Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745220
REALZEUS έγραψε:Μάλλον με το μικρό ηλεκτρικό μοτέρ γίνεται η εκκίνηση, όπως σε όλες αυτές τις υλοποιήσεις. Θα πρέπει να γυρίσει με κάποιον τρόπο ο κινητήρας από μια εξωτερική πηγή για να τεθεί σε λειτουργία.

Η Mazda λέει οτι γίνεται με τη συμπίεση απλά ψεκάζοντας καύσιμο και δίνοντας σπινθήρα! Απλά σταματάνε τα πιστόνια σε συγκεκριμένες θέσεις. Πάντως δε το καταλαβαίνεις καθόλου .Είναι φοβερό. Είδα τωρα οτι το δικό μου εχει μείνει πάνω απο δύο ωρες σβηστό! :dizzy:
@HF .Πολύδισκο συμπλέκτη με ελεύθερα διαφορικά έχει.Σε κάτι Video που είδα στο TFL δε τα πάει και ασχημα στο σήκωμα τροχού.Προφανώς δεν είναι για πολλά πολλά .Αλλά για αυτο που θέλω εγω νομίζω καλύπτει.
Και ένα video που εξηγεί πως δουλευει ο Skyactiv X:
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#745225 Εξαιρετική και πανέμορφη Μαζντάρα!

Τέτοια ποιότητα υλικών και συναρμογών δεν έχω δει σε κανένα από τα ανάλογα Μερσεντες ,Bmw , Audi κλπ

Καλοτάξιδο .
Άβαταρ μέλους
By dimik
#745234 Πολύ όμορφο φαίνεται και πρακτικότερο του CX3, θα μπορούσε να ονομαστεί και CX4 καθώς το μέγεθος είναι μεταξύ CX3 και Cx5.

Η αλήθεια είναι ότι κι εδώ στην Κύπρο που τα Mazda δεν έπαψαν ποτέ να κυκλοφορουν κατά χιλιάδες, (νομίζω Mazda, Toyota και Nissan είναι τα μισά αυτοκίνητα που κυκλοφορούν) δεν έχω δει Cx30.

Ίσως γιατί καινούριο είναι ακριβό και μτχ από Ιαπωνία δεν έτυχε να έρθουν πολλά ακόμα.

Ο Skyactive X είναι εντυπωσιακός στην τεχνολογία-λειτουργία του αλλά να πω την αλήθεια τον φοβάμαι ως πολύ καινούρια τεχνολογία.

Δυστυχώς για μένα το αυτόματο είναι must οπότε εφόσον δεν είναι καλό μάλλον θα πρέπει να το βγαλω από την λίστα.
Κρίμα γιατί ο μηχανικός μου έφερε 18 Mazda από Ιαπωνία αυτόν τον μήνα και μου είπε ότι θέλεις πες μου να σου βρω να το φέρουμε ελεγμένο-εγγυημένο.

Στατιστικά πάντως από πάνω από 100 πελάτες με Mazda μου είπε ότι είναι πιο αξιόπιστα από τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα αρκεί να είσαι διατεθειμένος νε υποστείς μερικές γιαπωνέζικες παραξενιές και φυσικά τους χώρους οι οποίοι είναι παραδοσιακά για "γιαπωνεζους"

< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#745235 Καλοτάξιδο Κωστή.
Θα επικεντρωθώ μόνο στο manual και στην ποιότητα. :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#745236 Πολύ ωραίο αυτοκίνητο σε όλα του.

Καλοταξιδο.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#745238 @dimik.

Ειναι ανώτερα απο Lexus-honda σε αξιοπιστία? Η δικιά μου αισθησι(c) μου λεει οτι ειναι ενα τικ παρακάτω.

Θεωρώ τα μαζντα από τα πιο value for money αμάξια ως προς την ποιότητα και την αισθητική τους, στο μόνο που υστερούν ειναι επιδόσεις (πλέον αδιάφορο για μένα) οι οποίες ειναι απλά αξιοπρεπείς.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#745240
dimik έγραψε: Mazda μου είπε ότι είναι πιο αξιόπιστα από τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα

Σαν τους λαστιχάδες που ο καθένας τους φέρνει και προωθεί τα δικά του κάποιοι κάνουν λες και μόλις ανακάλυψαν την Αμερική.
Η λίστα με τα γιαπωνέζικα είναι γνωστή , και ήταν γνωστή στους μπαμπάδες μας εδώ και χρόνια .(*)
Σταθερά Νο1 toyota , No2 Honda και μετά διάφοροι άλλοι γιαπωνέζοι με υπεροχή κάποιου κατά καιρούς .
(*) Μετά έριξαν χρήμα στα περιοδικά οι γερμανοι και ανακαλύψαμε την οδική συμπεριφορά αλλά ξεχάσαμε την αξιοπιστία σε βάθος χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745245 Πέρυσι στο consumer report ήταν πρώτη η Mazda 2η η Lexus και φέτος το αντίστροφο.
https://www.autoblog.com/2021/11/19/consumer-reports-reliability-rankings-llexus-mazdaa/?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAAJHJekZQXOgY-W5ND-v7D5udUfMm_km34k1HKm8_w83q34ZIh4yRlu5NHIEID6XFyu-iznhwp55NpvDftPKiDccUyf5NVceRsiqcToLnqsDtsZ7Wh3vpnrCbTVkG-csTcL54fxAmlC-dlJx0Yh6BveHdHlvK_4TNl8wuWCRqPELq

Επίσης το Cx5 ήταν το μόνο SUV που τα πήγε καλά στη νεα πλευρική σύγκρουση του IIHS απο 20 που δοκιμάστηκαν.

