Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#808969 Και να είναι 360, μεγάλη σωτηρία.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#808978
egobrain έγραψε:ψάχνω ένα καθισματάκι 0-36 κιλά, δέσιμο με τη ζώνη αυτοκινήτου (isofix γιοκ στο jazz) και ανάκλιση.
πως σας φαίνεται τούτο?


Παίρνεις αυτό
https://www.kiddo.gr/graco-evo-avant-po ... ton-stripe

Χρησιμοποιείς το "αυγό¨ μεχρι 18m ή όσο χωράει.
Αγοράζεις και 2 βάσεις isofix (αν έχεις 2 αμάξια) για ευκολη εναλλαγή μεταξύ αμαξιών και καροτσιού.

Μετά

https://www.skroutz.gr/s/17132215/Britax-Romer-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-Evolva-123-SL-Sict-9-36-kg-%CE%BC%CE%B5-Isofix-Storm-Grey.html

Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται 360°: Το αυγό όπως βγαίνει απο το καρότσι, κουμπωνεί στο isofix
Μετά τα 2 χρόνια, δίνεις διαταγή να μπεί το παιδί μόνο του και απλα το κουμπώνεις
Άβαταρ μέλους
By dimik
#808983
saxon_747 έγραψε:Μετά τα 2 χρόνια, δίνεις διαταγή να μπεί το παιδί μόνο του και απλα το κουμπώνεις


Καλησπέρα σας έχουμε μιλήσει για την σκούπα Bischel η οποία μπορεί να καθαρίσει ακόμα και τους πιο απαιτητικούς λεκέδες από χάλια, ταπετσαρίες και καθίσματα αυτοκινήτου;

Επίσης δεν είναι μόνο τα κιλά που μετράνε στα καθισματακια αλλά και το ύψος.
Άβαταρ μέλους
By egobrain
#808992 ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Scotch έγραψε:Αυτό έχει isofix. Κάνει και για χρήση με τη ζώνη του αυτοκινήτου;
ναι, δένεται και με ζώνη αυτό.
axel12p έγραψε:Εκ των πραγμάτων δεν μπορεί το ίδιο κάθισμα να προστατεύει καλά ένα πλασματάκι 3 κιλά με ένα παιδί 36 κιλά. Κατά την άποψη μου αγόρασε τώρα ένα 0-18 και στην συνέχεια αγοράζεις ένα 15-36, τα οποία είναι και αρκετά οικονομικότερα (ένα Britax βγαίνει στα 120€).

χμ, έχω δει κάποια βίντεο για 0-36 (πχ https://www.youtube.com/watch?v=4-jnQ8_pSdA) και με μια πρώτη ματιά δεν μου φαίνεται προβληματικό όσον αφορά την προστασία μικρών και μεγάλων παιδιών :hmmm:
saxon_747 έγραψε:Παίρνεις αυτό
https://www.kiddo.gr/graco-evo-avant-po ... ton-stripe

Χρησιμοποιείς το "αυγό¨ μεχρι 18m ή όσο χωράει.
Αγοράζεις και 2 βάσεις isofix (αν έχεις 2 αμάξια) για ευκολη εναλλαγή μεταξύ αμαξιών και καροτσιού.
Μετά
https://www.skroutz.gr/s/17132215/Britax-Romer-%CE%9A%CE%B1%CE%B8%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-Evolva-123-SL-Sict-9-36-kg-%CE%BC%CE%B5-Isofix-Storm-Grey.html

Σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται 360°: Το αυγό όπως βγαίνει απο το καρότσι, κουμπωνεί στο isofix
Μετά τα 2 χρόνια, δίνεις διαταγή να μπεί το παιδί μόνο του και απλα το κουμπώνεις

έχω ήδη καλό καρότσι με αυγό αλλά, μη έχοντας ανάκλιση, το μωρό στέκεται αρκετά άβολα, σαν να γέρνει στον εαυτό του.
έβαλα μια φορά κάτι από κάτω για να γύρει λίγο αλλά δεν είναι λύση αυτό.
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#809111 αυγό -> αποτυχημένη ιδέα. Τελικά αντί να σηκώνεις μόνο παιδί, σηκώνεις παιδί και κάθισμα. Παντελώς άβολο, τελικά έχεις μια βαριά μεταφορά και ένα βαρύ καρότσι με ένα πράγμα που είναι άβολο και σαν κάθισμα αυτοκινήτου και σαν κάθισμα καροτσιού. Η πραγμάτωση "κοιμάται στο αυτοκίνητο, το βγάζεις κοιμισμένο, μένει κοιμισμένο" έχει αστεία πιθανοτική διαφορά από το να το βγάλεις αγκαλιά.

