Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Serf
#711663
axel12p έγραψε:
Serf έγραψε:Μπορείς να στείλεις το link από το amazon; Εμείς χθες τοποθετήσαμε το κάθισμα και σήμερα το εγκαινιάσαμε!

Για τη "ζώνη", πρακτικά η ζώνη του αυτοκινήτου περνάει μέσα από τη "ζώνη" του καθίσματος.

https://www.amazon.de/-/en/dp/B07G5JC2KY/ref=twister_B08MLZGXYH?_encoding=UTF8&psc=1
Τα χρώματα που έχει δεν πολύ λένε, αλλά είναι πολύ πρακτικό.
Το συγκεκριμένο κάθισμα είδα ότι βγαίνει και σε έκδοση με πιο δροσερό (διάτρητο) ύφασμα, αλλά προτίμησα να πάρω το κλασσικό ύφασμα σε συνδυασμό με το κάλυμμα για το καλοκαίρι.


Μόλις το παραγγείλαμε! Ευχαριστώ :)
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#711678
NiTse έγραψε:
Serf έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Serf, μέχρι σήμερα ο μικρός κοιτούσε προς τα πίσω δηλαδή ή προς τα εμπρός; Οι περισσότεροι γονείς στον κύκλο μου γυρίζουν τα παιδιά λίγο μετά το 1ο έτος να κοιτούν εμπρός, που απ' όσο έχω διαβάσει, είναι εξαιρετικά πιο επικίνδυνο και παντού συστήνεται αυτό να γίνεται μετά τα 2 τουλάχιστον και ιδανικά στα 4.

Ο μικρός κοιτούσε πίσω μέχρι τα 2+. Εδώ και περίπου δύο χρόνια (είναι 4,5) κοιτάει μπροστά.

Άντεξε μέχρι τα 4,5 με το μέχρι 18 κιλά;; Α και σε αυτα των 15-32 από ότι καταλαβα το παιδί δένεται μόνο με τη ζώνη του αυτοκινήτου ή υπάρχουν και ιμάντες προεραιτικα; Ρωτάω γιατί ο δικός μας είναι σχεδόν 4 ,υπάρχει περίπτωση η ζώνη του αυτοκινήτου να του κάθεται πολύ ψηλά στον λαιμό;;

Δεν έχουμε παραλάβει ακόμη, αλλά από ότι έχω καταλάβει, τα συγκεκριμένα καθίσματα έχουν οδηγούς από όπου περνάει η ζώνη του αυτοκινήτου, ώστε να συγκρατεί το παιδί με ασφάλεια χωρίς να το ενοχλεί στον λαιμό.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#712844 Ο γενικος κανονας ποιος ειναι? Εμεις για την ωρα πηραμε ενα 0-12kg και απο οτι ειδα στο καταστημα, εχει τρεις τυπους:

0-12
15-32
Ενα για αναμεσα στα δυο παραπανω

Και μετα τα 32 κιλα φανταζομαι μπουστερ κλπ

Μου φαινεται λιγο υποπτο αυτο το κενο στα 12-15 κιλα που σε αναγκαζει να παρεις και τριτο καθισμα. Παιζει πχ να κρατησεις λιγο παραπανω το 0-12, να μη βαλεις το παιδι στο αμαξι κανα διμηνο να παρει λιγο μποι και να το βαλεις κατευθειαν στο 15-32 οταν φτασει πχ 14 κιλα??
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#712847 Γενικά παίζουν πολλές εναλλακτικές οπότε διαλέγεις αυτή που σε βολεύει. Εμείς πήγαμε στο μοντέλο αυγό, το επόμενο 9-18 και μετά θα πάμε στο επόμενο.

Αναλόγως τις ανάγκες σου αποφασίζεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#712851 Chris το δικο μας που έχω και αγγελία τον βαλαμε το μικρο μετα το αυγό μέχρι τώρα που έκλεισε τα 6!
Κατηγορία 9-36 αν θυμάμαι καλά και μάλιστα extended rear facing που είναι και το ασφαλέστερο.
Το χω βάλει 100 ευρώ αλλά παιζει να το χαρισω τελικά γιατί δεν ενδιαφέρθηκε κανεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#712859 Υπάρχουν 9-36 αρκετά.

Ψάχνω κι εγώ ένα να το παραγγείλω για τους παππούδες στην Ελλάδα για όταν θα ερχόμαστε.

Το κακό είναι ότι κανένα από τα αυτοκίνητα τους δεν έχει isofix οπότε πρέπει να είναι back facing και να δένει με την ζώνη ασφαλείας.

Δεν ξέρω όμως αν αξίζει να δώσω τα 400+ που έδωσα για τα Cybex που έχω τώρα για κάτι που θα χρησιμοποιείται λίγες μέρες τον χρόνο και από την άλλη πολλές μάρκες τις ακούω πρώτη φορά.

Υπάρχει καμία πρόταση;

< >
Άβαταρ μέλους
By Nettos
#738032 Ψάχνω κι εγώ σιγα σιγά να αντικαταστήσω το αυγό και να πάμε στην επόμενη κατηγορία. Είμαι μεταξύ του Joie i-Spin 360 και CYBEX TRIFIX 2 i-SIZE.

Και τα δυο έχουν περάσει δοκιμές ADAC με πολύ καλα αποτελέσματα. Το γεγονός ότι το joie περιστρέφεται, θα σας έκανε να το προτιμήσετε; Γενικά έχετε κάποιο απο τα συγκεκριμένα;
Άβαταρ μέλους
By Nosferatu
#738036 Εχω το ispin safe, που νομιζω ειναι η αναβάθμιση του 360. Πολυ ευχαριστημένος. Δεν ειχα κανενα προβλημα ποτε και οπως λες εχει αψογα αποτελεσματα στα tests.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#738075 Το Σάββατο αγόρασα το 2ο Sirona Z για το 2ο αυτοκίνητο, πλεον το γυρίζω προς τα εμπρός γιατί δεν χωράνε τα πόδια του, πρέπει να ξεπέρασε τους 90 πόντους.

Μόνο θετικά έχω να πω για την Cybex και τα περιστρεφομενα καθίσματα της.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#738081
dimik έγραψε:Το Σάββατο αγόρασα το 2ο Sirona Z για το 2ο αυτοκίνητο, πλεον το γυρίζω προς τα εμπρός γιατί δεν χωράνε τα πόδια του, πρέπει να ξεπέρασε τους 90 πόντους.

Μόνο θετικά έχω να πω για την Cybex και τα περιστρεφομενα καθίσματα της.

Το πρότυπο i-size είναι μέχρι 105 πόντους και 18 κιλά. Φοβάμαι πως σύντομα θα χρειαστείς κι άλλο κάθισμα. Η οδηγία είναι πως όσο είναι εντός i-size το παιδί, να κοιτάει ανάποδα. Όχι πως αυτό βέβαια είναι κάτι εύκολο πάντα.
Φίλοι έχουν γυρίσει τα παιδιά εμπρός από το 1ο έτος συνήθως παίρνοντας και το αντίστοιχο κάθισμα. Απλώς στο λέω για να βρεθεί το κατάλληλο budget.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#738085 @hf δωσε ενα παραδειγμα. Μεχρι στιγμης ξερω πως παιζει αυτη η σειρα:

1. Αυγο: εως ~1 χρονο, 12 κιλα (η δικια μας στα 10 κιλα/75 εκατοστα ηδη δε χωραει και γκρινιαζει)
2. Αυτα που συζηταμε τωρα: εως ~4 χρονια, 18 κιλα
3. Εως 36 κιλα