Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#738156 Και εγώ το φοβήθηκα αυτό. Και επειδή η αγορά έγινε ηλεκτρονικά χωρίς να μπορεί να δοκιμάσει το παιδί το καθισματάκι, επέλεξα μια πιο κλασσική λύση.

Εντωμεταξύ, η Cybex παρουσίασε το πρώτο παιδικό κάθισμα με αερόσακο, κρύβοντας τον στο προαναφερθέν μαξιλαράκι!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#738172 Εγώ συνιστώ να δοκίμάσετε ένα τύπου 360 joie και αν δε βολεύει, στείλτε το πίσω.

Εγώ συνιστώ πλέον (το είχα ξαναγράψει) ένα τύπου 360, θα σε πάει έως τα 3 έτη άνετα. Από εκεί και πέρα, το παιδί μεγαλώνει θα πρέπει να γυρίσει προς τα εμπρός. Όμως το κάθισμα αυτό είναι στενότερο, είναι σαν να κάθεσαι σε bucket κάθισμα. Θα το ζορίζει το παιδί.

Εγώ πήρα μετά ένα palas cybex, οπότε ο μεγάλος στα 3 έτη πήγε στο palas και ο μικρός ενός έτους πήγε στο 360. Μετά αγόρασα δύο cybex solution s, έτσι ο μεγάλος πήγε πλέον στο Solution s (τώρα είναι 5μιση) και ο μικρός βολεύεται στο ένα αμάξι με 360 και στο άλλο με palas.

Το αυγό το θεωρώ υπερβολή, καθώς με ένα κάθισμα 360 μια χαρά βολεύεται κανείς. Εκτός αυτοκινήτου καλύτερα είναι το παιδί να ξαπλώνει στην καλαθούνα παρά στο αυγό. Εμείς πήραμε το αυγό cybex που εκπτύσσεται, αλλά γενικά δε θα συνιστούσα να αγοράσει κανείς αυγό. Εμάς μας βόλεψε κυρίως στα αεροδρόμια.


< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#738178 Το 360 είναι εκ των ουκ άνευ, το αυγό δεν το θεωρώ απαραίτητο.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#738180 Κι εγώ το Joie 360 πήρα και μου φαίνεται η πιο vfm αγορά στην κατηγορία. Πολύ βολικό στο βάλε - βγάλε εννοείται.
Αυτό το μαξιλάρι στο pallas αποκλείεται να το ανεχόταν πάντως.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#738182
Chris έγραψε:Παρηγγειλα, ιδια σειρα με αυτο που ανεβασε ο hf. Εχει το μαξιλαρι μπροστα που θεωρητικα δινει εξτρα ασφαλεια. Εχει δικη του βαση isofix&γαντζο. Τελοσπαντων, δοκιμαζουμε κι αν δεν δουλεψει θα παει πισω

https://www.babypark.nl/cybex-pallas-s- ... color=3890


Έχω ακριβώς το ίδιο κάθισμα και στα δυο μου παιδιά (3 και 4 ετών). Παρόλο που φαίνεται ότι το παιδί "πνίγεται" λόγω του μαξιλαριού δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, ίσα ίσα μπορώ να πω ότι τους άρεσε γιατί το είδαν σαν παιχνίδι. Το έχουμε ονομάσει "τραπεζάκι" για να ακουμπούν τα παιχνίδια τους :lol:
Εν τάχει τα θετικά του κατά την γνώμη μου είναι:
1) Ποιοτικό κάθισμα σε ύφασμα, κατασκευή, τρόπο λειτουργίας
2) Πολύ χρήσιμη η λειτουργία της ανάκλησης τόσο του προσκέφαλου όσο και όλου του καθίσματος. Στα ταξίδια που μπορεί να κοιμηθεί ένα παιδί σου δίνει έξτρα αίσθημα ασφάλειας
3) Μπαίνει και βγαίνει για πλάκα
4) Πολλές θέσεις ρύθμισης.

Αρνητικά
1) Μπελαλίδικη η επανατοποθέτηση των υφασμάτων μετά από πλύσιμο
2) Είναι ογκώδες. Στο Passat με 2 καθίσματα δεν χωράει με τίποτα άλλο άτομο ανάμεσα. Νομίζω όμως ότι όλα έτσι είναι.
3) Για να πάρεις το 100% από την ανάκληση του προσκέφαλου θέλει μαξιλαράκια λαιμού κατά την γνώμη μου
4) Για την τοποθέτηση της ζώνης μερικές φορές χρειάζεται να μπεις μέσα με το ένα πόδι καθώς δεν βλέπεις - φτάνεις (είμαι 1,80 και το παθαίνω καμμιά φορά) και είναι λίγο ταλαιπωρία.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#738185
Chris έγραψε:Παρηγγειλα, ιδια σειρα με αυτο που ανεβασε ο hf. Εχει το μαξιλαρι μπροστα που θεωρητικα δινει εξτρα ασφαλεια. Εχει δικη του βαση isofix&γαντζο. Τελοσπαντων, δοκιμαζουμε κι αν δεν δουλεψει θα παει πισω

https://www.babypark.nl/cybex-pallas-s- ... color=3890
Δεν πήρες αυτό που πόσταρε ο hf (το G-I).
Συμφωνώ 100% με τον theo13 σε όλα, ακόμη και σε αυτό που περιέγραψε ως «τραπεζάκι»!

Το καρεκλάκι που πόσταρε ο hf είναι μεν ακριβότερο, αλλά έχει δική του ζώνη που σε βοηθά να μη χωθείς με το κεφάλι στο αμάξι ώστε να δέσεις τη ζώνη μέσα.

