Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By GTS
#616625
PeterPan έγραψε:Μου ήρθαν τα ασφάλιστρα για τα 3 αυτοκίνητα... :help: :s_wacko

Σούμα βγαίνει κάτι παραπάνω από 2.500 € :s_wacko :omg:

Πρέπει να έχουν κάνει λάθος το bonus malus, μπέρδεψαν την κλίμακα όπως βλέπω. Άντε πάλι τηλέφωνα... Αλλά όπως το βλέπω, κάτω από 2.000€ δεν πέφτω. Αλήθεια, πόσο βγαίνει σε Αυστρία, Ελβετία κ Αγγλία η ασφάλεια?

Για την 2GT πχ μεικτή με 5 έτη bonus malus μου βγάζει 1340€


Αγγλια αν μενεις Λονδινο θα ειναι οι τιμες που γραφεις αλλα σε λιρες. Ισως και παραπανω αν εισαι νεος οδηγος εκει.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#616670 Ερώτηση μάλλον χαζή αλλά θα την κάνω.επειδη η ασφάλεια που έχω λήγει 09/12 και θα κάνω ετήσια σε άλλη εταιρία από αυτή που ήδη είμαι αν την νέα ασφάλεια την κάνω να έχει ισχύ από 02/12 Θα έχω κάποιο θέμα αν δεν ακυρώσω την παλιά;πειράζει σ αυτό το διάστημα(02-09/12) που θα έχω δυο ασφάλειες;


< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#616675 Μπορεί να ασφαλιστεί από τώρα με έναρξη συμβολαίου στις 9/12, αρκεί να πληρώσει άμεσα (για να μην ασχοληθεί με ακυρώσεις) για να εκμεταλλευτεί την έκπτωση. Εγώ έτσι έκανα τουλάχιστον (έληγαν π.χ. στις 15/12 τα ασφαλιστήρια και τα ανανέωσα με 30% έκπτωση, πληρώνοντας από τώρα φυσικά, με έναρξη ασφάλισης 15/12).
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#616678 Σου είχε έρθει όμως email για να κάνεις ανανέωση σωστά; Γιατί αλλιώς, δεν γίνεται να κάνεις. Επίσης, μπορεί να μην είναι ήδη στην HD αλλά σε άλλη.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#616680 Αν είσαι ήδη στην ΗD βρίσκεις το παλιό μέιλ και δοκιμάζεις απο εκεί,αλλιώς ξεκινάς νέα ασφάλεια και αφού έχουν τα στοιχεία σου σου βγάζει προσφορά και βάζεις ημερομηνίας που θες να ξεκινά,νομίζω ότι πάει μόνο του στην ημερομηνία που πρέπει.
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#616683 Εμένα ναι, μου είχε έρθει ειδοποίηση. Η διαφορά είναι ότι σ' εμένα τα είχε όλα συμπληρωμένα και έπρεπε απλά να πληρώσω. Όταν πρωτοασφαλίζεσαι αν θυμάμαι καλά σε ρωτάει από πότε θέλεις να ξεκινήσει η ασφάλισή σου (και δεν συμπληρώνει αυτόματα την τρέχουσα ημερομηνία), και μετά συμπληρώνεις τα στοιχεία σου φυσικά. Συμπληρώνεις και τον κωδικό έκπτωσης στο τέλος και είσαι έτοιμος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#616688 Δεν δουλεύει διαφορετικά. Αν σου έχει έρθει ειδοποίηση ναι, αλλά αν δεν σου έχει έρθει, πρέπει να κάνεις ακύρωση και δεν ξέρω αν μετά θα σου επιτρέψουν να πάρεις την έκπτωση.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#616694
Scotch έγραψε:Εμένα ναι, μου είχε έρθει ειδοποίηση. Η διαφορά είναι ότι σ' εμένα τα είχε όλα συμπληρωμένα και έπρεπε απλά να πληρώσω. Όταν πρωτοασφαλίζεσαι αν θυμάμαι καλά σε ρωτάει από πότε θέλεις να ξεκινήσει η ασφάλισή σου (και δεν συμπληρώνει αυτόματα την τρέχουσα ημερομηνία), και μετά συμπληρώνεις τα στοιχεία σου φυσικά. Συμπληρώνεις και τον κωδικό έκπτωσης στο τέλος και είσαι έτοιμος.
Ακόμα και έτσι μπορείς να επιλέξεις διαφορετικό πρόγραμμα και λήξη.
Μόνο αν φτάσεις στο σημείο με των κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής δεν μπορείς να αλλάξεις κάτι.
Το συμβόλαιο είναι ας πούμε έτοιμο και περιμένουν την πληρωμή του για να στο στείλουν.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#616701
Anonymous Founder έγραψε:Δεν δουλεύει διαφορετικά. Αν σου έχει έρθει ειδοποίηση ναι, αλλά αν δεν σου έχει έρθει, πρέπει να κάνεις ακύρωση και δεν ξέρω αν μετά θα σου επιτρέψουν να πάρεις την έκπτωση.

Αναφερόμουν στην περίπτωση του manoliossss που είναι σε άλλη ασφαλιστική. Αν κάποιος είναι ήδη στην HD, ναι, ίσως είναι ρίσκο.

@ Νίκο Παππά: Ναι, έτσι είναι. Κι εγώ φέτος για το smart έκανα back και πρόσθεσα και τη μικτή.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#616712 Τώρα είμαι στην generali απλα θέλω να κάνω στην Hellas direct λόγω προσφοράς.Θα πρέπει να ακυρώσω generali αν τρέχει παράλληλα με Hellas direct για 7 μέρες;Το λέω γιατί έχω απλή στην generali και στην hd θα κάνω μικτή,κι έχω και 2 ταξίδια μέχρι τις 9 του μήνα που λήγει ή generali.να ακυρώσω και να ξεκινήσω νωρίτερα την νέα;να αφήσω να λήξει η τρέχουσα και να βάλω ημερομηνία έναρξης της νέας τότε;ή να κάνω την νέα από τις 2 του μήνα και να έχω παράλληλα και τις δυο για 7 μέρες;
Όπως σωστά αναφέρθηκε επειδη πρώτη φορά κάνω hd έβαλα τα στοιχεία του οχήματος και μου λέει από ποτέ επιθυμώ έναρξη ασφαλείας.


< >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#616714 Από τότε που λήγει η μία. Η προσφορά ισχύει ακόμα και αν ξεκινά στις 10/12.
Από την στιγμή που κανείς συμβόλαιο τώρα την παίρνεις


Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#616716 Γιατί να ακυρώσεις την Generali? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο conflict
Άβαταρ μέλους
By bill33
#616718 Πόσα θα πάρεις πίσω για 7 μέρες;Δεν βλέπω τον λόγο να απαγορευονται δυο ασφαλειες ταυτοχρονα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#616723 για να μην κάνεις claim κι από τις 2?
για να μην υπάρχει conflict στη ΔΗΛΕΔ?