Τα μοντέλα των κατασκευαστών που οι χρήστες επέλεξαν να έχουν χωριστή ύπαρξη!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#635273
nomarxis έγραψε:Εικόνα

Με τη τιμή του VPowerDiesel ( που μέχρι πριν 6 μήνες αγνοούσα την ύπαρξή του καθώς μόνο η Shell το προσφέρει :s_laughat ) σε ιστορικό χαμηλό πήρα λίγο τα ανοιξιάτικα ορεινά.

:thumbsup: Μπράβο Nomarxis!! Ωραία μέρη!
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#650215 :thumbsup: :thumbsup:
Εδωσαν σε φίλη 218i Ersatzwagen γιατί της διέλυσαν τον κινητήρα στην αντιπροσωπία :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#650218
Thomas_C200K έγραψε::thumbsup: :thumbsup:
Εδωσαν σε φίλη 218i Ersatzwagen γιατί της διέλυσαν τον κινητήρα στην αντιπροσωπία :lol:


λαθος χρονισμος ιμαντα?
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#650220 Κάτι πήγαν να της αλλάξουν σχετικά με το κυκλωμα ψύξης (530d F10) αλλά κάπου κάνανε την |λογοκρισία| τους και πήραν τον κινητήρα στο χέρι. 3η βδομάδα χωρίς αμάξι η κοπέλα, βασικά με την 218i έχει ξεμείνει :lol: την Πέμπτη πήγε Καρλσρούη στην αντιπροσωπία για να ανανεώσει για άλλες 2 εβδομάδες το αμαξι αντικατάστασης. Εγώ της ειπα να ζητήσει 2ρα κουπέ για να μην βρίζει το πολυμορφικό :lol:
Εντιτ: Για να μην χαλάω το όμορφο τοπικό, δεν μπήκα για να κράξω, Τίμιος μεταφορέας, το έκανα μια βόλτα των 2χλμ χθες :lol:
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#650227 Σε βόλτα 2 χιλιομέτρων βλέπω Θωμά το βρήκες "τίμιο " .
Φαντάσου να το οδηγήσεις κάνα 2 μέρες :iconcool:
Και είναι το απλό βενζίνης 3κυλ.

Πες της να παρατήσει τη 5 λίμο :omg: και να παραγγείλει ένα 220d xdrive GT MPack :iconcool: να δει χαρά :rtfm:


Μην ανησυχείς. Το τοπικό δε μολύνεται από κρυφό-εραστές της προπέλας :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By mirage
#650229 Ήταν κάτοχος κάποτε, μην βλέπεις που τώρα απλα τρίβεται στην γκλιτσα του τσομπανη.

< >
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#650233
nomarxis έγραψε:Σε βόλτα 2 χιλιομέτρων βλέπω Θωμά το βρήκες "τίμιο " .
Φαντάσου να το οδηγήσεις κάνα 2 μέρες :iconcool:
Και είναι το απλό βενζίνης 3κυλ.

Πες της να παρατήσει τη 5 λίμο :omg: και να παραγγείλει ένα 220d xdrive GT MPack :iconcool: να δει χαρά :rtfm:


Μην ανησυχείς. Το τοπικό δε μολύνεται από κρυφό-εραστές της προπέλας :s_biggrin

2χλμ παρακάτω είχα παρκάρει δεν φταίω εγώ :lol: , είναι μικρό το κορίτσι 27 ετών για οικογένεια.
mirage έγραψε:Ήταν κάτοχος κάποτε, μην βλέπεις που τώρα απλα τρίβεται στην γκλιτσα του τσομπανη.

< >

Τωρινή 5ρα :inlove: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#662100 Εικόνα
Εικόνα

Πρώτη φορά που τα έβαλα όλα μέσα χωρίς να παίζω τέτρις για να χωρέσουν. Έβαλα κ το ποδήλατο 16’ του μικρού.
Από τα 700 χλμ για Αυστρία κατάφερα και οδήγησα τα 250! Δεν το άφηνε η σύζυγος...

Εγώ ξεχάστηκα κ το πάτησα 185 χαω στιγμιαία. Πολύ καλή ποιότητα κύλισης, σταθερό στο δρόμο όσο μπορεί να είναι ένα αμάξι mini van, άνετη θέση οδήγησης. Θέλει 1-2 μέρες να τη συνηθίσει κανείς, αν οδηγεί Sedan . Στα βουνά τραβούσε ωραία, δεν ένιωσα να κρεμάει ο δίλιτρος πετρέλαιο, μου άρεσε πολύ! Δοκίμασα κ τα αυτάκια, φάση έχουν.

Μου έγραψε 6,5 μέση με ό,τι αυτό συνεπάγεται, τετρακίνητο, αυτόματο, κίνηση σε αυτοκινητόδρομο και βουνά.

Ο μεγάλος (4 ετών) αρέστηκε πολύ. Από το καρεκλάκι έβλεπε μια χαρά τον δρόμο.


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#662114 Για τέτοια δουλειά δεν έχουν αντίπαλο τα mpv. Χωράνε τα πάντα. Βέβαια έχω δει και τέτοια με μπαγκαζιέρα, άρα είναι και θέμα πάντα τι θέλεις να κουβαλάς.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#662115 Ναι μπράβο, mpv πρέπει να είναι η κατηγορία του. Τα 645 λίτρα του πορτ παγκάζ συν χώροι μέσα φτάνουν. Σχετικά με τη μπαγκαζιέρα, συμφωνώ 100%. Ελπίζω να μη φτάσω εκεί!


