Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#715111
kubiak έγραψε:
Serf έγραψε:99% μπορεί, 100% όχι. Τον δρόμο δεν τον διασχίζουμε όπου μας βολεύει, οι νόμοι δεν είναι μόνο για τους μηχανοκίνητους.
(χωρίς ειρωνία), διασχίζεις το δρόμο μόνο από διαβάσεις;
Άσε που και διάβαση να υπήρχε δε νομίζω να έκοβε ταχύτητα.

Έχει συμβεί παρόμοιο συμβάν μπροστά στα μάτια μου μόνο όπου αντί για παιδί η μηχανή έπεσε πάνω σε αυτοκίνητο που έβγαινε από υπαίθριο πάρκινγκ...

Στην αρχή στενοχωρήθηκα για τον οδηγό της μηχανής, μετά όμως το σκέφτηκα καλύτερα και λυπήθηκα πιο πολύ τον -προσεκτικό- οδηγό του αυτοκινήτου που του ήρθε από το πουθενά ο καμικάζι...

Αυτό το θέμα πάντως με τις "διηθήσεις" στην σταματημένη κυκλοφορία προσπαθώ να το έχω πάντα υπόψιν μου, είναι μία πολύ επικίνδυνη, έως θανάσιμη, πρακτική που ακολουθούν οι οδηγοί των μηχανών...
Δεν διασχίζεις ποτε δρόμο με κυκλοφορία. Περιμένεις να κόψει. Ας μην έχει διάβαση

Από που κι ως που άτυχος αυτός που έβγαινε από παρκινγκ; Όφειλε να περιμενει μεχρι να βγει με ασφάλεια. Αφού έπεσε μηχανή πανω του δεν βγήκε με ασφάλεια.

Στο βίντεο δεν βλέπουμε διήθηση, βλέπουμε προσπέραση σε διπλή διαχωριστική, άρα φταίει ο αναβάτης.

Το παιδι δεν φταίει, ο γονιός του που δεν του έμαθε πως να περναει τον δρόμο φταίει.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#715113
kubiak έγραψε:101% λάθος του οδηγού της μηχανής...


Πολύ μπερδεμένο. Ο ΚΟΚ λέει ότι όταν έχεις ένα εμπόδιο μπροστά σου έχεις τον δικαίωμα να το παρακάμψεις χρησιμοποιώντας το άλλο ρεύμα και φυσικά πατώντας τη διπλή γραμμή αν υπάρχει. Κάτι που έκανε ο μηχανάκιας αλλά φαίνεται πως όχι όπως προβλέπεται, να ανάψει φλας δηλαδή και να μπει στο άλλο ρεύμα προσεκτικά.
Από την άλλη ο πεζός διασχίζει το δρόμο όχι από διάβαση και θεωρητικά πετάγεται από το πουθενά, ωστόσο δείχνει να έλεγξε και τα δύο ρεύματα, το ένα ήταν μπλοκαρισμένο και το άλλο καθαρό, η μηχανή πρακτικά του ήρθε από το αντίθετο που δεν είχε υποχρέωση να ελέγξει.

Συγκλίνω κι εγώ πως ο μηχανόβιος χτύπησε πεζό από το αντίθετο ρεύμα άρα είναι ξεκάθαρο λάθος του.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#715114 περνάς μπροστά απο σταματημένο όχημα χωρίς να ελέγξεις??? φταις!!!!. το ότι έχει διπλή κάτω τι σημαίνει?? ότι θα περιμένει κάποιος 2 ώρες για να ελευθερώσει τη λωρίδα ο παπάρας που δεν ξέρω εγώ γιατί, την έχει κλείσει??? μπλέκει ο οδηγός γιατί ένας έχει κλείσει τη κυκλοφορία έτσι γιατι κάτι περιμένει..... το ότι μπήκε στην αντίθετη ίσως παράβαση, αλλά είχε ορατότητα ότι κανένας δεν ερχόταν, βγαίνει ο μικρός κρυμμένος από τα παρκαρισμένα και τον κτυπαει!!! ίσως έπρεπε να κόψει ώστε να δει το παιδί.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Serf
#715116
kubiak έγραψε:
Serf έγραψε:99% μπορεί, 100% όχι. Τον δρόμο δεν τον διασχίζουμε όπου μας βολεύει, οι νόμοι δεν είναι μόνο για τους μηχανοκίνητους.
(χωρίς ειρωνία), διασχίζεις το δρόμο μόνο από διαβάσεις;
Άσε που και διάβαση να υπήρχε δε νομίζω να έκοβε ταχύτητα.


