Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#746098 Είναι νόμιμη μία τέτοια μετατροπή να κυκλοφορεί σε δημόσιο δρόμο πολιτισμένης χώρας? Από όσο γνωρίζω όχι. Αλλά είναι πολύ ενδιαφέρουσα μετατροπή.
Τελευταία επεξεργασία από Ove20 και 07 Ιαν 2022, 10:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#746100 Φαντάζομαι πως δεν είναι, αλλά οι ΗΠΑ δεν είναι και πολιτισμένη χώρα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#746103 Να ένας καλός λόγος για να το ζώσεις με εκρηκτικά.

< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#746117 Στην Αμερική μπορεί να είναι νόμιμο να κυκλοφορεί στον δρόμο και να φάνε μήνυση επειδή έφτιαξαν την πινακίδα Tesla V8 :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#746408 Στην Αμερική υπάρχει μεγάλη ελευθερία στο τι αυτοκατασκευή μπορείς να κυκλοφορήσεις στο δρόμο.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#746769 Και τα στατιστικά επιστροφής από την Ορεινή Ναυπακτία στο Παλαιό Φάληρο. Από Ψαθόπυργο σε Παλαιό Φάληρο μέση ταχύτητα 117km/h με κατανάλωση 17,3KWh/100km.


Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#746773 Άνω Χώρα, άντε μια κάτω Χώρα, βάλε και μια Τερψιθέα. Αν κλείσουμε κανα τουρ Αμπελακιώτισσα - Κρυονέρια, θα ψάχνουμε μπαλαντέζες :lol:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#746782 Είχαμε 10μ μπαλαντέζα μαζί για φόρτιση στο ξενοδοχείο. Τελικά μία μέρα μόνο φορτίσαμε κανά 10%, μιας και δεν κινήσαμε το αυτοκίνητο. Στην Άνω Χώρα τριγυρνούσαμε για φαγητό συν οργανωμένες πεζοπορίες :)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#746785 Και η δική μας επιστροφή με το Υ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#746794 Ίσως να έπρεπε το Model Y να έχει μεγαλύτερες μπαταρίες από τις αντίστοιχες εκδόσεις του Model 3, ώστε να επιτυγχάνει παρόμοιες τιμές αυτονομίας.

Η διαφορά στην κατανάλωση, στον αυτοκινητόδρομο τουλάχιστον, δεν είναι ιδιαίτερα μικρή, 17.3KWh/100Km το Model 3, 19.3KWh/100Km το Model Y, και για μικρότερη μέση ωριαία ταχύτητα.

Το efficiency πως ακριβώς προκύπτει; Γιατί παρά την μεγαλύτερη κατανάλωση του Model Y, φαίνεται να έχει ελάχιστα καλύτερο efficiency.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#746796
Serf έγραψε:Και τα στατιστικά επιστροφής από την Ορεινή Ναυπακτία στο Παλαιό Φάληρο. Από Ψαθόπυργο σε Παλαιό Φάληρο μέση ταχύτητα 117km/h με κατανάλωση 17,3KWh/100km.

Η μέση ταχύτητα είναι μια χαρά προς το υψηλή κιόλας πάντως. Με πομποδέκτη στα διόδια;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#746804 Για το efficiency κι εγώ το έχω απορία.

Η διαφορά στην κατανάλωση δεν μου φαίνεται κι εμένα αμελητέα, ιδιαίτερα αν ληφθεί υπόψη και η διαφορά στη μέση ταχύτητα. Ωστόσο τη θεωρώ αναμενόμενη, δεδομένου ότι υπάρχει διαφορά βάρους (και πιθανώς αεροδυναμικής; ) μεταξύ των δύο αυτοκινήτων.

< >