Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#764672 Τσεκάρεις με το σαιτ πιο πάνω εάν είναι σε ακινησία η ασφαλισμένο και μετά καταγγελεις γιατί δεν πρέπει να είναι στο δρόμο στις ανωτέρω περιπτώσεις

.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#764687
BARHonda έγραψε:Τύπος στο δίπλα τετράγωνο από το πατρικό μου στο Χαλάνδρι, επί της ιδίας οδού, έχει καβατζώσει κάνα χρόνο τώρα θέση με το Βαρκαντέρο του και ένα 206. Παίρνει το 206, κουνάει το Βαρκαντέρο (τον ευνοεί ότι πίσω είναι κάδοι σκουπιδιών).

Λες στους σκουπιδιάρηδες όπως κατεβάζουν τον κάδο από την πρέσσα και τον σπρώχνουν-πετάνε όπως να' ναι, να κάνουν πως τους ξεφεύγει λίγο και να ακουμπήσει τον προφυλακτήρα του 206. :twisted: Καφρίλα; :lol:
Εύκολη περίπτωση, αν έχεις φίλο με μηχανάκι βέβαια :roll: . Εκεί που έχει το Varadero( :inlove: ), πάει και βάζει πλάι το μηχανάκι. Έρχεται το 206 και διαπιστώνει ότι απομακρύνοντας το χόντα, κάτι άλλο τον εμποδίζει :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764691
BARHonda έγραψε:Τύπος στο δίπλα τετράγωνο από το πατρικό μου στο Χαλάνδρι, επί της ιδίας οδού, έχει καβατζώσει κάνα χρόνο τώρα θέση με το Βαρκαντέρο του και ένα 206. Παίρνει το 206, κουνάει το Βαρκαντέρο (τον ευνοεί ότι πίσω είναι κάδοι σκουπιδιών).
Κάτι αντίστοιχο
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#764692
edmond έγραψε:
BARHonda έγραψε:Τύπος στο δίπλα τετράγωνο από το πατρικό μου στο Χαλάνδρι, επί της ιδίας οδού, έχει καβατζώσει κάνα χρόνο τώρα θέση με το Βαρκαντέρο του και ένα 206. Παίρνει το 206, κουνάει το Βαρκαντέρο (τον ευνοεί ότι πίσω είναι κάδοι σκουπιδιών).

Λες στους σκουπιδιάρηδες όπως κατεβάζουν τον κάδο από την πρέσσα και τον σπρώχνουν-πετάνε όπως να' ναι, να κάνουν πως τους ξεφεύγει λίγο και να ακουμπήσει τον προφυλακτήρα του 206. :twisted: Καφρίλα; :lol:
Εύκολη περίπτωση, αν έχεις φίλο με μηχανάκι βέβαια :roll: . Εκεί που έχει το Varadero( :inlove: ), πάει και βάζει πλάι το μηχανάκι. Έρχεται το 206 και διαπιστώνει ότι απομακρύνοντας το χόντα, κάτι άλλο τον εμποδίζει :lol:
Κάποια στιγμή εμφανίστηκε και ένα Transalp, αλλά 99% θα ήταν δικό του

Δεν μπλέκεις με αυτούς, θα χαλάσεις τη διάθεση σου για χαζομάρες
Άβαταρ μέλους
By edmond
#764705 Δεν θα διαφωνήσω ως προς την όρεξη για να ασχοληθείς, προσωπικά όμως δεν θεωρώ χαζομάρα το να έχει κάποιος φτιάξει σε δημόσιο χώρο μόνιμη θέση για παρκάρισμα, την ώρα που όλοι οι υπόλοιποι θα πρέπει να ψάχνουμε για αυτές. Αυτόματα δλδ, βάζει εαυτόν πάνω από τους υπόλοιπους θεωρώντας πως είναι κάποιος ξεχωριστός.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#764706
edmond έγραψε:δλδ, βάζει εαυτόν πάνω από τους υπόλοιπους θεωρώντας πως είναι κάποιος ξεχωριστός.

