Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#779309
diplomat έγραψε:Είναι το 20βάλβιδο με τα 180;


150 εχει. Οσο για τις βαλβιδες δεν τις μετρησα κιολας, αλλα 99% τοσες ειναι :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#779310
George_Prix έγραψε:
diplomat έγραψε:Είναι το 20βάλβιδο με τα 180;


150 εχει. Οσο για τις βαλβιδες δεν τις μετρησα κιολας, αλλα 99% τοσες ειναι :lol:

Αυτο το μοτερ εχει βγει με 150, 180 και 225 αλογα απο την VW και σε 193 απο την Skoda. Οποτε ναι, δεν σπαει ευκολα.

Αλλα ενα αμαξι δεν ειναι μονο μοτερ και ισως χρειαστει στο γερασμενο σου αυτοκινητο να κανεις κι αλλες παρεμβασεις, σε φρενα, αναρτησεις για να διαχειριστει τα παραπανω αλογα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#779311
Νίκος Παππάς έγραψε:και σε 193 απο την Skoda. Οποτε ναι, δεν σπαει ευκολα.


To τελευταίο αμάξι του πατρός μου ήταν στέισιον 1.8 193 4x4 (με 15" ζάντες :help: ).
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#779312 Αυτο το μοτορι ειναι, αλλα το δικο μου ειναι στεισον. Απ' οτι βλεπω στο σενταν δινει 223 τελικη, για το δικο μου θυμαμαι εδινε 222 καπου που το ειχα πετυχει :x

https://www.auto-data.net/en/volkswagen ... 150hp-8907

Νικο εχεις απολυτο δικιο. Αλλα πιστεψε με, ουτε οριακα φρεναρισματα κανω με τα παιδια μεσα, ουτε οριακα στριψιματα. Καμια πρωτη-δευτερα γουσταρω να κοφτιαζω και να εχω και λιγο περισσοτερο γκαζακι στο ταξιδι. Οποτε με δεδομενο οτι δεν παιζει φραγκο κι επισης οτι δε γουσταρω να χωσω και πολλα λεφτα σε αμαξι που σιχαινομαι, με βλεπω να τσιμπαω απλα αυτα τα 50 αλογατακια μπας και το ξεσιχαθω λιγακι και κανω υπομονη μεχρι να μπορεσω να το αλλαξω...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#779316 Με 190k χλμ και δεδομένου ότι δεν θες να χώσεις λεφτά δεν θα έβαζα πρόγραμμα για να σου πω την αλήθεια.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#779318 Το μοτέρ του George θέλει συχνές αλλαγές λαδιού. αυτό μόνο. because είναι φριτέζα και το ζορίζει πολύ.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#779319
drdino έγραψε:Με 190k χλμ και δεδομένου ότι δεν θες να χώσεις λεφτά δεν θα έβαζα πρόγραμμα για να σου πω την αλήθεια.


Δεν εχεις αδικο... Και κατι που "ξεχασα" ( :lipsealed: ) να αναφερω! Η καδενα του μεταβλητου χρονισμου δεν ακουγεται καλα εδω και 2 χρονια. Αλλα μετα απο μιτινγκ με την τεχνικη ομαδα της Καρεντα, παρθηκε η ιδια αποφαση με το λαμπακι. Μπορει να με βγαλει πολλα χρονια ακομα η καδενα βασανιζοντας τα αυτια και την ψυχη μου, οποτε αστη να βαραει.

Το μονο "θετικο" αν κανει κανενα κραου το μοτορι μου, ειναι οτι θα παρω κανενα Αουντι σαν εξυπηρετησης πελατων. Θα τους παρει και καμποσες μερες να το φτιαξουν και θα γουσταρω με το καινουργες. Σκεφτομαι να ζητησω το καρτακι το Α1 με το DSG και τα 100 αλογατακια :inlove:
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 27 Αύγ 2022, 12:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#779321 Αμα κανει κανα "κραου" θα θες κανα εναμιση χιλιαρικο για επισκευη, οποτε το τι θα σου δωσουν θα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολει. Οταν δε ανοιχθει το μοτερ μπορει να βρεθουν κι αλλα που χρηζουν αλλαγης.

Γενικα σκαλισματα και λαμπακια κινητηρα, καδενες που βαρανε κλπ δεν πανε μαζι
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#779328
drdino έγραψε:Με 190k χλμ και δεδομένου ότι δεν θες να χώσεις λεφτά δεν θα έβαζα πρόγραμμα για να σου πω την αλήθεια.


Ευκαιρία να βάλει κατευθείαν Κ04 επάνω.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#779329
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:
diplomat έγραψε:Είναι το 20βάλβιδο με τα 180;


150 εχει. Οσο για τις βαλβιδες δεν τις μετρησα κιολας, αλλα 99% τοσες ειναι

Αυτο το μοτερ εχει βγει με 150, 180 και 225 αλογα απο την VW και σε 193 απο την Skoda. Οποτε ναι, δεν σπαει ευκολα.

Αλλα ενα αμαξι δεν ειναι μονο μοτερ και ισως χρειαστει στο γερασμενο σου αυτοκινητο να κανεις κι αλλες παρεμβασεις, σε φρενα, αναρτησεις για να διαχειριστει τα παραπανω αλογα
Τα υπόλοιπα μοτέρ δεν είναι ίδια εσωτερικά...
Το 193 της Skoda ήταν επαναπρογραμματισμός από την αντιπροσωπεία.Ο 1.8Τ ας πούμε που έμπαινε στα Α4 Β6/7 με τα 190 ήταν διαφορετικός.
Με τόσα χιλιόμετρα δεν έχει κανένα νόημα.Θα πρέπει να κάνεις εκτενή επισκευή με καδένες ,αντλίες κτλ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#779331
Giuseppe Busso έγραψε:
drdino έγραψε:Με 190k χλμ και δεδομένου ότι δεν θες να χώσεις λεφτά δεν θα έβαζα πρόγραμμα για να σου πω την αλήθεια.


Ευκαιρία να βάλει κατευθείαν Κ04 επάνω.


Επιτελους καποιος που δειχνει λογικος εδω μεσα :s_cool

Τιντουτο το Κ04 ωρε Μπουσσε? :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#779332 Εγώ δεν θα πείραζα τίποτα. Πρέπει να καίει ήδη τη μάνα του και τον πατέρα του.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#779335
Asimov έγραψε:Εγώ δεν θα πείραζα τίποτα. Πρέπει να καίει ήδη τη μάνα του και τον πατέρα του.


+ ολο τους το σοι :rant: