Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#758545 δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε την απρόσεκτη συμπεριφορά του μάρκου επειδή κάποιος πάει αργά ή πιστεύει οτι ο δρόμος είναι καθαρός , ήμαρτον δηλαδή :lol:

Όλοι τα κάνουμε , προφανώς αλλά όχι και για παράδειγμα μίμησης ή δημόσιας αναφοράς.

Ήμανε στο Βέλγιο τις προάλλες, εμετικά όρια ταχύτητας (μιλάμε για 50 χλμ/ώρα σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας ή και αυτοκινητόδρομο). Κ όμως, το 90% των οδηγών το τηρούσαν απαρέγκλιτα κ ας πίστευα κ εγώ οτι μπορεί να δώσει πολύ παραπάνω αφού όλα ήταν καθαρά

Μπήκαμε Γαλλία και νιώσαμε άνθρωποι :shifty: :metalo:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#758548 Ο αργός γενικά είναι επικίνδυνος αλλά είναι διαφορετικός ο αργός στην πόλη με 30χλμ και όχι με 50χλμ και άλλο ο αργός στον επαρχιακό με 40 και όχι 90.

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#758549 Θα έρθουν και εδώ αυτά τα όρια της Ευρώπης!!!
Ετοιμαστείτε να σπάσουν τα νεύρα σας!!! Μόνο σε πίστες πλέον θα ξεπερνάμε τα 100.
Οπότε οι νέοι οδηγοί γενικά δεν θα ξέρουν οδήγηση και θα είναι επικίνδυνοι με όποια ταχυτητα η θα κοιμούνται.

.
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#758551
224v έγραψε:Θα έρθουν και εδώ αυτά τα όρια της Ευρώπης!!!
Ετοιμαστείτε να σπάσουν τα νεύρα σας!!! Μόνο σε πίστες πλέον θα ξεπερνάμε τα 100.
Οπότε οι νέοι οδηγοί γενικά δεν θα ξέρουν οδήγηση και θα είναι επικίνδυνοι με όποια ταχυτητα η θα κοιμούνται.

.


Εγω το βλέπω αλλιώς οι νεοι οδηγοί στα υπερασφαλή καινούργια αυτοκίνητα σε συνδυασμό με τα μικρά ορια ταχύτητας -που θα πρέπει βέβαια να αστυνομεύονται αυστηρά- θα επιζήσουν στην συντριπτική πλειοψηφία τους και θα κάνουν οικογένειες και παιδιά και θα δουν εγγόνια και τον άνθρωπο στον Άρη!
Δυστυχώς πολλοί νεανικοί μου φίλοι μου χάθηκαν ή έμειναν ανάπηροι σε ανόητα τροχαία το '80-'90 , χάθηκαν με το ραδιο ΚΑΣΣΕΤΟΦΩΝΟ να παίζει
https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#758554
224v έγραψε:Θα έρθουν και εδώ αυτά τα όρια της Ευρώπης!!!
Ετοιμαστείτε να σπάσουν τα νεύρα σας!!! Μόνο σε πίστες πλέον θα ξεπερνάμε τα 100.
Οπότε οι νέοι οδηγοί γενικά δεν θα ξέρουν οδήγηση και θα είναι επικίνδυνοι με όποια ταχυτητα η θα κοιμούνται.

.

Δεν με ενοχλουν τα ορια καθολου. Σε Α/Δ σπανια παω πανω απο τα ορια, οπως και στην πολη εκτος παο μεγαλες λεωφορους οταν τις πετυχαινω αδειες, ολο και πιο σπανια πια.
Ουτε παω στα στενα πανω απο 30χαω. Αλλα αν εισαι στην Πατησιων και πας με 30 ενω δεν εχει κινηση αρα θα μπορουσες να πας με τα 50 που ειναι το οριο, το λες και γαιδουρια. θα αναγκασεις καποιον να σε περασει απο την λεωφορειολωριδα, να εκνευριστει και να κανει αλλη βλακεια και καθυστερεις χωρις λογο τους υπολοιπους.

Με ενοχλει σφοδρα οταν σε φαναρι που περνανε 6-7 επειδη κοιμαται ο πρωτος θα περασουν 3-4 και ενας με κοκκινο.
Με ενοχλει ο ασχετος που σε διασταυρωση βγαινει στο δρομο μονο οταν δεν υπαρχει αμαξι σε αποσταση 500 μετρων και μαζευει ουρες πισω του. Ο οποιος θα σφαξει ανετα μετα το φαναρι που μολις κοκκινησε γιατι αργησε με το να περιμενει.

