Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#723677 Το "In high-end models, there are three-stage heated and cooled seats at the front and two-way heated seats at the rear." που διάβασα κάπου είναι ιδιαίτερα θελκτικό. Βέβαια, αυτοκίνητο παίρνουμε, όχι καναπέ.
HF, εκτιμώ ιδιαίτερα τη γνώμη σου, ανεξάρτητα αν πληρώνεις ή όχι :inlove: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#723680 Θεωρώ πως απλώς δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους, όχι επειδή τα Tesla θα είναι παντού καλύτερα, αλλά γιατί σίγουρα, ΣΥΝΟΛΙΚΑ θα είναι καλύτερα. Και είναι ένα προϊόν που είναι εξαιρετικά δημοφιλές και διαρκώς εξελίσσεται και διορθώνεται, έστω κι αν είμαι βέβαιος πως είναι πιο πιθανό να βρεις ατέλειες.
Δεν θα μπω καν ξανά στην τεχνολογία του καθενός, λάβε υπόψιν σου μόνον πως ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι εκτός Tesla τρέχουν να προλάβουν (την Tesla εννοείται...) και είναι πιο πιθανόν να υπάρχουν βιασύνες. Η VW πχ σίγουρα έχει επειδή βιάστηκε να τα βγάλει για να μην μείνει πίσω στην κούρσα.

Γνώμη μου, αν μπορείς Tesla και αν σου αρέσει, μείνε εκεί. Τέλειο δεν είναι, αλλά στα λεφτά του δεν υπάρχει κάτι καλύτερο. Θα το ξανακουβεντιάσουμε ίσως σε 5 χρόνια, μέχρι τότε, είναι πρακτικά μονόδρομος.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#723689 H Tesla ειναι 10 χρονια στην αγορα, να παρει καποιος κορεατικο που ειναι γρηγορες αντιγραφες αλλων το βλεπω λιγο ριψοκινδυνο.
Άβαταρ μέλους
By skous
#723738
Anonymous Founder έγραψε:Εμένα μου φαίνεται ατσούμπαλο πάντως. Πώς είναι από κοντά;
Παιζει η φωτο να το κολακευει κιολας.


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#723742 Να σημειώσουμε βέβαια ότι η Hyundai/ KIA μπορεί να μην είναι Tesla, από την άλλη όμως δεν αποτελεί έναν καινούργιο παίκτη στην ηλεκτροκίνηση.
Τα αυτοκίνητα της είναι αρκετά αποδοτικά, πιθανότατα δεύτερα μετά τα Tesla.

Ειδικά τα χαρακτηριστικά του EV6 το φέρνουν αρκετά κοντά στο Model Y
https://ev-database.org/car/1182/Tesla-Model-Y-Long-Range-Dual-Motor
https://ev-database.org/car/1482/Kia-EV6-Long-Range-AWD
https://ev-database.org/car/1478/Hyundai-IONIQ-5-Long-Range-2WD

Κατανάλωση 171Wh/Km το Tesla, 189Wh/Km τα Hyundai/KIA.
Πραγματική αυτονομία 410Km το Tesla, 410Km το ΚΙΑ, 385Km το Ioniq 5 λόγω μικρότερης μπαταρίας.
Τιμή σχεδόν ίδια τα Tesla και KIA, σχεδόν 10.000€ κάτω το Ioniq 5, ανάλογα με την χώρα προφανώς.
Ταχύτητα φόρτισης έχουν καλύτερη θεωρητικά τα Hyundai/KIA, στην πράξη μάλλον όλοι θα φορτίζουν με 50KW, από την στιγμή που δεν υπάρχουν πρακτικά superchargers (εκτός από το Mall) και οι αντίστοιχοι της Hyundai.
Επίσης, το Ioniq 5 πιθανότατα να έχει καλύτερους χώρους από το Tesla Υ λόγω πιο τετράγωνης σχεδίασης.

Να μην ξεχάσουμε επίσης, ότι αντιπροσωπείες Hyundai έχει σε όλη την Ελλάδα (αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο αναλαμβάνουν όλες ηλεκτρικά!), ενώ Tesla μόνο στην Αθήνα μέχρι στιγμής.

Βέβαια, η Tesla είναι η Apple της αυτοκινητοβιομηχανίας, οπότε όλα τα παραπάνω μικρή σημασία έχουν :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#723744 Superchargers θα μπουν και αλλού από την Tesla, στον Ψαθόπυργο θα είναι 250kW έμαθα.
Στα υπόλοιπα, κακώς ή κακώς δεν παίζουμε υπερατού τα να κοιτάξουμε καρότα specs που κολακεύουν κάποια.
10Κ δεν είναι λίγα, αλλά δεν ξέρω αν όντως είναι τόσα για παρόμοιο προϊόν. Νομίζω πως ούτε καν πλησιάζει στα περισσότερα.
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#723747
axel12p έγραψε: στην πράξη μάλλον όλοι θα φορτίζουν με 50KW, από την στιγμή που δεν υπάρχουν πρακτικά superchargers (εκτός από το Mall) και οι αντίστοιχοι της Hyundai.


Η Hyundai δε στήνει δικό της δίκτυο ταχυφορτιστών.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#723859 Διαχρονικά η ομορφοτερη 911.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#723959 Για την κατασταση του οδοστρωματος λες; :innocent: :innocent: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#724225 Εικόνα
Βασικά αρέσκω.