Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#728879
Dimsabas έγραψε:800Χ8,2Χ1,6=10.500 ευρώ. Με έλουσε κρύος ιδρώτας.


Και αυτό είναι το καλό σενάριο. Μπορώ να σου πω για μένα με +1 λτ/100χλμ τουλάχιστον επάνω σε μακρά κατανάλωση και καύσιμο 100άρα τις περισσότερες φορές και κάποιες 98άρα. Τελευταία τιμή 100άρας παίζει στο 1,93€/λτ σήμερα που είδα. (1,77 η 98άρα)

thanasisr16 έγραψε:Γιάννη για μένα πάρε τα πρώτα, θα έχουν πιο καλή αντοχή και δεν θα είναι τόσο ψεύτικα όσο τα μαμά και του fr που είναι φλιδα


Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί. Και τα δύο μου αρέσουν. Αν τα έβλεπα από κοντά θα αποφάσιζα.

Anonymous Founder έγραψε:Τα λεπτά είναι πιο ανθεκτικά. Τα πιο χοντρά μετά από λίγο, θα δείχνουν χάλια εκεί που πατάνε τα πόδια.


Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό. Από την άλλη τα FR με το κόκκινο ρέλι, μπορεί να μαυρίσουν με τον καιρό στο ρέλι τους. #ψυχαναγκαστικός :s_whiteflag

Focusman91 έγραψε:
Dimsabas έγραψε:800Χ8,2Χ1,6=10.500 ευρώ. Με έλουσε κρύος ιδρώτας.
Ε και?
Έχει ledαρες, ωραίο χρώμα καλό στήσιμο.
Και γω δεν θέλω να υπολογίσω πόσα χρήματα δίνω στη Fordαρα αλλά οκ τώρα που σταμάτησα να το χρησιμοποιω για τη δουλειά, το χαίρομαι περισσότερο.

< Note 8 >


Να τος ο κόλακας
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#728913 Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να βάλω ανάρτηση στο Leon. Λίγο το ότι το πίσω αριστερό αμορτισέρ έχει βγάλει λίγα λάδια, λίγο τα 80.000km που έχει μειωθεί η απόδοση τους έχω μπει σε σκέψεις και τρώγομαι. Έχουν περάσει πολλές αναρτήσεις από το μυαλό μου και έχω καταλήξει ότι δεν θέλω να μπλέξω με ρύθμιση σκληρότητας γιατί δεν θα βρω ποτέ τι ιδανικό. Έχω καταλήξει στην Bilstein b14 pss, 55αρι καλάμι με δυνατότητα χαμηλώματος 3-5 χιλιοστά. Όποια και αν επιλέξω θα ρυθμίσω το ελάχιστο χαμήλωμα. Δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#728925 εννοείται θα ενδώσεις σαν κάθε 25άχρονο και εννοείται όσο χαμήλωμα παίρνει να σκουπίζει την άσφαλτο...

Η φώτο μου πήρε 2 λεπτά.
Να μπω στον χωματόδρομο, 4 :lol:

Δες τι παίζει και με τις Kw. Απείρως πιο κατάλληλες για τα ελληνικά άσφαλτα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#728931 Θα σκληρύνει αρκετά να ξέρεις....

Βάλε απλά ένα καλό αμορτισέρ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#728932 βαλε τα μαμα.
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#728936
JimClark έγραψε:εννοείται θα ενδώσεις σαν κάθε 25άχρονο και εννοείται όσο χαμήλωμα παίρνει να σκουπίζει την άσφαλτο...

Η φώτο μου πήρε 2 λεπτά.
Να μπω στον χωματόδρομο, 4 :lol:

Δες τι παίζει και με τις Kw. Απείρως πιο κατάλληλες για τα ελληνικά άσφαλτα.

Εικόνα

Ωραία φωτογραφία :inlove:
Εδώ τώρα με τα μαμά είμαι οριακά και δεν βρίσκω με τους καροδρομους που έχουμε
Άβαταρ μέλους
By thanasisr16
#728938 Τα μαμά sachs είναι άθλια δυστυχώς θέλω το κάτι παραπάνω στο στρίψιμο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#729102
Giuseppe Busso έγραψε:Ένα πισωκίνητο με καλό σασί, θα ήταν ό,τι πρέπει Άγη. :)


Για πείτε γνώμη:

Αυτά είναι τα πιο ακριβά, είναι βελούδινα με χοντρό ρέλι

Εικόνα

https://shop.ahw-shop.de/original-seat- ... oa1_Yt9Hmw

αυτά είναι για το FR και έχουν κόκκινο ρέλι που είναι το χαρακτηριστικό χρώμα για τα FR και έχω κόκκινες καρό λεπτομέρειες στα καθίσματα επίσης

Εικόνα

https://shop.ahw-shop.de/original-seat- ... Lmfr4rPhJI

Αρχικά είχα αποφασίσει να παραγγείλω τα πρώτα. Τελικά κλείνω προς τα FR για να δώσει λίγο χρώμα στην καμπίνα.

Γνώμες;

ΥΓ: Δυστυχώς δεν υπάρχουν εδώ να τα δω, οπότε θα παίξει παραγγελία στην αντιπροσωπία. Δεν ξέρω πως θα είναι από κοντά.