Καθίσματα με περιστροφή: Το χρονικό παράθυρο χρησιμότητας είναι πάρα πολύ μικρό. Δλδ το διάστημα που το παιδί είναι αρκετά βαρύ ώστε να σε κουράζει το σήκωμα (βασικά η διαφορά στην τοποθέτηση), αλλά αρκετά μικρό αναπτυξιακά ώστε να μην μπαίνει βγαίνει μόνο του. Θεωρούμε ότι είναι ότι καλύτερο υπήρξε για να δικαιολογούμε στον εαυτό μας τα λεφτά που δώσαμε. [εεπ έχουν περάσει 3 τέτοια από τα χέρια μου, για 2 διαφορετικά παιδιά]

Η πρόταση για "0-18 και στην συνέχεια αγοράζεις ένα 15-36," μάλλον είναι η καλύτερη.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809114
mjacob έγραψε:Καθίσματα με περιστροφή: Το χρονικό παράθυρο χρησιμότητας είναι πάρα πολύ μικρό. Δλδ το διάστημα που το παιδί είναι αρκετά βαρύ ώστε να σε κουράζει το σήκωμα (βασικά η διαφορά στην τοποθέτηση), αλλά αρκετά μικρό αναπτυξιακά ώστε να μην μπαίνει βγαίνει μόνο του. Θεωρούμε ότι είναι ότι καλύτερο υπήρξε για να δικαιολογούμε στον εαυτό μας τα λεφτά που δώσαμε. [εεπ έχουν περάσει 3 τέτοια από τα χέρια μου, για 2 διαφορετικά παιδιά]

Η πρόταση για "0-18 και στην συνέχεια αγοράζεις ένα 15-36," μάλλον είναι η καλύτερη.



3+ χρόνια τώρα η περιστροφή μας έχει σώσει και συνεχίζει, κι άντε πες εγώ δεν έχω πρόβλημα να χειριστώ 14 κιλά η σύζυγος όμως ζορίζεται.

Να ανέβει μόνος του μπορεί, εφόσον πατήσει παντού με τα παπούσια που πριν μπορεί να έπαιζε σε χώματα και λάσπες κι αν δεν είναι τόσο κουρασμένος.

Το αυγό + περιστροφή ήταν χρησιμότατο στην βρεφική περίοδο με τις συχνές επισκέψεις σε γιατρούς κλπ, μετά 2x 0-18 καθίσματα με περιστροφή για να βγάλει σχεδόν και το νηπιαγωγείο, δεν το λες μικρό χρονικό παράθυρο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#809118
mjacob έγραψε:αυγό -> αποτυχημένη ιδέα. Τελικά αντί να σηκώνεις μόνο παιδί, σηκώνεις παιδί και κάθισμα. Παντελώς άβολο, τελικά έχεις μια βαριά μεταφορά και ένα βαρύ καρότσι με ένα πράγμα που είναι άβολο και σαν κάθισμα αυτοκινήτου και σαν κάθισμα καροτσιού. Η πραγμάτωση "κοιμάται στο αυτοκίνητο, το βγάζεις κοιμισμένο, μένει κοιμισμένο" έχει αστεία πιθανοτική διαφορά από το να το βγάλεις αγκαλιά.


Αυτο. Ειχα ξεκινησει να γραφω κατι παρομοιο και βαρεθηκα στη μεση. Τσαμπα βαρος, τελικα καταληξαμε να αφησουμε το αυγο μονιμα στο αμαξι για οσο χρησιμοποιηθηκε
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#809119 Και εμείς είχαμε δώσει λεφτά για αυγό και ήταν πράγματι πεταμένα λεφτά.
Ένα ακόμη θετικό με το 360 είναι ότι εμείς είχαμε το παιδί να κοιτάει προς τα πίσω μέχρι τα 3.5. Όποτε δεις ότι αρχίζει να δυσανασχετεί, το γυρίζεις προς τα μπροστά και όλα ΟΚ!
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#809125 Ο καθένας με τις εμπειριες του.