Αλλα οπως ειπε κι ενας σοφος.. " η παιδεια ειναι σαν την στυση, αν την εχεις φαινεται" :lol:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#758558 Εμενα με ενοχλει το απο πανω ποστ . :roll:

Εκτος απο την παιδεια και την στυση, φαινεται και ο δικυκλιστι βλεπεις. :s_coffee

Βεβαια παιδεια και στυση μπορει να την χασεις :shifty: , δικυλιστι ομως ποτε.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#758560
g8777 έγραψε:Εμενα με ενοχλει το απο πανω ποστ . :roll:

Εκτος απο την παιδεια και την στυση, φαινεται και ο δικυκλιστι βλεπεις. :s_coffee

Βεβαια παιδεια και στυση μπορει να την χασεις :shifty: , δικυλιστι ομως ποτε.

Αυτο δεν ειναι τιποτα,
εκει που θα ενοχληθεις περισσοτερο ειναι οταν θα μαζευτουμε Ντιμης, Βελγαριων, Κουμπιστ και Μαρκοβαγκος και ερθουμε να σε βρουμε....Θα βελαξεις... hasta la proxima coño

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By 224v
#758616
MONMAN έγραψε:
224v έγραψε:Θα έρθουν και εδώ αυτά τα όρια της Ευρώπης!!!
Ετοιμαστείτε να σπάσουν τα νεύρα σας!!! Μόνο σε πίστες πλέον θα ξεπερνάμε τα 100.
Οπότε οι νέοι οδηγοί γενικά δεν θα ξέρουν οδήγηση και θα είναι επικίνδυνοι με όποια ταχυτητα η θα κοιμούνται.

.


Εγω το βλέπω αλλιώς οι νεοι οδηγοί στα υπερασφαλή καινούργια αυτοκίνητα σε συνδυασμό με τα μικρά ορια ταχύτητας -που θα πρέπει βέβαια να αστυνομεύονται αυστηρά- θα επιζήσουν στην συντριπτική πλειοψηφία τους και θα κάνουν οικογένειες και παιδιά και θα δουν εγγόνια και τον άνθρωπο στον Άρη!
Δυστυχώς πολλοί νεανικοί μου φίλοι μου χάθηκαν ή έμειναν ανάπηροι σε ανόητα τροχαία το '80-'90 , χάθηκαν με το ραδιο ΚΑΣΣΕΤΟΦΩΝΟ να παίζει
https://www.youtube.com/watch?v=9jK-NcRmVcw
Όπως έγραψες σε " ανόητα τροχαία " άρα το φταίξιμο απόλυτα δικό τους.
Με τα όρια αυτά πας και περπατώντας με ασφάλεια δεν χρειάζεται να πληρώνεις μια περιουσία για ένα οχημα 2 τοννων, και προπονήσαι κιόλας.
Εκεί με την άστυνομευση, γέλασα λίγο είναι η αλήθεια.

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#758629
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο ήταν χιμπρίντ έτσι;
:s_sarcastic :s_sarcastic :(


Νομίζω, γιατί; :hmmm:


georgetz έγραψε:δεν μπορούμε να δικαιολογήσουμε την απρόσεκτη συμπεριφορά του μάρκου επειδή κάποιος πάει αργά ή πιστεύει οτι ο δρόμος είναι καθαρός , ήμαρτον δηλαδή :lol:


Συγνώμη, ποιά απρόσεκτη συμπεριφορά μου;;; :dizzy: Ούτε κόρναρα, ούτε πέρασα (πόλη, απαγορεύεται η προσπέραση), ούτε είπα πως έπρεπε να πάει παραπάνω από το όριο στον συγκεκριμένο δρόμο, ούτε ζήτησα να πάει σαν τον παλαβό, ούτε φυσικά είχα κολλήσει τον προφυλακτήρα μου στον δικό του. Απλά περίμενα να τελειώσει το "μαρτύριο", που τελείωσε όταν φτάσαμε στον κοινό μας προορισμό. Ούτε προσωπικά πάω ποτέ πάνω από 50 σε κατοικημένη περιοχή. Απλά έγραψα πως με ενόχλησε η υπερβολικά αργή ταχύτητα.

