Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#745889 Δεν ενοχλεί μεν, αλλά βρίσκεται πάνω στο "δρόμο" δλδ όχι σε οριοθετημένη θέση στάθμευσης. Εχω παρκάρει και εγώ δίπλα από τη δεξιά πλευρά. Τιμής Ένεκεν.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#751636 Τέτοιο ζωάδι δεν έχω ξαναματαδεί, δεν έχετε δει πιο απρόσεκτο οδηγό. Βιντεάρα λέμε!

https://cartalk.gr/aftos-einai-pio-apro ... ylaki-vid/
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#751642 Καλοκαίρι μια βόλτα στην Κρήτη θα σου αλλάξει τη γνώμη
Άβαταρ μέλους
By dekouk
#753370 Είμαι φορτωμένος κ πιεσμένος από διάφορα γεγονότα κ γυρίζω χαλαρά στην περιφερειακή οδό προς ανατολικά. Κ βλέπω ένα σκούτερ 150-200 cc οδηγός με κράνος κ πίσω πιτσιρίκι 11-12 ετών με κράνος (? Πλαστικό σκι?) Κ τα πόδια στον αέρα ( δε φτάνουν να πατήσουν) ν προσπαθεί να κρατηθεί από τον οδηγό...Μεσαία λωρίδα παρακαλώ κ ταχύτητες 70-90 km/hr.
Γίνεται κ καλύτερο (!) ,μπροστά του ένα ακόμη, όχι είναι δύο το ένα κρατά το άλλο που είναι πιο μικρό...φοράνε σκουφια όμως.

Δεν άντεξα πήρα το 100 για την τιμή των όπλων...τον ακολούθησα για να δώσω πινακίδες κ κατεύθυνση , βγήκε προς Βούλγαρη. ελπίζω να τον σκισανε μπας κ νιώσει.

ΥΓ Τι προβλέπει ο ΚΟΚ?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By antonis78
#753398 Το διπλοπαρκάρισμα δίπλα από κενή θέση που ΔΕΝ χωράει το αυτοκίνητό μας, ώστε και να ενοχλούμε την κίνηση και να εμποδίζουμε κάποιον άλλο με μικρότερο αυτοκίνητο να παρκάρει, πρέπει να είναι καινούργιο φρούτο έτσι;

Μου έχει τύχει 3 φορές σε μία εβδομάδα.

Δεν ξέρω ρε παιδιά, συνεχώς εκπλήσομαι με τους νέους τρόπους που βρίσκουμε να δείχνουμε την αγένειά μας, πραγματικά.

Την Παρασκευή, κατεβαίνω να φύγω να πάω δουλειά. Παίρνω το μικρό, το οποίο είναι παρκαρισμένο εκτός πυλωτής. Πάω να μπω και βλέπω τύπο να παρκάρει μπροστά στην πυλωτή μας (η πολυκατοικία είναι οικογενειακή) και κλείνει την είσοδο του αδελφού μου. Του λέω ευγενικά ότι έχει κλείσει το γκαράζ και παίρνω την κλασική απάντηση "2 λεπτά θα κάνω και εδώ δίπλα πάω" :slap:
Του εξηγώ ότι ο αδελφός μου έχει μικρό παιδί και μπορεί ανά πάσα στιγμή να πρέπει να φύγει, που θα ψάχνει να τον βρει, κτλ. Ανένδοτος παιδιά, με τα πολλά το μετακίνησε όταν είδε ότι δεν θα τον αφήσω σε ησυχία και που το έβαλε; Ακριβώς απέναντι που είχε ήδη άδεια θέση!!!!!!!!!

Την Πέμπτη, πάω να πάρω το μικρό πάλι και ο τύπος που μένει στο σπίτι που είχα παρκάρει απ' έξω, έχει βάλει την μηχανή του ακριβώς μπροστά μου σε απόσταση αναπνοής. Έκανα 40 μανούβρες για να βγω γιατί δεν νοείται να έχει κάποιος μηχανή και να μην την παρκάρει ακριβώς έξω από το σπίτι του, ότι και να γίνει, όποιον και να εμποδίζει!

Έχω και άλλα να πω (μηχανή που έρχεται από αριστερά, φρενάρει απότομα και στρίβει δεξιά, αυτοκίνητο που στην στροφή στο λιμάνι του Πειραιά, με έριξε στο πεζοδρόμιο γιατί ήθελε να στρίψει με αγωνιστική γραμμή με την ιλλιγιώδη ταχύτητα των 40 χλμ/ώρα και άλλα πολλά) αλλά δεν θέλω να συγχιστώ πάλι.

