Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#804174 Να, αυτή την καχυποψία και γκρίνια δεν μπορώ! Ποιος μας λέει πως ο κάτοχος της πόρτας δεν ήθελε απλώς μια ποιοτικότερη κλειδαριά, με καλύτερο NVH; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804227 Πήγα τη 5αρα για service σε μεγάλο εξειδικευμένο στη Ν.Ιωνια.
Εντάξει στα 140.000 km και στάζει από παντού.Θελει στεγανοποίηση Κάρτερ ,βάση φίλτρου λαδιού ,κιβώτιο και διαφορικό.Επισης βάσης μηχανής και κάτι αλλά ψιλά.
Μια χαρά.Το μόνο καλό ήταν ότι είχε αρκετά παλιά για ανακατασκευή και χαζεψα λιγάκι.
Το θεϊκό επίσης ήταν που είχαν χαζεψει με το Mazda και ο ιδιοκτήτης του συνεργείου μου έλεγε πόσο ποιοτικό και αξιόπιστο είναι σε αντίθεση με τις καινούριες BMW από το τέλος του 90 και μετά...Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#804234 Η Mazda πουλάει πραγματική ποιότητα, ίσως γιατί τεχνολογικά δεν μπορεί ν'ακολουθήσει. Το πρόβλημά της νομίζω παντού είναι τα περίεργα μοτέρ της. Δεν είναι μόνον στην Ελλάδα που χαντακώνεται. Με άλλα μοτέρ οι πωλήσεις της θα ήταν πολλαπλάσιες.
Σε αντίθεση με άλλους κατασκευαστές όμως και για να μην ρίξει την ποιότητά της, δεν αγοράζει μοτέρ από κάποιον τρίτο και να το πασάρει σαν δικό της, προτιμά τον αυτόνομο δρόμο. Δύσκολο μονοπάτι πάντως, παρόλο που το προϊόν πραγματικά είναι εξαιρετικό.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804235 Στην Ευρώπη δε πάει και τόσο άσχημα. Β.Αμερική πάει πάρα πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#804236 Εντελώς άλλη αγορά οι ΗΠΑ πάντως. Γενικώς, για όλους είναι μεταβατική περίοδος και παλεύουν να επιβιώσουν όπως όπως μέχρι την πλήρη ηλεκτρική γκάμα. Όλοι οι Ιάπωνες πιάστηκαν στον ύπνο σ'αυτό. Προφανώς και υπάρχουν και άλλες αγορές να πουλήσουν που δεν θέλουν ακόμη ηλεκτρικά, αλλά όλη αυτή η τεράστια αλλαγή έχει βάλει όλες τις αυτοκινητοβιομηχανίες σε μεγάλη δοκιμασία, γιατί πρέπει ν'αλλάξουν πάρα πολλά πράγματα πολύ γρήγορα , τόσο γρήγορα που αναρωτιέμαι αν θα προλάβουν, όταν ξεκινάνε με μειονέκτημα σε σχέση με άλλους, και δεν εννοώ μόνον την Tesla.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#804238
Anonymous Founder έγραψε:Η Mazda πουλάει πραγματική ποιότητα, ίσως γιατί τεχνολογικά δεν μπορεί ν'ακολουθήσει. Το πρόβλημά της νομίζω παντού είναι τα περίεργα μοτέρ της. Δεν είναι μόνον στην Ελλάδα που χαντακώνεται. Με άλλα μοτέρ οι πωλήσεις της θα ήταν πολλαπλάσιες.
Σε αντίθεση με άλλους κατασκευαστές όμως και για να μην ρίξει την ποιότητά της, δεν αγοράζει μοτέρ από κάποιον τρίτο και να το πασάρει σαν δικό της, προτιμά τον αυτόνομο δρόμο. Δύσκολο μονοπάτι πάντως, παρόλο που το προϊόν πραγματικά είναι εξαιρετικό.



Δεν είναι το μοτερ το πρόβλημα τα οποία μια χαρά είναι τεχνολογικά, απλά διαφορετικά,αλλά η υπόλοιπη τεχνολογία που είναι σχετικά πίσω, digital cluster, infotainment, keyless entry κλπ όταν οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες και σε μερικές περιπτώσεις υψηλότερες από τον ανταγωνισμό.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#804239
drdino έγραψε:Android Auto Coolwalk:
Εικόνα

Από σήμερα το έχω κι εγώ στο δικό μου. Είναι πολύ καλύτερη η εμπειρία χρήσης, όντως. Να δούμε βέβαια τι θα γίνει με την Google και αν θα αναγνωρίσει ποτέ ελληνικά.
Εικόνα
ΥΓ: Δεν θέλω σχόλια για την... βρώμα, έχει να πλυθεί μήνες, το αναγνωρίζω! :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#804660 Αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού/αέρα/καμπίνας και μπουζί στο αμάξι χθες.
Εικόνα

Και φώτο του ελεγχόμενου διαφορικού:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#804661 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By otso
#804666 Απο καρτουν ειναι ; Το στυλ μουρατο DAF που εχουν τα σημερινα αυτοκινητα ειναι μοδα η εξυπηρετει κατι που δεν εχω πιασει; Μικροι γελαγαμε με τα μουρατα φορτηγα και τρελαινομαστε για τα σπορ αεροδυναμικα αυτοκινητα θυμαμαι απο την δεκαετια του 70 το περιφημο Cx που υπηρχε παντα στις προδιαγραφες του αυτοκινητου , ο ειδικος τυπος δε το ανεφερε παντα οτι επρεπε να ειναι κατω απο 0.30 και επλεκε διθυραμβους για 0.28 η 0.26 .
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804668 Προστασία πεζών ,παθητική ασφάλεια κτλ...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#804746
kostis20 έγραψε:Προστασία πεζών ,παθητική ασφάλεια κτλ...


Απλά αισθητική Σανγκάης. Οι πιο χαμηλές BMW το επιβεβαιώνουν αυτό, καθώς δεν είναι έτσι. Δυστυχώς η BMW ξαναγύρισε στην τραγική αισθητική των Ε34 κλπ γοτθικών ναών...
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804761 Για όλα τα σημερινά SUV λέμε όχι μόνο για τη BMW.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#804763 Δεν συμφωνώ γιατρέ μου. Τα Land Rover έχουν υπέροχο σχεδιασμό.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#804767 Δεν αναφέρομαι στο αν είναι όμορφα ή όχι αλλά κυρίως για το σχετικά κάθετο και μονοκόμματο μπροστινο τμήμα που έχουν τα περισσότερα.Και η νέα γενια Range.
Τα BMW είναι χάλια οκ...