Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#765908
Chris έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν παρκαρω ποτε κοντα σε πορτα σουπερμαρκετ γι' αυτον το λογο. Καλυτερα να περπατησω 20 μετρα παραπανω παρα να μπω στον πειρασμο να του @#$&*$#@$ το αμαξι η τα μουτρα :lol:


:lol: (μου το έχουν κάνει κι εμένα... και με την πόρτα του οδηγού να ανοίγει προς το μέρος μου.... :rant: )
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#765909
Chris έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν παρκαρω ποτε κοντα σε πορτα σουπερμαρκετ γι' αυτον το λογο. Καλυτερα να περπατησω 20 μετρα παραπανω παρα να μπω στον πειρασμο να του @#$&*$#@$ το αμαξι η τα μουτρα :lol:



Εγω τους 2 πρωτους μηνες που κυκλοφορουσα μονο με το αμαξι.
Τωρα ειμαι καλυτερα :lol: :lol:

Δεν με νοιαζει βρε αν ερθει διπλα, μην με κλεισει δεν θελω κανενας δυολεπταθακανως :s_devil
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#765911
g8777 έγραψε:
224v έγραψε:Κλασική συμπεριφορά, μανταμιτσας που ζει σε παράλληλο σύμπαν, ενα βαθουλωμένα στη πόρτα θα την ξυπνούσα από τον λήθαργο της, γιατί έτσι θα φέρεται πάντοτε!!! Στα @@ρια της όλοι οι γύρω της...

.


Και; Τι θα γινοταν; Τιποτα.

Σπαστης ομως τα μουτρα, να δεις για πότε συμμορφωνεται το βρωμοθηλυκο.
Το χειρότερο είναι το θράσος
Δλδ οκ όλοι έχουνε κάνει μια |λογοκρισία|. Ζητάς συγνώμη και πας παρακάτω

Αλλά να έχεις και το θράσος ότι Ε σιγά αφού το κάνουν και άλλοι, παραπαει

Σαν ένα τύπο μια φορά που ήθελε να πηδηξει την ουρά σε ΑΤΜ επειδή "έχω παρκάρει παράνομα και κλείνω την είσοδο του Μασουτη ρε παιδιά "
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#765918 Χρωστάω αναφορά συμβάντος. Δευτέρα, κλασικό κάθετο φανάρι που βγαίνει στην Ειρήνης στην Πεύκη, όπου οι αριστερά στρίβουν μόνο αριστερά και οι δεξιά αντιστοίχως, βόλβοxc40 (αν είδα καλά, ήμουν μερικά τουτούνια πίσω) θέλει να υπερκεράσει την ουρά για αριστερά που είναι φίσκα από την άδεια δεξιά, για να στρίψει στη συνέχεια αριστερά. Ο χώρος όμως ενδιάμεσα στην αριστερή ουρά και στα παρκαρισμένα δεξιά είναι σχετικά περιορισμένος, οπότε βρίσκει σε παρκαρισμένο, σταματάει για λίγο, ξαναβρίσκει περνώντας, σταματάει (πάλι καλά) στο φανάρι, και, μόλις ανάβει το πράσινο, καίει ατάραχα τους αριστερά συνεχίζοντας προς το άπειρο κι ακόμη παραπέρα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#765931
g8777 έγραψε:
224v έγραψε:Κλασική συμπεριφορά, μανταμιτσας που ζει σε παράλληλο σύμπαν, ενα βαθουλωμένα στη πόρτα θα την ξυπνούσα από τον λήθαργο της, γιατί έτσι θα φέρεται πάντοτε!!! Στα @@ρια της όλοι οι γύρω της...

.


Και; Τι θα γινοταν; Τιποτα.

Σπαστης ομως τα μουτρα, να δεις για πότε συμμορφωνεται το βρωμοθηλυκο.
Δεν χτυπώ γυναίκες όσο ηλιθιες και αν είναι, η επισκευή όμως της πόρτας πονάει στη τσέπη και τον σύζυγο εάν υπαρχει βέβαια...

