Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#700172 Αυτό είναι που έλεγα. Εγώ πρέπει να έχω την παλαιότερη έκδοση του. Απλά εξαιρετικό!
Πέρα από το γεγονός πως γυρίζει για να βάζεις το παιδί, επιλέγεις αν θα κοιτάει προς τα πίσω ή προς τα εμπρός. Επίσης, έχει την δυνατότητα να ρυθμίζεις και την κλίση του, ώστε να μην πέφτει το κεφάλι του παιδιού προς τα εμπρός όταν κοιμάται.
Του έχω πάρει και ένα θερινό κάλυμμα, το οποίο πλένουμε κάθε τόσο και το οποίο τοποθετείται πανεύκολα.

Στα μόνα αρνητικά θα έλεγα την τιμή του και το βάρος του.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#711575
Serf έγραψε:Είμαστε στη διαδικασία αγοράς νέου καθίσματος για τον μικρό μιας και πλέον είναι 4+ ετών και σχεδόν 18 κιλά. Στις προηγούμενες δύο αγορές έχουμε βασιστεί σε μεγάλο βαθμό στα τεστ του ADAC. Το ίδιο σκεφτόμαστε και τώρα. Από το https://www.adac.de/-/media/pdf/vek/verkehrserziehung/kindersitze-test.pdf εστιάσαμε στα μοντέλα-τεστ 2019/2020 και διακρίναμε τα:
Britax Römer Kidfix iii M
Cybex Solution Z i-Fix

Κάπου εκεί "τρύπωσε" και το Maxi-Cosi Kore Pro i-Size, για το οποίο λέει πολύ καλά λόγια ο αδελφός μου που το αγόρασε πρόσφατα.

Έχει κάποιος εμπειρία με αυτά; Προτεραιότητα (1) η ασφάλεια του παιδιού και (2) η πρακτικότητα/ευκολία χρήσης.


Τελικά ποιο επιλέχθηκε; Είμαι και εγώ σε ανάλογη φάση και η αγορά θα γίνει εντός Ιουνίου. Στην κατηγορία λίγο πάνω ή και λίγο κάτω από τα 200 € νομίζω εκεί πρέπει να κινηθώ. Κανένα χτυπητό μειονέκτημα υπάρχει; Μεταξύ σειράς Μ, S , Z που παίζουν από 190 μέχρι 250 υπάρχει ουσιαστική διαφορά;;
Σε σχέση με αυτά πχ https://www.skroutz.gr/s/17134650/Brita ... Black.html ποιες είναι οι διαφορές, στα πλαινά προστατευτικά;

Επίσης τα cybex που μπορώ να τα βρω στη Θεσσαλονίκη; Από μια γρήγορη ματιά στα eshop των orchestra , mothercare, prenatal, λητώ δεν τα βρίσκω μόνο το Britax kidfix 3 βλέπω έχουν όλοι.
Τελευταία επεξεργασία από NiTse και 04 Ιουν 2021, 13:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#711580 70€ διαφορά με την Ελλάδα βλέπω; Από πιο κατάστημα το παραγγείλατε; Γράψε το αν δεν σε πειράζει.
Το Cybex βλέπω ήταν και στην Ελλάδα κοντά στα λεφτά που δώσατε, γιατί το απορρίψατε ;
Να βοηθήσεις και τους υπόλοιπους μπαμπάδες!
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#711581 Αυτή η εξτρα ζώνη τι κανει; Είναι κάτι προσωρινό μεταξύ των ιμάντων που έχουν τα πιο μικρης κατηγορίας καθίσματα και της ζώνης του αυτοκινήτου;
Άβαταρ μέλους
By Serf
#711583 Πρόσθεσα με edit το URL προς το κατάστημα.

Σε ότι αφορά την επιλογή, είδαμε όλα τα υποψήφια από κοντά στο ίδιο κατάστημα και, κυρίως, για αισθητικούς λόγους καταλήξαμε σε αυτό. Σε βαθμολογία του ADAC όλα ήταν πολύ κοντά. Μικροδιαφορές ως προς τη λειτουργικότητα, βλ. στήριξη κεφαλιού, κτλ.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#711584 Στο κατάστημα που ανέφερα πιο πάνω μπορεί να πάρει κάποιος καλύτερη τιμή μέσω του πιο κάτω link:

https://www.idealo.de/preisvergleich/Of ... oemer.html
Άβαταρ μέλους
By Serf
#711585
NiTse έγραψε:Αυτή η εξτρα ζώνη τι κανει; Είναι κάτι προσωρινό μεταξύ των ιμάντων που έχουν τα πιο μικρης κατηγορίας καθίσματα και της ζώνης του αυτοκινήτου;