Allien traveler , welcome to Greece.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#764709 Και μια πουταναφέραμε :roll: τον τελευταίο καιρό αρχίζω και συφιλιάζομαι με τους λεωφοριατζήδες που μαζεύουν κόσμο τα πρωινά από κεντρικούς δρόμους για εταιρίες που τους εκμισθώνουν για την δουλειά αυτή. Τουριστικά λεωφορεία δλδ.
Έχω λοιπόν καναδυό μόρτηδες, που όπως ανεβαίνω την Λ. Θηβών το πρωί γύρω στις 07:15 μαζεύουν κόσμο κάνοντας στάσεις στις προβλεπέ των δημοσίων συγκοινωνιών. Τελευταία όμως έχω παρατηρήσει πως ο κόσμος περιμένει και σε σημεία εκτός των στάσεων αυτών. Και οι οδηγοί σταματάνε ακριβώς στην μέση του δρόμου μη κάνοντας στην άκρη για να αφήσουν να περάσουν οι υπόλοιποι. Νταβατζηλίκι κανονικά, για να μην κάνουν τον κόπο μετά να επανέλθουν στην κυκλοφορία. Κορυφαίο σήμερα που...δοκίμασε την υπομονή μου, ο τύπος έιναι μπροστά στο φανάρι Θηβών&Τσαλδάρη(κεντρικότατο φανάρι). Πίσω εμείς, εγω 3-4 πιο πίσω. Ανάβει πράσινο, φεύγει το λεοφωρείο και εμείς και έχοντας σταθεί ακριβώς στην συμβολή των δρόμων κοκκαλώνουμε. Έχω μπροστά μου βαν και δεν βλέπω, εντωμεταξύ μας πιάνει κόκκινο και ετοιμάζονται οι κάθετοι να περάσουν από πάνω. Κάνω λίγο δεξιά να το μαζέψω λίγο και βλέπω τον έτσι να έχει μπαστακωθεί ακριβώς μετά το φανάρι για μαζέψει κόσμο, έχοντας φτιάξει κορυφαίο τράφικ πίσω του. Βασικά τα είχε κάνει όλα πτάνα. Αντί να περάσουν πρπ 15-20 αμάξια, κατάφερε να περάσουν αυτός με το Travego και άλλοι 5. Πλακώνομαι στις κόρνες μπας και ξυπνήσει και κανας άλλος και οι μόνοι που ξύπνησαν(ή μάλλον ενοχλήθηκαν) ήταν οι θαμώνες στο παρακείμενο Coffee Island. Έπειτα ξεκίνησε ο φίλος μας σαν να μην συμβαίνει τίποτα ενώ εγω μετά από 3 τετράγωνα έστριψα.
Για να έιμαι δίκαιος :lol: :rant: την...πατέντα αυτή δικαιωματικά την δίνω στους οδηγούς των αστικών. Ειδικά εκείνοι με τις φυσαρμόνικες στο 703 έχουν δώσει ομορφιές στο οδικό στερέωμα του λεκανοπεδίου, έχοντας καυγαδίσει μαζί τους πολάκης :roll:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#764715
edmond έγραψε:Και μια πουταναφέραμε :roll: τον τελευταίο καιρό αρχίζω και συφιλιάζομαι με τους λεωφοριατζήδες που μαζεύουν κόσμο τα πρωινά από κεντρικούς δρόμους για εταιρίες που τους εκμισθώνουν για την δουλειά αυτή. Τουριστικά λεωφορεία δλδ.