Γενικά, απ´ όλα έχει ο μπαχτσές, δλδ παίρνεις όποιο θέλεις. Απλώς και με αυτό που αγόρασες μια χαρά είσαι. Αν το αμάξι είναι τρίθυρο και δυσκολεύεσαι να βάλεις τη ζώνη πίσω, αξίζει το ακριβότερο, αλλιώς και με αυτό που αγόρασες „du kannst damit leben „ όπως λένε οι Γερμανοί (δλδ μπορείς να ζήσεις και με αυτό).


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#738187
dimik έγραψε:Απαντώντας και στον HF για την διαφορά Pallas με Solution.

Με αυτό το μαξιλαράκι ο δικός μου θα είχε δυσανασχετήσει στα πρώτα 2 λεπτά, επιπλέον με την ζέστη το καλοκαίρι θα ήταν ακόμα χειρότερα.

Στο Pallas το μαξιλάρι αφαιρείται και γίνεται ουσιαστικά σαν το Solution, και κουμπώνει με την ζώνη του αυτοκινήτου. Αλλά προφανώς πρέπει το παιδί να είναι πιο μεγάλο.
Το Pallas χάρη στο μαξιλάρι, επιτρέπει στο παιδί να γυρίσει εμπρός με κάποια σχετική ασφάλεια, εννοείται πάντα το ανάποδα είναι πολύ καλύτερο, το μαξιλάρι είναι ένας συμβιβασμός, στα μάτια μου και στα τεστ καλύτερος από την ζώνη όμως.
Υπόψιν, το Pallas G κουμπώνει το μαξιλάρι με δική του ζώνη, το παλιότερο Pallas είχε την ζώνη του αυτοκινήτου μόνον.
Από εκεί και μετά, προφανώς και δεν γνωρίζω τι αρέσει στα παιδιά, αυτό είναι δουλειά άλλων.
:oops:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#738189
drdino έγραψε:Το 360 είναι εκ των ουκ άνευ, το αυγό δεν το θεωρώ απαραίτητο.
Το αυγό είναι χρήσιμο κατά τους πρώτους μήνες αν κουμπώνει στο καρότσι.

Έτσι γλιτώνεις την αγορά και μεταφορά καλαθουνας και σε συνδυασμό με το 360 το να πας γιατρό πχ ένα βρέφος που καλά καλά δεν ξέρεις πως να το πιάσεις γίνεται παιχνιδάκι.

Τηε cybex το αυγό μπαίνει και σε άλλα καρότσια, πχ στο oyster 3 που πήραμε ήταν απόλυτα συμβατό.

Για να μην γίνομαι περίεργος, όλα αυτά δεν τα ήξερα ούτε τα έψαξα ιδιαίτερα, τα περισσότερα μας τα εξήγησε συγγενής της συζύγου με καταστήματα βρεφικών από όπου ψωνίζουμε τα πάντα με πολύ καλές εκπτώσεις, για αυτό και προτιμώ να πάρω κάτι ακριβότερο αν το προτείνει από την εμπειρία του.



< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#738205 Ωωωπ εχετε δικιο. Δεν προσεξα αυτη τη λεπτομερεια. Προσεξα μονο πως το s ελεγε πως ξεκιναει απο 9 κιλα/9 μηνες και το g απο 9 κιλα/15 μηνες, οποτε πηρα το s. Μαλλον θα αρνηθω την παραλαβη και θα παρω το αλλο
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#738225 Τελικά παρήγγειλα το Joie i-Spin 360.

https://anatello.gr/joie-i-spin-360-brefiko-paidiko-katisma-aytokinitoy-deep-sea?skr_prm=WyI1NjM2ODFjMC05YTAwLTQ5YTQtOTYzZi0wZmQwNWEyNWEyZTgiLDE2Mzc1Nzk2OTU5NjkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Κατέληξα σε αυτό λόγω της πολύ καλής βαθμολογίας απο τον ADAC και ελπίζοντας ότι η μικρή θα καθίσει με κατεύθυνση προς τα πίσω όσο το δυνατόν περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#738226 Μια χαρά επιλογή. Να θυμάστε επίσης πως τα περιστρεφόμενα συνήθως έχουν λίγο χαμηλότερη βαθμολογία, μόνον και μόνον γιατί περιστρέφονται. Επί της ουσίας, δεν είναι λιγότερο ασφαλή.
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#739200 Παραλάβαμε! (joie I-spin 360) Ευτυχώς χωράει και στο καλό αυτοκίνητο .

Ακόμη δεν πήγαμε κάπου με την μικρή για να μεταφέρω εντυπώσεις αλλα απο το λιγο που την έβαλα μέσα, φαίνεται καλό.

Με ξένισε λίγο ο τζόγος μεταξύ παιδικού καθίσματος και βάσης αλλα διαβάζω ότι στα συγκεκριμένα έτσι είναι.

ΕικόναΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#739214 Καλές βόλτες στο παιδάκι λοιπόν! Τι αυτοκίνητο είναι αυτό που έχει και isofix στο συνοδηγό, υποθέτω κάποιο roadster. ΜΧ5 ή δεν βλέπω καλά;
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#739229 Ευχαριστώ. Ήδη χαίρεται με αυτο το αυτοκίνητο. Αν δεν χωρούσε, θα ήταν πρόβλημα.

Ναι mx5 3ης γενιάς είναι 2λίτρο. Παρόλο το παιδί, θα κρατηθεί . Ευτυχώς αρέσει και στη σύζυγο και δεν έχουμε θέματα.

.