Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#606190
mirage έγραψε:
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ mirage. Αν έχεις καμία hondikή συμβουλή, ως πρώην κάτοχος, ευπρόσδεκτη.
Μου έρχεται κατι ήδη στο μυαλο που αφορα το relay του κλιματισμου. Οταν με το καλο πας πανω για καλοκαίρι θυμισε μου να σου στειλω πληροφοριες.

Είμαι σίγουρος ότι μου έστειλες τις πληροφορίες (το θυμάμαι), αλλά δεν τις βρίσκω πουθενά :vava:
Αυτό το καλοκαίρι ο κλιματισμός δεν έβγαζε κρύο (πέρυσι το καλοκαίρι λειτουργούσε κανονικά). Οπότε μάλλον πάμε για τη λύση που πρότεινες (κάποια ασφάλεια, αν θυμάμαι καλά ήταν... κάποια άλλη μάρκα από αυτή που έχει τώρα). Αν την έχεις πρόχειρη... :oops:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#606198 Όσον αφορά στα διλήμματα... υπάρχει ένα.

Οι γονείς δεν θέλουν πια να έχουν δύο αυτοκίνητα (BMW 520 Ε39 και smart fortwo 451), αλλά δεν θέλουν ούτε διθέσιο ούτε "μαούνα", για να κρατήσουν ένα από αυτά που έχουν. Θέλουν ένα αυτοκίνητο μικρό αλλά με χώρους, να κινείται άνετα μέσα και έξω από την πόλη.

Ιδανικά θέλουν ένα αυτοκίνητο για χρήση 20% Ε.Ο. (μέχρι Κόρινθο με αρκετά μπαγκάζια) - 80% Αθήνα, που να πληροί τα κάτωθι:
- Μικρές εξωτερικές διαστάσεις
- Χαμηλή κατανάλωση
- 4-πορτο
- Αξιόπιστο
- Άνετους χώρους για 4
- Αυτόματο
- όσο γίνεται χαμηλότερο budget. Ιδανικά, χωρίς να βάλουν κάτι παραπάνω απ' όσα πιάσουν bmw & smart.

Πιθανά σενάρια που σκέφτομαι:
- Πώληση και των δύο και αγορά ενός μεγέθους polo (μεταχειρισμένο προφανώς)
- Πώληση και των δύο και χρονομίσθωση ενός καινούργιου (καλά να 'ναι, δεν είναι και μικροί σε ηλικία για να οδηγούν πολλά χρόνια ακόμη)
- Ανταλλάσσουμε τη Β (που τους αρέσει πολύ) με bmw και smart (οπότε φεύγει το δικό μου smart που είναι πιο παλιό μοντέλο και με περισσότερα km).

Όσο κι αν δεν μου αρέσει η ιδέα να πουλήσουν κάποιο από τα δύο (μιας και είναι σε εξαιρετική κατάσταση αμφότερα), μάλλον μία από τις δύο πρώτες επιλογές δείχνει να επικρατούν. Κυρίως ως προς την bmw είναι το δίλημμα, μιας και το smart μάλλον θα το αγοράσω εγώ (και θα πουλήσω το δικό μου). Κι αυτό γιατί τα τέλη κυκλοφορίας της bmw είναι υψηλά, δεν είναι αυτόματη (θα βγάζω σπυριά όταν την οδηγώ) και σε κάθε περίπτωση τελικά θα με ξεβολέψει (η σύζυγος είναι πανευτυχής με τη Β και την ανταλλάσσει μόνο με το lexus, από αυτά που έχουμε, οπότε εγώ θα είμαι ο "χαμένος" τελικά).

Υπάρχει και η λύση να πάρουν οι γονείς την Β, να πουλήσουν την bmw, να αγοράσω το smart, να δώσω το δικό μου και εμείς να αναπληρώσουμε το κενό της B με ένα i3 (σαν αυτό). Δεν θα με χάλαγε, πλην του οικονομικού σκέλους φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#606205 Θα πρότεινα το πρώτο σενάριο, να πουλήσουν τα δύο που έχουν και να πάρουν είτε κάτι σε jazz, όπως προτάθηκε παραπάνω, είτε κάτι σε fiesta... :hmmm: Μεταχειρισμένα βέβαια (φαντάζομαι το ποσό θα είναι κάπου στα 8Κ;;; :hmmm: )

Θα έπαιζε η λύση (πιο ακριβή φυσικά) ενός υβριδικού Toyota;;; Βέβαια, σε μεταχειρισμένο το φοβάμαι το υβριδικό, κυρίως για την κατάσταση που θα είναι οι ακριβές μπαταρίες. :hmmm: Καινούριο ένα υβριδικό Yaris ξεκινάει από 16Κ... :hmmm: Που όπως το καταλαβαίνω είναι αρκετά πάνω από το διαθέσιμο ποσό...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#606206 Το αυτόματο του jazz είναι διαφορετικό από το Civic?

