Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#721110 Κληση τροχαιας για παρανομο παρκαρισμα, δεν θα πρεπει να γραφει διευθυνση στην οποια εγινε το παρανομο παρκαρισμα?
Βρηκα κληση στο παρμπριζ, αλλά δεν γραφει διευθυνση , μονο "παρκαρισμα πανω σε πεζοδρομιο (πρασια)"
Ειναι αμφισβητήσιμη η κληση, αν δεν γραφει διευθυνση ?


υγ: Ουτε πεζοδρομιο ηταν εκει που παρκαρα, ουτε πρασια. Μπροστα απο μια κατοικια παρκαρα και μαλλον εκει παρκαρει ο ιδιοκτητης και του "την χαλασα" .Ειχε στρωμενες πλακες κατω, αλλά σαν σημειο του δρομου εμοιαζε, οχι κατι αλλο.Και ξερω οτι πηρε τηλ, Γιατι σε ενα σημειο γραφει στην κληση "τηλεφωνικη καταγγελια για παρανομο παρκαρισμα" , κατι τετοιο , δεν θυμαμαι ακριβως πως το γραφει
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#721120
224v έγραψε:σε εμένα είχαν γράψει λάθος διεύθυνση και μου την έσβησαν αλλά ήταν δημοτική αστυνομία..Αθήνα.

Εμενα δεν γραφει καθολου :lol:
Λογικα σβηνεται και η δικια μου, χωρις "μεσον", αλλά ειπα να ρωτησω μηπως το ξερει κανεις σιγουρα
Άβαταρ μέλους
By edmond
#721459 Τελικά όμως όντως απαγορεύεται ή είναι τσαλιμάκια του...ιδιοκτήτη του μέρους που το άφησες ο οποίος ας πούμε έχει γνωστό στην τροχαία και τον έφερε για καψώνι;
Και επίσης -σχετικοάσχετα- η λογική της κλήσης έχει σχέση με το αν αναγράφεται η διεύθυνση πάνω; Δηλαδή η βεβαίωση-υπογραφή του οργάνου δεν έχει θέση υπευθυνότητας-γνησιότητας για το συμβάν; Ένα -τυπογραφικό στην ουσία- λάθος μπορεί να ακυρώσει την κλήση;
Γενικά μιλάω προφανώς...
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#721473
edmond έγραψε:Τελικά όμως όντως απαγορεύεται ή είναι τσαλιμάκια του...ιδιοκτήτη του μέρους που το άφησες ο οποίος ας πούμε έχει γνωστό στην τροχαία και τον έφερε για καψώνι;
Γνωστο δεν πρεπει να ειχε γιατι γραφει η κληση R/ κατι (δεν βγαζω το αλλο γραμμα) Κατοπιν Καταγγελιας . δηλαδη καποιος πηρε τηλ στο 100. Το αν απαγορευεται ή οχι ειναι αμφιλεγομενο απο οσο εψαξα. Πεζοδρομιο δεν ειναι με τιποτα εκει. "Πρασια" θεωρειται μερος ακαλυπτου χωρου μπροστα απο πολυκατοικια, που ομως ηταν ενα με τον δρομο, εγω δεν μπορουσα να ξερω, αν ειναι δημοσιο ή ιδιωτικο μερος . Ουτε ο αστυνομικος νομιζω ειναι σε θεση να ξερει ακριβως http://policenet.gr/forum/%CF%83%CF%84% ... E%B9%CE%BF


