Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#721174
JimClark έγραψε:Ή σταματάς και κάνεις μια στάση 5 λεπτά. Η υπομένεις το μαρτύριο. 15αύγουστος είναι. Τι θες να κάνουν. Τούγκε; :lol:


Είπαμε... Ζεν, μουσικούλα και κουβεντούλα. :s_wink Τι 'α κάν'ς... :lol:

axel12p έγραψε:Έλα, μετά την Κουμαριά στην πολυθεαση είχε ευθεία να περάσεις! :lol:


edmond έγραψε:Και κλασικά, μπορεί επί χλμ στροφών να μην έρχεται κανένας από απέναντι και μόλις φτάσεις μια ευθεία τσούπ να εμφανίζεται ένα αμάξι να σου κόβει την φόρα. :lol:


Αυτό. :lol: Άμα σε θέλει... :lol:

Συν το ότι ακόμα και εκεί δύσκολα προσπεράω 4 ταυτόχρονα... ιδίως με τα παιδιά στο αμάξι...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#723430 Επιστρεφω χτες απο βραδυνη εξοδο μετα της συζυγου,ωρα περιπυο 01.00
Λεωφορος Πεντελης προς Μελισσια που γινεται Δημοκρατιας με μια λωριδα και διαχωριστικο. Χαλαρη κινησουλα ωσπου ερχεται ενας "γρηγορος" απο πισω μου με υπερφτιαγμενο MX5, μπλε φωτακια, αεροτομαρα, the works και αρχιζει και κανει κωλιες και ξερογκαζιες.
Δλδ αφηνει αποσταση απο εμενα και μετα τερμα γκαζι με ζικ ζακ για να ακουγεται η σκαστρα

Φυσικα κανω δεξια στην πρωτη ευκαιρια με αλαρμ, γιατι με τον |λογοκρισία| δεν παιζεις :(
Με περναει φουριοζος και παει να στριψει σε κοφτη στροφη του δρομου με χειροφρενο, οπου και κοπαναει εντυπωσιακα στο πεζοδρομιο, το πισω μερος. Πρεπει να πηρε ολο τον αξονα στο χερι.
Ευτυχως που δεν χτυπησε σταθμευμενα η καποιον ανθρωπο

τι να πεις...
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#724056 Σημερα ειχα παραλιγο εναγκαλισμο με ταριφα σε χαλαρο απο αποψης κινησης δρομο και ειλικρινα δεν εχω καταλαβει σε περιπτωσης ατυχηματος (φτου φτου φτου) ποιος θα εφταιγε

Κινουμαι σε δρομο με μια λωριδα ανα κατευθυνση με διπλη διαχωριστικη (Εθνικης Αντιστασεως στο Χαλανδρι, κατευθυνση προς Χαλανδρι).
Αραια αυτακινητα. Φτανω σε στενο που θελω να στριψω αριστερα, ακριβως εκει διακοπτεται η διπλη και συνεχιζει πιο κατω, επιτρεπεται δλδ η στροφη αριστερα.
Ερχεται απο απεναντι αλλο αυτοκινητο που μου παιζει τα φωτα και επιβραδυνει για να με αφησει να στριψω

Και εκεινη την στιγμη πετιεται φουριοζος ταριφας, μαλλον λατρης της παθητικης οδηγησης απο πισω απο το απεναντι αυτοκινητο, επιταχυνει και κανει προσπεραση απο δεξια (εχει πλατος ο δρομος) το απεναντι σταματημενο αμαξι

Εγω εχω ξεκινησει να στριβω σιγα σιγω αλλα ευτυχως εχω ορατοτητα, τον βλεπω και κοκκαλωνω και περναει ξυστα με ταχυτητα. Απο το σοκ εκανα κανα 5λεπτο να ξεκινησω :dizzy:

Σε περιπτωση στουκας ποιος θα εφταιγε?
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#724060 Εξαρτάται το πού θα σε πετύχαινε. Αν μπροστά, εσύ. Αν πίσω, αυτός ή έστω συνυπευθυνότητα. Γιατί θα σήμαινε ότι ήδη είχες περάσει απέναντι.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#724061 Μάλλον μπροστά θα με έτρωγε
Όμως, αυτός δεν παρανομεί όταν προσπερνά από δεξιά και ως εκ τούτου πέφτει πάνω μου;

Νόμιζα πάντα ότι σύμφωνα με τον κοκ από δεξιά προσπερνάς μόνο όταν το όχημα μπροστά σου έχει βγάλει φλας ότι θα στρίψει
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#724070 Μαλλον εσυ αλλιώς συνυπαιτιότητα.Κανονικα αυτος ειχε προτεραιότητα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#724071
Geralt έγραψε:Μάλλον μπροστά θα με έτρωγε
Όμως, αυτός δεν παρανομεί όταν προσπερνά από δεξιά και ως εκ τούτου πέφτει πάνω μου;

Νόμιζα πάντα ότι σύμφωνα με τον κοκ από δεξιά προσπερνάς μόνο όταν το όχημα μπροστά σου έχει βγάλει φλας ότι θα στρίψει


Το θέμα είναι ότι όταν σε τρακάρει, είναι στο ρεύμα του. Οι παρανομίες που έκανε πριν δεν επηρεάζουν το τρακάρισμά σας. Είχε ξαναμπεί στη λωρίδα του, σωστά;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#724074 Ναι ναι, έκοψε το τιμόνι δεξιά,απέφυγε τον σταματημένο (που με άφηνε να περάσω) και ξαναμπηκε
Μάλιστα οκ, θα το έχω υπόψη για το μέλλον
Θενξ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#724078 Έτσι την είχα πατήσει κι εγώ παλιότερα. Αλλά αντί για ταρίφας ήταν μηχανή κρυμμένη σε τυφλό σημείο. Από τότε διπλό και τριπλοελεγχω σε τέτοιες περιπτώσεις
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#724079
Ove20 έγραψε:Aν δεις στο youtube ρώσικα βίντεο με τράκες θα δεις ότι τα μισά σχεδόν γίνονται με τον τρόπο που περιέγραψες.
Έτσι ακριβώς... (και όχι μόνο ρώσικα βίντεο...)
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#724080 Στη σχολη οδηγων ηταν απο τα πρωτα που μου τονισαν. Αν καποιος σου δωσει προτεραιότητα ΜΗΝ περασεις, θα σε κοψουν λεγοντας οτι απο διπλα μπορει να περασει ενα μηχανακι που δε σου την εδωσε ποτε.