Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By GTS
#714042
Asimov έγραψε:Πάντως είναι παρωχημένο το σχέδιο για τέτοιο αυτοκίνητο.
Της προπερασμενης δεκαετίας.


Το αντιθετο. Ειναι καπου στο 2010-2015 σχεδιαστικα αλλα ειναι ουσιαστικα μια πισωκινητη πλατφορμα που εχει ωραιες γραμμες. Μου αρεσει και το S μοιαζει λιγο με το Ροβερ του 80 σε γραμμες.
Προφανως απεχει πολυ απο BMW πχ αλλα μην ξεχναμε και τις ικανοτητες της καθε εταιρειας.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#714046
GTS έγραψε:
Serf έγραψε:Δεν υπάρχει κατάστημα. Μέχρι πριν 3-4 εβδομάδες υπήρχε ένα εκθεσιακό κόκκινο.
Εικόνα

< Note >


Υπαρχει ακομα. Εχει καποια θεματα στα πανελ γκαπς αλλα οχι πολυ σοβαρα. Ξερεις καποιος αν ειναι κινεζικο? Ωραιο χρωμα. Επισης ξερει καποιος τιμη για αυτη την εκδοση με το κλειδι στο χερι και ποση ειναι η επιδοτηση; Νομιζω το performance ειναι.
Είναι πολύ εύκολο να δεις τιμή στο site της Tesla. Έχει configurator μιας και κάνεις online την παραγγελία. Από την οποία τιμή αφαιρείς €5.500 (ή €6.000) της επιδότησης.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#714052
Νίκος Παππάς έγραψε:
Serf έγραψε:Δεν υπάρχει κατάστημα. Μέχρι πριν 3-4 εβδομάδες υπήρχε ένα εκθεσιακό κόκκινο.
Εικόνα

< Note >
Υπήρχε μέχρι πριν μία βδομάδα.
Εντυπωσιακό σε κόκκινο και με 20ρες ζάντες..

Είδα το πρωτο στον δρόμο σήμερα. Λευκό. Στην Καλαμάτα.

Redmi Note 8 Pro

True story.
Φτάνω σπίτι από την δουλειά χθές νωρίς το απόγευμα και η εντμόνταινα μου λέει "δε φεύγουμε για χωριό;" Άντε τις λέω, πάμε.
Αν είχα ξεφόρτιστο το τέσλα, τι θα έκανα; Έστω μισοφορτισμένο;
Υπ' όψιν ότι το μποτιλιάρισμα, με μέτρια χρήση αρκουδιού, ήταν ψιλοεπικούλι.
Έχει κανά φορτιστή της προκοπής πρός Καλαμάτα ή στήνεις σχέδιο μάχης;
:shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#714053
edmond έγραψε:True story.
Φτάνω σπίτι από την δουλειά χθές νωρίς το απόγευμα και η εντμόνταινα μου λέει "δε φεύγουμε για χωριό;" Άντε τις λέω, πάμε.
Αν είχα ξεφόρτιστο το τέσλα, τι θα έκανα; Έστω μισοφορτισμένο;
Υπ' όψιν ότι το μποτιλιάρισμα, με μέτρια χρήση αρκουδιού, ήταν ψιλοεπικούλι.
Έχει κανά φορτιστή της προκοπής πρός Καλαμάτα ή στήνεις σχέδιο μάχης;
:shifty: :shifty:

με το μποτιλιαρισμα που ειχε χθες το απογευμα θα χρειαζοσουν φορτιστη στο Σκαραμαγκα. :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#714055
edmond έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
Serf έγραψε:Δεν υπάρχει κατάστημα. Μέχρι πριν 3-4 εβδομάδες υπήρχε ένα εκθεσιακό κόκκινο.
Εικόνα

< Note >
Υπήρχε μέχρι πριν μία βδομάδα.
Εντυπωσιακό σε κόκκινο και με 20ρες ζάντες..

Είδα το πρωτο στον δρόμο σήμερα. Λευκό. Στην Καλαμάτα.

Redmi Note 8 Pro

True story.
Φτάνω σπίτι από την δουλειά χθές νωρίς το απόγευμα και η εντμόνταινα μου λέει "δε φεύγουμε για χωριό;" Άντε τις λέω, πάμε.
Αν είχα ξεφόρτιστο το τέσλα, τι θα έκανα; Έστω μισοφορτισμένο;
Υπ' όψιν ότι το μποτιλιάρισμα, με μέτρια χρήση αρκουδιού, ήταν ψιλοεπικούλι.
Έχει κανά φορτιστή της προκοπής πρός Καλαμάτα ή στήνεις σχέδιο μάχης;
:shifty: :shifty:

Yποθετω εισαι Αθηνα, πανευκολα πας στο Golden Hall το βιδωνεις στον σουπερ. Πας για ενα καφε, η γυναικα για ψωνια στο mall. Σε 30 λεπτα ξεκουραστος και φρεσκος γιατι το εμπορικο εχει καλο κλιματισμο μπαινεις Αττικη Οδο και πας σφαιρα για Τριπολη-Καλαματα. Και στις 2 πολεις εχει φορτιστες αν ξεμεινεις και δεν προλαβεις να φτασεις σπιτι να το χωσεις σε μια σουκο.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#714057
GTS έγραψε:Yποθετω εισαι Αθηνα, πανευκολα πας στο Golden Hall το βιδωνεις στον σουπερ. Πας για ενα καφε, η γυναικα για ψωνια στο mall. Σε 30 λεπτα ξεκουραστος και φρεσκος γιατι το εμπορικο εχει καλο κλιματισμο μπαινεις Αττικη Οδο και πας σφαιρα για Τριπολη-Καλαματα. Και στις 2 πολεις εχει φορτιστες αν ξεμεινεις και δεν προλαβεις να φτασεις σπιτι να το χωσεις σε μια σουκο.

