Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#771033
axel12p έγραψε:Εντωμεταξύ η παρακάτω φωτογραφία θα ήταν για γέλια αν δεν ήταν τόσο τραγική η πραγματικότητα.

Θυμίζει λίγο το ανέκδοτο με το αεροπλάνο και τους 200 επιβάτες που έπεσε σε νεκροταφείο...
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#771040 Δυστυχώς πολλοί σφάζουν τα κόκκινα ειδικά όταν γνωρίζουν ότι σε λίγα δευτερόλεπτα θα γίνουν πράσινα και παράλληλα δε βλέπουν κίνηση από το άλλο ρεύμα, το έχω δει καμποσες φορές...

Μηχανή (μικρός όγκος), με μεγάλη ταχύτητα (ίσως για να προλάβει το πράσινο), είναι αόρατη σε πολλούς από εμάς πόσο μάλλον σε ηλικιωμένους...

Και αυτό που λέει ο axel12p παίζει πολύ δυστυχώς...
Τελευταία επεξεργασία από kubiak και 08 Ιούλ 2022, 14:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#771050
kostis20 έγραψε:Παιδιά μη το ψάχνετε άλλο .Αφού οι περισσότεροι συμπολίτες μας είναι ζώα στο δρόμο.Αυτο φταίει.Δεν υπάρχει καμία οδηγική παιδεία και δε φταίει μόνο το κράτος για αυτό αλλά όλοι μας.

Το ποσοστό των "ζώων" δεν πιστεύω ότι διαφέρει στην χώρα μας, σε σχέση με άλλες χώρες. Το θέμα είναι ότι είναι ευθύνη του κράτους να μας εκπαιδεύσει ώστε να μην συμπεριφερόμαστε ως ζώα ή να μην μας επιτρέπει να οδηγούμε αν είμαστε ανεπίδεκτοι μαθήσεως.
Την οδηγική παιδεία από που να την αποκτήσουμε. Ρίξε μια ματιά σε τι κατάσταση είναι τα περισσότερα πάρκα κυκλοφοριακής αγωγής που έγιναν με λεφτά της Ε.Ε. Τι κόστος θα είχε να τα συντηρήσουν και να τα χρησιμοποιούν. Έφαγαν τα λεφτά και τα άφησαν απλά να ρημάξουν. :thumbsdown:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#771052 Μα δεν υπάρχει κράτος .Δεν έχετε καταλάβει ότι δε μπορείτε να περιμένετε σχεδόν τίποτα από το ελληνικό κράτος?
Από ότι φαίνεται πάντως δε χρειάζεται το κράτος για να αποκτήσει κάποιος οδηγική παιδεία .Εγώ ας πούμε δέχθηκα τα πρώτα μαθήματα από το πατέρα μου και μετά συνέχισα μόνος μου.
Αν δε καταλαβαίνεις μόνο σου πόσο λάθος είναι κάποια πράγματα που κανείς βάζοντας τη ζωή τη δικιά σου ,των παιδιών σου και του συμπολίτη σου σε κίνδυνο προφανώς και εμπίπτεις στη κατηγορία των ζώων.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#771062
kostis20 έγραψε:Μα δεν υπάρχει κράτος .Δεν έχετε καταλάβει ότι δε μπορείτε να περιμένετε σχεδόν τίποτα από το ελληνικό κράτος?
Από ότι φαίνεται πάντως δε χρειάζεται το κράτος για να αποκτήσει κάποιος οδηγική παιδεία .Εγώ ας πούμε δέχθηκα τα πρώτα μαθήματα από το πατέρα μου και μετά συνέχισα μόνος μου.
Αν δε καταλαβαίνεις μόνο σου πόσο λάθος είναι κάποια πράγματα που κανείς βάζοντας τη ζωή τη δικιά σου ,των παιδιών σου και του συμπολίτη σου σε κίνδυνο προφανώς και εμπίπτεις στη κατηγορία των ζώων.

< >


Ο νεαρός αστυνομικός, ο οποίος υπηρετεί στην ομάδα ΔΙ.ΑΣ. Βορειοανατολικής Αττικής, είχε βγει χθες το βράδυ μια βόλτα με τη μηχανή του - Αν φορούσε το κράνος του θα είχε σωθεί, λένε μάρτυρες

https://www.protothema.gr/greece/articl ... -tis-dias/
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#771063 Ο 25χρονος βρισκόταν εκτός υπηρεσίας και ένα μοιραίο λάθος κόστισε τη ζωή του. Όταν ανέβηκε στη μηχανή μεγάλου κυβισμού ξέχασε να φορέσει το κράνος του, με αποτέλεσμα να χτυπήσει θανάσιμα στο κεφάλι.

