Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By drdino
#719049 Πόσες Galllardo με IPX-1212 να υπάρχουν άραγε;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#719051
axel12p έγραψε:Και ένα βιντεάκι που βρήκα με δύο εν δυνάμει φονιάδες



Αλλά είπαμε, η Τροχαία είναι πολύ δύσκολο να βρει τους οδηγούς που πρωταγωνιστούν σε αυτά τα βιντεάκια (η πινακίδα της Lambo φαίνεται ξεκάθαρα στο βίντεο)... :thumbsdown:
Ή έχει πολύ μεγάλο κόστος να μπουν κάμερες σε δρόμους όπως αυτόν που έγινε το ατύχημα στην Καβάλα, όπως για παράδειγμα στην Αυστρία που ανέφερε ο Kilo. :thumbsdown:

Δυστυχώς έχουμε φτάσει στο σημείο όπου οι δύο νεκροί κάθε ημέρα και οι πολύ περισσότεροι τραυματίες σε τροχαία ατυχήματα, θεωρούνται λογικό νούμερο και δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι για αυτό. Κάτι σαν παράπλευρες απώλειες...
Ναι αλλά, "ride safe", "bikelife", ναούμ...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#719052
NickTG έγραψε:Δεν χρειάζεται να έχεις κινδυνέψει να πεθάνεις για να μην πηγαίνεις έτσι σε τέτοιο δρόμο, χωρίς φυσικά να έχει καμία δικαιολογία ο οδηγός του αυτοκινήτου.
Ούτε το ότι είσαι στη λωρίδα σου δικαιολογεί να αναπτύξεις ότι ταχύτητα σου έρθει στο μυαλό.

Σε καμια περιπτωση δεν αφησα να εννοηθει πως οταν εισαι στη λωριδα σου, τρεχεις σαν τον παλαβο.

Σχετικα με αυτο:
NickTG έγραψε:Δεν χρειάζεται να έχεις κινδυνέψει να πεθάνεις για να μην πηγαίνεις έτσι σε τέτοιο δρόμο

Εκατσα και εγραψα το σεντονι καθως η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙ.
Συμπεριλαμβανομαι και εγω και εσυ και ΟΛΟΙ!
Ως ενα βαθμο βεβαια, γιατι ο καθενας αντιλαμβανεται τα πραγματα διαφορετικα. Η λογικη και η αντιληψη δεν ειναι κοινη σε ολους!

Λιγοι ειναι αυτοι που οδηγουν πραγματικα φυλαγμενοι και αν κατσεις να το καλοσκεφτεις, ΙΣΩΣ ειναι αυτοι που πολλες φορες μας σπανε τα νευρα και τους προσπερναμε.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#719055 Σε τελικη αναλυση φροντισε εσυ να πηγαινεις νορμαλ ( με οτι αυτο συνεπαγεται ) κι ισως ετσι προλαβεις κατι.
Κοντα στο σπιτι μου υπαρχει δρομος 2πλης κατευθυνσης οπου επειδη υπαρχει ψιλικατζηδικο συνδυαζομενο με καφετερια γινεται της αναστροφής το καγκελο οπως και του ΤΡΙΠΛΟ παρκαρισματος 2 απο τη μια και 1 απεναντι...
Κι ολα αυτα ακριβώς διπλα σε μια εξαιρετικά "δυσκολη" διασταυρωση ( η οποια θα γινει roundabout ειριθιστω εν παροδω)
Να μην αναφερω δε οτι ειναι και ευθυα με γυαλισμενη ασφαλτο οποτε και καλη ευκαιρια για επιδειξη ή του πως τα 80 αλογα φαινωνται σαν 160....
Ε παρ' ολο που εχει γινει τρελος ντορος στα τοπικά ΜΜΕ πρωτοι οι τοπικοι ειναι που .......αρμενιζουν

ιδου... και η ευθυα μεχρι το βαθος... δειτε απλά που ειναι το ασπρο φορτηγακι σταματημενο... το οποιο πολυ πιθανο να κανει αναστροφή...
https://www.google.com/maps/@38.0116631 ... 6656?hl=el
Άβαταρ μέλους
By 224v
#719056 στη Καβάλα εκεί πάνε οι μηχανοβιοι και δοκιμάζουν τελικές, εκτός από τις κάμερες θαππροθσαν να βάλουν τους αισθητήρες, που γράφουν την ταχύτητα του οχήματος, και έτσι κάποιος να θελήσει να πάει με το όριο. απίθανο μου φαίνεται αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#719066
Morx έγραψε:Ο ενας δεν υπολογισε την αναστροφη και ανεπτυξε ταχυτητα, αδικαιολογητα για εμας τους παρατηρητες, αλλα δικαιολογημενα γι'αυτον που οδηγουσε, αφου βρισκεται στη ΛΩΡΙΔΑ ΤΟΥ.


