Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kacey
#17743 0:45 πηρα τηλ να στειλουν καποιον να βαλει λιγο κωλοδαχτυλο στην απεναντι οικογενεια που 24/7 (κυριολεκτικα, προχθες σταματησαν στις 3μιση το βραδυ και ξαναρχισαν στις 6 παρα 10 το πρωι...) βριζονται φωναχτα και με τα παραθυρα ανοιχτα και τον παππου (ο πιο χυδαιος) ξαπλα στο μπαλκονι οσο ο καιρος ειναι καλος (αρα επι 4 μηνες...), επειδη ειναι απο το πρωι ως το αλλο πρωι κοκκαλο...Μερικες φορες φευγουν και κατι μπουκαλια στο δρομο, σημερα τα πεταγαν ο ενας στον αλλο εντος του σπιτιου...

Ειναι 2και20 και ακομα κανεις. Φυσικα οι φωνακλαδες επεσαν για υπνο. Πλακα θα εχει να εμφανιστουν τωρα και να μου ζητησουν και τα ρεστα...
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#29914 Εικόνα
Τον ηπιαμε. Η κλήση αφορά παρανομο παρκαρισμα. Γραφει ότι πρέπει εντός τριων ημερων να προσκομισω τις πινακιδες. Αν πληρώσω το πρόστιμο θα πρέπει να τους τις παω?

.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#29924 p40 είναι απαγορεύεται και στάση και στάθμευση. Γι'αυτό έχει αφαίρεση πινακίδων. Αλλά θα έπρεπε να στις πάρει ο ίδιος.
Άμα βρήκες την κλήση στο παρμπρίζ γράφτην στα @@ σου. Λογικά κάποια στιγμή θα σου έρθει στο σπίτι χωρίς προσαυξήσεις και τότε βλέπεις τι θα κάνεις. Αυτό τουλάχιστον θα έκανα εγώ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#29944 Νομίζω ότι το έβαλες σε λάθος θέμα. Εγώ θα την πλήρωνα.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#30130 Δηλαδη τι θα κανει εαν του ερθει ολο το ποσο σε 1-2 χρονια;;
Αποψη μου πληρωσε την (το μισο)
Άβαταρ μέλους
By italakias
#30132
giannik1977 έγραψε:Δηλαδη τι θα κανει εαν του ερθει ολο το ποσο σε 1-2 χρονια;;
Αποψη μου πληρωσε την (το μισο)

Μπαααα,μαλλον θα του ερθει με το εκκαθαριστικο της εφοριας μαζι με κατι τοκους.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#30142 Ο, τι να'ναι. Πώς θα του έρθει με τόκο αφού δεν έχει λάβει γνώση του προστίμου?
Επίσης δε ξέρω κατά πόσο άμα σου έρθει στο σπίτι μπορείς πάλι εάν το πληρώσεις σε δέκα μέρες να πληρώσεις το μισό. Το λογικό αυτό είναι αλλά δεν το γνωρίζω.
Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι το πρόβλημα του φίλου είναι οι πινακίδες. Επομένως όπως λένε και οι δικηγόροι όσο πίσω το τραβάς τόσο καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#30446
italakias έγραψε:
giannik1977 έγραψε:Δηλαδη τι θα κανει εαν του ερθει ολο το ποσο σε 1-2 χρονια;;
Αποψη μου πληρωσε την (το μισο)

Μπαααα,μαλλον θα του ερθει με το εκκαθαριστικο της εφοριας μαζι με κατι τοκους.


Οπως εχουμε αναφερει δεκαδες φορες, απο αυτα που μου εχουν πει γνωστοι μου αστυνομικοι και απο προσωπικη εμπειρια:

κλησεις που αφηνονται στο παρμπριζ ΔΕΝ ερχονται μεσω εφοριας ή αλλιως, και ΔΕΝ ερχονται με προσαυξησεις, αν πρωτα δεν ειδοποιηθει ο ιδιοκτητης του οχηματος με συστημενη επιστολη και του δωθει ενα χρονικο διαστημα να παει να τη πληρωσει στο αρχικο ποσο. Κανονικα μαλιστα θα επρεπε και τοτε να υπαρχει η δυνατοτητα να πληρωθει το μισο ποσο γιατι η λογικη του παραπανω ειναι ακριβως οτι δεν αποδεικνυεται οτι εχει λαβει γνωση της βεβαιωσης της παραβασης. Αλλα σε αυτο δεν εχω εμπειρια γιατι οι τελευταιες τετοιες κλησεις που ελαβα ηταν πριν τον τελευταιο ΚΟΚ που υπαρχει η δυνατοτητα μισου ποσου.