Έχω λοιπόν καναδυό μόρτηδες, που όπως ανεβαίνω την Λ. Θηβών το πρωί γύρω στις 07:15 μαζεύουν κόσμο κάνοντας στάσεις στις προβλεπέ των δημοσίων συγκοινωνιών. Τελευταία όμως έχω παρατηρήσει πως ο κόσμος περιμένει και σε σημεία εκτός των στάσεων αυτών. Και οι οδηγοί σταματάνε ακριβώς στην μέση του δρόμου μη κάνοντας στην άκρη για να αφήσουν να περάσουν οι υπόλοιποι. Νταβατζηλίκι κανονικά, για να μην κάνουν τον κόπο μετά να επανέλθουν στην κυκλοφορία. Κορυφαίο σήμερα που...δοκίμασε την υπομονή μου, ο τύπος έιναι μπροστά στο φανάρι Θηβών&Τσαλδάρη(κεντρικότατο φανάρι). Πίσω εμείς, εγω 3-4 πιο πίσω. Ανάβει πράσινο, φεύγει το λεοφωρείο και εμείς και έχοντας σταθεί ακριβώς στην συμβολή των δρόμων κοκκαλώνουμε. Έχω μπροστά μου βαν και δεν βλέπω, εντωμεταξύ μας πιάνει κόκκινο και ετοιμάζονται οι κάθετοι να περάσουν από πάνω. Κάνω λίγο δεξιά να το μαζέψω λίγο και βλέπω τον έτσι να έχει μπαστακωθεί ακριβώς μετά το φανάρι για μαζέψει κόσμο, έχοντας φτιάξει κορυφαίο τράφικ πίσω του. Βασικά τα είχε κάνει όλα πτάνα. Αντί να περάσουν πρπ 15-20 αμάξια, κατάφερε να περάσουν αυτός με το Travego και άλλοι 5. Πλακώνομαι στις κόρνες μπας και ξυπνήσει και κανας άλλος και οι μόνοι που ξύπνησαν(ή μάλλον ενοχλήθηκαν) ήταν οι θαμώνες στο παρακείμενο Coffee Island. Έπειτα ξεκίνησε ο φίλος μας σαν να μην συμβαίνει τίποτα ενώ εγω μετά από 3 τετράγωνα έστριψα.
Για να έιμαι δίκαιος :rant: την...πατέντα αυτή δικαιωματικά την δίνω στους οδηγούς των αστικών. Ειδικά εκείνοι με τις φυσαρμόνικες στο 703 έχουν δώσει ομορφιές στο οδικό στερέωμα του λεκανοπεδίου, έχοντας καυγαδίσει μαζί τους πολάκης :roll:
Πρόσθεσε κι αυτούς που (μαζί με διάφορους φορτηγατζηδες) παρκάρουν για μέρες ή βδομάδες όπου βρίσκουν πιο χαλαρό παρκάρισμα (πχ πλατείες, παραδρομους, οδούς με νησίδα στη μέση κλπ).
Φυσικά τροχαία και δημοτική αστυνομία κάνουν το κορόιδο.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#764879
bill33 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ερώτηση: ανασφάλιστο όχημα με πινακίδες (που δεν ξέρω καν αν είναι πραγματικές) έχει το δικαίωμα να καταλαμβάνει χώρο στο δρόμο, να είναι μόνιμα σταθμευμένο για καβάτζα δηλαδή;

