Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#804768 Τα Land και τα Range οφείλουν να είναι κάθετα μπροστά, λόγω της ιστορίας τους. Όμως το καταφέρνουν πληρώντας ακόμα και τους νέους κανονισμούς για τους πεζούς.

Τα SUV BMW είναι τραγικά γιατί ούτε δυνατότητες εκτός δρόμου έχουν, ούτε κάτι εξαιρετικό είναι εντός. Τα πράγματα για μένα είναι απλά. Αν θες off roader θα πάρεις Land Rover/Jeep/Land Cruiser/G Class. Αν θες δρομίσιο θα πάρεις BMW ή ακόμα καλύτερα, Porsche ή Alfa.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804769 Ok δεν διαφωνεί κανείς.Απλά απάντησα στον Otso που αναρωτήθηκε γιατι είναι όλα τόσο κάθετα μπροστα. :)
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804786
Anonymous Founder έγραψε:
drdino έγραψε:Android Auto Coolwalk:
Εικόνα

Από σήμερα το έχω κι εγώ στο δικό μου. Είναι πολύ καλύτερη η εμπειρία χρήσης, όντως. Να δούμε βέβαια τι θα γίνει με την Google και αν θα αναγνωρίσει ποτέ ελληνικά.
Εικόνα
ΥΓ: Δεν θέλω σχόλια για την... βρώμα, έχει να πλυθεί μήνες, το αναγνωρίζω!
Όντως ωραίο.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimik
#805263
dimik έγραψε:DME/DDE [MSD80N43] | 2D2A: Differential-pressure sensor, intake manifold: adaptation
DME/DDE [MSD80N43] | 2D06: Air-mass system


MAF? :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Παρέλαβα OEM MAF από Γερμανία χθες και την έβαλα.

Θεαματική αλλαγή τόσο σε ρελαντί όσο και σε κατανάλωση. Από 12+ έπεσε σε 10.5 l/100km, πρώτη φορά στην πρωινή κίνηση έβλεπα την κατανάλωση να πέφτει αντί να ανεβαίνει.

Παίζει να είχε καιρό θέμα και να μην έβγαζε error στο διαγνωστικό γιατί το αυτοκίνητο δεν έβγαινε σε ανοιχτό δρόμο;
Εκανα σύντομο ταξιδάκι και έβγαλε το error.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#805603 Και η βλάβη του μήνα...

Παρασκευή πρωί ξεπαρκάρω να πάω στη δουλειά. Έχω παρκάρει σε ένα στενάκι και σε απόσταση κάπου 10-15 μέτρα από τη διασταύρωση με τον κεντρικό. Πολύ πάγος πάνω στο αμάξι, καθώς το προηγούμενο βράδυ είχε και πολύ υγρασία και πολύ κρύο. Ζεσταίνω λίγο το αμάξι, λιώνουν οι πάγοι στα τζάμια και ξεκινάω. Ευτυχώς είχα πολύ μικρή ταχύτητα, 10-20χαω, γιατί όταν πήγα να πατήσω φρένο για τη διασταύρωση (10-15 μέτρα από εκεί που είχα παρκάρει όπως είπα), μου άσπρισαν ξαφνικά όλα τα μαλλιά! Το φρένο δεν έπιανε!!!!!!! Ή μάλλον έπιανε απειροελάχιστα... Ευτυχώς η ταχύτητα ήταν αστεία και σταμάτησε με συνδυασμό της ελάχιστης πέδησης και του χειρόφρενου...

Σε πιο προσεκτική "εξέταση" διαπιστώνω ότι στην αρχή της διαδρομής του (στο μεγαλύτερο κομμάτι, κάπου στα 2/3 και 3/4 δηλαδή) δεν έκανε απολύτως τίποτα, εκτός από έναν ήχο σαν να τρομπάρω αέρα και μετά κάτι έπιανε, αλλά ήταν πολύ σκληρό και έπιανε ελάχιστα, μετά από πολύ πίεση...

