Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kacey
#30720 Εχουμε τιποτα φρεσκο ως προς το ποιες εταιριες καλυπτουν (πληρως ή με καποια απαλλαγη ή ορο, και ποια/ποιος ειναι αυτος) την υφασματινη κουκουλα?

(εκτος απο εθνικη που σιγουρα καλυπτει πληρως).
Άβαταρ μέλους
By CPP
#30816 Επειδή είδα αυτές τις ζημιές που έγιναν στο υπόγειο parking του και του πουλιού το γάλα μη χεσω..... Σε τέτοιες περιπτώσεις ποιος πληρώνει?
Α. Κανείς είσαι σε κλειστό parking .... Αυτές οι ανακοινώσεις που έχουν τα parking ενα σωρό υπεύθυνη σας.
Β. Ο ιδιοκτήτης του ακινήτου
Γ. Ο ενοικιαστής πχ ΑΒ
Δ. Ο δημος/ κρατος για κλειστά φρεάτια κλπ
Ε. Ο θεός :omg:
Άβαταρ μέλους
By NIGA
#32390 Γνωρίζει κανείς αν το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο προσφέρει ακόμη οδική βοήθεια οδηγού (και όχι συγκεκριμένου οχήματος);
Άβαταρ μέλους
By tazio
#35323 Για το colt, από 230 το εξάμηνο στην εθνική, 180 στη generali (με ελάχιστη μείωση της αξίας του αυτοκινήτου) μέσω ΚΤΕΟ. Συν δωρεάν δύο κάρτες καυσαερίων, μεταβιβάσιμες, καθώς και έκπτωση στον έλεγχο ΚΤΕΟ όταν περάσει το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#49348 [url="http://www.autotriti.gr/asfaleies/data/news/preview_news/Asfalistra-I-X---me-thlematikh_122196.asp"]Ασφάλιστρα Ι.Χ. με…. τηλεματική[/url]

Οι ασφαλιστικές έχουν στα σκαριά έναν νέο τρόπο τιμολόγησης για τα ασφάλιστρα των Ι.Χ., με τον οποίο θα κοστολογούν την οδική συμπεριφορά του οδηγού με τη βοήθεια της τηλεματικής.

Σύμφωνα με έγκυρα δημοσιεύματα, οι ασφαλιστικές εταιρείες, σε διεθνές επίπεδο, εξετάζουν το ενδεχόμενο να διαμορφώνουν τα ασφάλιστρα των οχημάτων βάσει της οδικής συμπεριφοράς του οδηγού.

Πιο συγκεκριμένα, με συστήματα τηλεματικής που θα τοποθετούνται στο αυτοκίνητο του κάθε υποψήφιου ασφαλιζόμενου, οι εταιρείες θα μπορούν να διαπιστώσουν αν κάποιος οδηγός κινείται σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. ή κάνοντας παραβάσεις και επικίνδυνες ενέργειες.

Με αυτόν τον τρόπο οι ασφαλιστικές θα τιμολογούν την ασφάλιση ενός αυτοκινήτου πιο χαμηλά ή πιο υψηλά, ανάλογα τη συμπεριφορά του οδηγού, ενώ ένα επιπλέον κριτήριο για την τιμή των ασφαλίστρων -που θα μπορεί να διαπιστωθεί μέσω της τηλεματικής- θα είναι και η χρήση του αυτοκινήτου, δηλαδή κατά πόσο ο οδηγός χρησιμοποιεί ή όχι το όχημά του και πόσα χιλιόμετρα διανύει τον χρόνο.

Ωστόσο, αναλυτές της ασφαλιστικής αγοράς επισημαίνουν πως τέτοια μέτρα μπορούν να είναι βοηθητικά και όχι καθοριστικά για την τελική τιμολόγηση των ασφαλίστρων, ενώ κριτήρια όπως το μοντέλο του αυτοκίνητου, η περιοχή, το φύλο, η ηλικία του ασφαλισμένου, θα παραμείνουν οι βασικές παράμετροι για τη διαμόρφωση του κόστους ασφάλισης των Ι.Χ.


Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By doule
#55999 Με αφορμή τη φωτιά στο RO/PAX Norman Atlantic, τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις σε ότι αφορά τα οχήματα;
Καλύπτονται από ασφάλεια πυρός, πληρώνει η ασφαλιστική του αυτοκινήτου ή αναλαμβάνει ο ασφαλιστής του πλοίου με το οποίο μεταφερόταν το όχημα;
Άβαταρ μέλους
By soch
#84868 Opel Astra 1.600 selection του 2002 με 85.000 χλμ (το χρησιμοποιώ μόνο τις κρύες/βροχερές ημέρες και στα καλοκαιρινά ταξίδια).

Το έχω στη Μινέττα με ολική/μερική/νομική κ.λπ. με 360€/χρόνο (μέσω ασφαλιστή) και λήγει σε 2 μέρες.
Στην anytime με τις ίδιες καλύψεις (Value) βγαίνει 289 €/έτος μέσω internet.
Στην Hellas Direct πάλι με τις ίδιες καλύψεις (Additional Covers) βγαίνει 253 €/έτος μέσω internet.

Να προχωρήσω με Hellas Direct; Έχει καλό όνομα; Διαβάζω πως δεν συμμετέχει στο φιλικό διακανονισμό. Είναι σοβαρό μείον αυτό;
Άβαταρ μέλους
By otso
#98555 εχουμε και λεμε . εχω ενα Citroen C4 Grand Picasso.και το εχω ασφαλισει στο πρακτοριο insuransemarket , online .
το προβλημα μου ειναι το εξης.
το πρωτο εξαμηνο μου εγραψαν το αυτοκινητο σαν citroen xsara picasso, και δεν το πηρα χαμπαρι, το δευτερο εξαμηνο το πηρα χαμπαρι και τους λεω να το αλλαξουν, το αλλαζουν και το κανουν Citroen Picasso , τους λεω να το ξανααλαξουν και λενε οτι δεν μπορουν .
τελειωνει τωρα το εξαμηνο και τους λεω οτι για να το ξαναασφαλισουν θα πρεπει το συμβολαιο να γραφει αυτο που πραγματικα ειναι δηλ.Citroen C4 Grand Picasso.αλλιως απο μενα δεν.
μου απαντουν οτι δεν γινεται γιατι η αδεια γραφει Citroen Picasso.
εγω λεω οτι απο την πλευρα μου ναι η αδεια λεει ετσι , αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με την θεια τουλα στο υπ. συγκοινωνιων. εγω ομως ασφαλιζω αυτο που ειναι στην ασφαλεια και οχι οτι καπνισε στη θεια .\
μηπως εγω ειμαι παρανοικος;
αλλα picasso μπορει να ειναι 10 αυτοκινητα απο C3 ΜΕΧΡΙ xsara.και σε περιπτωση ατυχηματος οι δικηγοροι μπορει να ισχυριστουν οτιδηποτε.
δεν ξερω με τρελλαινει το οτι δεν μπορω να ασφαλισω το αυτοκινητο που πραγματικα εχω . ποια η γνωμη σας;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#98561
otso έγραψε:εχουμε και λεμε . εχω ενα Citroen C4 Grand Picasso.και το εχω ασφαλισει στο πρακτοριο insuransemarket , online .
το προβλημα μου ειναι το εξης.
το πρωτο εξαμηνο μου εγραψαν το αυτοκινητο σαν citroen xsara picasso, και δεν το πηρα χαμπαρι, το δευτερο εξαμηνο το πηρα χαμπαρι και τους λεω να το αλλαξουν, το αλλαζουν και το κανουν Citroen Picasso , τους λεω να το ξανααλαξουν και λενε οτι δεν μπορουν .
τελειωνει τωρα το εξαμηνο και τους λεω οτι για να το ξαναασφαλισουν θα πρεπει το συμβολαιο να γραφει αυτο που πραγματικα ειναι δηλ.Citroen C4 Grand Picasso.αλλιως απο μενα δεν.
μου απαντουν οτι δεν γινεται γιατι η αδεια γραφει Citroen Picasso.
εγω λεω οτι απο την πλευρα μου ναι η αδεια λεει ετσι , αλλα δεν μπορεσα να βγαλω ακρη με την θεια τουλα στο υπ. συγκοινωνιων. εγω ομως ασφαλιζω αυτο που ειναι στην ασφαλεια και οχι οτι καπνισε στη θεια .\
μηπως εγω ειμαι παρανοικος;
αλλα picasso μπορει να ειναι 10 αυτοκινητα απο C3 ΜΕΧΡΙ xsara.και σε περιπτωση ατυχηματος οι δικηγοροι μπορει να ισχυριστουν οτιδηποτε.
δεν ξερω με τρελλαινει το οτι δεν μπορω να ασφαλισω το αυτοκινητο που πραγματικα εχω . ποια η γνωμη σας;

Oτι λέει η άδεια.Αυτό είναι το επίσημο έγγραφο που βασίζονται.
Αν είναι λάθος και η άδεια θα πρέπει να την φτιάξεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#98662 +1.

