Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#733182 Καλά δε χρειάζεται να χτίσεις με τούβλα , κάτι απλό αφαιρούμενο θα μπορεί να μπει και λίγο προς τη μεριά σου να μη μπορεί να σου πει κάτι

Μέχρι το ύψος του καθρέπτη , ίσα από κάτω του
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#733184 Προς το παρόν έχει μπει κάμερα, να μην μπορεί να μου κουνηθεί ξανά αν συμβεί κάτι. Γενικά τις πόρτες τις προσέχει, τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά του (όταν ήταν μικρά γινόταν μακελειό). Όταν βγαίνει από τη θέση δεν προσέχει πολύ και μου τρώει προφυλακτήρα (οκ, δυο φορές στα 15 χρόνια έχει συμβεί).

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#733185 Καλή η ιδέα της "κουρτίνας" πάντως.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#733236
Scotch έγραψε:Προς το παρόν έχει μπει κάμερα, να μην μπορεί να μου κουνηθεί ξανά αν συμβεί κάτι. Γενικά τις πόρτες τις προσέχει, τώρα που μεγάλωσαν τα παιδιά του (όταν ήταν μικρά γινόταν μακελειό). Όταν βγαίνει από τη θέση δεν προσέχει πολύ και μου τρώει προφυλακτήρα (οκ, δυο φορές στα 15 χρόνια έχει συμβεί).

Εννοείς ότι παλιότερα άνοιγε τις πόρτες και έβαζε τα παιδιά σε εκείνο το σημείο, ενώ ήσουν παρκαρισμένος; :dizzy:

Στην θέση σου πάντως, θα έβαζα κάτι από τα παρακάτω:
Είτε απλό μεταλλικό, είτε μεταλλικό με κλειδαριά (ίσως η καλύτερη επιλογή για να το κατεβάζεις όποτε θέλεις), είτε τέλος κάποιο πλαστικό, ώστε τουλάχιστον να βρει σε αυτό παρά στον προφυλακτήρα σου.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#733240
axel12p έγραψε:Εννοείς ότι παλιότερα άνοιγε τις πόρτες και έβαζε τα παιδιά σε εκείνο το σημείο, ενώ ήσουν παρκαρισμένος; :dizzy:

Ακριβώς. Κρίνοντας από τα χτυπήματα, παίζει και να άφηνε τα παιδιά να μπαίνουν μόνα τους, ενώ εγώ ήμουν παρκαρισμένος :twisted:
Τα κολονάκια τα σκέφτομαι, αλλά τα μεν μεταλλικά φοβάμαι μην τα χτυπήσει και τελικά τα ρίξει πάνω στο δικό μου αυτοκίνητο, τα δε πλαστικά δεν θα τον συγκρατήσουν. Άσε που παίζει να μην τα δεχτεί, αν πατάνε έστω και λίγο τη διαγράμμιση, οπότε θα περιορίσουν πολύ τον δικό μου χώρο.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#733250 Αν δε κάνουν και τα κολωνάκια, τότε η μόνη λύση που βρίσκω είναι να κρεμάσεις μια τετράδα παλιά λάστιχα στα πλαινά του Tesla να γλιτώσεις :lol:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#733253
Scotch έγραψε:Καλή η ιδέα της "κουρτίνας" πάντως.

< >

Απο ολα οσα αναφερθηκαν ειναι η μονη λυση που δεν θα σου κανει μεγαλυτερη ζημια. Ολα τα αλλα εκτος απο την μειωση του διαθεσιμου χωρου θα στο ρημαξουν αν τριφτουν επανω
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#733262 Εμένα μου κάνει εντύπωση πως στριμόκωλες είναι οι θέσεις, είναι λογικά στα όρια των νόμιμων, κάτι σε 2.5mx4.5m αν θυμάμαι καλά; Νομίζω αυτό είναι το ελάχιστο, στο δικό μας κτήριο έτσι είναι όλες, αλλά ο κατασκευαστής έχει αφήσει ακόμη περισσότερο χώρο σχεδόν παντού (εκτός από την δική μου που δεν είχε! :rant: :lol: ).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#733263 Είναι 2,5 X 5, αν θυμάμαι καλά. Είναι όντως στενές, αλλά ίσως δείχνουν ακόμα πιο στενές με το Tesla παρκαρισμένο. Με πιο μικρά αυτοκίνητα είναι καλύτερα τα πράγματα.Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#733275 Δύσκολα τα πράγματα. Αν κατάφερε να κοπανησει το i3 με τόσο χώρο τριγύρω, να δω τι θα κάνει με το tesla :help:
Αυτή η κουρτίνα που προτείνετε, τι τύπου είναι; Πώς θα προστατέψει το αμάξι;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#733283 Δεν μπορείς να της αγοράσεις τη θέση στάθμευσης; Έτσι κι αλλιώς, θα χρειαστείς δύο θέσεις αφού κι ακριβά είναι τα δικά σου για να τα αφήνεις έξω, αλλά και φόρτιση θα χρειάζονται. Καλά, το Υ μια φορά την εβδομάδα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#733298
axel12p έγραψε:Δύσκολα τα πράγματα. Αν κατάφερε να κοπανησει το i3 με τόσο χώρο τριγύρω, να δω τι θα κάνει με το tesla :help:
Αυτή η κουρτίνα που προτείνετε, τι τύπου είναι; Πώς θα προστατέψει το αμάξι;


Εγω απλα σκεφτηκα να βαλει μια ραγα σε σχημα Γ στο ταβανι και μια βαρια κουρτινα ωστε να γλιτωνει το αμαξι στις μικρες επαφες. Αν ανοιξει ο αλλος την πορτα του με οσα, το βουλιαγμα δε σωζεται βεβαια. Οχι καποια ειδικη κουρτινα, δεν ξερω αν υπαρχει κιολας. Αρχικα ηθελα να προτεινω κουκουλα, αλλα ειναι βαρετο να τη βαζεις βγαζεις συνεχεια (+το ρισκο να εχει κανα πετραδακι απο κατω κλπ) οποτε ποιος ειναι ο επομενος απλος τροπος να το προστατευσεις με υφασμα? Κουρτινα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#733299 Μία χοντρή κουρτίνα βελουτέ αν ακουμπήσει λαμαρίνα με λαμαρίνα και κινηθεί δεν θα γρατζουνιστει το αμάξι. Την λακουβα δεν την γλυτώνεις σε πιο δυνατό ακουμπημα φυσικά.

Redmi Note 8 Pro