Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Morx
#15808 Εγκαινιαζω τη γκρινια μου στο παρων τοπικ.

Βροχερος καιρος, το φθινοπωρο ηρθε για τα καλα....

1) ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΜΗΔΕΝ και οταν λεω ΜΗΔΕΝ, υαλοκαθαριστηρες στην γρηγοροτερη θεση για κανα μισαωρο με δυνατη βροχη τοσο εντος πολης οσο και εν κινησει εκτος απ'οπου ερχομουν. 1 στα 10 αυτοκινητα ειχαν αναψει φωτα και σε μεγαλυτερη κλιμακα, οι μισοι ειχαν αυτοκινητα στα οποια αναβουν ετσι κι αλλιως με το γυρισμα του κλειδιου. Ηλιθιοι.
Τωρα το απογευμα που παλι εχει τρομερη συννεφια και ψιχαλιζει ... τα ιδια. Τι σκατα περιμενουν ρε γαμωτη, να νυχτωσει;
Μια ζωη τα ιδια.... οι Βουλγαροι που κοροϊδεουμε, οι Σκοπιανοι, Ρουμανοι, Σερβοι κτλ .... αναβουν φωτα επειδη ετσι οριζει ο ΚΟΚ και επειδη εχουν μια Α' συνειδηση τουλαχιστον σ'αυτο το ζητημα... εμεις ειμαστε οδηγαρες, δε γαμεις.

2) Οδηγαω σε δρομο 2πλης κατευθυνσης, αλφαδιασμενος οπως παντα στη λωριδα μου ή/και ελαφρως δεξια ενιοτε.
Μηχανακιας πλησιαζει, τον αντιλαμβανομαι απο αρκετη αποσταση αφου παντα με το αμαξι εντος πολης τους προσεχω γιατι οδηγαω και 'γω δικυκλα... προτου φτασει πισω μου, εχω κανει οσο πιο δεξια μπορω (30χλμ/ω) και περιμενω να περασει.
Κολλαει πισω αριστερα λοιπον σε αποσταση μικροτερη απο μισο μετρο και παμε παρεουλα.
Δευτερολεπτα μετα και 20-30 μετρα παρακατω, τον βλεπω να αλλαζει πλευρα και να σφηνωνεται απο δεξια μου, για να στριψει εν τελει σε βενζιναδικο χωρις φλας. Fuck logic ...

3) Πλησιαζοντας στο spot που παρκαρω συνηθως στο κεντρο, βλεπω αυτ/το που εχει αναψει αριστερο φλας να βγει.
Περιμενω πισω του με δεξι φλας δε βγαινει. Φτανω διπλα του μετα απο λιγη υπομονη και τον ρωταω ευγενικα γεματος χαμογελο "Νομιζα ξερπαρκαρεις, τελικα φευγεις;; Να περιμενω;;". Μου απανταει με υφακι, "Οχι δε φευγω".
Μαλλον απεκτησαν περιοδο και οι αντρες αναρρωτιεμαι και πριν τελειωσει το τετραγωνο, ΤΣΑΚ θεση special !!
Κοιταω πισω μου, ο ΠΑΠΑΡΑΣ ειχε ξεπαρκαρει. Δεν υπηρχαν αλλα αυτοκινητα πισω μας, οποτε εκανα το πιο αργο παρκαρισμα της ζωης μου! 2 κινησεις οπισθεν με ταχυτητα 50cm/λεπτο!!

4) Πλησιαζω καθετο στενο για να στριψω. Βλεπω εναν, που παρκαρει ακριβως επανω στη γωνια του πεζοδρομιου.
-Μπραβο, ωραιος ... οι πεζοι θα βγαλουν φτερα και αλλοι θα παιδευτουν για να στριψουν ή θα σου παρουν και την πορτα, αλλα εδω βολεψε, ετσι;;
-Ναι, με το βαπορι 10 μετρα που οδηγας μεσα στην πολη....
Τον πειραξε που οδηγαω ενα station wagon με μηκος ιδιο με ενος σενταν...

5) Συζητηση με μια γυναικα, οδηγο smart με φωτα xenon στο φαναρι:
-Τα φωτα σου τυφλωνουν...
-Σιγουρα;; (λυγισα)
-Ναι, σιγουρα, τυφλωνουν διαστημοπλοιο! Δες τις πινακιδες απεναντι ποσο φως ανακλουν!
-Ε και τι να κανω ?!!?!
-Ξερω 'γω;; Δοκιμασε yoga ...
-Αντε γαμησου μαλακαρε!!

(Ειχε ΒΥΖΑΡΕΣ ομως !!!! :rtfm: )
Άβαταρ μέλους
By Cosmonaut21
#15845
Morx έγραψε:5) Συζητηση με μια γυναικα, οδηγο smart με φωτα xenon στο φαναρι:
-Τα φωτα σου τυφλωνουν...
-Σιγουρα;; (λυγισα)
-Ναι, σιγουρα, τυφλωνουν διαστημοπλοιο! Δες τις πινακιδες απεναντι ποσο φως ανακλουν!
-Ε και τι να κανω ?!!?!
-Ξερω 'γω;; Δοκιμασε yoga ...


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15980 Για να μην γκρινιάζουμε μόνο θα ανεβάσω μία περίπτωση στην οποία η ΕΛ.ΑΣ. έκανε 100% τη δουλειά της και της δίνω συγχαρητήρια.