Και το ότι ο δρόμος ήταν καθαρός δεν το πίστευα, το έβλεπα, στο μεγαλύτερο μήκος του συγκεκριμένου δρόμου μπορούσα πολύ άνετα να δω τις συνθήκες εμπρός από τον φίλο μας και αρκετά μπροστά του, μιας και συν τοις άλλοις, είχαμε μία κανονική, έως και μεγάλη απόσταση ασφαλείας...

Να διαβάζουμε πριν γράψουμε.


Τώρα, αν θεωρεί κάποιος πως το 30 είναι φυσιολογική ταχύτητα σε άδειο δρόμο (μπροστά του τουλάχιστον ήταν άδειος, γιατί πίσω ήταν άλλη ιστορία) σε πόλη, χωρίς κανένα πρόβλημα (ορατότητα, κακοκαιρία, κτλ), ΟΚ, διαφωνώ κάθετα. Είναι όμως 40% κάτω από το όριο στο συγκεκριμένο σημείο.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#758639 α , έγραψες κάτι για αντίθετο ρεύμα και στο γενικότερο κλίμα αγανάκτησης , εκτίμησης καθαρότητας δρόμου , παρεξηγήθηκε ελαφρώς :lol:

Υπομονή μάρκο, οπλίσου με αυτήν , συμμορφώσου κανονικά και όλα οκ θα πάνε :)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#758661
georgetz έγραψε:Υπομονή μάρκο, οπλίσου με αυτήν , συμμορφώσου κανονικά και όλα οκ θα πάνε :)


Καλά, προφανώς, αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το, απλά δεν σημαίνει πως δεν εκνευρίζομαι με χαζομάρες που βλέπω. :lol:

Την μ@λ@κί@ στο αντίθετο ρεύμα την έκανε άλλος (μπροστά σε σχολείο, την ώρα προσέλευσης των μαθητών και πάνω σε διάβαση κιόλας) και μπήκε στο ρεύμα του βρίζοντας όταν με είδε να έρχομαι με το αμάξι. :lol:



Ξαναλέω, αν βάλω ένα Poll για να δούμε πόσοι πάνε με 50χαω σε ΟΛΕΣ τις κατοικημένες περιοχές (άντε μέχρι 55 να το δεχτώ) και απαντήσουμε όλοι ειλικρινά, θα εκπλαγούμε. Από την μη αντιπροσωπευτική έρευνα που διεξάγω καθημερινά πηγαίνοντας στη δουλειά, δεν νομίζω πως πάνω από το 5% των οδηγών το κάνει... Μέχρι και οι καθυστερημένοι που πάνε με 65 εκτός του χωριού, συνεχίζουν χωρίς να κόψουν και με περνάνε, κάνοντας και προσπέραση μάλιστα μέσα στο χωριό...
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#758668 Σε φάση πάντως που είμαι χαλαρός και βλέπω ότι κάποιος από πίσω βιάζεται, αρκετές φορές επιλέγω να σταματήσω δεξιά να περάσει και να συνεχίσω ήρεμα.

Εντωμεταξύ, θυμήθηκα τις προάλλες το σκηνικό που είχε αναφέρει ο Μάρκος με την κατάβαση από Σέλι, που τον πήγαν οι άλλοι τρενάκι μέχρι την Βέροια σχεδόν.

Είχα πάει αντίστοιχα στο Ξηροβούνι και στην κατάβαση πετυχαίνω τύπο που είναι ζήτημα να ξεπέρασε σε κάποια φάση τα 30Kmh. Ο δρόμος πολύ στενός, με τοιχάκι από χιόνι στα πλαινά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να προσπεράσω.

15 χιλιόμετρα, 850 μέτρα κατάβαση, όλα με φρένο!!! Αφού στο τέλος είχαν μυρίσει τα φρένα και κατεβήκαμε να ελέγξουμε τα αυτοκίνητα!

Κατανοητό ότι ο άλλος μπορεί να φοβάται ή να θέλει για οποιοδήποτε λόγο να πάει σιγά, αλλά όταν βλέπεις ότι από πίσω έχει μαζευτεί ουρά, κάνε σε κάποιο σημείο δεξιά να περάσουν και συνέχισε.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#758674 Βγαίνω από στενό να διασχίσω κάθετα οδό μιας λωρίδας στην οποία είναι μποτιλιαρισμενα αυτοκίνητα αλλά αφήνουν δίοδο για την κάθετο. Έχω στοπ.