Μην πάρεις βελούδινα, πάρε All weather Gummi. Έχω σε όλα τα αυτοκίνητα. Η σκόνη στο αμάξι είναι λιγότερη και καθαρίζουν αμέσως με νερό και αέρα μετά. Ταιριάζουν απόλυτα και επειδή είναι και μαμά είναι και όμορφα. Βασικά είναι το αξεσουάρ που ζητώ να μου κάνουν δώρο όταν αγοράζω πλέον αμάξι :lol:

Στο cabrio τα έχω 9 χρόνια και ακόμη είναι μια χαρά, δεν έχουν πολυμεριστεί. Είναι και μπεζ να φανταστείς. Τότε μου τα είχε κάνει δώρο η :inlove: και ακόμη τα χαίρομαι :)

Δες για το leon ποια είναι τα αυθεντικά, βλέπω διάφορα...

Εικόνα

https://www.amazon.de/Seat-5FB061500041 ... ive&sr=1-9

https://www.ebay.de/itm/254402950044?ch ... 96EALw_wcB

Θα σου συνιστούσα και gummi πάτωμα για το πορτ παγκάζ, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευκολία στο καθάρισμα.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#729107 +1 στον PeterPan

Κι εγώ εργοστασιακά λαστιχένια και κάλυμμα πορτ μπαγκαζ, τα αγόρασα για τον χειμώνα μόνο αλλά τελικά έμειναν μόνιμα.


< >
Άβαταρ μέλους
By postruck
#729112 Γιάννη,εδω και 23 χρόνια ποτέ πατάκια μοκέτας στα αυτοκίνητα που έχω.Την σκόνη και την βρωμιά που μαζεύουν, να θυμάσαι οτι καταλήγουν στην μύτη σου και στα πνευμόνια,ειδικά το χειμώνα που μπαίνεις,μέσα στο αυτοκίνητο, με βρεγμένα παπαούτσια.Στο golf και altea έχω σκαφάκια με κουμπώματα της rezaw plast και δεν έχουν πάθει τίποτα και ειδικά στο golf που το κυκλοφορώ κάθε μέρα.Μάλιστα για το δικό σου leon,είχα βρεί για το πορτ μπαγκαζ,απο την rigum,ενα πολύ ωραίο με ανάγλυφο σχέδιο του αυτοκινήτου,να δώ πότε θα το πάρει ο ξάδερφος για το δικό του leon....
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#729117 ενω τα λαστιχενια ειναι οντως πολυ πρακτικα,ειδικα τον χειμωνα με τα νερα,δεν βλεπονται ρε σεις.
Εχεις το ωραιο σου αυτοκινητακι,με τη μοκετα,και να βαζεις λαστιχο? οχι απο εμενα.
Εγω οποτε παω το αυτοκινητο στο πλυντηριο,τους λεω να μου πλυνουν και τα πατακια με το πλυστικο με πιεση.
Στο πορτ μπαγκαζ δεν το συζητω,πολυ πρακτικο,ειδικα καλοκαιρι με αμμους κλπ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#729122 Η μοκέτα τον χειμώνα με τα νερά βρέχεται, μετά δεν στεγνώνει ποτέ και αποκτάει το αυτοκίνητο μια ωραία εσάνς μούχλα-βρεγμένο χαλιού.

Άλλο πλεονέκτημα για τα λαστιχένια είναι ότι επειδή συνήθως έχουν ψηλά πλαϊνά σαν σκάφη συγκρατούν πετραδάκια κλπ από την λάσπη τον χειμώνα.

Αν το πλένεις μόνος σου είναι μεγάλη υπόθεση να μην τα κυνηγάς με την σκούπα πίσω από το γκάζι ή στο πλάι και κάτω από τα καθίσματα.

< >
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#729128 Once you go πλαστικ, you never go μοκετα. H Μοκέτα ειναι καθαρή μόνο για 1 μέρα που θα την καθαρισεις.

Χειμώνα που ειναι το θέμα, δε στεγνώνει ποτέ,
Ακόμα και το παραμικρό κοτσαλάκι να κολλήσει, δε φεύγει παρά με τρίψιμο
ξεφτίζει στο χρόνο αν ειναι καλής ποιότητας
μυρίζουν συχνά
μετά από πλύσιμο ΠΡΕΠΕΙ να ξέρεις οτι θα έχει ήλιο για να στεγνώσει.

πλαστικό
Το τινάζεις και το 70% της βρώμας φεύγει στο λεπτό χωρίς καν να χρειαστεί να "χτυπήσεις" "λερωθείς" κτλ
Μπορεί να γίνει από εντελώς $#%#% σε πεντακάθαρο σε 5-10 λεπτά αν έχει ήλιο με ένα πλύσιμο
Το παίρνεις για μια ζωή.

Και εγώ πήρα μια 4άδα της PETEX κάπου στα 30 ευρώ κομμένα για το αμάξι μου, έβαλα και τα κλιψ τα στερεωτικά στου οδηγού και δεν ασχολήθηκα έκτοτε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#729130 https://kokkinoplitis.gr/%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-seat-leon--iv--hatchback-4%CF%84%CE%BC%CF%87_p33206.html

Από τις καλύτερες αγορές που μπορείς να κάνεις για το αυτοκίνητο.

Προσωπικά δεν ξανασχοληθηκα με άδειο μπουκάλι νερού για χρήση ως πάπια. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#729131 Είχες καθόλου παρεμβολές στο ταξίμετρο?