Η υπόθεση απλή. Πηγαίνουμε από τον παραλιακό δρόμο από Πρέβεζα προς Άρτα. Οι περισσότεροι επιστρέφουν από τις παραλίες. Οι ντόπιοι κυρίως, αλλά και πολλοί επαναπατρισθέντες, νιώθουν ότι κινούνται αργά, συνηθισμένοι στις υψηλές ταχύτητες που αναπτύσσουν τον υπόλοιπο χρόνο (ειδικά οι ντόπιοι). Έτσι, παρακάμπτουν τη σειρά στη διασταύρωση και η Τροχαία Πρέβεζας που γνωρίζει το πρόβλημα εδώ και χρόνια έχει στήσει μπλόκο και τους γράφει έναν - έναν.

Εξυπνάκηδες παρακάμπτουν τη σειρά και παίρνουν κλήση



Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#16046 Δύο πιθανές εξηγήσεις δίνω για την BMW:

1. Την άφησαν λόγω alarm θεωρώντας ότι μεταφέρει κάποιον επιβάτη με πρόβλημα. Αν όντως μεταφέρει επιβάτη με πρόβλημα καλώς έπραξαν. Αν ο οδηγός της ήταν τόσο γάτα που μόλις είδε το μπλόκο άναψε τα alarm και τη γλύτωσε είναι πολύ τυχερός και γρήγορος (όχι πως επιδοκιμάζω αυτό που έκανε).

2. Μέσα στο χαμό δεν πρόλαβαν να τη σταματήσουν.

Τι ισχύει από τα δύο δεν το ξέρω, πάντως, αν μπορούσες να ακούσεις την κουβέντα με τη σύζυγο αυτό ακριβώς λέγαμε τότε. Ότι η BMW τη γλύτωσε και ήταν πολύ τυχερός. Μάλιστα, πρέπει να υπάρχει και κάποιος άλλος (αν θυμάμαι καλά - δεν το είδα ξανά το βίντεο) που είδε το μπλόκο και την έκανε για δεξιά για να γλυτώσει.

Αν μπορούσα να βάλω τον ήχο θα άκουγες μια κοπέλα να διαμαρτύρεται και να λέει: "το παίζεις εξουσία κτλ" κι εμένα να τους τα χώνω λέγοντας ότι καλά τους κάνουν γιατί κάθε χρόνο αυτές τις μέρες έχουμε τους πονηρούς που, αντί να περιμένουν 1-2min, παρακάμπτουν τη σειρά παίζοντάς το έξυπνοι και υπεράνω.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#16047 Τωρα που το λες, τα αλαρμ της Bmw ειναι αναμμενα απο πριν μπει στο πλανο σου (που μαλλον ειναι πολυ νωρις για να ειχε δει το μπλοκο).
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#16048 στην αρχη εχει αλαρμ η bmw
μετα βγαζει εχει αριστερο φλας


αυτος που παει δεξια ειναι λιγο πιο πριν το punto και την bmw
ενα twingo
κι εγω αυτο θα εκανα στη θεση του αν εβλεπα τους μπατσους τελευταια στιγμη :s_laughat
(δεν παρακαμπτω την ουρα, δεν το χω κανει ποτε, απλα σε αλλες παραβασεις που εχω σκοπο να κανω, αν δω μπατσο κανω τον κινεζο)
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#17783 Σε αυτό το σημείο φαίνεται ξεκάθαρα ότι μπορείς να πας δεξιά (συνέχεια Αγ. Δημ.) ή αριστερά (Αναπαύσεως) και η ευθεία απαγορεύεται. Παρόλα αυτά ο δρόμος δεν είναι ανάποδος, κάποιος δηλαδή που κατεβαίνει την Αγ. Δημητρίου ή έρχεται από το δίπλα φανάρι μπορεί να μπει στον δρόμο.

Προφανώς αυτό το έχουν κάνει για να μη μπλοκάρει ο δρόμος με αυτούς που προσπαθούν να περάσουν απέναντι. Το ίδιο όμως μπλοκάρει με αυτούς που θέλουν να στρίψουν αριστερά γιατί πρέπει να παραχωρήσουν προτεραιότητα. Οπότε σε αναγκάζει σε κύκλο για να περάσεις απέναντι.

Αν περάσεις έτσι χύμα, ποια παράβαση θεωρείται από όργανο της τάξης;
Άβαταρ μέλους
By kacey
#17978 Η παραβιαση της στρογγυλης μπλε πινακιδας με τα δυο βελη που δειχνει υποχρεωτικη πορεια δεξια ή αριστερα (βιδωμενη κατω απο το αριστερο φαναρι). Η μεγαλη πινακιδα με το "απαγορευεται" νομιζω δεν ειναι τυπικα σωστη (δεν υπαρχει τετοια στο ΚΟΚ), ασχετα αν καταλαβαινουμε τι θελει να δειξει.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#21059 Ζωάρα στην Χαμοστέρνας χθες με γκρι ίμπιθα και κόκκινες πινακίδες ΜΟΥλαριού χωρίς δεξί καθρέφτη (σπασμένος να κρέμεται) να κάνει τυφλές σφήνες...

Αλλάξτε τον τίτλο σε Ζώα, να το λες να γεμίζει το στόμα σου :protest: :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#21303 Αυτη η χωρα (ο λαος της δηλαδη) δεν σταματαει ποτε να με εκπλησσει...Deliverας σουβλακιου, επι της ασφαλτου, να κινειται παραλληλα με τα αυτοκινητα (= να ταξιδευει μαζι τους, οχι να διασχιζει καθετα το δρομο απο πεζοδρομιο σε πεζοδρομιο) με roller blades...Ντυμενος καταμαυρα. Και οταν θα τον φας, αντι να σου πληρωσουν το προφυλακτηρα οι συγγενεις του βλακα θα σου ζητανε και αποζημιωση.

Μπορω να τον συγκρινω μονο με τον πανιβλακα με Segway που ταξιδευε στη δεξια λωριδα της παραλιακης στο υψος του Φλοισβου...