Ελέγχω αριστερά το ελεύθερο ρεύμα, δεξιά δεν ερχόταν κάνεις (ήταν όλοι σταματημένοι) πάω να ξεκινήσω και έρχεται σκουτερακι από δεξιά μου, που προσπερνούσε ( με διπλή διαχωριστική).

Αν και σε νεκρή γωνία, κάτι αντιλαμβάνομαι και σταματάω χωρίς να τον ακουμπήσω. Από την τρομάρα του, πέφτει μόνος του.

Οκ δε χτύπησε, δεν είπε τπτ αλλά στα καλά καθούμενα θα είχαμε μπελάδες.

Πηγαίνοντας Θέρμη, στη Μουδανιών, βλέπω περιπολικά. Ένας τύπος καρφώθηκε στο πίσω μέρος φορτηγού εν κινήσει. Όλη η μούρη μέσα.

Τι στο καλό;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#758698
markvag έγραψε:
georgetz έγραψε:Υπομονή μάρκο, οπλίσου με αυτήν , συμμορφώσου κανονικά και όλα οκ θα πάνε :)


Καλά, προφανώς, αν δεν μπορείς να το αποφύγεις, απόλαυσέ το, απλά δεν σημαίνει πως δεν εκνευρίζομαι με χαζομάρες που βλέπω. :lol:

Την μ@λ@κί@ στο αντίθετο ρεύμα την έκανε άλλος (μπροστά σε σχολείο, την ώρα προσέλευσης των μαθητών και πάνω σε διάβαση κιόλας) και μπήκε στο ρεύμα του βρίζοντας όταν με είδε να έρχομαι με το αμάξι. :lol:



Ξαναλέω, αν βάλω ένα Poll για να δούμε πόσοι πάνε με 50χαω σε ΟΛΕΣ τις κατοικημένες περιοχές (άντε μέχρι 55 να το δεχτώ) και απαντήσουμε όλοι ειλικρινά, θα εκπλαγούμε. Από την μη αντιπροσωπευτική έρευνα που διεξάγω καθημερινά πηγαίνοντας στη δουλειά, δεν νομίζω πως πάνω από το 5% των οδηγών το κάνει... Μέχρι και οι καθυστερημένοι που πάνε με 65 εκτός του χωριού, συνεχίζουν χωρίς να κόψουν και με περνάνε, κάνοντας και προσπέραση μάλιστα μέσα στο χωριό...


όλοι παρανομούμε καθημερινά, αν το πάρουμε με το γράμμα του νόμου όποιος λέει κάτι διαφορετικό είναι ψεύτης και υποκριτής , ξεκινώ με εμένα :lol:

η προσπάθεια που γίνεται , ελέω ιδιαίτερων ελληνικών συνθηκών , είναι να συμμορφωνόματε το δυνατόν περισσότερο και να κάνουμε μια προσπάθεια επίσης να κρατάνε και οι γύρω μας μπόσικα , μπας και βελτιωθεί λίγο η κατάσταση.

το τι βλέπω πλέον καθημερινά, είτε είμαι με μηχανή/αμάξι/ποδήλατο , με φυτιλιάζει απίστευτα πλέον :x
Είτε μιλάμε για αποχαύνωση (περνάει ΣΤΟΠ σαν να μη τρέχει τίποτα) , είτε νευρική οδήγηση (οι προσπεράσεις που λες κ εσύ) ή παντελή αδιαφορία για τον ΚΟΚ (παρκάρισμα όπου γουστάρω).

Δεν ήταν έτσι προ πανδημίας, αλήθεια :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#758705 Αυτό τον καιρό περπατάω πολυ καθημερινά, περιπου 5 με7 χλμ, και έχω διαπιστώσει με έκπληξη είναι η αλήθεια ότι με σεβονται, σε διασταυρωσεις και γενικά όταν πάω να διασχισω δρόμο. Σε γειτονιες του Χαλανδρίου όλα αυτά και πλάι στο Ν.ψυχικο Ψυχικό. Ώρες από 11.00 με 3.00

.