Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#681983 Η Cupra είναι μια θυγατρική εταιρία της Ισπανικής Seat και προέρχεται από τις λέξεις CUP-RAcing ενώ ιστορικά και ετυμολογικά ίσως έχει κάποια σχέση με την Αρχαία Ελλάδα.

Her name could derive from the Greek Kupria, a name for Aphrodite.

περισσότερες όμως πληροφορίες θα βρείτε για αυτό στο παρακάτω λινκ
https://en.wikipedia.org/wiki/Cupra


Τη γνωρίσαμε στο όχι και τόσο μακρινό 2018, όμως δεν είναι εντελώς νέα εταιρία.

Είναι ουσιαστικά η πρώην SEAT Sport, δηλαδή το αγωνιστικό τμήμα της Seat με χρονιά ίδρυσης πίσω στο μακρινό 1985, το οποίο με τη σειρά του ήταν η ακολουθία του τμήματος "ειδικών" αυτοκινήτων Seat που είχε συσταθεί στο ακόμη πιο μακρινό 1971.

Βλέπετε η μανία των αγωνιστικών τμημάτων της μάρκας και της αγάπης για τους αγώνες, δεν είναι κάτι τωρινό και εφήμερο, αφού η Seat Sport έφτασε στο σημείο να πετύχει 3 κατακτήσεις στο FIA 2L WRC με το Ibiza Kit-Car αλλά και 2 κατακτήσεις WTCC με το Seat Leon.


Όλα τα προηγούμενα χρόνια, η λέξη Cupra τοποθετείτο σε κορυφαίες εκδόσεις μοντέλων. Ποιος δεν θυμάμαι το Ibiza Cupra με τον 20βάλβιδο 20VT των 1800κεκ; ή τις Cupra εκδόσεις του Leon Mk1 & Mk2;

Οπότε φτάνουμε στο 2018 και η Seat έρχεται να μας συστήσει τη νέα σπορ μπράντα της, με ξεχωριστό σήμα πια το οποίο είναι μια μίξη των γραμμάτων C & R, δηλαδή των λέξεων Cup & Racing.


Το πρώτο μοντέλο αμιγώς υπό την αιγίδα της Cupra, είναι το Formentor. Πήρε το όνομά του από την ομώνυμη χερσόνησο του νησιού Μαγιόρκα στην Ισπανία. Άρα συνεχίζει και η Cupra την παράδοση της ονοματοδοσίας με διάφορες πόλεις ή μέρη της Ισπανίας.

Το Formentor είναι ένα συμπαγές Crossover που τοποθετείται στην κατηγορία C-SUV. και είναι βασισμένο στο πάτωμα του Seat Leon mk4

Είχα την πρώτη επαφή μαζί του, λίγες μέρες πριν, όπως θα είδατε και στο Seat Forum.

Σε αντίθεση με ό,τι πιστεύουν πολλοί, το Formentor δεν θα κυκλοφορήσει μόνο με κορυφαίους κινητήρες επιδόσεων.
Αρχικά με τον ΕΑ888 2 λίτρων και 310 ίππων, έπειτα με τον EA855 2,5 λίτρων και 400-420 ίππων, αλλά και με τον ΕΑ211 Evo των 1,5 λίτρων και 150 ίππων!!!

Θα αναρωτηθεί κάποιος εύλογα, κάτσε ρε φίλε, μας λες για αγώνες, μας λες κατακτήσεις παγκοσμίων τίτλων, μας λες για αγωνιστικό pedigree, αλλά μας παρουσιάζεις ένα μοντέλο που δεν είναι καν κάποιο coupe, δεν είναι κάποιο σπορ 2θέσιο αλλά κάποιο crossover και μάλιστα με κινητήρα 150 ίππων;

Εδώ είναι το παράδοξο... αλλά είναι απλά εταιρίες και η καθεμιά διαλέγει να ρίξει τη ζαριά της εκεί που πιστεύει ότι θα έχει κέρδος και επιτυχία...
Μόνο ο χρόνος θα δώσει τις απαντήσεις λοιπόν.