Και σιγά μην τρέχεις να αλλάξεις την άδεια κλπ. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By otso
#98847 loipon |λογοκρισία| ειπα πιο πανω οτι η αδεια γραφει Citroen Picasso. δεν ξερω γιατι ειχα την εντυπωση αυτη, η αδεια γραφει σκετο Citroen.
το προβλημα τους ειναι καθαρα μηχανοργανωσης , το αυτοκινητο μου δεν εισαγωταν το 2007 και ετσι δεν αναφερετε στα προγραμματα τους και εχουν προβλημα , οχι μονο αυτοι αλλα σχεδον ολες οι εταιρειες.
τους ανεφερα οτι θα κρατησω και θα τυπωσω ολα τα εμαιλ που εχουμε ανταλλαξει ωστε να μπορω να αποδειξω οτι δεν υπηρχε δολος απο μερους μου και οτι τους ειχα πει το ακριβες μοντελο του αμαξιου.
η απαντηση ηταν οτι διακοπτεται η συνεργασια μας , αρα υπαρχει προβλημα.
στην ανυτιμε που δεν υπαρχει προβλημα μου δινουν μονο τα 2 βασικα πακετα που δεν εχουν θραυση κρυσταλλων, σε τηλ μου να παω σε μεγαλυτερο πακετο, μου ειπαν οτι δεν δινουν πιο ακριβο πακετο σε κοκκινες πινακιδες ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΡΙΨΕΙ.
Η εθνικη δινει αλλα δεν εχω τοσα λεφτα για να το αγορασω.
μου μενει μονο η ιντερσαλονικα να παω το απογευμα (αυτους που φοβαμαι οτι θα κλεισουν)
και αν δεν κανω τιποτα και με αυτους την γαμησα.
η hellas direct που δινει καλες τιμες μου το ειπε ξεκαθαρα δεν υπαρχετε στο προγραμμα δεν σας ασφαλιζουμε.
πρωτη φορα ακουω να παρακαλανε να κανουν ασφαλιση
Άβαταρ μέλους
By bill33
#98852 Τα τελευταια 100 χρόνια η Ιντερσαλόνικα κλείνει.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#98951 Δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα; Δηλαδή τι πειράζει που στο ασφ. συμβολαιο γράφει Πικάσο κ όχι γκραντ Πικάσο; Ποιον τον ενδιαφέρει;
Άβαταρ μέλους
By otso
#99152 απλα δεν θελω να υπαρχουν γκριζες σκιες στο συμβολαιο απ οπου θα μπορουσε θεωριτικα ο καθε δικηγορος να πιαστει και να τρεχω στα δικαστηρια και να μην φτανω.εδω δεν πληρωνουν σε ξεκαθαρα αμα βρουν να πιαστουν και απο καπου.
και στο κατω κατω οταν πληρωνω γιατι να μην ειναι ξεκαθαρο;
για την ιστορια το ασφαλισα στην ιντερσαλονικα αλλα χωρις να γραφει μοντελο , με εναν κωδικο που γραφει η αδεια.
αρα ουτε με αυτο ειμαι ευχαριστημενος αλλα ειναι οι αργιες και θα εμενα χωρις ασφαλεια.
το χειροτερο ειναι οτι αφου ασφαλιστηκα θυμηθηκα και ρωτησα για την οδικη βοηθεια (που το ασφαλισα)
και μου ειπαν οτι μεταφερουν το αμαξι απο οπου και αν χαλασει στην πολη μου.ελα ομως που ουτε στην πολη μου, αλλα και ουτε στον νομο μου υπαρχει αντιπροσωπεια ουτε εξουσιοδοτημενο αλλα και ουτε γνωστης μηχανικος, και αν μου χαλασει στην αττικη , θα μου το φερουν πισω , και πληρωσα και θεατρο του παραλογου.
θα ρωτησω και τα κεντρικα μετα τις γιορτες απο περιεργεια.