Σταματάω στο διπλανό στενό και βλέπω ότι οι άκρες των δίσκων έχουν πάγο. ΟΚ, λέω, ας ελπίσουμε πως απλά έπιασαν πάγο οι δίσκοι και θα λιώσει και θα πιάνει (είπα εγώ τώρα... το ξέρω βλακείες). Γυρνάω σπίτι, δούλεψα από εκεί την Παρασκευή, κατά τις 12 το μεσημεράκι, που είχε πιάσει ζεστούλα, ξαναδοκιμάζω, τα ίδια... Ωραία... Τηλέφωνο οδική, με μαζεύει και με πάει στο συνεργείο. Ο οδηγός της οδικής εντωμεταξύ μου λέει πως οι BMW (και τα Opel) είναι οι καλύτεροι πελάτες του... :lol: :lol: Μέχρι να με πάει στο συνεργείο (10 λεπτά απόσταση), είχε 2 κλήσεις ακόμα, η 1 για ατύχημα, η 2η για μία άλλη BMW που έμεινε... :lol: :lol:

Ο μάστορας είχε έναν πανικό την Παρασκευή και έπρεπε να φύγει και νωρίτερα για προσωπική του δουλειά, οπότε δεν ασχολήθηκε, με πήρε πριν λίγο... Η διάγνωση λέει τρύπια μεμβράνη στο σέρβο. Γνωστό πρόβλημα... :lol: :lol: :lol: Γενικά στις BMW της τελευταίας 20ετίας ΟΛΑ είναι γνωστά προβλήματα γιατί ΟΛΑ χαλάνε συνεχώς... το κόστος, με όλα που θα γίνουν, € 250... Με γεια μας... :vava:

Εδώ να σημειώσω πως είχα παραλείψει μία αλλαγή υγρών φρένων, αλλά δεν νομίζω αυτό να έπαιξε κάποιον ρόλο, δεν έχω ακούσει ποτέ άλλοτε τέτοιο πρόβλημα, ιδίως που να σχετίζεται με την μη αλλαγή υγρού...


Το χειρότερο είναι όμως ότι στο αμάξι δεν άναψε κανένα λαμπάκι, δεν υπήρξε καμία ειδοποίηση. Το θεωρώ απαράδεκτο και τραγικό να μένεις χωρίς φρένα και να μην σε ενημερώνει... Μόνο και μόνο στην ιδέα ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό πχ λίγες μέρες πριν που κατεβαίναμε από το χιονοδρομικό με τα παιδιά, με λούζει κρύος ιδρώτας... :vava:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805605
markvag έγραψε:
Εδώ να σημειώσω πως είχα παραλείψει μία αλλαγή υγρών φρένων, αλλά δεν νομίζω αυτό να έπαιξε κάποιον ρόλο, δεν έχω ακούσει ποτέ άλλοτε τέτοιο πρόβλημα, ιδίως που να σχετίζεται με την μη αλλαγή υγρού...


δεν εχει καμια σχεση η αλλαγη υγρων.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#805608 Ντίμη, αν θέλεις να ανέβεις κατηγορία και να γίνεις πρήμιουμ υπάρχει μία 320i Ε90 στη βόρεια Ελλάδα που ανταλλάσεται με Clio diesel. Τρομερή ευκαιρία, δίνεις το Clio και παίρνεις πρήμιουμ αμαξάρα, εγώ στη θέση σου θα το σκεφτόμουν σοβαρά! :shifty:

Και από αξιοπιστία Γερμανός, εγγύηση! Που έχεις μπλέξει τώρα με τους άσχετους τους Γάλλους... :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#805609 Ok .Δε ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω ,μάλλον το δεύτερο, αλλά προσωπικά δεν εχω ξανακούσει τόσο σοβαρή περίπτωση βλάβης των φρένων σε κανενα αυτοκίνητο όσο παλιο και να είναι και όσα χρόνια και να έχεις να αλλάξεις υγρά.Το οτι παρελειψες μια αλλαγη μονο σαν αστείο ακούγεται μεσα στα χιλιάδες γνωστα προβλήματα. Μιλαμε οτι η εταιρεία είναι γτπκ...
Είσαι πολύ τυχερός αλλά πλέον πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά που βάζεις την οικογένεια σου..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#805610
kostis20 έγραψε:Είσαι πολύ τυχερός αλλά πλέον πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά που βάζεις την οικογένεια σου..


