Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#727664
socratesn έγραψε:Εγώ τον καταλαβαίνω πάντως τον Busso , όσο και αν λογιστικά δεν στέκουν οι σκέψεις του.

Πήρε ένα εξαιρετικό προϊόν όταν πήρε το Leon, αλλά στην πορεία του βγήκε λίγο πιο "flat" από όσο θα ήθελε σε επίπεδο προσωπικότητας, με αποτέλεσμα να παύει πολύ γρήγορα να του κάνει κλικ και να ψάχνεται σε πιο ιδιαίτερες επιλογες.

Από κει και πέρα αξίζει τον κόπο να χάσει κανείς το άριστα συντηρημένο σχεδόν καινούριο όχημά του για να πάει σε μεταχειρισμένο 10ετίας? Σίγουρα όχι, ωστόσο τουλάχιστον καλό είναι αυτά τα απωθημένα να κλείνουν πριν επέλθουν οικογενειακές υποχρεώσεις, οπότε Busso αν εσένα σου κάνει κλικ, go for it, στο κάτω κάτω αν όντως το δώσεις 18 και το πήρες 22, δεν χάνεις δα και κανένα τρομερό ποσό αναλογικά.

Και εγώ συμφωνώ παρόλο που φαίνεται παράλογο έχει νόημα. Αν όντως παίζουν και αυτές οι τιμές στα 18.000 € τότε είναι ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα. Εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα μια Α200 με AMG pack πενταετίας περίπου αν φθάνουν τα 20.000 €, από ένα τριήμερο που την είχα στα χέρια μου είχα αποκομίσει πολύ θετικές εντυπώσεις. Επίσης αν όντως παίζει γάμος στα κοντά, τότε συνήθως σφίγγουν τα πράγματα, μπορεί και όχι όμως στην περίπτωσή σου, απλά θα πρέπει να το σκεφτείς και αυτό.
Άβαταρ μέλους
By Jason Bourne
#728078 Αυτή η αγγελία με το μεταχειρισμένο, προηγούμενο μοντέλο, Leon 3,5+ ετων και 40+ χιλιάδων Km είναι ένα από τα πολλά ανέκδοτα της τρέχουσας περιόδου. ΟΚ να δεχτώ ότι έχουν ανέβει οι τιμές. Αλλά κάποιοι νομίζουν ότι θα βρουν εύκολα κορόιδα.

Και χαλαρώστε λίγο παιδια. Σε λίγο θα μας πείτε ότι πουλάτε μεταχειρισμένα με κέρδος σε σχέση με την αρχική τιμή αγοράς...

17.000 με το ζόρι το κόβω εγώ το Leon αυτό, αλλιώς θα μείνει απούλητο.

Το ότι κάποιοι ζητάνε ό,τι τους καπνίσει δε σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι θα τους τα δώσουν.

Οπότε οι τιμές ζήτησης είναι πλασματικές σε πολλές περιπτώσεις θεωρώ.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#728100 Ίσως μερικοί να τα βάζουν απλά για να δουν πόσα "πιάνει" στην αγορά το όχημα τους.

Αυτή τη στιγμή αν ανεβάσω για το Ford αγγελία, παίζει να πάρουν μετά από δύο μέρες και θα ναι κατά λάθος.

Αν βάλω το Nissan θα έρθει ο ιδιος ο Θεοχαράκης να το αγοράσει γιατί τζιποειδες πετρέλαιο φεύγει το πολύ σε δύο μέρες.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#728734
Jason Bourne έγραψε:Αυτή η αγγελία με το μεταχειρισμένο, προηγούμενο μοντέλο, Leon 3,5+ ετων και 40+ χιλιάδων Km είναι ένα από τα πολλά ανέκδοτα της τρέχουσας περιόδου. ΟΚ να δεχτώ ότι έχουν ανέβει οι τιμές. Αλλά κάποιοι νομίζουν ότι θα βρουν εύκολα κορόιδα.

Και χαλαρώστε λίγο παιδια. Σε λίγο θα μας πείτε ότι πουλάτε μεταχειρισμένα με κέρδος σε σχέση με την αρχική τιμή αγοράς...

17.000 με το ζόρι το κόβω εγώ το Leon αυτό, αλλιώς θα μείνει απούλητο.

