Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#14549 Νομιζω οτι θα εφταιγες γιατι ο μπροστινος σου σταματησε για να περασει αυτος που εβγαινε απο το στενο δηλαδη του παραχωρησε προτεραιοτητα. Οποτε επρεπε να περιμενεις.
Παλι καλα που το γλυτωσες.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#14605 Η προσπέραση επιτρεπόταν στον δρόμο σου; Τι διαχωριστική είχε; Αν ήταν διπλή, σίγουρα φταις γιατί από την στιγμή που σταμάτησε ο μπροστινός σου όφειλες να περριμένεις.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#14624 Αν επιτρεποταν το προσπερασμα και αν αυτος που εβγαινε απο το στενο ειχε στοπ, τοτε θα εφταιγε. Αν δεν ειχε στοπ, ειχε προτεραιοτητα ετσι κ αλλιως γιατι ηταν απο δεξια, αν ειχε στοπ αλλα σου απαγορευοταν το προσπερασμα θα καταληγατε στα δικαστηρια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#14774 Στον δρόμο που ήμουν εγώ δεν υπήρχε κάποια διαγράμμιση.

Από την άλλη, ο τύπος που έβγαινε θα με χτυπούσε αφού είχα ήδη μπει στη διασταύρωση... :s_dunno

Καλά, σίγουρα δεν θα το ξανακάνω... Καλύτερα αυτή η γνώση να μείνει στο ακαδημαϊκό επίπεδο... :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#14780 Μάρκο είναι απλό. Αν είχε αυτός ΣΤΟΠ, είχες προτεραιότητα εσύ. Αν δεν είχε αυτός ΣΤΟΠ, είχε προτεραιότητα αυτός καθότι "εκ δεξιών ερχόμενος". Το ότι ήσουν στο μέσον της διασταύρωσης δεν λέει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#14903 σημερα το απογευμα :s_mad

στην Εγνατια οδο απο Μετσοβο προς Γιαννενα και λιγο πριν την εξοδο δεξια προς Γιαννενα, καθως πηγαινα με 130 και προσπερνουσα ενα αλλο αμαξι πανω σε αριστερη καμπη/στροφη, πετάγεται ενα αλεπουδακι απο το μεσαιο διαχωριστικό στο δρομο (και συγκεκριμένα μπροστα μου στα 10 μετρα)
πατησα οσο φρενο μπορουσα (γιατι ημουνα και πανω σε στροφη) αλλά μαλλον θα το πατησα αρκετα γιατι ανάψανε και τα αλαρμ, αλλά δεν την γλυτωσε ουτε η αλεπου, ουτε το αμαξι μου :s_sad
απο τον καθρεφτη που κοιταξα, η αλεπου εφερνε σβουρες μαζι με κατι πλαστικα απο τον προφυλακτήρα και την μασκα μου
σταματαω στη ακρη ,η αλεπου νεκρη
μαζευω τα σπασμενα πλαστικα απο το αμαξι μου, και ηθελα να παρω τηλ στο 1077 της Εγνατιας αλλά δεν ειχα το κινητο μαζι μου
παω παραπερα, βγαινω απο Εγνατια και παιρνω τηλ στο 1077 απο ενα μαγαζι ενος φιλου μου
τα λεω σε εναν, με παραπεμπει σε μια αλλη, της λεω το και το, μηπως δικαιουμαι να ζητησω τα εξοδα της ζημιας απο εσας γιατι υποτιθεται ειναι κλειστος αυτοκινητοδρομος, πληρωνουμε διοδια κτλ
μου λεει ειστε στο σημειο ή φυγατε?
της λεω ουτε κινητο ειχα μαζι μου να ειδοποιησω και λιγο που σταματησα κινδύνεψα ηδη 2-3 φορες ( και κυριως απο εναν αρχιμαλακα που οδηγουσε πανω στην ΛΕΑ με καμια 100+)
δεν διακινδυνεύω να σκοτωθω ή να σκοτωθει κανενας αλλος για μια ζημια 200€
μου λεει θα σας παρω σε λιγο
οντως με πηρε μετα απο κανα μισαωρο και μου λεει "μιλησα με τον προϊστάμενο και μου ειπε οτι αφου φυγατε απο το σημειο ειναι πολυ δύσκολο να παρετε αποζημιωση"
"και τι να εκανα? ουτε κινητο ειχα και ηταν επικίνδυνο να περιμενω με το αυτοκινητο μου πανω στην οδο"
"δικιο εχετε αλλά αυτα μου ειπανε να σας πω"

συμπερασμα, επρεπε να περιμενω σταματημενος πανω στην Εγνατια, με τα υπολοιπα αυτοκινητα να περνανε ξυστα διπλα μου με 150 μπας και μου πληρωσουν την ζημια που επαθα απο μια αλεπου
επισης επρεπε να εχω κινητο μαζι μου υποχρεωτικα για να ειδοποιήσω, αλλιως τον πουλο
Άβαταρ μέλους
By kacey
#14941 Και οι δυο δικιο εχετε. Εσυ για τους λογους που αναφερεις, και οι αρμοδιοι γιατι φαντασου να παιρνει ο καθενας με ζημια και να λεει οτι την επαθε απο ζωο που εκοβε βολτες στην οδο και να ζηταει να του τη πληρωσουν. Γιατι εσυ μπορει να εισαι ο πιο τιμιος ανθρωπος του κοσμου και να το θεωρεις αυτονοητο οτι αφου τα λες ετσι, ετσι ειναι (και γνωριζεις οτι ειναι ετσι γιατι το εζησε απο 1ο χερι), αλλα α) αυτο δεν το γνωριζει ο "αρμοδιος" και β) οι αλλοι 9/10 που θα ζητησουν το ιδιο πιθανως να μην ειναι καθολου τιμιοι.