δεν υπαρχει παιδεια

Σε κεντρικο δρομο του Χαλανδριου, περιμενουμ ολοι το φαναρι, ερχεται απο το απεναντι ρευμα πατωντας την διαχωριστικη και κανοντας σφηνες αναμεσα στα αμαξια βεσπα με γηραιο οδηγο, χωρις κρανος φυσικα και σκυλο στο πατωμα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#771066 σημερα στη Π Ραλλη,με περναει πατινι με καμια 70χλμ /ωρα στην αριστερη λωριδα.
Ανεβαινει μαζι μου στην γεφυρα που βγαινει στην Πειραιως.Σφηνες αναμεσα απο νταλικες κανονικοτατα.Στις ενωσεις της γεφυρας να τρανταζεται ολοκληρο και να παει να αποσταθεροποιηθει,στα παπαργια του ολα,δεν εκοψε καθολου.Φυσικα ακρανωτος.
Αληθεια,αυτος ετσι και σκασει πανω σου,πως αποζημειωνεσαι?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#771070
mousatos έγραψε:όπως ένα ποδήλατο ;


ναι.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#771073 Είναι μέχρι να γίνουν τόσοι πολλοί οι καμικάζι ώστε να αρχίσουν να σκοτώνονται μαζικά, μετά θα το ρυθμίσουν...

Αρκεί να γίνει κοινωνική απαίτηση, λαϊκό πρόσταγμα...
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#771075
dimviii έγραψε:σημερα στη Π Ραλλη,με περναει πατινι με καμια 70χλμ /ωρα στην αριστερη λωριδα.
Ανεβαινει μαζι μου στην γεφυρα που βγαινει στην Πειραιως.Σφηνες αναμεσα απο νταλικες κανονικοτατα.Στις ενωσεις της γεφυρας να τρανταζεται ολοκληρο και να παει να αποσταθεροποιηθει,στα παπαργια του ολα,δεν εκοψε καθολου.Φυσικα ακρανωτος.
Αληθεια,αυτος ετσι και σκασει πανω σου,πως αποζημειωνεσαι?


Οταν σκάσει επάνω σου θα ψάχνεις για στενούς συγγενείς οπότε άστο :help: λύση παντα η μικτή ασφάλεια με μικρή απαλλαγή :iconcool:
Αν είναι όμως είναι πάνω στην καθημερινή σου διαδρομή τηλέφωνο στην αστυνομία και καταγγελία όποτε τον βλέπεις τουλάχιστον να ενημερώσεις και να εχεις και ενα άλλοθι ....μην σε πουν και "δολοφόνο"... για το οτι θα σκάσει σε κάποιον είναι στανταρ άσσος :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#771622
Νίκος Παππάς έγραψε:Ναι η υπερβολικη ταχυτητα του δινει ενα βαθμο φταιξιματος και πιθανα να σκοτωθηκε απο αυτο, αν πηγαινε με το οριο , νομιζω 70 εχει εκει


Σε ποια διασταύρωση με φανάρι υπάρχει όριο 70χλμ; Στα 50 ήξερα ότι είναι.



.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#771626
panos2171 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ναι η υπερβολικη ταχυτητα του δινει ενα βαθμο φταιξιματος και πιθανα να σκοτωθηκε απο αυτο, αν πηγαινε με το οριο , νομιζω 70 εχει εκει


Σε ποια διασταύρωση με φανάρι υπάρχει όριο 70χλμ; Στα 50 ήξερα ότι είναι.



.

Εχεις δικιο, 50 εχει.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#771702 Τροχαίο με νεκρούς και τραυματίες στο Κιλκίς: Περιπολικό έπεσε πάνω σε αγριογούρουνα – Εμπλοκή άλλων δύο Ι.Χ.
Το τροχαίο έλαβε χώρα γύρω στις 23:30 στο 62ο χλμ της Εθνικής, με την εμπλοκή τριών αυτοκινήτων και μιας αγέλης αγριογούρουνων.

Περιπολικό με οδηγό 42χρονο αστυνομικό και συνεπιβάτες δυο συναδέλφους του (44 και 36 ετών) συγκρούστηκε με διερχόμενη αγέλη αγριογούρουνων και εξετράπη της πορείας του.

Στη συνέχεια, όχημα που οδηγούσε 56χρονος υπήκοος Βόρειας Μακεδονίας με συνεπιβάτιδα 50χρονη ομοεθνή του, συγκρούστηκε με την ίδια αγέλη, εξετράπη και ανετράπη σε διπλανό χωράφι.

Ακολούθως, ένα ακόμη όχημα, με οδηγό 53χρονο ημεδαπό και συνεπιβάτη έναν 48χρονο, συγκρούστηκε με το υπηρεσιακό όχημα, με αποτέλεσμα και οι δύο επιβαίνοντες στο τρίτο αυτοκίνητο να χάσουν τη ζωή τους.

Τραυματίες είναι η 50χρονη συνεπιβάτιδα του δεύτερου οχήματος και οι τρεις αστυνομικοί, που νοσηλεύονται στο Γενικό Νοσοκομείο Κιλκίς.


Άβαταρ μέλους
By Scotch
#771704 Άλλος ένας λόγος που δεν πρέπει να τρέχουμε δίχως αύριο. Βλέπω κάτι τύπους με μηχανές που τρέχουν (μέρα και νύχτα) σε τέτοιους δρόμους και πάντα αναρωτιέμαι, δεν φοβούνται μήπως τους πεταχτεί κανένα ζωντανό;