβιομηχανίας ότι διερευνά αναφορές για δύο πρόσφατες πυρκαγιές σε οχήματα που ανακλήθηκαν τον Νοέμβριο για κινδύνους πυρκαγιάς.

:whistlink: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#718152
Dimsabas έγραψε:Scotch, μήπως να ρίξεις κι εδώ μια ματιά;

https://www.drive.gr/test-drives/dokimi ... -mach-e-4h
Μόνο εμένα μου φαίνεται το συγκεκριμένο άρθρο advertorial, ή έχω ξυπνήσει στραβά σήμερα επειδή δεν είμαι ακόμα διακοπές?

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#718178 Καθόλου στραβά δεν ξύπνησες.
Βασικά πλέον, δύσκολο να βρεις δοκιμή που να μην μοιάζει για advertorial στο Drive.
Το μόνο που είδα να κράζουν ήταν ένα Sportage diesel mild hybrid στο προηγούμενο τεύχος. Τέτοιες εντολές θα είχαν φαίνεται :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#718199 Με την ευκαιρία:

Άβαταρ μέλους
By Govus
#718214 Εικόνα

How do you charge an EV parked on the street?

https://www.topgear.com/long-term-car-r ... rZ3BO3vxTk

(αρκεί να βρεις και την αντίστοιχη θέση ελεύθερη βέβαια :shifty: ...)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718231 Λογικά, θα βγει κάποιος νόμος να το απαγορεύει, και ειλικρινά, καλώδιο χύμα πάνω στο πεζοδρόμιο, ΕΙΝΑΙ θέμα. Φυσικά, αν είναι δικό σου το σπίτι, μπορείς να κάνεις μερεμέτι στο πεζοδρόμιο και να το περάσεις από κάτω, αλλά και πάλι, κανείς δεν σου εγγυάται πως η θέση θα σε περιμένει...

Το ενδιαφέρον επίσης είναι πως οι παρακάτω λύση, φαίνεται αρκετά δημοφιλής:
https://www.ubitricity.com/charge-points/
Εικόνα
Ουσιαστικά εγκαθίσταται σε έναν ιστό οδοφωτισμού και παρέχει μια απλή μονοφασική παροχή για φόρτιση. Την εταιρεία, πλέον την έχει εξαγοράσει η Shell.
To μόνο ερώτημα εδώ βέβαια είναι πόσους τέτοιους φορτιστές μπορείς να βάλεις σε μια γραμμή, ειδικά για φόρτιση την νύχτα. Την ημέρα, λογικά πολλούς, αφού δεν έχεις και φωτισμό παράλληλα.

Πάντως, θα το ξαναπώ: η φόρτιση είναι κάτι που μπορεί να λυθεί. Οι λύσεις υπάρχουν ήδη. Το πρόβλημα των ηλεκτρικών είναι οι μπαταρίες τους: ακόμη είναι ακριβές, βαριές και δεν φτάνει η παραγωγή για όλους. Ερωτηματικό είναι επίσης και αν οι πρώτες ύλες θα φτάσουν για όλους επίσης.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#718241 Η φόρτιση μπορεί να έχει λυθεί, οι μπαταρίες να φθηνήνουν και να ελαφρύνουν, το ίδιο και τα αμάξια.
Η πρόσβαση στην φόρτιση όμως δεν πρόκειται να αλλάξει, καθόσον ζήτημα να έχει δυνατότητα πρόσβασης πληθυσμιακά το 10-15% του λαουτζίκου.
Εκτός κι αν γίνει κάτι συνταρακτικό και πχ. γεμίσουν τα πεζοδρόμια(ΟΛΑ όμως) με ταχυφορτιστές ώστε να μπορεί ο καθένας να έχει πρόσβαση σε δαύτους.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#718243 Κι όμως, είναι αρκετά απλό:
-Αλλού θα δώσεις φόρτιση με φορτιστές απλούς AC σαν τον παραπάνω.
-Αλλού θα έχεις ταχυφορτιστές
-Αλλού θα φορτίζουν στα σπίτια τους.
Είναι το πιο εύκολο με την σημερινή τεχνολογία. Ήδη γίνεται δηλαδή, αλλού.
Όταν φτάσουμε (αν γίνει ποτέ αυτό, ακόμη έχω τις αμφιβολίες μου) η συντριπτική πλειοψηφία των καινούριων αυτοκινήτων να είναι ηλεκτρικά, και απευθύνονται σε όλους, τότε θα έχουμε ταχυφορτιστές συνεχούς ρεύματος που σε 5-10 λεπτά θα μπορούν να στο γεμίσουν ή έστω να το πάνε στο μισό. Ήδη αυτά που ετοιμάζει η Tesla υπόσχονται πολύ ανώτερες ταχύτητες.
Και φυσικά, δεν πάω ακόμη σε ασύρματη φόρτιση, που είναι τεχνικά εφικτή, αλλά πανάκριβη σαν υλοποίηση (στις υποδομές, όχι στ'αυτοκίνητα).
Θεωρώ πως είναι το μικρότερο πρόβλημα, αλήθεια. Το μεγαλύτερο είναι πώς να φτιάξεις φτηνές μπαταρίες για όλους. Εκεί είναι το σημαντικό. Όλα τα υπόλοιπα, είναι περίπου λυμένα ήδη.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#718269 Προσπαθώ να πιαστώ από κάποια από τις προτάσεις σου αλλά δεεεννν.
Πάω πχ. σε ένα βενζινάδικο(ρευματάδικο :lol: ) για να φορτίσω. Περιμένουν άλλοι 3 μπροστά από εμένα. Θα πρέπει δλδ να περιμένω 30 λεπτά για τους άλλους + 10 για μένα. Για να γεμίσω 100-150χλμ ας πούμε. Και χωρίς να είμαι σίγουρος αν ο μπροστινός μου θέλει να κάτσει 20' και όχι 10' επειδή έχει χρόνο ή βαριέται ή επειδή θέλει να φουλάρει παραπάνω, whatever.
Δεν ξέρω, δεν ξέρω...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#718274 Για αυτούς που δεν έχουν θέση στάθμευσης με δυνατότητα φόρτισης, θα φορτίζουν αναγκαστικά σε σταθμούς φόρτισης. Προφανώς μέχρι τότε θα είναι τόσοι πολλοί και πιθανότατα τόσο μειωμένος ο χρόνος φόρτισης, που η συγκεκριμένη διαδικασία δεν θα αποτελεί πρόβλημα. Π.χ. θα μπορείς να πας σε ένα πολυκατάστημα ή ένα super market και όσο ψωνίζεις να φορτίζει έξω το αμάξι σου.
Το βασικό για εμένα είναι να υπάρχει ένα κοινό πρότυπο για τις πρίζες και μια κοινή εφαρμογή για την κάθε εταιρεία φόρτισης.

Σχετικά με την εφαρμογή που αναφέρεις HF, έξυπνη ως ιδέα αλλά έχω και εγώ την απορία αν η υποδομή για τις κολώνες ηλεκτροφωτισμού μπορεί να καλύψει και τις ανάγκες φόρτισης.