Βιντεο απο καμερες ασφαλειας ισως? Να ξαναεπαιρνες και να ρωταγες? Οπου και εκει, αν δεν θελουν να εξυπηρετησουν, δεν θα βγαλεις ακρη.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#14954 καμερα σε εκεινο το σημειο δεν εχει
γιατι τους ειπα, περιμενα λιγο μπας και με δειτε απο καμια καμερα και ερθετε, και μου λεει σε εκεινο το σημειο δεν εχει καμερα
οσο για το "φτιαχτο" ατυχημα για να ζητησεις αποζημίωση δικιο εχεις , το σκεφτηκα κι εγω
αλλά αν ηταν μεγαλη ζημια, θα το τραβαγα, γιατι και αλλοι οδηγοι περναγαν και ειδαν (και κυριως αυτος που προσπεραναγα κατα την ωρα που χτυπησα την αλεπου) αλλά και η αλεπου νεκρη στο δρομο και "ζεστη"
θελω να πω, και μαρτυρες θα εβρισκα και η αλεπου υπηρχε να αιμορραγει
αλλά τωρα για 150-200€ δεν αξιζει να το κυνηγήσω νομιζω (και στο τελος δεν ξερω αν θα κερδισω τιποτα)
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#14964 Φαντάσου αντί να χτυπούσες την αλεπού με απότομο φρενάρισμα από τα 130 να την χτυπούσες με απότομο φρενάρισμα από τα 170.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#14969 με το οριο πηγαινα παντως
οτι και να εκανα δεν γινοταν να την αποφυγω (οτι αυτοκινητο και να ειχα)
την ειδα 10-20 μετρα πριν την χτυπησω, γιατι ηταν διπλα στο τσιμεντενιο διαχωριστηκο και πανω σε αριστερη στροφη
Άβαταρ μέλους
By pipinos1976
#15015 Για τέτοιες περιπτώσεις καθαρίζεις με €60 κάμερα + μνήμη:

http://www.dx.com/p/c500-1-5-lcd-hd-108 ... COgO-ugH0w

Θα έχεις ένα θεματάκι με τη βάση και τη σύνδεση, αλλά κι αυτό λύνεται.

Για τη σύνδεση έκανα hardwire σύνδεση παίρνοντας ρεύμα από την ασφάλεια του αναπτήρα. Έκοψα και τον φορτιστή για να μικρύνει μιας και χρειάζεται η πλακέτα μόνο για να ρίχνει τα 12V σε 5V που είναι το usb και τέλος. Ρίχνεις την ανάλυση στα 720p και μια 32GB κάρτα σου βγάζει 10 ώρες εγγραφή σχεδόν. Επιλέγεις 5min στα βίντεο για ευκολία, κανείς κι ένα reset μια φορά το μήνα και καθάρισες με ατυχήματα και άλλες τέτοιες καταστάσεις.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By The Ace
#15080
pipinos1976 έγραψε:Για τέτοιες περιπτώσεις καθαρίζεις με €60 κάμερα + μνήμη:

http://www.dx.com/p/c500-1-5-lcd-hd-108 ... COgO-ugH0w

Θα έχεις ένα θεματάκι με τη βάση και τη σύνδεση, αλλά κι αυτό λύνεται.

Για τη σύνδεση έκανα hardwire σύνδεση παίρνοντας ρεύμα από την ασφάλεια του αναπτήρα. Έκοψα και τον φορτιστή για να μικρύνει μιας και χρειάζεται η πλακέτα μόνο για να ρίχνει τα 12V σε 5V που είναι το usb και τέλος. Ρίχνεις την ανάλυση στα 720p και μια 32GB κάρτα σου βγάζει 10 ώρες εγγραφή σχεδόν. Επιλέγεις 5min στα βίντεο για ευκολία, κανείς κι ένα reset μια φορά το μήνα και καθάρισες με ατυχήματα και άλλες τέτοιες καταστάσεις.

Ευχαριστώ.


Ούτε καν...ο κινέζος έχει προβλέψει...ας πούμε, να μια από τις πολλές ανάλογες προτάσεις στο ebay

http://www.ebay.com/itm/HD-720P-2-7LCD-Dash-Cam-Video-Recorder-Rearview-Mirror-Car-Camera-Vehicle-DVR-/131252658264?pt=US_Surveillance_Digital_Video_Recorders_Cards&hash=item1e8f44a058
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#15091
Χρήστος Λάππας έγραψε:Φαντάσου αντί να χτυπούσες την αλεπού με απότομο φρενάρισμα από τα 130 να την χτυπούσες με απότομο φρενάρισμα από τα 170.


Στο χτύπημα δε θα είχε καμία διαφορά. Μόνο περισσότερες πιθανότητες να του αποσταθεροποιηθεί το αμάξι από το φρενάρισμα.

Ace, έχεις τη συγκεκριμένη κάμερα; Κάνει δουλειά;
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#15096 Δεν έχει καμία διαφορά αν χτυπήσεις μια δεδομένη μάζα με 40χλμ/ώρα επιπλέον;