Για το θεμα των πινακιδων: κανονικα αν δεν τις πας πρεπει να σου γινει μηνυση απο το οργανο/τμημα και να καταληξεις σε δικαστηριο να εξηγησεις γιατι δεν τις πηγες ----> "κ. προεδρε εγω πρωτη φορα ακουω για αυτη τη κληση, και εξαλλου ειδοποιηση συστημενη επιστολη κλπ κλπ". Αποψη μου ειναι οτι και εκει, πριν κινηθει αυτη η διαδικασια πρεπει να σου δωθει η ευκαιρια να κανεις τα δεοντα ΑΦΟΥ ενημερωθεις επισημα για τη βεβαιωση της παραβασης.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#30448 Πηγα και την πληρωσα χθες με την ελπιδα οτι αν σκασουν μυτη αυριο να μου παρουν τις πινακιδες, θα τους δειξω οτι πληρωσα οποτε δεν υφισταται αδικη πραξη. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By kacey
#30453 Εχμ, what? Τι εννοεις και πως το εννοεις αυτο? Η "αδικη πραξη" ηταν το παρανομο παρκαρισμα, και η ποινη ειναι τα ε που εσκασες + παραδοση των πινακιδων. Απο κει και περα εκανες οτι χειροτερο κατ'εμε, γιατι τωρα που πληρωσες δεν μπορεις επ'ουδενι να ισχυριστεις οτι δεν ελαβες γνωση και ΘΑ τους πας τις πινακιδες, αν δεν θες αλλα τρεχαματα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#30512
kacey έγραψε:Απο κει και περα εκανες οτι χειροτερο κατ'εμε, γιατι τωρα που πληρωσες δεν μπορεις επ'ουδενι να ισχυριστεις οτι δεν ελαβες γνωση και ΘΑ τους πας τις πινακιδες, αν δεν θες αλλα τρεχαματα.


+1
Μόλις παραδέχτηκες ότι αποδέχτηκες την κλήση και τα 'μπλεξες χειρότερα...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#30568 Τι να αποδεχθεί ρε παιδιά? Μα δεν την αμφισβητεί ο άνθρωπος. Και να την αμφισβητούσε δε θα μπορούσε να κάνει τίποτα. Ο ΚΟΚ είναι σαφής. Άμα παρκάρεις σε P40 έχει αφαίρεση πινακίδων.
Απλά ήταν τυχερός που δεν του τις πήρανε επί τόπου και είπαμε μήπως εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι τυπικά δεν έλαβε γνώση της παράβασης αφού την αφήσανε στο παρμπριζ, το κωλοβαρούσε κάνα δυο χρόνια, και που ξέρεις μήπως ξεχνιότανε ή άλλαζε κάνας νόμος μέχρι τότε, πηγαίναμε στη δραχμή, πτωχεύαμε ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#30669
junior gt έγραψε:Απλά ήταν τυχερός που δεν του τις πήρανε επί τόπου και είπαμε μήπως εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι τυπικά δεν έλαβε γνώση της παράβασης αφού την αφήσανε στο παρμπριζ,...

σου λενε οτι αφου την πληρωσε, αρα σημαινει οτι ελαβε γνωση της παραβασης
αρα πρεπει να παραδωσει και τις πινακιδες (αφου το λεει η παραβαση)

αν δεν την πληρωνε μπορουσε να πει οτι εγω παραβαση δεν παρελαβα
τωρα που την πληρωσε, τι θα πει?
οτι δεν πηρα κληση (αρα δεν ηξερα οτι επρεπε να παραδωσω τις πινακιδες) , αλλά πηγα και πληρωσα το προστιμο? :s_wacko