Κουράγιο παιδιά, μόνο αυτό, κουράγιο!
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#754371 νταξ, λίγη επιείκια ενσυναίσθηση,

1. εχουμε δει πολυ χειρότερα
2. δεν ενοχλεί κανέναν.
3. ο κόσμος ειναι ανύπαρκτος
4. μπορει να χεζόταν ή οτιδήποτε

αντε θα κράξω

Βλέπω εδώ οδηγάρες, κριτικάρες, με δισεκατομμύρια χιλιόμετρα να ποστάρουν "α, έσφαξε κόκκινο" , "ντελιβεράς βγήκε ανάποδα σε μονοδρομο" (αλλά βάζω και 2 αστέρια κριτική γιατί η πίτσα μου πεπερόνε μέτρια με μαύρη ζάχαρη ήρθε 4 λεπτά καθυστερημένη) " α με προσπέρασε με 70 μέσα σε χωριό". Και γελάω. Πρώτη φορά τα βλέπετε αυτά και σας κάνουν ΤΟΣΟ εντύπωση;

Κατακριτέα μεν, όλα όπως και το γίδι της φώτο, αλλά προσωπικά τα θεωρώ δεδομένα στους δρόμους μας.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#754373 Ότι συμβαίνουν συμβαίνουν. Το θέμα είναι να μην σ επηρεάσουν, ήτοι να μη συμβεί κάποιο ατύχημα ή να στη βγουν κι από πάνω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#754376
JimClark έγραψε:Βλέπω εδώ οδηγάρες, κριτικάρες, με δισεκατομμύρια χιλιόμετρα να ποστάρουν "α, έσφαξε κόκκινο" , "ντελιβεράς βγήκε ανάποδα σε μονοδρομο


Είναι οι γνωστοί κριτές των πάντων όσον αφορά τα δικαιώματα τους και στρουθοκαμηλοι όταν έρθει η ώρα του λογαριασμού.
Τους προσπερνας ΤΆΧΙΣΤΑ όποτε τους πετύχεις .
Άβαταρ μέλους
By 224v
#754388 Αυτό που δεν πρέπει να μένει ατιμώρητο είναι το σφάξιμο του κόκκινου, όπως και να μπαίνει κάποιος ανάποδα σε μονόδρομο. Τώρα η υπέρβαση ταχύτητας σε χωριά κλπ φέρνει ζημιές σε λαμαρίνες συνήθως, και η απλή άστυνομευση και το πρόστιμο εχει αποτέλεσμα.

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#754394 Ναι, κι εμένα μου χτύπησε αυτό... Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει, συνήθως κάποιος πεζός (συνηθέστερα παιδιά) την πληρώνουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#754399 Σε δρόμο που διασχίζει Χωριό, εχουμε νούμερο νεκρών??. Δεν μιλάω για εσωτερικούς δρόμους χωρίων κλπ. Διαδοχικά bumps, απαλά και καλοσημασμενα οριζόντια και κάθετα θα έκοβε τις ταχύτητες. Όμως οι κάτοικοι θα διαμαρτυρονταν!!! Τι? Όχι??

.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#754402 Τις ταχύτητες έπρεπε να κόβει αυτό το στρόγγυλο σηματάκι που γράφει 50 ή και λιγότερο.

Ο λύγκας που ζητήθηκε για τις απώλειες πού ακριβώς κολλάει;
Τελευταία επεξεργασία από diplomat και 09 Μαρ 2022, 12:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#754403
224v έγραψε:Σε δρόμο που διασχίζει Χωριό, εχουμε νούμερο νεκρών??. Δεν μιλάω για εσωτερικούς δρόμους χωρίων κλπ. Διαδοχικά bumps, απαλά και καλοσημασμενα οριζόντια και κάθετα θα έκοβε τις ταχύτητες. Όμως οι κάτοικοι θα διαμαρτυρονταν!!! Τι? Όχι??

.

Μα τι λες καλε μου ανθρωπε; Σε χωριο υπαρχει οριο 50. Γιατι ειναι χωριο, κυκλοφορουν παιδια, χωριανοι να πανε στις δουλειες τους ΜΕΣΑ στο χωριο. ΟΦΕΙΛΕΣ να το σεβαστεις. Δεν φταινε αυτοι που ολοι οι επαρχιακοι περνανε μεσα απο τα χωρια. Θελουν ησυχια, οσο γινεται, ασφαλεια.

Ποιες λαμαρινες μονο; Δηλαδη αν σκασει καποιος με 70-80 οι ζημιες θα ειναι μονο λαμαρινες;

Τι νοοτροπια ειναι αυτη να πρεπει να εχεις εναν αστυνομικο πανω απο το κεφαλι σου, καμερες, bumps, για να κανεις αυτο που πρεπει; :dizzy: