Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#727656 Και εγώ νομίζω ότι αυτό το post πρέπει να καρφιτσωθει και να χρησιμοποιείται ως κάποιου είδους template για επιχειρηματολογία πάνω σε "δύσκολα θέματα" πχ εισπνοή βενζινόκολλας, χρήση ηρωίνης, πρωκτικό σεξ , ψήφος στη Νέα Δημοκρατία κλπ

:adminpower:
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#727670 Τι πανέμορφο wall of text δωράκι ήταν αυτό πρωινιάτικα. Red herring μέχρι το supercharger v4 :inlove:

Για το right to repair & Tesla τι λέει το αφήγημα?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#727692 σωστά τα λέει ο dimsabas, άσχετα που εγώ όπως και άλλοι εδω μέσα δεν θέλουμε ηλεκτρικά.
κάθομαι και πίνω καφεδάκι στη πλατεία και κάτι ηλεκτρικά που περνάνε τα καταλαβαίνεις από τον θόρυβο των ελαστικών. είναι σκέτη κατάθλιψη να τα οδηγείς εκτός πόλεων.
σε αστικό περιβάλλον βολεύει φυσικά εάν έχει τρόπο να το φορτίζεις. το χρηματικό είναι ατομικό πρόβλημα. αλλά επειδή εδώ είμαστε petrolheads, χρειαζόμαστε και κάτι ξεσηκωτικο όταν οδηγούμε όχι να κοιμόμαστε στην εθνική.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727696
224v έγραψε:σωστά τα λέει ο dimsabas, άσχετα που εγώ όπως και άλλοι εδω μέσα δεν θέλουμε ηλεκτρικά.
κάθομαι και πίνω καφεδάκι στη πλατεία και κάτι ηλεκτρικά που περνάνε τα καταλαβαίνεις από τον θόρυβο των ελαστικών. είναι σκέτη κατάθλιψη να τα οδηγείς εκτός πόλεων.
σε αστικό περιβάλλον βολεύει φυσικά εάν έχει τρόπο να το φορτίζεις. το χρηματικό είναι ατομικό πρόβλημα. αλλά επειδή εδώ είμαστε petrolheads, χρειαζόμαστε και κάτι ξεσηκωτικο όταν οδηγούμε όχι να κοιμόμαστε στην εθνική.

< Note >

Δεν τα λεει σωστα ο dimsabas, τα λεει οπως ενα fanboy, τελεια, αψογα, ιδανικα.

Οι Serf και Scotch θα μας πουν αν ειναι ετσι η οχι και μακαρι να ειναι ετσι και τελικα να ειμαστε εμεις οι περιεργοι.

Α, και η ηλεκτροκινηση μπορει να ειναι το μελλον ειτε ως BEV ειτε ως Fuel Cell EV. Ολα αυτα που σημερα αποτελουν εμποδια και δυσκολιες μακαρι σε λιγα χρονια να εχουν ξεπεραστει. Να γινουν και αυτονομα τα αυτοκινητα, να ταξιδευουμε με 200 και 3 μετρα αποσταση το ενα αμαξι απο το αλλο γιατι οι υπολογιστες τους τα ελεγχουν ολα....

....και η οδηγηση με ΜΕΚ να ειναι σε πιστες και ειδικα διαμορφωμενους χωρους που θα λυσσαμε οσοι γουσταρουμε με ασφαλεια.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#727701
Νίκος Παππάς έγραψε:Οι Serf και Scotch θα μας πουν αν ειναι ετσι η οχι και μακαρι να ειναι ετσι και τελικα να ειμαστε εμεις οι περιεργοι.


Πιθανότατα θα εχουν παρόμοια εμπειρια με τόσους και τόσους άλλους που τα εχουν ζησει απο κοντα...
καμια διαφορά δε θα κάνει, haters gonna hate
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#727731 Νίκο, μπορείς να γραφτείς στην ομάδα των Tesla στο Φουντ και να διαβάζεις τις εντυπώσεις εκατοντάδων Ελλήνων (στην ημεδαπή και στην ξενιτιά) που ζουν καθημερινά με ένα Tesla. Ώστε να έχεις ευρεία πληροφόρηση, όχι μόνο από τα δύο εκλεκτά μας μέλη.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#727746
Dimsabas έγραψε: παπαγάλισμα click bait άρθρων.


