Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#806465
Dimsabas έγραψε:Στις ομάδες των ηλεκτρικών στο ΦουΜπού, υπάρχει η αίσθηση ότι "εμείς που προσέχουμε το περιβάλλον...". Έχει μια βάση προφανώς, αλλά τα γαϊδούρια παραμένουν γαϊδούρια ασχέτως καυσίμου.


Αίσθηση.. ακριβώς.!

Στην πραγματικότητα απλά αγόρασαν κάτι νέο, καινοτόμο, γκατζετ, κλπ.

Βλέπεις τον Έλληνα στην εξοχή και μόλις φύγει αφήνει σκουπίδια πίσω του να τα μαζέψουν τα ζωάκια σκουπιδιαρηδες.

Πόσοι μαζεύουν τα δικά τους και όσα είναι εκεί γύρω; Ελάχιστοι. Αυτοί νοιάζονται για το περιβάλλον ασχέτως οχήματος.

.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#806473
Dimsabas έγραψε:Ναι, περνούσα από εκεί κι είδα την οθόνη του φορτιστή. Απλώς έβαλε το καλώδιο για να μην ξεσηκώσει υποψίες.


Εχει θεσεις για ηλεκτρικη φορτιση αναμεσα σε θεσεις για τα παλια αυτοκινητα,τους εχουν δωσει σχεδον 1,5 θεση και αμα πατησει την κιτρινη γραμμη και μπει μεσα εστω και 30 ποντους αλλο αμαξι αμεσως παιρνουν τηλεφωνο την τροχαια και εκτος το προστιμο του παιρνουν και τις πινακιδες.

Το βλεπω με τα ματια μου, απο λαθος σχεδιασμο θεσης τους εχουν κανει με κιτρινη διαγραμμιση μια θεσαρα που χωραει ανετα ενα αμαξι Μερσεντες-ενα Πασσατ-ενα Οκταβια και περισευει κιολας αλλα απο κακια καρφωνουν τον αλλον.
Σε αυτην τη θεση εχω δει ως και 24ωρες ενα ασπρο Μερσεντες,καλα αυτος 1 ημερα ολοκληρη το φορτιζε;
Εκει οι ''οικολογοι'' δεν πηραν τηλεφωνο ομως.
Άβαταρ μέλους
By Δημ.Φυλακτος
#806509 Αυτοκίνητο μπήκε ανάποδα στην Παλαιά Εθνική Οδό Αθηνών-Κορίνθου [βίντεο]

https://www.iefimerida.gr/ellada/aytoki ... -korinthoy



Δεν ειναι και η 1η φορα, η Τροχαια φυσικα ανυπαρκτη ιδιως το βραδυ.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#807792 Δεν ξέρω ποιος είναι χειρότερος. Ο ηλεκτρικός που έπιασε με το έτσι θέλω τη θέση ΤΑΧΥΦΟΡΤΙΣΤΗ (Άγιος Ιωάννης στη Βούλα) χωρίς να φορτίζει ή ο επαγγελματίας.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#807798 Και επαγγελματίες στη γαϊδουριά.

Btw, προχθές στο SM, όλες οι θέσεις φόρτισης (και οι 8), κατειλημμένες από θερμικά, με δεκάδες άλλες ελεύθερες θέσεις :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#807800 Μιλάμε τώρα για τον λαό που παρκάρει στη θέση των ανάπηρων, έτσι;;

Περίμενε κανείς να ΜΗΝ συμβαίνει αυτό;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#807801 Το να αφήσει ο επαγγελματίας το φορτηγό για να ξεφορτώσει 2', άντε και παλεύεται. Όχι να το κλειδώσει, να πάει στον πελάτη και να πιάσει κουβέντα ξέρωγω.
Ο άλλος που εξ επι τούτου το αφήνει σε φάση εξυπνάδας, θέλει τάκωμα προβλεπόμενο.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#807829
markvag έγραψε:Μιλάμε τώρα για τον λαό που παρκάρει στη θέση των ανάπηρων, έτσι;;

Περίμενε κανείς να ΜΗΝ συμβαίνει αυτό;
Έλα μ'ντε :)
Άβαταρ μέλους
By skous
#807931
Scotch έγραψε:Και επαγγελματίες στη γαϊδουριά.

Btw, προχθές στο SM, όλες οι θέσεις φόρτισης (και οι 8), κατειλημμένες από θερμικά, με δεκάδες άλλες ελεύθερες θέσεις :metalo:
Εγω εκλαιγα προχτες με τυπο που εκλεισε 2 θερμικούς (παρανομα παρκαρισμενους) για να φορτισει. Και οταν τον καλεσαν απο τα μεγαφωνα, βγηκε εξω και ειπε «αδεια είναι παιδια η μπαταρια, δεν κουνιεται αλλιως, σε 25’ ερχομαι να το βαλω μπρος».
Καγκελο οι αλλοι :)


< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#807936
skous έγραψε:
Scotch έγραψε:Και επαγγελματίες στη γαϊδουριά.

Btw, προχθές στο SM, όλες οι θέσεις φόρτισης (και οι 8), κατειλημμένες από θερμικά, με δεκάδες άλλες ελεύθερες θέσεις :metalo:
Εγω εκλαιγα προχτες με τυπο που εκλεισε 2 θερμικούς (παρανομα παρκαρισμενους) για να φορτισει. Και οταν τον καλεσαν απο τα μεγαφωνα, βγηκε εξω και ειπε «αδεια είναι παιδια η μπαταρια, δεν κουνιεται αλλιως, σε 25’ ερχομαι να το βαλω μπρος».
Καγκελο οι αλλοι :)
< >


Με κάτι τέτοια όμως ίσως βάλουν μυαλό οι εξυπνάκηδες

Γενικά σε αυτή τη χώρα κάνεις τις |λογοκρισία| σου όσο βλέπεις ότι σε παίρνει. Μόλις βρεθεί κάποιος να σε βάλει στη θέση σου, ασχέτως του τι είναι αυτός, τότε μόνο κάθεσαι (ίσως, ποτέ δεν ξέρεις) να επαναπροσδιορίσεις τις καθημερινές σου αποφάσεις
Άβαταρ μέλους
By edmond
#807946 Ο θερμικός βέβαια μπορούσε να κάνει μανουρίτσα του τύπου "δεν είμαι καλά, θέλω να πάω νοσοκομείο, με κλείνεις". Έχει τύχει μπροστά μου σε κλείσιμο άλλης φύσης και ο έχων "δίκιο" έκανε πίσω. Μπλόφα προφανώς και μόλις έκανε στην άκρη ο μάγκας τον κορόιδευε από πάνω του τύπου "που θα με κλείσεις εσύ μλάκα, κορόιδο" και άλλα χαρωπά.
Μέχρι και γω προσφέρθηκα να του "μιλήσουμε" :shifty: αλλά ο άλλος έδειξε φοβερή ψυχραιμία και απλά τον άφησε.
Δεν βγάζεις άκρη προφανώς. Ίσως αν φωνάξεις πολιτσία και αν σε προλάβει ο λεγάμενος τον ενημερώνεις ότι τους έχεις φωνάξει για την πάρτη του, έχεις κρατήσει πινακίδα κλπ. Και άστον να φύγει αν θέλει.