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#765957 Ξέρεις, οι γυναίκες εδώ και πολλά πολλά χρόνια, δεν έχουν απαραίτητα ανάγκη τον σύζυγο για να τους αγοράσει ή να επισκευάσει το αμάξι. Δουλεύουν και μπορούν να το κάνουν μόνες τους. Πολλές, γενικώς τα καταφέρνουν περίφημα και χωρίς συζύγους επίσης, και όχι μόνον σε αυτοκινητιστικά θέματα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#765999 Εάν ήταν από αυτές που περιγράφεις δεν θα είχε τέτοια συμπεριφορά...
Και να σου πω κάτι, ακόμα, στην οικογένεια μου η μητέρα μου δούλεψε σε όλη της τη ζωή, από τα 25 χρόνια της, η γυναίκα μου έπιασε δουλειά στη Σαουδική Αραβία από τα 22, και η κόρη μου από τα 24 όταν τελείωσε ένα μεταπτυχιακό. Οπότε άλλοι δεν ξέρουν αυτά που λες.

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#766001 Δεν μου έχει τύχει να με κλείσουν, γιατί φροντίζω να το βάζω σε σημεία που δεν βολεύουν τις κυρατσες. Αυτές και δεν ξέρουν να οδηγούν και βιάζονται και τα παρατάνε όπου λάχει. Πιστεύω ότι και εσύ έχεις δει τέτοιες συμπεριφορές στα μέρη σου, τι? Όχι??

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#766004 Τα χαιρετίσματά μου στην μανδάμ 55+ Μαΐων με το ασημί Aygo που σήμερα το πρωί κατά τις 8 παρά 20 έσφαξε ένα Stop βγαίνοντας σε κεντρικό. Ευτυχώς, πήγαινα με καμιά 30 στο σημείο, γιατί είναι γενικά επικίνδυνο. Βέβαια, αναγκάστηκα να τσαρουχώσω τα φρένα. :inlove: Η ίδια ατάραχη, δεν έγινε δα και τίποτα...

Άρχισε εξαιρετικά η μέρα μας! :inlove:

Προ-Παρασκευή είναι, ζεν! :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#766007 Σήμερα το πρωί ακολουθούσα μία που μιλούσε στο κινητό (χωρίς bt, κολλημένο στο αυτί). Δεν μπορούσε να μείνει στη λωρίδα της και έσφαξε ένα κόκκινο (όχι πορτοκαλί, κόκκινο πριν καν φτάσει στη διασταύρωση). Να μην μπορείς να στείλεις το video από την dashcam στην αστυνομία όμως;
Άβαταρ μέλους
By glf
#766011 Είναι πολύ εύκολο να μπει μια αυτόματη αναγνώριση παράβασης σε κόκκινο από μια σταθερή κάμερα σε κάθε φανάρι.
Μια κάμερα που τρέχει opencv θα μπορεί να βλέπει αν υπάρχει κίνηση αυτοκινήτου όταν έχει κόκκινο το φανάρι.
Αν υπάρχει κίνηση, θα στέλνει το video για τα περαιτέρω. Μέχρι και αναγνώριση πινακίδας γίνεται..

Ωραία ιδέα για διπλωματική κιόλας..
Άβαταρ μέλους
By 224v
#766014 Στη Ντοχα εάν περάσεις διασταύρωση όταν έχεις πράσινο με 80+ χλμ, σου έρχεται μηνύματα, άμεσα με το πρόστιμο, τη φωτογραφία του οχήματος και τις συντεταγμένες του σημείου...αυτά από το 2010!!
Φυσικά εάν το θέλει η όποια κυβέρνηση....


.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#766015
glf έγραψε:Είναι πολύ εύκολο να μπει μια αυτόματη αναγνώριση παράβασης σε κόκκινο από μια σταθερή κάμερα σε κάθε φανάρι.
Μια κάμερα που τρέχει opencv θα μπορεί να βλέπει αν υπάρχει κίνηση αυτοκινήτου όταν έχει κόκκινο το φανάρι.
Αν υπάρχει κίνηση, θα στέλνει το video για τα περαιτέρω. Μέχρι και αναγνώριση πινακίδας γίνεται..

Ωραία ιδέα για διπλωματική κιόλας..
Καλά για κάποιους δεν είναι και τόσο εύκολο

https://www.alphanews.live/cyprus/pros- ... ma-ishyoyn

Είμαστε νομίζω στον 8ο μήνα της 3μηνης δοκιμαστικής περιόδου

< >
Άβαταρ μέλους
By glf
#766042 Ώπα!!

Πρόσθεσε ότι ο πολίτης έχει άλλο ένα εργαλείο, χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα και βάζοντας τον κωδικό που του έχει σταλεί, να μπει και να δει τις φωτογραφίες για να βεβαιωθεί ότι έχει κάνει παραβίαση.

Περισσότερα στο: https://www.alphanews.live/cyprus/pros- ... ma-ishyoyn