Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By drdino
#657877 Δεν βρίσκω λόγο να πάει κανείς από Giulietta σε απερχόμενο Leon...
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#657879 Ναι giullieta έχω, απλα έκλεισε 7ετια και σκεφτόμουν να το ανανεωσω τώρα που πιάνει κάτι ακόμη.
Γι αυτό κοιταω μήπως παιζει καμια προσφορά που να αξιζει.
Κατα τ άλλα ευχαριστημένος είμαι και έχω και λίγα χλμ (ουτε 50χιλ αν θυμάμαι καλά).

< >
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#657881
kovathe έγραψε:Ναι giullieta έχω, απλα έκλεισε 7ετια και σκεφτόμουν να το ανανεωσω τώρα που πιάνει κάτι ακόμη.
Γι αυτό κοιταω μήπως παιζει καμια προσφορά που να αξιζει.
Κατα τ άλλα ευχαριστημένος είμαι και έχω και λίγα χλμ (ουτε 50χιλ αν θυμάμαι καλά).

< >
Βάζεις ένα προγραμματακι να ξανανιώσει.
Και μόλις ολοκληρωθεί η γκάμα του νέου Leon βάζεις πλώρη για ένα νέο Fr!!

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#657885
drdino έγραψε:Δεν βρίσκω λόγο να πάει κανείς από Giulietta σε απερχόμενο Leon...


εγγυηση 5 χρονια
Άβαταρ μέλους
By GTS
#657887
diplomat έγραψε:Δεν είχε μια Giulietta ο σύγγαυρος; Ο Λέοντας προς αντικατάσταση της ιταλίδας προορίζεται;

To 18άρι ήταν/είναι στα €19,000; :lipsealed:


Θα ηταν καλη τιμη αν ηταν με αυτοματο. Το 18 νομιζω ηταν γυρω στα 22κ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#657888
diplomat έγραψε:Δεν είχε μια Giulietta ο σύγγαυρος; Ο Λέοντας προς αντικατάσταση της ιταλίδας προορίζεται;

To 18άρι ήταν/είναι στα €19,000; :lipsealed:


Στα ίδια λεφτά τα FR Plus. Κάπου 22+
Άβαταρ μέλους
By drdino
#657890
GTS έγραψε:
drdino έγραψε:Δεν βρίσκω λόγο να πάει κανείς από Giulietta σε απερχόμενο Leon...


εγγυηση 5 χρονια
Ποσο την πληρώνει αυτήν την εγγύηση;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#657895 Κοβάθε ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να πας να δώσεις λεφτά για ενα μέτριο αμάξι που θα ειναι τελείως απαρχαιωμένο σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα. Γενικά δε, εφόσον δε σου περισσεύουν ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να δώσεις σοβαρά λεφτά για ΜΕΚ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#657903
rx8_drifter έγραψε:Κοβάθε ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να πας να δώσεις λεφτά για ενα μέτριο αμάξι που θα ειναι τελείως απαρχαιωμένο σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα. Γενικά δε, εφόσον δε σου περισσεύουν ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να δώσεις σοβαρά λεφτά για ΜΕΚ
Για ανέλυσε την σκέψη σου γέροντα...

Είμαι κι εγώ σε δίλημμα σε ότι αφορά τις ΜΕΚ, ανανεώνεις τον γηρασμένο στόλο ή τον συντηρείς περιμένοντας;
Μιλάω για βάθος 3τιας όπου το Golf της συζύγου θα έχει φτάσει αισίως τα 200Κ χλμ πάνω κάτω.

< >
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#657904 Εδώ κοτζαμ 'electrified' Πεζαουτ φωνάζει στα νέα της λανσαρισματα "έχω και καλό diesel", οπότε είναι απόλυτα λογικό να σκεφτεί κάποιος ότι οι ΜΕΚ θα καταργηθούν στο άμεσο μέλλον.

Οπότε dimik είτε ακουμπάς 30.000 για ηλεκτρικό b seg ή δίνεις μέχρι 12 το πολύ για i20.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#657908
rx8_drifter έγραψε:Κοβάθε ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να πας να δώσεις λεφτά για ενα μέτριο αμάξι που θα ειναι τελείως απαρχαιωμένο σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα. Γενικά δε, εφόσον δε σου περισσεύουν ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να δώσεις σοβαρά λεφτά για ΜΕΚ