Το ότι κάποιοι ζητάνε ό,τι τους καπνίσει δε σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι θα τους τα δώσουν.

Οπότε οι τιμές ζήτησης είναι πλασματικές σε πολλές περιπτώσεις θεωρώ.



Για να είμαι ειλικρινής μου πέρασαν κάποιες σκέψεις υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις. Δεν είμαι καν σίγουρος όμως για κάποια κίνηση, ακόμη και στο ακραίο υποθετικό σενάριο να έπιανα 18Κ στο χέρι (σου βάζω το ανώτατο νούμερο).

Αφού πέρασαν οι μέρες, τακτοποίησα τις σκέψεις μου και καθάρισα το μυαλό μου και αποφάσισα ότι:

α) Δεν με συμφέρει να δώσω ένα καινούριο ουσιαστικά αμάξι με πάρα πολλά έξτρα και με έναν πολύ δυνατό κινητήρα
β) Δεν ψήνομαι τελικά να πάω σε κάτι που να είναι τόσο παλιό, με τόσα πολλά χιλιόμετρα χωρίς να είναι κάτι σπέσιαλ
γ) Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ή θέμα με το Leon
δ) Δεν καίει, αν δεν το πατάω
ε) Γουστάρω manual κιβώτιο ταχυτήτων

Το σενάριο για ποιοτικότερο αλλά πιο αδύναμο fwd, έφυγε αστραπιαία. Ήταν μια (κακή) σκέψη της στιγμής. Όλοι μας δεν κάνουμε;

Θα ήθελα κάποια στιγμή να αξιωθώ να πάω σε ένα καθωσπρέπει αμάξι που να μην έχει torque steering & κραδασμούς στο τιμόνι. Ο τσίλης καταλαβαίνει τι εννοώ.
Και όλα τα παραπάνω σκέψου με το υποθετικό σενάριο. Αν μιλάμε για 15Κ στο χέρι από το Leon μου, δεν το σκέφτομαι ούτε σαν σκέψη.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#728739 Δυστυχώς στην Ελλάδα η αγορά αυτοκινήτου είναι απόφαση λες και θα αγοράσεις σπίτι :x
Η φτώχια μας φταίει και τρωγόμαστε, βλέπω έξω (και από γνωστούς μου, όχι μόνο ό,τι βλέπουμε στο youtube) ότι αλλάζουν άνετα ένα αυτοκίνητο κάθε 2 χρόνια π.χ. πειραματίζονται με διάφορα σασί, μεγαλύτερου κυβισμού, πιο σπόρ, πιο πολυτελή αυτοκίνητα, αν δεν τους κάνει κάτι το αλλάζουν κ.ο.κ..
Κ εδώ έχουμε ξεμείνει να παίζουμε με μικρομεσαία 10-20 ετών και να λέμε και ευχαριστώ γιατί είμαστε και ευνοημένοι σε σχέση με το τι αυτοκίνητα οδηγούν άλλοι άνθρωποι :vava:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#728740
socratesn έγραψε:Δυστυχώς στην Ελλάδα η αγορά αυτοκινήτου είναι απόφαση λες και θα αγοράσεις σπίτι :x
Η φτώχια μας φταίει και τρωγόμαστε, βλέπω έξω (και από γνωστούς μου, όχι μόνο ό,τι βλέπουμε στο youtube) ότι αλλάζουν άνετα ένα αυτοκίνητο κάθε 2 χρόνια π.χ. πειραματίζονται με διάφορα σασί, μεγαλύτερου κυβισμού, πιο σπόρ, πιο πολυτελή αυτοκίνητα, αν δεν τους κάνει κάτι το αλλάζουν κ.ο.κ..
Κ εδώ έχουμε ξεμείνει να παίζουμε με μικρομεσαία 10-20 ετών και να λέμε και ευχαριστώ γιατί είμαστε και ευνοημένοι σε σχέση με το τι αυτοκίνητα οδηγούν άλλοι άνθρωποι :vava:



Απολαμβάνουμε άλλα "καλά" σε σχέση με τους έξω που προσωπικά δεν τα αλλάζω με τίποτα. Αγαπώ την Ελλάδα σαν τόπο και δεν την αλλάζω όσα αμάξια και όποια αμάξια και αν μου έδιναν στο εξωτερικό.
Για να είμαι ειλικρινής, όπως πάντα είμαι, νιώθω ευλογημένος που σε χρόνια δύσκολα και κρίσης, πήρα αυτό που πήρα, και αυτό φαίνεται γιατί το προσέχω σαν κάτι "ζωντανό". Εκτιμώ τα λεφτά που δίνω και τα πονάω. Για αυτό και διπλό και τριπλό σκέφτομαι τις κινήσεις αυτές.