@dimik Υπαρχει ήδη cx4 για την αγορά της Κίνας και για αυτό επέλεξαν το 30.Ηδη Βγήκε και cx50 οπότε μάλλον θα μείνει και αυτός ο τύπος ονομασίας.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#745246
rx8_drifter έγραψε:@dimik.

Ειναι ανώτερα απο Lexus-honda σε αξιοπιστία? Η δικιά μου αισθησι(c) μου λεει οτι ειναι ενα τικ παρακάτω.

Θεωρώ τα μαζντα από τα πιο value for money αμάξια ως προς την ποιότητα και την αισθητική τους, στο μόνο που υστερούν ειναι επιδόσεις (πλέον αδιάφορο για μένα) οι οποίες ειναι απλά αξιοπρεπείς.
Νομίζω είναι γενικά η αίσθηση μας γιατί τα Mazda δεν ήταν ποτέ mainstream στην Ελλάδα.

Συν ότι με μοντέλα τύπου RX έβγαλαν όνομα...

Η Lexus είχε κάποια θέματακια στα IS που ήταν κι αυτά που πουλούσε περισσότερο.
Η Mazda από την άλλη είχε με τα CX5 των προηγούμενων γενεών.
Γενικά πάντως είναι από τις κορυφαίες σε αξιοπιστία αλλά και η ακριβότερη.

@mousatos δεν φτιάχνει μόνο Mazda

< >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#745257 Καλά και όμορφα χλμ κε Κώστα!
Ίσως το όμορφο στην κατηγορία του χωρίς υπερβολές στον σχεδιασμό...
Καλή επιλογή! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#745261
dimik έγραψε:
@mousatos δεν φτιάχνει μόνο Mazda



υποθέτω έχει πολλούς γύφτους πελάτες εκεί με τις πατάτες Κύπρου. or not ?
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#745272
kostis20 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Μάλλον με το μικρό ηλεκτρικό μοτέρ γίνεται η εκκίνηση, όπως σε όλες αυτές τις υλοποιήσεις. Θα πρέπει να γυρίσει με κάποιον τρόπο ο κινητήρας από μια εξωτερική πηγή για να τεθεί σε λειτουργία.

Η Mazda λέει οτι γίνεται με τη συμπίεση απλά ψεκάζοντας καύσιμο και δίνοντας σπινθήρα! Απλά σταματάνε τα πιστόνια σε συγκεκριμένες θέσεις.


Πολύ έξυπνο! Αν και έχω διαβάσει για το συγκεκριμένο μοτέρ, αυτό μου είχε διαφύγει.


rx8_drifter έγραψε:Ειναι ανώτερα απο Lexus-honda σε αξιοπιστία? Η δικιά μου αισθησι(c) μου λεει οτι ειναι ενα τικ παρακάτω.


Δεν θα το 'λεγα.


mousatos έγραψε:Η λίστα με τα γιαπωνέζικα είναι γνωστή , και ήταν γνωστή στους μπαμπάδες μας εδώ και χρόνια .(*)
Σταθερά Νο1 toyota , No2 Honda και μετά διάφοροι άλλοι γιαπωνέζοι με υπεροχή κάποιου κατά καιρούς .


Οι ίδιο μπαρμπάδες που κλωτσάνε τα λάστιχα και χτυπάνε το ταμπλό για να δούνε αν είναι γερό; Τα Toyota ειδικά είναι φουλ υπερεκτιμημένα, με σοβαρά προβλήματα σε αρκετές σειρές τους.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#745277 Μερικές ακόμα φωτογραφίες από κινητήρα ,χώρο αποσκευών και πίσω θέσεις.ΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#745283
mousatos έγραψε:
dimik έγραψε:
@mousatos δεν φτιάχνει μόνο Mazda



υποθέτω έχει πολλούς γύφτους πελάτες εκεί με τις πατάτες Κύπρου. or not ?


Έχει μερικούς, γιατί νομίζεις τις αγοράζεις τόσο ακριβά; ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#745290 Το CX30 είναι κουκλί πολύ καλοφτιαγμένο και καλό αυτοκίνητο με βασικό πρόβλημα την φορολογία στην Ελλάδα. Και υποθέτω λόγω σπανιότητας τα ανταλλακτικά. Μου αρέσει κι εμένα πολύ και έχω διαβάσει καλά σχόλια. Μου κάνει εντύπωση που λέτε ότι το αυτόματο δεν είναι καλό, δεν το περίμενα.

Γενικά σαν εταιρεία νομίζω ότι φτιάχνει όμορφα αυτοκίνητα και αυτό παίζει ρόλο.

Η Μazda κατασκευάζει τα αυτοκίνητά της στην Ιαπωνία (ίσως λίγο ραδιενεργά λόγω Φουκουσίμα αλλά το προσπερνώ). Nissan, Toyota, Suzuki, Honda, Mitsubishi φτιάχονται σε άλλες χώρες σε μεγάλο βαθμό (ανάλογα με το μοντέλο). Θα θεωρούσα πιο αξιόπιστα τα γνήσια ιαπωνικά. Νομίζω και τα Subaru είναι ιαπωνικά.