Σοβαρα τωρα,πρεπει να ειναι καποιος πολυ μεγαλο θυμα μαρκετινγκ για να θεωρει ενα οχημα απαρχαιωμενο οταν ηδη πωλειται ως καινουριο.
Και η αγορα ηλεκτροκινητου ή μεκ αυτοκινητου δεν ειναι επενδυση ,παρα πεταμενα λεφτα.
Οταν τα ταξι γραφουν εκκατομυρια χλμ εσεις στα 100 000 τα πουλατε τσαμπα και ξαναδινετε χρηματα για αγορα νεων.
Ειναι απλα μια κοροιδια και καλο ειναι να αναρωτηθητε,μηπως τελικα σας τα παιρνουν αφου προηγουμενως σας εχουν διαμορφωσει τετοιες αντιληψεις;
Σορυ,αλλα δεν ειχα και δεν εχω διαθεση να περασω ολη μου την ζωη πληρωνοντας δοσεις για λαμαρινες επειδη καποιοι πονηροι προσπαθουν να με πεισουν οτι αυτο ειναι απαραιτητο.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#657917 Πως αλλιώς θα αγοράζουμε οι υπόλοιποι καλά μτχ αν δεν τα αλλάζουν καινούργια στα 100k km?

:adminpower:


Άσε που η μετάβαση από αρ σε σεατ είναι υποβάθμιση. Τι θα πουν οι γείτονες; Δεν είχε δώσει λαβή για αρνητικά σχόλια έως τώρα. :omg:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#657918 Μάλλον δεν κατάλαβες τί έγραψα ρε ιταλάκια.

dimik έγραψε:
rx8_drifter έγραψε:Κοβάθε ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να πας να δώσεις λεφτά για ενα μέτριο αμάξι που θα ειναι τελείως απαρχαιωμένο σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα. Γενικά δε, εφόσον δε σου περισσεύουν ειναι αυτοκτονικό αυτή τη στιγμή να δώσεις σοβαρά λεφτά για ΜΕΚ
Για ανέλυσε την σκέψη σου γέροντα...

Είμαι κι εγώ σε δίλημμα σε ότι αφορά τις ΜΕΚ, ανανεώνεις τον γηρασμένο στόλο ή τον συντηρείς περιμένοντας;
Μιλάω για βάθος 3τιας όπου το Golf της συζύγου θα έχει φτάσει αισίως τα 200Κ χλμ πάνω κάτω.

< >


Δεδομένου οτι εχεις ενα αυτοκίνητο αξιοπρεπές το οποίο κάνει τη δουλειά του αυτή τη στιγμή, όσο χρόνο μπορέσεις να κερδίσεις προς όφελός σου είναι. Κι εγώ εχοντας ενα αμάξι που έχει μηδενική αξία (περισσότερα θα βγάλω απο πιθανή απόσυρση) περιμένω να δώ πού θα πάει το πράγμα, γιατί οι αλλαγές θα ειναι ραγδαίες και ό,τι πάρεις αυτή τη στιγμή (εκτος απο ηλεκτρικά που όλα πλην τέσλα εχουν περιορισμενη αυτονομία και ειναι και ακριβά) θα ειναι σε μια 5ετία ξεπερασμένο.

Αν σώνει και καλά χρειάζεσαι αμάξι, στο δικό μου μυαλό 2 δρόμοι υπάρχουν. Φτηνό μεταχειρισμένο ή ενα υβριδικό, εί δυνάμει plug in ωστε να σερφάρεις (sic) το πρώτο κύμα της αλλαγής και να μην φάς απαγορεύσεις κλπ.

Ειδικά σε εσάς στην Κύπρο, αναλόγως την πολιτική βούληση βέβαια, ειναι πολύ πιθανόν οτι θα το γυρίσετε πολύ συντομα σε εξηλεκτρισμό. Βασικά εάν έχεις χώρο σταθμευσης, στα παπάρια σου και το δίκτυο φόρτησης με τις αποστάσεις που έχετε :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#657921 Η τελευταία σου παράγραφος είναι to the point με αυτό που έχω στο μυαλό μου.
Φωτοβολταϊκά στην ταράτσα και φόρτιση στο πάρκινγκ είναι η επόμενη σκέψη μου. Για 1000χλμ μαξ τον μήνα που κάνουμε συμφέρει.

Σε ότι αφορά την πολιτική βούληση προς το παρόν παλεύουν για διασύνδεση με την Ελλάδα. Υπάρχουν κάποια κίνητρα για αγορά ηλεκτρικού αλλά αναμένονται να αυξηθούν.

Το κακό είναι ότι μου κοστίζει 500-1000 ευρώ τον χρόνο η συντήρηση των συμβατικών 10ετιας με τα μαζεματα που αρχίζουν να θέλουν και αυτό με κάνει να έχω αμφιβολίες για το κατά πόσο αξίζει να περιμένω.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#657927 Εσύ πας καρφωτές για Zoe. Νομίζω είναι ότι πρέπει για χρήση στην Κύπρο αν σε καλύπτει η αυτονομία του.