πας στο μωλ και ειναι ολες οι θεσεις πιασμενες.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714058 Θέλει λίγο προγραμματισμό. Το καλύτερο είναι να το έχεις πάντα φορτισμένο μέχρι το 80%, ειδικά αν υπάρχει πιθανότητα για έκτακτο ταξίδι όπως αυτό.
Το μποτιλιάρισμα δεν θα με απασχολούσε. Εχθρός των ηλεκτρικών είναι οι υψηλές ταχύτητες, όχι οι χαμηλές. Θεωρώ εξάλλου πως το Tesla λαμβάνει υπόψη του την κίνηση για τον υπολογισμό του range, οπότε στη χειρότερη σταματάς για καφεδάκι και φορτίζεις κανένα τέταρτο. Ή το πας σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή με 90km/h και μονολογείς "να μάθεις να μην τα λες τελευταία στιγμή"

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#714059 Ειδικά το τελευταίο είναι εγγυημένη συνταγή για ένα γαληνιο και χαρουμενο ΣΚ με απόλυτη οικογενειακή γαλήνη.
Ασχετο το Polestar 2 και το Mach E εχουν ερθει Ελλάδα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#714060
dimviii έγραψε:
edmond έγραψε:True story.
Φτάνω σπίτι από την δουλειά χθές νωρίς το απόγευμα και η εντμόνταινα μου λέει "δε φεύγουμε για χωριό;" Άντε τις λέω, πάμε.
Αν είχα ξεφόρτιστο το τέσλα, τι θα έκανα; Έστω μισοφορτισμένο;
Υπ' όψιν ότι το μποτιλιάρισμα, με μέτρια χρήση αρκουδιού, ήταν ψιλοεπικούλι.
Έχει κανά φορτιστή της προκοπής πρός Καλαμάτα ή στήνεις σχέδιο μάχης;
:shifty: :shifty:

με το μποτιλιαρισμα που ειχε χθες το απογευμα θα χρειαζοσουν φορτιστη στο Σκαραμαγκα.
Σήμερα μου πηρε μία ώρα από το Δαφνί μέχρι τα διόδια της Ελευσίνας.
Μιλάμε για 9:30 το πρωι.
Μετά μέχρι τα Μέγαρα πηγαινα με 40-90.

Τρεις ώρες + για Καλαμάτα είχα να κάνω πριν τον δρόμο.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714062
mirage έγραψε:Ασχετο το Polestar 2 και το Mach E εχουν ερθει Ελλάδα;

Όχι ακόμη, απ' όσο γνωρίζω. Ειδικά το πρώτο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον (το δεύτερο βγάζει λίγο καγκουριά).

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#714063
GTS έγραψε:
Asimov έγραψε:Πάντως είναι παρωχημένο το σχέδιο για τέτοιο αυτοκίνητο.
Της προπερασμενης δεκαετίας.


Το αντιθετο. Ειναι καπου στο 2010-2015 σχεδιαστικα αλλα ειναι ουσιαστικα μια πισωκινητη πλατφορμα που εχει ωραιες γραμμες. Μου αρεσει και το S μοιαζει λιγο με το Ροβερ του 80 σε γραμμες.
Προφανως απεχει πολυ απο BMW πχ αλλα μην ξεχναμε και τις ικανοτητες της καθε εταιρειας.


Οι γραμμες του ειναι οντως παρα πολυ ωραιες. Κι εγω καπου εκει το τοποθετω χρονικα, αλλα ειναι για να μπαινει στο λεξικο διπλα στη λεξη σενταν. Οι λεπτομερειες με χαλανε λιγο, θα ηθελα πχ λιγο πιο συγχρονο design στα φωτα (κυριως τα πισω), προφυλακτηρες, ενα πιο σοβαρο σημα, κλπ. Α, και ζαντες, αλλα αυτο ειναι γενικοτερο προβλημα των συγχρονων μοντελων. Αν παρεκλιναν και λιγο παραπανω απο την οικογενειακη γραμμη δε θα ελεγα οχι, s και 3 ειναι το ιδιο αμαξι βασικα, μονο στο μηκος αλλαζουν, και το x το ιδιο σε πρησμενο + περιεργες πορτες
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#714081 Btw, ο κάθε ταχυφορτιστής στο mall έχει δύο καλώδια, ένα DC κι ένα AC. Το AC είχε φαρδύτερη κατάληξη από την υποδοχή του αυτοκινήτου. Το DC ήταν μια χαρά. Τι παίζει άραγε;
Σκεφτόμουν να δοκιμάσω κι εγώ να φόρτισω το i3. Δεν το έκανα όμως γιατί θυμόμουν πως κάποιος είχε πει πως είναι μόνο για Tesla.
Αν ξέρει κανένας τι ισχύει και με τις δύο περιπτώσεις, ας με διαφωτίσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#714092
Scotch έγραψε:
mirage έγραψε:Ασχετο το Polestar 2 και το Mach E εχουν ερθει Ελλάδα;

Όχι ακόμη, απ' όσο γνωρίζω. Ειδικά το πρώτο φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον (το δεύτερο βγάζει λίγο καγκουριά).

< >


H Mach-Ε έχει έρθει.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#714493 Αν γνωριζει καποιος το Μ3Ρ ειναι ποιο ακριβο στην Ολλανδια απο την Ελλαδα; Τελικη τιμη μετα απο οποια επιδοτηση.