Δεν είναι ζώνη. Είναι προστατευτικό για να μην "κόβει" το παιδί η ζώνη του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#711604 Το ίδιο ακριβώς από το ίδιο κατάστημα παραγγείλαμε και εμείς και από μέρα σε μέρα παραλαμβάνουμε. Δεν ήξερα και εγώ την διαφορά που κάνει η ζώνη, αλλά τελικά επέλεξα να την έχει και αν δε βολεύει βλέπουμε! Η διαφορά τιμής σε σχέση με τα ελληνικά καταστήματα εντυπωσιακή! Αγοράσαμε επίσης από amazon και το καλοκαιρινό κάλυμμα που έχει (γύρω στα 25€), γιατί εκτός από πιο δροσερό, είναι και πολύ πιο εύκολο να το πλένεις!
Άβαταρ μέλους
By Serf
#711605 Μπορείς να στείλεις το link από το amazon; Εμείς χθες τοποθετήσαμε το κάθισμα και σήμερα το εγκαινιάσαμε!

Για τη "ζώνη", πρακτικά η ζώνη του αυτοκινήτου περνάει μέσα από τη "ζώνη" του καθίσματος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#711606 Serf, μέχρι σήμερα ο μικρός κοιτούσε προς τα πίσω δηλαδή ή προς τα εμπρός; Οι περισσότεροι γονείς στον κύκλο μου γυρίζουν τα παιδιά λίγο μετά το 1ο έτος να κοιτούν εμπρός, που απ' όσο έχω διαβάσει, είναι εξαιρετικά πιο επικίνδυνο και παντού συστήνεται αυτό να γίνεται μετά τα 2 τουλάχιστον και ιδανικά στα 4.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#711610 Εννοείται οτι είναι πολύ επικίνδυνο.
Εμας έκλεισε τα 6 και ακόμα έχω το κάθισμα που κοιτάει πίσω (extended rear facing) που έχω βάλει αγγελία.
Κατα τα σουηδικά πρότυπα.
Τώρα θα του πάρω μπουστερ να κοιτάει μπροστά με πλάτη.

< >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#711613
Anonymous Founder έγραψε:Serf, μέχρι σήμερα ο μικρός κοιτούσε προς τα πίσω δηλαδή ή προς τα εμπρός; Οι περισσότεροι γονείς στον κύκλο μου γυρίζουν τα παιδιά λίγο μετά το 1ο έτος να κοιτούν εμπρός, που απ' όσο έχω διαβάσει, είναι εξαιρετικά πιο επικίνδυνο και παντού συστήνεται αυτό να γίνεται μετά τα 2 τουλάχιστον και ιδανικά στα 4.


Ο μικρός κοιτούσε πίσω μέχρι τα 2+. Εδώ και περίπου δύο χρόνια (είναι 4,5) κοιτάει μπροστά.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#711625
Serf έγραψε:Μπορείς να στείλεις το link από το amazon; Εμείς χθες τοποθετήσαμε το κάθισμα και σήμερα το εγκαινιάσαμε!

Για τη "ζώνη", πρακτικά η ζώνη του αυτοκινήτου περνάει μέσα από τη "ζώνη" του καθίσματος.

https://www.amazon.de/-/en/dp/B07G5JC2KY/ref=twister_B08MLZGXYH?_encoding=UTF8&psc=1
Τα χρώματα που έχει δεν πολύ λένε, αλλά είναι πολύ πρακτικό.
Το συγκεκριμένο κάθισμα είδα ότι βγαίνει και σε έκδοση με πιο δροσερό (διάτρητο) ύφασμα, αλλά προτίμησα να πάρω το κλασσικό ύφασμα σε συνδυασμό με το κάλυμμα για το καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#711651
Serf έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Serf, μέχρι σήμερα ο μικρός κοιτούσε προς τα πίσω δηλαδή ή προς τα εμπρός; Οι περισσότεροι γονείς στον κύκλο μου γυρίζουν τα παιδιά λίγο μετά το 1ο έτος να κοιτούν εμπρός, που απ' όσο έχω διαβάσει, είναι εξαιρετικά πιο επικίνδυνο και παντού συστήνεται αυτό να γίνεται μετά τα 2 τουλάχιστον και ιδανικά στα 4.


Ο μικρός κοιτούσε πίσω μέχρι τα 2+. Εδώ και περίπου δύο χρόνια (είναι 4,5) κοιτάει μπροστά.

Άντεξε μέχρι τα 4,5 με το μέχρι 18 κιλά;; Α και σε αυτα των 15-32 από ότι καταλαβα το παιδί δένεται μόνο με τη ζώνη του αυτοκινήτου ή υπάρχουν και ιμάντες προεραιτικα; Ρωτάω γιατί ο δικός μας είναι σχεδόν 4 ,υπάρχει περίπτωση η ζώνη του αυτοκινήτου να του κάθεται πολύ ψηλά στον λαιμό;;