Σοβαρά τώρα;; Η έρευνα του JD Power και Consumer Report είναι click bait άρθρα;; :lol: :lol: :lol: Ενώ αυτές οι έρευνες που λένε πως έχει τους πιο ικανοποιημένους ιδιοκτήτες (από τις ίδιες εταιρείες) είναι σωστές έτσι;; :lol: :lol: Υπόψη, εγώ δεν αμφισβήτησα ούτε για ένα δευτερόλεπτο την ικανοποίηση των ιδιοκτητών. Απλά βλέπω πως οι fans επιλέγουν να πιστεύουν μόνο τα στοιχεία που τους συμφέρουν.

Επίσης και οι Alfa Romeo του '70 και '80 είχαν πολύ ικανοποιημένους ιδιοκτήτες, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν διαλύονταν σε 2 χρόνια... :lol:

Αλήθεια, γιατί η Τέσλα απαγορεύει στην Consumer Reports να πάρει στοιχεία από τους πελάτες της, όπου ο νόμος της δίνει αυτό το δικαίωμα;;; Καμία άλλη εταιρεία δεν το κάνει. Φαντάζομαι είναι από την υπερβολική εμπιστοσύνη στο προϊόν. :lol:


Dimsabas έγραψε:Αναφορικά με τις φωτιές, η Tesla δημοσιοποιεί τα δικά της στοιχεία, σύμφωνα με τα οποία μία φωτιά σε Tesla συμβαίνει σε δεκαπλάσια μίλια σε σχέση με τον μέσο όρο των οχημάτων που καίγονται στις ΗΠΑ. Δεν ξέρω πού ακριβώς βρίσκεται η αλήθεια.


Προφανώς και δεν πιστεύω ούτε για ένα δευτερόλεπτο τα στοιχεία της Τέσλα. Μακάρι να είναι σωστά (και θα είμαι ο πρώτος που θα παραδεχτεί το λάθος του), αλλά θέλω να δω κάτι ανεξάρτητο.





Εν κατακλείδι: Όπως έχω πει ΑΠΕΙΡΕΣ φορές, άνετα θα έπαιρνα ένα Τέσλα σήμερα. Και μακάρι τα αμάξια των συνφορουμιτών να βγουν πολύ καλύτερα σε όλους τους τομείς απ' ότι περιμένουν οι ίδιοι.

Τα περί προβλημάτων είναι αδιαμφισβήτητα, αν εσένα δεν σε πειράζουν δεν σημαίνει κάτι, όπως δεν υπάρχει αμφιβολία και για την ικανοποίηση των πελατών της, που πάλι δεν αναιρεί το ότι υπάρχουν προβλήματα. Ούτε φυσικά σημαίνει πως η αυτοκίνηση δεν θα πάει προς την ηλεκτροκίνηση ή ότι η ηλεκτροκίνηση είναι για πέταμα, ή ακόμα και ότι τα Τέσλα είναι για πέταμα. Ξέρεις κάτι; Ούτε η αναξιοπιστία δεν με ενοχλεί. Η εθελοτυφλία με πειράζει βρε παιδί μου, ιδίως όταν τη βλέπω σε άτομα που εκτιμώ.


Τα πικρόχολα σχόλια επί προσωπικού τα προσπερνώ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727754 Μερικές φρέσκες φωτογραφίες από Golden Hall.

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727756 Και το γκρι μ' αρέσει (οκ, είναι το λιγότερο άσχημο κατά τον JimClark :lol: )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#727758 Μπλε θα ελεγα η κοκκινο, αν και το δευτερο θα μου το γρατζουνιζε ο dimsabas απο την ζηλια του αν το επαιρνα :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#727760 2-0 το μπλε λοιπόν. Ή μάλλον 3-0, κι ο Serf μπλε πήρε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#727767
Dimsabas έγραψε:Νίκο, μπορείς να γραφτείς στην ομάδα των Tesla στο Φουντ και να διαβάζεις τις εντυπώσεις εκατοντάδων Ελλήνων (στην ημεδαπή και στην ξενιτιά) που ζουν καθημερινά με ένα Tesla. Ώστε να έχεις ευρεία πληροφόρηση, όχι μόνο από τα δύο εκλεκτά μας μέλη.


και στο αλφιστι αμα μπεις διθυραμβους θα διαβασεις.Δεν λεει κατι.