Σίγουρα είναι το χρηματικό ο κύριος λόγος. Κάνω και άλλα πράγματα παράλληλα και μου αρέσει να τα κάνω. Δεν θέλω να στερούμαι για το αμάξι αποκλειστικά. Το βρίσκω μονοδιάστατο. Ανοίγομαι μέχρι εκεί που φτάνει το "σεντόνι" μου.

Περισσότερα θα πω όταν έχω όρεξη να γράψω ένα review 4ετίας για το αμάξι.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#728752 Οι τιμες μεταχειρισμενων εχουν ανεβει λογω οτι για τα καινουρια πρεπει να περιμενεις.

Για τους κραδασμους στο τιμονι (δεν ξερω γιατι εχεις τετοια, εγω δεν ειχα στο αντιστοιχο παλαιοτερο Jetta IV) και το torque steer (αυτο το ειχα πολυ εντονο) λογικο να θελεις να παρεις κατι αλλο αλλα για να λυσεις αυτα τα θεματα θελεις πισωκινητο ή καποιο 4κινητο. Σε καθε περιπτωση θα πρεπει να δωσεις παραπανω οποτε καλυτερα να περιμενεις μερικα χρονια ακομα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#728812 Ένα πισωκίνητο με καλό σασί, θα ήταν ό,τι πρέπει Άγη. :)


Για πείτε γνώμη:

Αυτά είναι τα πιο ακριβά, είναι βελούδινα με χοντρό ρέλι

Εικόνα

https://shop.ahw-shop.de/original-seat- ... oa1_Yt9Hmw

αυτά είναι για το FR και έχουν κόκκινο ρέλι που είναι το χαρακτηριστικό χρώμα για τα FR και έχω κόκκινες καρό λεπτομέρειες στα καθίσματα επίσης

Εικόνα

https://shop.ahw-shop.de/original-seat- ... Lmfr4rPhJI

Αρχικά είχα αποφασίσει να παραγγείλω τα πρώτα. Τελικά κλείνω προς τα FR για να δώσει λίγο χρώμα στην καμπίνα.

Γνώμες;

ΥΓ: Δυστυχώς δεν υπάρχουν εδώ να τα δω, οπότε θα παίξει παραγγελία στην αντιπροσωπία. Δεν ξέρω πως θα είναι από κοντά.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#728832 Γιάννη για μένα πάρε τα πρώτα, θα έχουν πιο καλή αντοχή και δεν θα είναι τόσο ψεύτικα όσο τα μαμά και του fr που είναι φλιδα.

80.000 χιλιόμετρα σε 40 μήνες
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#728841 Τα λεπτά είναι πιο ανθεκτικά. Τα πιο χοντρά μετά από λίγο, θα δείχνουν χάλια εκεί που πατάνε τα πόδια.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#728844
Dimsabas έγραψε:800Χ8,2Χ1,6=10.500 ευρώ. Με έλουσε κρύος ιδρώτας.
Ε και?
Έχει ledαρες, ωραίο χρώμα καλό στήσιμο.
Και γω δεν θέλω να υπολογίσω πόσα χρήματα δίνω στη Fordαρα αλλά οκ τώρα που σταμάτησα να το χρησιμοποιω για τη δουλειά, το χαίρομαι περισσότερο.

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#728873
Anonymous Founder έγραψε:Τα λεπτά είναι πιο ανθεκτικά. Τα πιο χοντρά μετά από λίγο, θα δείχνουν χάλια εκεί που πατάνε τα πόδια.

Στα πιο λεπτά εκεί που θα πατάνε τα πόδια θα έχει τρύπα όπως στα δικά μου μανισια
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#728874
Dimsabas έγραψε:800Χ8,2Χ1,6=10.500 ευρώ. Με έλουσε κρύος ιδρώτας.


Ταχυφόρτιση φίλος, σε 45 δευτερόλεπτα