Προφανέστστα και δεν είναι δικαιολογημένος να πάει με 150+ σε κατοικημένη περιοχή! Στο δικό του το κεφάλι μπορεί να σκέφτεται ότι μ@λ@κί@ θέλει, αλλά δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Δεν έγραψες ότι συμφωνείς, απλά δεν νομίζω πως αυτό πέρασε από το κεφάλι του. Απλά ότι "ξέρεί" και ότι δεν περνάει κανένας...

Εξάλλου, το όριο σε κατοικημένες περιοχές είναι χαμηλό, γιατί ακριβώς υπάρχει αυξημένο ενδεχόμενο κάποιου απρόσμενου συμβάντος (παιδάκι κυνηγάει μπάλα, παππούς βγαίνει στο δρόμο χωρίς να κοιτάξει, παπάρας κάνει αναστροφή για να πει γεια στον κουμπάρο, κτλ)



Morx έγραψε:Στην εγνατια πριν χρονια καπου εξω απο Κομοτηνη προς Αλεξ/πολη, καποιος, ΠΕΖΟΣ, αποφασισε να πηδηξει το τσιμεντενιο διαχωριστικο και να παει απεναντι οπου ειχε σταθμευμενο οχημα στη ΛΕΑ. Εγω αποφασισα να ανοιξω γκαζι για το ξεχαρμανιασμα, τελικιασμα, 300άρισμα με μηχανη.
Δεν ξερω με ποσα τον περασα ξυστα, μονο να κλεισω το γκαζι προλαβα. Δευτερολεπτα μετα, κατεβασα 5η μουδιασμενος ολοκληρος, ημουν πανω απο τα 200.
Μετα απο αυτο, δεν ενοιωσα ΠΟΤΕ ανετος να τρεξω ακομα και σε ενα αυτοκινητοδρομο θεωρητικα ΑΔΕΙΟ, γιατι αδειος ηταν για πολλααααααααα χιλιομετρα!


Κοίτα, σε αυτοκινητόδρομο είναι πολύ διαφορετικά. Προφανώς με ταχύτητες 200+ σε δημόσιο δρόμο αρχίζει να σε βλέπει με άλλο μάτι ο Χάρος, αλλά οι κίνδυνοι είναι γενικά μικρότεροι, ιδίως αν πας πχ με 150-160, οπότε προσωπικά δεν με νοιάζει ιδιαίτερα... Και πάλι βέβαια, όπως ένιωσες, ο μ@λ@κ@ς παραμονεύει...

Βέβαια, αντίστοιχο @@ είχα πετύχει κι εγώ, βράδυ, ανεβαίνοντας το Δερβένι προς Θεσσαλονίκη, περνούσε τον δρόμο, φορώντας μαύρα ρούχα. Πήγαινα με καμιά 110 (και μιας που ήμουν μόνος ήμουν δεξιά) και δεν τον χτύπησα για ελάχιστο (δεν νομίζω πάνω από μισό μέτρο)... Απλά αποφάσισε να περάσει το δρόμο, σκαρφαλώνοντας το τσιμεντένιο διαχωριστικό... Πραγματικά δεν φαινόταν με τίποτα και τον είδα μόνο όταν πέρασα πρακτικά ξυστά από την πλάτη του... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#719104 Ολα οσα εγραψα, τα εγραψα για να αιτιολογησω το "ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ" και "ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΘΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ".

Υπαρχουν αυτοι που τους εκατσε η στραβη, τη γλιτωσαν ειτε χωρις γρατζουνια είτε με ζορικη νοσηλεια και εβαλαν μυαλο .... και εκεινοι που ΔΕΝ τους ετυχε ακομα.
Υπαρχουν βεβαια και εκεινοι που ριχνουν τα ζαρια τους καθημερινα ασχετως που εσπασαν αρκετα κοκκαλακια, γιατι απλα ειναι ηλιθιοι.

Ο οδηγος αυτοκινητου, μεχρι τοτε εκανε αναστροφες χωρις να το φανταστει πως θα βρεθει καποιος να ερχεται με 200. Να που εγινε.
Ο οδηγος της μοτοσυκλετας, μεχρι τοτε βαραγε 200άρες σε κατοικημενη περιοχη. Γατα μπορει να γλιτωσε, μπαλα που κυνηγαει παιδακι... ισως κλπ κλπ ... ακομα και αμαξι απο αναστροφη μπορει να απεφυγε στο παρελθον καμποσες φορες... αυτη ομως ΟΧΙ.

Δεν ειμαι απο τους εγκρατεις οδηγους, αλλα προσπαθω να ριχνω λιγο νερο στο κρασι μου σε θανατηφορα.
Ο καθενας εχει διαφορετικη αντιληψη!

Ημουν μαρτυρας σε δικαστηριο με θανατηφορο τροχαιο που εκτυλιχθηκε μπροστα στα ματια μου.
Μηχανη καρφωθηκε, αφου εγκλωβιστηκε στην πορεια αγροτικου, το οποιο βγηκε στην παλαια εθνικη απο πρατηριο χωρις να σταματησει, χωρις ποτε να κοιταξει!
Με 70-80 η μηχανη, οριο 90!
Ο μπαρμπας που βγηκε απο το αμαξι οταν ερωτηθηκε "καταλαβες τι εκανες ρε φιλε?" στη θεα ενος νεκρου ανθρωπου ... επαναλαμβανε σκαλωμενος "εγω απο το πρατηριο βγηκα να παω προς τα εκει".
Αυτη η φορα ηταν λιγο διαφορετικη απο τις αλλες που ειχε συνηθισει!
2 χρονακια με αναστολη αρχικα + εφεση ο ενας.
2 παιδακια ορφανα απο πατερα ...
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#720183 Έχει πολύ μεγάλο δίκιο ο Morx. Οι εμπειρίες και τα βιώματα του καθενός ορίζουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό την οδηγική συμπεριφορά. Το βλέπω στον εαυτό μου, το χω δει και σε άλλους.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#720196 Ή μπορει να εισαι γεννημενος χεστης :lol: οπως εγω πχ. Οποτε εχοντας το μικροβιο οταν πρωτοπηρα διπλωμα και φοβουμενος μη σκοτωθω αν τα κανω στο δρομο, βρηκα το δικο μου "σεσι" και εκανα εκει οτι βλακεια μπορεις να φανταστεις, και το μονο που χρειαζοταν να προσεχω ηταν να μην τουμπαρω. Απο ελεγχο υπερστροφης μεχρι J turn. Σπουδαια μαθηματα στη συμπεριφορα και τα ορια του αυτοκινητου, και φυσικα εκτονωση, με αποτελεσμα να οδηγω πολυ πιο ηρεμα εξω, και φυσικα να μπορεσω αργοτερα να αποφυγω 2-3 επικινδυνες καταστασεις
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#720198 Για εμένα τεράστιο σχολείο η οδήγηση στη Σκωτία. Μαθαίνεις ότι πρέπει πρωταρχικά να οδηγείς με ασφάλεια, σεβόμενος τον ΚΟΚ και τους λοιπούς χρήστες του δρόμου (αμφίδρομη σχέση) και δευτερευόντως να κάνεις το κέφι σου. Εδώ ισχύει το αντίστροφο --> κανένας δεν θα περιορίσει το δικαίωμά μου να κάνω το κέφι μου στο δρόμο (+ φυσικά γνωρίζω περί κοκ).
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720206 Διαφωνώ ολα πομπα στην Ελλάδα. Τα λέει, τα γραφει ο 224v.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#720219 Θεσσαλονίκη: Τροχαίο για τον SNIK - Έφυγε από τον δρόμο (ΦΩΤΟ + VIDEO)

https://www.typosthes.gr/thessaloniki/2 ... foto-video
Άβαταρ μέλους
By mirage
#720225
224v έγραψε:όπως και στην Ελβετία φυσικά είναι όλα τέλεια

< Note >
Δεν είπα αυτό αλλα εντάξει συζήτηση με εσάς δεν μπορεί να γίνει ως γνωστόν για τέτοια θέματα.