< >
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#668684 Το καλοκαίρι έχει περάσει προ πολλού, οι αναμνήσεις και τα χιλιόμετρα καλά κρατούν.
5200km φέτος σε ένα μήνα και τα 4000 σε εθνικό δίκτυο. Απίστευτα βαρετή κατάσταση από τη στιγμή που δεν υπήρξε και ¨ιδανική-μοναχική στροφοδιαδρομή¨ :s_empathy παρά μόνο
Εικόνα
σχεδόν τελικές....στην Ιόνια...... μετά τα διόδια Κλάκοβας προς Αγρίνιο ......στη δεξιά λωρίδα..( ξέρω δε φαίνεται :s_biggrin )
Κλασσική των 3000στρ/λεπτό.


Φέτος την έφαγε η αλμύρα. Δεν την έπλυνα καθόλου στις διακοπές με αποτέλεσμα να τρίζει-σκούζει το δεξί παράθυρο στο πάνω-κάτω :lipsealed:
Στη μόνιμη κατοικία πλύθηκε αρκετά λεπτομερώς με αποτέλεσμα να φανούν πολλές μικρο-γρατσουνιές που χαλάνε τη διάθεση ( μόνο όταν φαίνονται).
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Μάλλον θα κάνω ένα γυάλισμα σύντομα, μαζί με λίγο πινέλο σε σημεία . Έχει και ένα χτύπημα στο παρμπρίζ αλλά αυτό το αφήνω ακόμα.

Τα φρένα( δίσκοι-τακάκια) αλλάχτηκαν 500χιλ μετά την ειδοποίηση μηδενικής ζωής στα τακάκια, στην ¨έξυπνη¨ ένδειξη που με βάση τον αισθητήρα σε προτρέπει να αλλάξεις τακάκια... :whistlink:
Εικόνα
.............. :whistlink: άλλα 5000χιλ άνετα είπε ο μάστορας. Τον παρότρυνα να μη βάλουμε τον αισθητήρα πάλι, αλλά είπε ότι θα βγάζει σφάλμα-φαγωμένα τακάκια συνέχεια. Οπότε την επόμενη φορά υπολογίζω +5000χιλ όταν μηδενίσει.
Τη τωρινή ένδειξη για αλλαγή τη σβήσαμε με απλό τρικ από youtube.

Έχω 10 χρόνια ή 100.000 χιλ δωρεάν σέρβις. Η αλήθεια είναι πως σκέφτηκα :s_empathy να πάω στο εξουσιοδοτημένο μιας και θα πλήρωνα μόνο τα ανταλλακτικά. Ο φίλος μου είπε πως δεν ισχύει και πήγα απλά για τον χαβαλέ:

-Πελάτης: Γεια σας. Θέλω να αλλάξω τακάκια. Πόσο πάει?
-BMW: 4 φορές πάνω (από αυτό που πλήρωσα) για τακάκια, 6 φορές πάνω και για δίσκους.
-Πελάτης: Μα είναι τόσο ακριβά τα ανταλλακτικά?
-BMW: ε, όχι είναι και τα εργατικά
-Πελάτης: Μα δικαιούμαι ακόμα δωρεάν σέρβις :rtfm:
-BMW: ε, δεν είναι για τα αναλώσιμα, είναι για τα τακτικά σέρβις....αυτά που βγάζει στο καντράν, στις ενδείξεις
-Πελάτης: Μα και αυτό το έβγαλε στις ενδείξεις, ακριβώς όπως και του σέρβις :iconcool:
Μέχρι εδώ η κουβέντα γινόταν στα απλά Γερμανικά, του μετανάστη. Έπειτα ο υπάλληλος άρχισε τα βαριά για να ξεφύγει..
-BMW: ....................................θα σας στείλω μαιλ τη προσφορά

Τουλάχιστον πέταξα την ατάκα μου :s_biggrin :s_rofl

Με μία σύνδεση του Bimmercode διορθώθηκε και το memory στα καθίσματα που δε δούλευε καιρό τώρα.
Στο τελευταίο γέμισμα Vpower :superman: έβαλα (και σκοπεύω κάθε 6 μήνες) αυτό εδώ μήπως κρατήσω καλή τη κατάσταση σε ζωτικά σημεία του βρωμοdiesel, όσο κυκλοφορούμε ακόμα :rtfm:
Εικόνα



:s_devil Τα χιλιόμετρα περνούν και η συμβίωση αρέσει σε όλους της οικογένειας. :s_devil
Εικόνα
Στο άμεσο μέλλον έχουμε αλλαγή σε χειμερινά, γυάλισμα και λάδια .
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#680283 Τα χειμερινά φορέθηκαν, τα λάδια και το γυάλισμα αργότερα στο πλάνο.
Παρ΄αυτα έγιναν μοντιφιές και DIY επειδή ένα γνήσιο BMW αφήνει χώρο στον πελάτη για τέτοιες περιστάσεις.



Τρέμε και ζήλευε GROUPVW & ΣΙΑ. Επανάσταση στην αισθητική και στην ενεργητική ασφάλεια :s_thumbsup




Εικόνα

Ευχαριστώ drdino για την ιδέα. :s_howdy
Άμεση ανάφλεξη, σπόρ με ταυτόχρονη premium αίσθηση στον διακόπτη.
Μικρά πράγματα, αλλά πραγματική μεταμόρφωση του αυτοκινήτου :s_thumbsup :s_laughat