Εμάς μας βόλεψε και μας βολεύει το αυγό μια χαρά.

Στον πρώτο είχαμε αυγό, μετά 9-18kg και μετά πήραμε 76cm ως 150cm, οπότε στην δεύτερη θα πάμε από αυγό στο μεγάλο.


< >
Άβαταρ μέλους
By mjacob
#809132
bibendum έγραψε:Ο καθένας με τις εμπειριες του.

ε ναι...

dimik έγραψε:[...]0-18 καθίσματα με περιστροφή για να βγάλει σχεδόν και το νηπιαγωγείο, δεν το λες μικρό χρονικό παράθυρο.

εμένα πριν πάνε στο νηπιαγωγείο έμπαιναν έβγαιναν μόνα τους.

Επίσης ακόμα και αν πρέπει να τα σηκώσεις εσύ, μπορείς να τα βάλεις κάθετα στο κάθισμα (δλδ παιδί πλάι όπως όταν περιστρέφεται το κάθισμα, αλλά με το κάθισμα να κοιτάει μπρος ή πίσω) και να τοποθετείται το παιδί μόνο του στη θέση του. Στο να βγει, εντάξει, εκεί κι αν βγαίνουν μόνα τους από πολύ νωρίς.

Τέσπα, όπως έχει βολευτεί ο καθένας. Εμένα η περιστροφή μου προσέφερε μια μικρή διευκόλυνση για λίγους (<6) μήνες, και αυτό ήταν.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#809134 Διόρθωση, νηπιαγωγείο εννοώ παιδικό κλπ, εμένα πάει απο 7 μηνών και γύρω στα 5 θα πάει προδημοτική όπως λέγεται εδώ.

Ακόμα και το δέσιμο του παιδιού δηλαδή που δεν πρέπει να σκύψω να χωθώ ολόκληρος στο αυτοκίνητο για να περάσω χέρια από ιμάντες κοκ είναι πολύ πιο εύκολο.
Να βγει και να μπεί όπως προείπα μπορεί αλλά με κίνδυνο να χτυπήσει το κεφάλι του στο πάνω μέρος του ανοίγματος της πόρτας (έχει συμβεί) και φυσικά να κάνει χάλια το σαλόνι.
Αυτά σε sedan αυτοκίνητο, σε SUV φαντάζομαι θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#809158 Παρκάρεις.

Βγάζεις με την ησυχία σου το καρότσι.

Σηκώνεις το αυγό (ζυγίζει ελάχιστα), το ακουμπάς στο καρότσι και ασφαλίζει.

Κάνεις τη βόλτα σου.

Γυρνάς στο αυτοκίνητο.

Ακουμπάς το αυγό στη βάση isofix - το παιδί είναι ήδη δεμένο

Βάζεις το καρότσι πορτμπαγκάζ.

Έφυγες.

Δεν υπάρχει τπτ πιο πρακτικό.

Μπορείς ακόμα και να βάλεις το αυγό σε δεύτερο αμάξι (και 3ο και 4ο) με την προϋπόθεση να αγοράσεις 2η βάση. Χωρίς να αγοράσεις 2 καθίσματα. Ακόμα και η βάση δεν είναι απαραίτητη, το αυγό μπορεί να μπει ακόμα και σε ταξί. Απλά κάνει τη δουλειά εύκολη , σε 1'' έχεις ασφαλίσει το καρεκλακι και φεύγεις.

Από άνεση, κανένα παιδί δε διαμαρτυρήθηκε.

Καμμια φορά, για γρήγορες στάσεις, έπαιρνα το αυγό και χωρίς το καρότσι. Πήγαινα πχ να αγοράσω κάτι, ούτε λύσε ούτε δέσε ούτε τπτ. Ακουμπούσα το αυγό όπου μπορούσα για να βγάλω πορτοφόλι, κινητό κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#815946 Έχω δύο Q3-fix Plus και οσονούπω θα βγάλω και τα άλλα τρία, δύο cybex M-Fix κι ένα Concorde Transformer XT. Κατάσταση, σχεδόν (αν όχι εντελώς) βιτρίνας. Όποιος ενδιαφέρεται, pm.
Εικόνα