Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Serf
#716538 Οι πληροφορίες από το Tesla Forum στο Facebook λένε ότι:
(1) το στοκ είναι πανευρωπαϊκό
(2) το κόστος είναι κατά περίπου €2k κάτω από τα καινούργια LR γιατί έχουν την παλιά αυτονομία (580 χλμ έναντι 614 χλμ)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#716895 Από fb:

Το Model Y διαθέσιμο για παραγγελία στο ελληνικό site της Tesla πλεον.
Η τιμη για το LR ειναι στα 60990 ευρώ.
Η προέλευση μάλλον απο το εργοστάσιο της σαγκάης. τα αυτοκίνητα κατασκευασμένα στην Κίνα φαίνεται να είναι καλύτερης κατασκευής απο τα αντίστοιχα της αμερικής, εξηγείται και απο οτι το εργοστάσιο ειναι πολύ ποιο καινούργιο.


Ακόμη δεν το βλέπω, αλλά για να το λένε...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#716896 Κανονικότατα το βλέπω! Και έχει και ημερομηνία παράδοσης το Σεπτέμβριο... Πριν το Model 3 που έχουμε ήδη παραγγείλει!!!
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#716897 Ναι, τώρα εμφανίστηκε. Μην το σκέφτεσαι, ένα 100ρικο παραπάνω είναι :shifty:

Βλέπω έρχεται με standard 19" ζάντες (έναντι των 18" του 3). Μήπως γι αυτό είναι λίγο κατσίκι;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#716902 Ε, έτσι είναι τα Σουβ, πώς να ισοφαρίσεις την αεροδυναμική τού χαμηλού; Εγώ πάλι, θα τα χαλάλιζα ωραιότατα τα όποια χιλιόμετρα αυτονομίας για το άνετο μπες-βγες, την ορατότητα, το τζιποειδές τού ζητήματος.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#716922 Ισχύουν όλα τα θετικά που αναφέρεις. Με τα αρνητικά αυτονομίας και μήκους (επιπλέον 5,5εκ από το 3!)

Δύσκολο να αλλάξουμε σε Y... Θέλει λίγη σκέψη...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#716927 Κι εγώ δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει να πάω για το Y. Το 3 μου αρέσει περισσότερο αισθητικά, ενώ και η διαφορά στο ύψος δεν είναι και τόσο μεγάλη. Επίσης, από άποψη χώρων, πέρασαν οι εποχές που έμπαιναν μέσα ποδήλατα και καρότσια. Και η διαφορά στο range δεν είναι και αμελητέα, σε περίπτωση που θες να πας ένα μεγάλο ταξίδι (π.χ. Σκωτία :shifty: ).

:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#716931 Τι ύψος από το έδαφος έχει; Γιατί αν δεν έχει, τότε δεν είναι SUV, είναι περισσότερο MPV. Εμένα το 3 μου αρέσει περισσότερο αισθητικά από το Υ εννοείται, το βλέπω στο δρόμο και είμαι... :s_inlove
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#716937
Scotch έγραψε:14cm το 3, 16,7 το Υ.

< >

Ε περισσότερο crossover είναι. Το 3 είναι πεντάπορτο ή τετράπορτο;;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#716940 Τετράπορτο
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#716941
Scotch έγραψε:14cm το 3, 16,7 το Υ.

Όχι κάτι τρελά διαφορετικό, σίγουρα δεν θα σε πάει πολύ μακρύτερα από το 3. Σε χώμα εξάλλου, με τέτοιο βάρος, θέλει ούτως ή άλλως προσοχή, πχ σε άμμο θα βυθιστεί αμέσως... Και ένα Fiat Panda 4x4 πάντως έχει παρόμοια 16,1 cm διαβάζω. Οπότε ίσως τελικά τα 2cm να είναι πολύ σημαντικότερα απ' όσο φαίνεται.
https://www.autoexpress.co.uk/fiat/panda/cross
The Panda Cross has 161mm of ground clearance, as well as reasonable approach, rampover and depart angles for its size – 24, 21 and 24 degrees respectively.