edmond έγραψε:Και επίσης -σχετικοάσχετα- η λογική της κλήσης έχει σχέση με το αν αναγράφεται η διεύθυνση πάνω; Δηλαδή η βεβαίωση-υπογραφή του οργάνου δεν έχει θέση υπευθυνότητας-γνησιότητας για το συμβάν; Ένα -τυπογραφικό στην ουσία- λάθος μπορεί να ακυρώσει την κλήση;
Γενικά μιλάω προφανώς...
Οπως μπορει να ακυρωθει για λαθος χρωμα αυτοκινητου, αλλος το βλεπει πχ γκρι, αλλος ασημι, αλλος ανοιχτο γαλαζιογκρι , ετσι ακυρωνεται κι αν εχει άλλα απαραιτητα στοιχεια ελλιπή. Νομιζω οταν παρκαρεις καπου και δεχτεις κληση, λογικο ειναι να ειναι απαραιτητο να γραφετε πού ησουν παρκαρισμενος . Και πως μπορω εγω να αμφισβητησω την κληση, αν δεν λεει πού παρκαρα. Εκει μπορει να ειναι οντως δρομος και οχι "πρασια" . Πως θα διεκδικήσω το δικιο μου αν δεν αναφερετε ακριβως το σημειο?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#721475 Πάντως και πρασιά να είναι, νομίζω απαιτείται άδεια από το δήμο για να παρκάρει κάποιος. Δηλαδή, θα πρέπει ο χώρος να είναι καταχωρημένος σα πάρκινγκ. Πρασιά συνήθως είναι αυτό ακριβώς: χώρος πρασίνου, όπου θα βάλεις ξέρω γω γκαζόν ή δέντρα, δεν θα παρκάρεις. Και αν δεν κάνω λάθος μετράει στα τετραγωνικά πράσινου του οικοπέδου και δεν μπορείς να το κάνεις χώρο πάρκινγκ.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#721476 Πισω απο εκει που παρκαρα ειχε μια μεταλλικη δεξαμενη και μπροστα γλαστρες με λουλουδια. Κι εγω απλα εβαλα τις αριστερες ροδες πανω στην νοητη γραμμη μεταξυ δεξαμενης και γλαστρων, οπου ομως αυτος ειχε στρωμενες πλακες κατω. Και ειμαι σιγουρος οτι παρκαρει εκει πανω κι αυτος . Δεν επιασα ολον το χωρο .Λιγο την αριστερη μερια του αυτοκινητου εβαλα πιο μεσα και πατησα πανω στις πλακες του. Ειδε και Εvo και σου λεει τωρα θα σε φτιαξω.
Ομως κι αυτος παρανομος ειναι . Θα ξαναπερασω απο εκει , το ξερω κι εγω το τηλ του 100 :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#721477 Κατά πως φαίνεται και το όργανο ήρθε απλά για να δώσει το παρόν, πέταξε και μια άκυρη κλίση για να τη δει ο άλλος και να μην τους σπάει τα @@.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#721478 Ακριβως αυτο σκεφτηκα κι εγω. Και ισως επιτηδες δεν συμπληρωσε διευθυνση για να ειναι ελλιπης η κληση
Άβαταρ μέλους
By edmond
#721480 Στο πρώτο σκέλος, όντως δεν μπορεί να ξέρει ο αστυνομικός αν είναι ιδιοκτησία ή όχι. Τώρα θα μου πείς, αν δεν είναι σίγουρος, γιατί γράφει; :roll:
Για το δεύτερο, να πω την χαζομάρα μου, δεν γίνεται να κληθεί το σχετικό όργανο που βεβαίωσε την κλήση, να θυμηθεί-βεβαιώσει αν όντως το τάδε όχημα την τάδε ώρα και ημερομηνία ήταν στο τάδε σημείο;
Για τα περί αμφιβολίας ή "ανάγνωσης" του χρώματος μου φαίνονται αστεία, για να το λες όμως το πιστεύω.
ΟΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Η ΑΔΕΙΑ. Ή πιο απλά το υπ' αριθμόν τάδε νομίζω καλύπτει χρώματα και τα πάντα όλα.

Στο τελευταίο που λες όμως μάλλον είναι όλο το ζουμί.

Τέσπα, στην χώρα αυτή δεν βγάζεις και πολύ άκρη.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#721481 Σιγα μην θυμαται ο αστυνομικος ολα αυτα. Εδω δεν θα θυμομουν ουτε εγω, αν δεν ειχα δεχτει την κληση
Οι πινακιδες δεν αρκουν. Ενα λαθος γραμμα/αριθμος και αλλαζουν ολα. Γι αυτο γραφουν Μαρκα Πινακιδα Χρωμα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#721483 Η περιγραφή χρώματος ακυρώνει την κλήση αν πχ το αυτοκίνητο είναι μαύρο και η κλήση γράφει λευκό. Τώρα αν είναι γκρι και γραφτεί ασημί δεν θα παίξει ρόλο.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#838229 ΕΛ.ΑΣ.: 1.000 ατομικές κάμερες στις στολές αστυνομικών

https://www.kathimerini.gr/society/5626 ... tynomikon/