Αυτό ακριβώς...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805619
kostis20 έγραψε:Ok .Δε ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω ,μάλλον το δεύτερο, αλλά προσωπικά δεν εχω ξανακούσει τόσο σοβαρή περίπτωση βλάβης των φρένων σε κανενα αυτοκίνητο όσο παλιο και να είναι και όσα χρόνια και να έχεις να αλλάξεις υγρά.Το οτι παρελειψες μια αλλαγη μονο σαν αστείο ακούγεται μεσα στα χιλιάδες γνωστα προβλήματα. Μιλαμε οτι η εταιρεία είναι γτπκ...
Είσαι πολύ τυχερός αλλά πλέον πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά που βάζεις την οικογένεια σου..

ο κολλητος που ειχε το εβο Χ,πριν το εβο ειχε αγορασει καινουριο γκολφ 4 gti,πριν κλεισει χρονο ,εμεινε χωρις φρενα ξαφνικα ενα πρωι που ειχε χιονισει στο πρωτο φρεναρισμα απο το σπιτι του.Οπως του Μαρκου δλδ.
Εγγεφαλο abs ειχαν αλλαξει αν θυμαμαι καλα.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#805624 Άνοιξε ένα τοπικό "Αναζήτηση νέου οικογενειακού έως 12000€" και όλα θα διορθωθούν.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#805625 Ενημερωτικα απλα με ενα απλο google search

Brake fluid itself doesn't corrode but when the additive package, which is part of the brake fluid, is depleted or breaks down, the brake fluid no longer has adequate anticorrosive inhibitors so corrosion of internal brake hydraulic components may occur.


Επομενως ειναι αρκετα σημαντικο να τα αλλαζουμε οταν πρεπει, συνηθως καθε 2 χρονια, πριν κραξουμε τα 'γνωστα προβληματα'

Και για να κραξουμε και τα προβληματα, υπηρχε σε καποια μοντελα και ανακληση για contamination απο μηχανελαιο :hmmm:

https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2010/R ... 6-4727.pdf
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#805636
markvag έγραψε:
kostis20 έγραψε:Είσαι πολύ τυχερός αλλά πλέον πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά που βάζεις την οικογένεια σου..


Αυτό ακριβώς...

Το Accord υπάρχει ακόμα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#805640
Zeus έγραψε:Ενημερωτικα απλα με ενα απλο google search

Brake fluid itself doesn't corrode but when the additive package, which is part of the brake fluid, is depleted or breaks down, the brake fluid no longer has adequate anticorrosive inhibitors so corrosion of internal brake hydraulic components may occur.


Επομενως ειναι αρκετα σημαντικο να τα αλλαζουμε οταν πρεπει, συνηθως καθε 2 χρονια, πριν κραξουμε τα 'γνωστα προβληματα'

Και για να κραξουμε και τα προβληματα, υπηρχε σε καποια μοντελα και ανακληση για contamination απο μηχανελαιο :hmmm:

https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2010/R ... 6-4727.pdf


Εντελως απίθανο η μεμβράνη να χάλασε επειδή δεν άλλαξε ακριβως στα 2 χρόνια τα υγρά φρενών, να είμαστε και λιγο σοβαροι :lol:

Εντελως τραγική και η βλαβη :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#805641 Κάθε 4 χρόνια νομίζω είναι η αλλαγή, και αυτό γιατί υπάρχει η περίπτωση να μαζέψει υγρασία το υγρό φρένων αν θυμάμαι καλά.
Και προφανώς πρέπει να γίνεται σε όλα τα αυτοκίνητα και όχι μόνο στις BMW.
Απλώς τα άλλα δεν σε αφήνουν από φρένα! :lol: