Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By sebastian
#776243 Στον Κυρλαγκιτση ειχα φτιαξει την αναρτηση στο μιατα μου.
Του ειχα παει τις bilstein απο το sporty στα τελευταια τους και αφου καναμε μια 5λεπτη συζητηση μου ειπε τι ελατηρια προτεινει και τις κρατησε για ανακατασκευη.
Εμεινα πολυ ευχαριστημενος για τα επομενα 30Κ χλμ μεχρι που το πουλησα.
Με ξελαφρωσε περι του 600ευρου.
Στην επικοινωνια ειχε εκεινο το βαρυ του παντογνωστη, αλλα δε θα τον εκανα και πεθερο οποτε ολα οκ.
Δε νομιζω οτι ασχολειται ο ιδιος προσωπικα, παντως.

glf έγραψε:Ποτέ δεν ήμουν της θεωρίας χαμηλωνω σκληραινω πάω αέρα γιατί οταν ξεκολλήσει λίγοι θα το κρατήσουν...

Συμφωνω κι επαυξανω.
Εχω αγορασμενη την Bilstein B12 pro kit, εδω κ κανα 4μηνο γιατι την πετυχα σε εξαιρετικη τιμη και δεν εχω αποφασισει ακομη να παω να την περασω στο αυτοκινητο :s_dunno

Ο Καλυβιδης ειναι συζητησιμος για τιμες ευθυγραμμισης κλπ?
Τον προτεινετε για τοποθετηση αναρτησης ή να προτιμησω το συνεργειο που πηγαινω ουτως ή αλλως το αυτοκινητο?
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#776332 Και ο καλυβιδης είναι λίγο βαρύς απ' ότι μου έχουν πει αλλά ξέρει και θα ασχοληθεί. Βέβαια μπορείς να πας μόνο για ευθυγράμμιση αφού τις έχεις τοποθετήσει στο συνεργείο.
Κι εγώ έτσι είχα κάνει, αλλά έκανα τη μ.....α να μην πάω εκεί για ευθυγράμμιση αλλά σε άλλον που μου σύστησαν. Τώρα σαν δουλειά δε μπορώ να κρίνω γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης απλά μου άφησε το τιμόνι λίγες μοίρες στριμενο όταν είναι ευθεία οι ροδες ενώ έδωσε διαφορετική camber στις δύο πλευρές με τη λογική ότι όταν κάθεσαι λόγω βάρους έρχονται στα ίδια.
Από την άλλη ο Κάλιβιδης το ρυθμίζει με τον οδηγό μέσα που θεωρώ ότι είναι πιο σωστό.

.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#776343 Μόνο τον οδηγό;
Θυμάμαι το υποστροφικό με έναν ( τον οδηγό) Nissan Primera 1ης γενιας του father που με 5 επιβάτες και αποσκευές αποκτούσε τέλεια ισορροπία και ουδετερότητα στις στροφές στρίβοντας σα γαλλικό.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#776443 Καλά ναι για ευθυγράμμιση ακριβείας φορτώνεις όλη την οικογένεια και το πας.

.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#777279 Οποτε οταν ερθει η ωρα της αλλαγης αναρτησεων τι επιλογες υπαρχουν για το MK7.5,η ιδια εργοστασιακη της Ford και το αφηνεις ως εχει,B6 χωρις ελατηρια για χαμηλωμα κλπ,Koni Street,kayaba excel g.Δεν εχω ιδεα βασικα απο αμορτισερ. :s_scratchhead
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#777413 Τα μαμά αμορτισέρ των Ford είναι εξαιρετικά. Συνήθως είναι Sachs. Βέβαια και τα Β6 της Bilstein είναι καταπληκτικά, αλλά δεν βλέπω τον λόγο για τέτοιο έξοδο.
Άβαταρ μέλους
By glf
#777442 Και γω στο focus με βλέπω να βάζω τα εργοστασιακά όταν έρθει η ώρα, μια χαρά το κρατάει.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#779269 Άλλαξα αμορτισέρ τον Οκτώβριο του 21 στο Fiesta mk7 και έβαλα sachs. Σχεδόν ίδια συμπεριφορά με πριν. Ίσως και ένα Τσικ πιο σκληρή αλλά μπορεί να είναι και placebo effect.

.
Άβαταρ μέλους
By glf
#779277 Ε αφού είναι φρέσκα καινούργια σίγουρα ενα τσικ πιο σκληρά θα είναι
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#790247 Rest in peace :whistlink:

Επίσημο: Τέλος το Ford Fiesta το 2023

Μια ημέρα μετά τις φήμες για την κατάργηση του Fiesta, η Ford μόλις εξέδωσε ανακοίνωση που επιβεβαιώνει με κάθε επισημότητα τον “θάνατο” του δημοφιλέστατου μοντέλου της μέσα στο 2023.

Η παραγωγή του Fiesta στο εργοστάσιό της εταιρίας στην Κολωνία της Γερμανίας θα σταματήσει το αργότερο μέχρι τα τέλη Ιουνίου, ολοκληρώνοντας έτσι μια πορεία 47 ετών και οκτώ γενιών του εμβληματικού σουπερμίνι.

Μας έφαγε η ηλεκτροκίνηση... :( :(
Άβαταρ μέλους
By skous
#790248 Καταφανεστατα, μιας και στο τέλος του βίντεο δείχνει μια πρίζα.


< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#790251 Θα αντικατασταθεί από το ηλεκτρικό Puma. Κοίτα να δεις Georgetz που τελικά θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία τα οχήματα μας!!

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#790252 Ναι, για τους ρακοσυλλέκτες :lol:
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#790348
Focusman91 έγραψε:Θα αντικατασταθεί από το ηλεκτρικό Puma. Κοίτα να δεις Georgetz που τελικά θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία τα οχήματα μας!!

.


Mα το ηλεκτρικο Puma δεν μπορει να ανηκει στην κατηγορια Supermini,με το στανιο θα σε σμπρωχνουν να παρεις Suvλαβκι.