Για την ώρα παραθέτω ένα βίντεο με το Formentor αλλά και τις στατικές φωτογραφίες μου από το αμάξι εν Ελλάδι:




Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685373 Cupra Formentor VΖ 2.0 TSI (310 PS) DSG 4Drive: Το οδηγούμε στην Ελλάδα

Εικόνα

Εικόνα


https://www.4troxoi.gr/dokimes/eidikes- ... NvvERG7yN4

Ψιλοτραγικό άρθρο με 100 φορές το "από εκεί και πέρα" αλλά το αμάξι είναι :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685550 Το αμάξι είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο έχει βγει από την Seat και κοντράρει στα ίσια πλέον τους καταξιώμενους του χώρου. Απλώς η αίσθησή μου είναι πως δεν θα πουλήσει όσο έπρεπε. Θεωρώ επίσης φάουλ τον μικρό χώρο αποσκευών, γιατί αν μη τι άλλο σε αυτά τα λεφτά, απευθύνεσαι σε σπορ οικογενειάρχες. Με 420 λίτρα στην τετρακίνητη και 450 στην εμπροσθοκίνητη, θα βάλεις πολλούς να το ξανασκεφτούν...
Γενικά πάντως, οι πιο πολλοί σ'αυτά τα λεφτά θα κοιτάξουν τα plug-in hybrid νομίζω, όπως φυσικά και αν φτάνουν κάποιο ηλεκτρικό.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#685563 Πιθανον να πουλησει ελαχιστα Ελλαδα γιατι ειναι ακριβο. Αλλα φαινεται καλο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685568
GTS έγραψε:Πιθανον να πουλησει ελαχιστα Ελλαδα γιατι ειναι ακριβο. Αλλα φαινεται καλο.


Το θέμα είναι ότι πλέον στην Ελλάδα, βλέπεις δύσκολα να πωλείται αμάξι των 50Κ ευρώ. Δεν είναι μόνο θέμα Formentor, αλλά γενικής οικονομικής κατάστασης. Θα δεις λοιπόν κάποια, αλλά λιγοστά. Όπως λίγες καινούριες BMW 3άρες βλέπεις κοκ.

Εμένα πάντως ένα φίλος μου, ήδη το περιμένει. Σε nardo grey, έκδοση launch edition με το πακέτο φρένων brembo.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685572 Καλώς να το δεχτεί ο φίλος, αν και δεν είμαι σίγουρος πως μου αρέσει το συγκεκριμένο χρώμα. Μου φαίνεται λίγο μουντό από κάποιες γωνίες και πνίγει και το σχέδιο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685577 Εικόνα

Αυτό εδώ είναι το χρώμα. Και το εν λόγω αμάξι είναι Ελλάδα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685581 Α, ανακαλώ! Ωραίο είναι. Εδώ φαίνεται πολύ χαμηλά στο έδαφος πάντως, μάλλον έχει να κάνει με την φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#685584
NiTse έγραψε:Αυτό Leon δεν είναι ;; :hmmm:


Το χρώμα ήθελα να δείξω σε live αμάξι.
Λίγες δημοσιεύσεις επάνω, έβαλα το Formentor από Ελλάδα. Στην ίδια έκθεση τη θέση του πήρε το Cupra Leon hybrid.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#685611
Giuseppe Busso έγραψε:
NiTse έγραψε:Αυτό Leon δεν είναι ;; :hmmm:


Το χρώμα ήθελα να δείξω σε live αμάξι.
Λίγες δημοσιεύσεις επάνω, έβαλα το Formentor από Ελλάδα. Στην ίδια έκθεση τη θέση του πήρε το Cupra Leon hybrid.
ΗΡΘΕ???

< Note 8 >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685616
Giuseppe Busso έγραψε:
NiTse έγραψε:Αυτό Leon δεν είναι ;; :hmmm:


Το χρώμα ήθελα να δείξω σε live αμάξι.
Λίγες δημοσιεύσεις επάνω, έβαλα το Formentor από Ελλάδα. Στην ίδια έκθεση τη θέση του πήρε το Cupra Leon hybrid.

Στραβομάρα δική μου! :lipsealed: :s_shout