Κανένα Juke? Το έξτρα ύψος βοηθάει στο μπες βγες στις μεγαλύτερες ηλικίες.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#606210 Καλές προτάσεις και τα yaris και juke. Το yaris είναι στα υποψήφια, αν και ανεβαίνει το budget (το οποίο κυμαίνεται γύρω στα 10.000 €). Σωστή η παράμετρος του ύψους (εκεί βολεύει πολύ και η Β).

Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν είμαστε υπέρ του να κρατηθεί από κάποιον η bmw (αυτή λυπάμαι περισσότερο στην υπόθεση... μοντέλο 2000 με καλό εξοπλισμό, ζήτημα να έχει 110.000km, με τα 98.000km να έχουν γίνει Αθήνα-Κόρινθο τα 10.000 Ευρώπη και τα υπόλοιπα Αθήνα-Γλυφάδα).
Άβαταρ μέλους
By gakost
#606213 Για Ελλάδα μιλάμε έτσι;
Το Jazz σαν επιλογή είναι τέλειο αλλά δυσκολα θα βρεις καλό και σε τιμή ανάλογη της ηλικίας και της κατάστασης. Όσοι τα έχουν δεν τα δείνουν γιατί ακριβώς είναι ιδανικά από μέγεθος και από το κόστος συντήρησης και όσοι τα δίνουν το κάνουν γιατί έχουν άπειρα χιλιόμετρα. Αν είναι να δώσεις 10,000 για ένα μεταχειρισμένο 5ετίας 6 ετίας κατηγορίας Β δεν κάνεις μια υπερβαση να πάς σε ένα καινούργιο; Me 11000 παίρνεις καινούργιο i20 και έχεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκίνητο

Το ίδιο ισχύει γενικά σε γιαπωνέζικα αλλά στο Jazz λόγο του πολυμορφικού χαρακτήρα μάλλον είναι χειρότερα σαν αγορά μεταχειρισμένου. Από Γερμανικά - Γαλλικά - Ιταλικά βρωμάει ο τόπος όλοι θέλουν να τα ξεφορτωθούν. Ξέρω γενικεύω αλλά με μια γρήγορη έρευνα θα δεις τι εννοώ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#606215 Ναι, για Ελλάδα μιλάμε. Φαντάζομαι για το Jazz θα είναι δύσκολο να βρεθεί κάτι καλό και σε καλή (για τον αγοραστή) τιμή. Δεν το αποκλείω γι αυτό το λόγο να γίνει η υπέρβαση και να πάνε σε καινούργιο. Είναι και ο λόγος που σκέφτομαι τη χρονομίσθωση. Εξάλλου για μεταχειρισμένα, αν πάμε εκεί, θα κοιτάξουμε μόνο από ιδιώτη (ή γνωστό/φίλο έμπορο) και 1ο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#606219
Scotch έγραψε:Απ' ό,τι καταλαβαίνω δεν είμαστε υπέρ του να κρατηθεί από κάποιον η bmw (αυτή λυπάμαι περισσότερο στην υπόθεση... μοντέλο 2000 με καλό εξοπλισμό, ζήτημα να έχει 110.000km, με τα 98.000km να έχουν γίνει Αθήνα-Κόρινθο τα 10.000 Ευρώπη και τα υπόλοιπα Αθήνα-Γλυφάδα).


Μπορώ να την κρατήσω εγώ και όποτε θες να στη φέρνω να τη βλέπεις! :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#606226
Scotch έγραψε:Πιθανά σενάρια που σκέφτομαι:
- Πώληση και των δύο και αγορά ενός μεγέθους polo (μεταχειρισμένο προφανώς)
- Πώληση και των δύο και χρονομίσθωση ενός καινούργιου (καλά να 'ναι, δεν είναι και μικροί σε ηλικία για να οδηγούν πολλά χρόνια ακόμη)
- Ανταλλάσσουμε τη Β (που τους αρέσει πολύ) με bmw και smart (οπότε φεύγει το δικό μου smart που είναι πιο παλιό μοντέλο και με περισσότερα km).

Όσο κι αν δεν μου αρέσει η ιδέα να πουλήσουν κάποιο από τα δύο (μιας και είναι σε εξαιρετική κατάσταση αμφότερα), μάλλον μία από τις δύο πρώτες επιλογές δείχνει να επικρατούν. Κυρίως ως προς την bmw είναι το δίλημμα, μιας και το smart μάλλον θα το αγοράσω εγώ (και θα πουλήσω το δικό μου). Κι αυτό γιατί τα τέλη κυκλοφορίας της bmw είναι υψηλά, δεν είναι αυτόματη (θα βγάζω σπυριά όταν την οδηγώ) και σε κάθε περίπτωση τελικά θα με ξεβολέψει (η σύζυγος είναι πανευτυχής με τη Β και την ανταλλάσσει μόνο με το lexus, από αυτά που έχουμε, οπότε εγώ θα είμαι ο "χαμένος" τελικά).

Υπάρχει και η λύση να πάρουν οι γονείς την Β, να πουλήσουν την bmw, να αγοράσω το smart, να δώσω το δικό μου και εμείς να αναπληρώσουμε το κενό της B με ένα i3 (σαν αυτό). Δεν θα με χάλαγε, πλην του οικονομικού σκέλους φυσικά.


Διαβάζοντας και τις μετέπειτα διευκρινήσεις, νομίζω είσαι ανάμεσα σε κουρτίνα 1 και 4 (αναλόγως αν θέλετε να ανεβάσετε το μπάτζετ και σας βολεύει το ηλεκτρικό).

Από τα μοντέλα που αναφέρθηκαν: όχι στο Juke λόγω κάκιστων χώρων. Jazz και Yaris είναι πολύ καλές περιπτώσεις αλλά πάσχουν στο ότι τα μεταχειρισμένα είναι δυσανάλογα ακριβά (πέρα των χρεπιών). Το Honda έχει καλύτερους χώρους, αλλά το Yaris Hybrid -σε ελαφρώς μεταχειρισμένο 2-3 ετών- θα ήταν η 1η μου επιλογή για αυτόματο πόλης. Σε επαρχιακό και εθνική είναι λίγο meh :oops: , αλλά για πραγματική χρήση μέσα στη κίνηση είναι ταμάμ. Fiesta Ecoboost είναι επίσης καλή ιδέα, αλλά απ'ότι βλέπω υπάρχουν ελάχιστα αυτόματα στο car.gr. Fabia θα ήταν καλή ιδέα σε χειροκίνητο, αλλά απορρίπτεται λόγω DSG. Εγώ προτείνω επίσης να βάλεις στο παιχνίδι i20 και Rio, είναι αξιόπιστα και με καλούς χώρους και πλέον έχουν τουρμπάκια βενζίνης και δικό τους in-house αυτόματο διπλού συμπλέκτη.

Επίσης ο dimik σωστά επισημαίνει ότι οι κάπως μεγαλύτερης ηλικίας βολεύονται στο μπες-βγες από ψηλότερα αμαξώματα. Υποψιάζομαι γι αυτό τους αρέσει η B Class. Οπότε κοίταξε και τις αντίστοιχες υλοποιήσεις σε πολυμορφικοειδή ή crossover (λχ. Ecosport, ix20).
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#606246
Zorz έγραψε:
Επίσης ο dimik σωστά επισημαίνει ότι οι κάπως μεγαλύτερης ηλικίας βολεύονται στο μπες-βγες από ψηλότερα αμαξώματα. Υποψιάζομαι γι αυτό τους αρέσει η B Class. Οπότε κοίταξε και τις αντίστοιχες υλοποιήσεις σε πολυμορφικοειδή ή crossover (λχ. Ecosport, ix20).


Θα έλεγα ότι πρέπει να είναι βασική τους προϋπόθεση η πρόσβαση.
Οτιδήποτε υπερυψωμένο ή ψηλοτάβανο supermini και αυτόματο θα τους βολέψει πολύ.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#606248
cosneo έγραψε:
Zorz έγραψε:
Επίσης ο dimik σωστά επισημαίνει ότι οι κάπως μεγαλύτερης ηλικίας βολεύονται στο μπες-βγες από ψηλότερα αμαξώματα. Υποψιάζομαι γι αυτό τους αρέσει η B Class. Οπότε κοίταξε και τις αντίστοιχες υλοποιήσεις σε πολυμορφικοειδή ή crossover (λχ. Ecosport, ix20).


Θα έλεγα ότι πρέπει να είναι βασική τους προϋπόθεση η πρόσβαση.
Οτιδήποτε υπερυψωμένο ή ψηλοτάβανο supermini και αυτόματο θα τους βολέψει πολύ.

:shifty: :whistlink:

Εικόνα