Ως ενήλικας περνάω κάποιες φορές εκτός διάβασης. Όμως, έχω συναίσθηση του χώρου και του χρόνου. Όταν είμαι με τον μικρό (4,5 ετών), περνάω πάντα από διάβαση/φανάρι εφόσον υπάρχει. Και για να μαθαίνει το σωστό και γιατί δεν έχω περιθώρια αντίδρασης σε κάτι ξαφνικό.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rafi
#715118 Μα τι λετε ρε παιδια; Για ποιο εμποδιο μιλατε; Σταματημενα αυτοκινητα ειναι σε φαναρι που βρισκεται μακρια. Το ζωο ο μηχανοβιος να κατσει στη λωριδα του να περιμενει.

.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#715120
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν διασχίζεις ποτε δρόμο με κυκλοφορία. Περιμένεις να κόψει. Ας μην έχει διάβαση

Από που κι ως που άτυχος αυτός που έβγαινε από παρκινγκ; Όφειλε να περιμενει μεχρι να βγει με ασφάλεια. Αφού έπεσε μηχανή πανω του δεν βγήκε με ασφάλεια.
Μα, και στις δύο περιπτώσεις η κυκλοφορία ήταν σταματημένη.

Αυτός που βγήκε από το πάρκινγκ βγήκε με μεγάλη προσοχή αλλά του ήρθε από το την πλευρά που δεν μπορούσε να περιμένει κυκλοφορία.

Πως να το περιγράψω, είναι σαν εκείνο το τροχαίο στη βουλή αλλά με μία λωρίδα κυκλοφορίας.

Κάτι αντίστοιχο είναι όταν βγαίνεις σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας προς τα δεξιά όπου κοιτάς μόνο αριστερά σου αλλά από την άλλη μπορεί κάποιος να κάνει προσπέραση και να μην τον δεις ποτέ.

Γενικά χρειάζεται προσοχή...

Νίκος Παππάς έγραψε:Στο βίντεο δεν βλέπουμε διήθηση, βλέπουμε προσπέραση σε διπλή διαχωριστική, άρα φταίει ο αναβάτης.
Αναφέρομαι σε παρόμοια περιστατικά όπου δεν βγαίνουν στο αντίθετο ρεύμα αλλά συνεχίζουν στο ίδιο -σταματημένο- ρεύμα κυκλοφορίας.

Νίκος Παππάς έγραψε:Το παιδι δεν φταίει, ο γονιός του που δεν του έμαθε πως να περναει τον δρόμο φταίει.
Κανέις δεν μπορεί να είναι σίγουρος για αυτό. Μπορεί να συμβεί είτε του το είχε μάθει είτε όχι...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#715121
kubiak έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Δεν διασχίζεις ποτε δρόμο με κυκλοφορία. Περιμένεις να κόψει. Ας μην έχει διάβαση

Από που κι ως που άτυχος αυτός που έβγαινε από παρκινγκ; Όφειλε να περιμενει μεχρι να βγει με ασφάλεια. Αφού έπεσε μηχανή πανω του δεν βγήκε με ασφάλεια.
Μα, και στις δύο περιπτώσεις η κυκλοφορία ήταν σταματημένη.

Αυτός που βγήκε από το πάρκινγκ βγήκε με μεγάλη προσοχή αλλά του ήρθε από το την πλευρά που δεν μπορούσε να περιμένει κυκλοφορία.

Πως να το περιγράψω, είναι σαν εκείνο το τροχαίο στη βουλή αλλά με μία λωρίδα κυκλοφορίας.

Κάτι αντίστοιχο είναι όταν βγαίνεις σε δρόμο ταχείας κυκλοφορίας προς τα δεξιά όπου κοιτάς μόνο αριστερά σου αλλά από την άλλη μπορεί κάποιος να κάνει προσπέραση και να μην τον δεις ποτέ.

Γενικά χρειάζεται προσοχή...

Νίκος Παππάς έγραψε:Στο βίντεο δεν βλέπουμε διήθηση, βλέπουμε προσπέραση σε διπλή διαχωριστική, άρα φταίει ο αναβάτης.
Αναφέρομαι σε παρόμοια περιστατικά όπου δεν βγαίνουν στο αντίθετο ρεύμα αλλά συνεχίζουν στο ίδιο -σταματημένο- ρεύμα κυκλοφορίας.

Νίκος Παππάς έγραψε:Το παιδι δεν φταίει, ο γονιός του που δεν του έμαθε πως να περναει τον δρόμο φταίει.
Κανέις δεν μπορεί να είναι σίγουρος για αυτό. Μπορεί να συμβεί είτε του το είχε μάθει είτε όχι...
Αυτός που βγαίνει από παρκινγκ δεν είναι μέρος της κυκλοφορίας, σε κάθε περίπτωση φταίει. Το λέει ο ΚΟΚ.
Στην Βουλή το αυτοκίνητο δεν είχε καμία δουλειά να βρίσκεται εκεί σταματημένο, ούτε να στριψει αριστερά.