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-ka ... is/opencar


Ανακάλυψα πως ένα μηχανάκι έχει πινακίδα από ΙΧ που έχει διαγραφεί από το 2001 και ένα όχημα είναι δηλωμένο σε ακινησία. Το μηχανάκι οκ, άσχετη πινακίδα, το όχημα όμως αφού είναι σε ακινησία γιατί δεν έχει παραδώσει πινακίδες;

Μόνο με επώνυμη καταγγελία θα έρθουν να τα μαζέψουν;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#764882
Dimitris_P έγραψε:
bill33 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ερώτηση: ανασφάλιστο όχημα με πινακίδες (που δεν ξέρω καν αν είναι πραγματικές) έχει το δικαίωμα να καταλαμβάνει χώρο στο δρόμο, να είναι μόνιμα σταθμευμένο για καβάτζα δηλαδή;

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-ka ... is/opencar


Ανακάλυψα πως ένα μηχανάκι έχει πινακίδα από ΙΧ που έχει διαγραφεί από το 2001 και ένα όχημα είναι δηλωμένο σε ακινησία. Το μηχανάκι οκ, άσχετη πινακίδα, το όχημα όμως αφού είναι σε ακινησία γιατί δεν έχει παραδώσει πινακίδες;

Μόνο με επώνυμη καταγγελία θα έρθουν να τα μαζέψουν;

Γινεται και ηλεκτρονικα η ακινησια πια χωρις να παραδωσεις πινακιδες.Αλλα πρεπει να ειναι σε ιδιωτικο χωρο το οχημα. Το μηχανακι με την ασχετη πινακιδα ειναι πιο σοβαρη παραβαση
Άβαταρ μέλους
By Serf
#764925
Dimitris_P έγραψε:
bill33 έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Ερώτηση: ανασφάλιστο όχημα με πινακίδες (που δεν ξέρω καν αν είναι πραγματικές) έχει το δικαίωμα να καταλαμβάνει χώρο στο δρόμο, να είναι μόνιμα σταθμευμένο για καβάτζα δηλαδή;

https://www.gov.gr/ipiresies/polites-ka ... is/opencar


Ανακάλυψα πως ένα μηχανάκι έχει πινακίδα από ΙΧ που έχει διαγραφεί από το 2001 και ένα όχημα είναι δηλωμένο σε ακινησία. Το μηχανάκι οκ, άσχετη πινακίδα, το όχημα όμως αφού είναι σε ακινησία γιατί δεν έχει παραδώσει πινακίδες;

Μόνο με επώνυμη καταγγελία θα έρθουν να τα μαζέψουν;


Για αρχή, από ένα SMS στο 100 για κάθε περίπτωση.
- Πινακίδα ΧΧΧ-ΥΥΥΥ σε μηχανάκι από ΙΧ διεγραμμένο στην οδό τάδε 4, καπούπολη (πλαστογραφία?)
- ΙΧ αυτοκινητο με πινακίδα ΧΧΧ-ΥΥΥΥ σε δημόσιο δρόνο παρόλο που είναι δηλωμένο σε ακινησία στην οδό τάδε 6, καπούπολη (ψευδής υπεύθυνη δήλωση)
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#764927
saxon_747 έγραψε:Βγαίνω από στενό να διασχίσω κάθετα οδό μιας λωρίδας στην οποία είναι μποτιλιαρισμενα αυτοκίνητα αλλά αφήνουν δίοδο για την κάθετο. Έχω στοπ.

Ελέγχω αριστερά το ελεύθερο ρεύμα, δεξιά δεν ερχόταν κάνεις (ήταν όλοι σταματημένοι) πάω να ξεκινήσω και έρχεται σκουτερακι από δεξιά μου, που προσπερνούσε ( με διπλή διαχωριστική).

Αν και σε νεκρή γωνία, κάτι αντιλαμβάνομαι και σταματάω χωρίς να τον ακουμπήσω. Από την τρομάρα του, πέφτει μόνος του.

Οκ δε χτύπησε, δεν είπε τπτ αλλά στα καλά καθούμενα θα είχαμε μπελάδες.

Έχω δει μπροστά μου παρόμοιο σκηνικό μόνο που ήταν διπλής κατεύθυνσης ο δρόμος και το μεγάλο σκούτερ πήγαινε στο αντίθετο ρεύμα σαν να μην τρέχει τίποτα... (μέσα στην πόλη, το ρεύμα του μποτιλιαρισμένο και το αντίθετο ρεύμα άδειο...

Κοπάνησε καλά και δεν συζητάμε για κράνος ή ρούχα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#764928
kubiak έγραψε:Κοπάνησε καλά και δεν συζητάμε για κράνος ή ρούχα...

Αν, λέμε ΑΑΑΝ του συμβεί κάτι, καλό είναι να τα φοράει πάντως (με επιφύλαξη το λέω).