Αν δεις ξανά το βίντεο το παιδι δεν περναει σωστά ουτε κοιτάει δυο φορές από κάθε πλευρα. Αλλά την κυρια ευθυνη την έχει ο αναβάτης. Κινείται στο αντίθετο ρευμα και μάλιστα με ταχύτητα.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#715122 Ο ΚΟΚ το μόνο που κάνει κάποιες (όχι όλες φυσικά), φορές είναι να διευκολύνει το δικαστήριο.
Τα λάθη στις διαγραμμίσεις, εισόδους/εξόδους σε πάρκινγκ, όρια ταχύτητας κλπ δεν τα καλύπτει...

Το ζητούμενο είναι -ως εποχούμενοι- να αποφεύγουμε τα ατυχήματα...

edt: Ατυχής χαρακτηρισμός των ατυχημάτων.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#715129
rafi έγραψε:Μα τι λετε ρε παιδια; Για ποιο εμποδιο μιλατε; Σταματημενα αυτοκινητα ειναι σε φαναρι που βρισκεται μακρια. Το ζωο ο μηχανοβιος να κατσει στη λωριδα του να περιμενει.

Χα, πρώτα θα βγεί ο ήλιος απ'τη δύση και μετά θα περιμένει μηχανή ή μηχανάκι σε φανάρια πίσω από αυτοκίνητα.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#715201
rafi έγραψε:Μα τι λετε ρε παιδια; Για ποιο εμποδιο μιλατε; Σταματημενα αυτοκινητα ειναι σε φαναρι που βρισκεται μακρια. Το ζωο ο μηχανοβιος να κατσει στη λωριδα του να περιμενει.


+ 1000
Και εγώ στην αρχή νόμιζα πως τα αυτοκίνητα ήταν διπλοπαρκαρισμένα, αλλά μετά κατάλαβα πως απλά περίμεναν στο φανάρι και οτι ο μηχανόβιος του προσπερνούσε παράνομα.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#715234 Συμφωνώ και εγώ ότι ευθύνεται 100% ο οδηγός της μηχανής.
Όταν χρειάστηκε να κάνω έρευνα σε δικαστικές αποφάσεις σχετικά με την συνυπαιτιότητα πεζού για ατύχημα εκτός διάβασης, θυμάμαι ότι είχα βρει μόνο μια στην οποία ο πεζός ήταν υπό την επήρεια αλκοόλ, περπατούσε κατά μήκος στο μέσο της οδού, και ήταν νύχτα με κατωφέρεια στο σημείο. Και πάλι μετά από όλα αυτά, νομίζω 20% ήταν το ποσοστό συνυπαιτιότητας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#715253 Εννοείται πως φταίει στο 100% γιατί και παράνομος είναι, και πηγαίνει πάρα πολύ γρήγορα. Το παιδί είναι παιδί, ούτε δίπλωμα έχει, ούτε πλήρη γνώση. Έχει όλες τις δικαιολογίες του κόσμου δικές του. Ο οδηγός της μηχανής δεν έχει καμία. & -
Θες να προσπεράσεις τ'αυτοκίνητα; Κάντο, αλλά αργά και με προσοχή. Δεν το έκανες και προξένησες ατύχημα; Πρόβλημά σου και να σε σκίσουν, δεν υπάρχει καμία δικαιολογία.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#715383
rafi έγραψε:Μα τι λετε ρε παιδια; Για ποιο εμποδιο μιλατε; Σταματημενα αυτοκινητα ειναι σε φαναρι που βρισκεται μακρια. Το ζωο ο μηχανοβιος να κατσει στη λωριδα του να περιμενει.

.



:s_rofl :s_rofl

Να το δω αυτό και τι στον κόσμο...

1 φορά στη ζωή μου πέτυχα τέτοια περίπτωση μηχανόβιου... :hmmm: Ακόμα το θυμάμαι... :lol:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#715387 Πριν από χρόνια δανείστηκα ένα σκούτερ για μία δουλειά, ήμουν ο μόνος που συμπεριφερόμουν λες και οδηγούσα αυτοκίνητο...
Ψιλο-επικίνδυνο αν το καλοκεφτείς...
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#715388 Μα πλέον και σαν οδηγός αυτοκινήτου σε «ενοχλεί» να έχεις μηχανάκι μπροστά σου και να περιμένει στη σειρά στο φανάρι. Σκέψου μόνο πόσο πιο μεγάλη θα ήταν η ουρά σε κάθε φανάρι εάν 4-5 μηχανάκια ήταν το ένα πίσω από το άλλο


< >