Ενότητα για τους κατασκευαστές γενικά
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#802923 https://www.4troxoi.gr/dokimes/bmw-m3-c ... n+M+xDrive

Στράτης Χατζηπαναγιώτου


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Chris
#802930
EDDIE_147 έγραψε:https://www.4troxoi.gr/dokimes/bmw-m3-competition-m-xdrive-opos-mono-aytoi/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=4+TROXOI+-+TRAFFIC&utm_content=260123+BMW+%CE%9C3+Competition+M+xDrive

Στράτης Χατζηπαναγιώτου


Εικόνα


«Μ» οπως Μα ..... γκες…
Άβαταρ μέλους
By dimik
#803286 Θα με τρελανει το κ@λοαμαξο ή οι μηχανικοί.

Είχα μερικές δονήσεις στο τιμόνι σταματημένο και εν κινήσει σε χαμηλές στροφές και έναν μεταλλικό ήχο όταν πατούσα γκάζι μόνο.


Μηχανικός Α, το κράτησε μια εβδομάδα και το συμπέρασμα ήταν ο ήχος είναι από το κιβώτιο το αυτοκίνητο είναι μια χαρά μην ασχοληθείς.

Για λόγους OCD πήγα σε μηχανικό με προϋπηρεσία στην αντιπροσωπεία για 2η γνώμη.

Αυτός είπε για ρουλεμάν πηνίου κορώνας αρχικά κι αν δεν στρώσει τότε είναι το διαφορικό.
Μου άλλαξε το ρουλεμάν δωρεάν έκανα και ένα μεγάλο service με λάδια, φίλτρα, μπουζί πλήρωσα 280 ευρώ.

Αποτέλεσμα σταμάτησαν οι δονήσεις, έπεσε θεαματικά η κατανάλωση αν και είναι λίγες μέρες που το κυκλοφορώ αλλά ο ήχος όταν πατάω γκάζι είναι εκεί, κάτι μεταξύ 2 μετάλλων που τρίβονται και σφυρίγματος. Αν ειχα turbo θα έλεγα προέρχεται από εκεί.

Να κάνω και καμιά αλλαγή λαδιού στο κιβώτιο μπας και στρώσει; Διάβαζα και για αλλαγή των ελαστικών μερών στο εσωτερικό του κιβωτίου. Είχα κάνει αλλαγή λαδιών πριν καμιά 50ρια χιλιάδες χλμ.

Εναλλακτικά ανεβάζω λίγο ένταση στην μουσική και το αγνοώ.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#803288 Οπότε έχεις έναν θόρυβο πλέον, όταν πατάς γκάζι, αλλά:

1. Σε ποιες στροφές;
2. Με όλες τις ταχύτητες, με νεκρά;
3. Ο ήχος συγχρονίζεται με τις στροφές;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#803295 1. Σε όλες, απλά στις υψηλές πάνω απο 3Κ ακούς τον κινητήρα και οχι τον θόρυβο.
2. Mε νεκρά όχι, με όλες τις ταχύτητες οταν κυλάει το αυτοκίνητο ακόμα και να παίξω με το γκάζι με γρήγορο πάτα-άσε
3. Όχι
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#803297 Δλδ αν βάλεις νεκρά στα 100 χλμ δεν ακούς τίποτα;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#803298 Στα 100χλμ δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια, μέχρι τα 40-50χλμ ναι δεν ακούω.
Μιλάμε για αυτόματο κιβώτιο.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#803303 Συνεχόμενος ήχος ή περιοδικός;
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803304 Οχι πως καταλαβα κι ακριβως τι λετε, αλλα να πω κι εγω κατι που εχω προσεξει με το σκουτερακι και μου φανηκε σχετικο με την κουβεντα :s_tongue

Οταν κατεβαινω καμια κατηφορα χωρις γκαζι, μαζευει χιλιομετρα το μηχανακι αλλα δεν ανεβαζει στροφες το μοτερακι. Εκεινη την ωρα αν σκασω μια μικρη γκαζια, συγχρονιζονται οι στροφες που του εδωσα με αυτες των τροχων και φρεναρει παροτι ανοιξα ελαφρως το γκαζι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#803306
drdino έγραψε:Συνεχόμενος ήχος ή περιοδικός;
Συνεχόμενος, όσο πατάς γκάζι ακούγεται.
Πατάς στιγμιαία ακούγεται στιγμιαία.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#803312
George_Prix έγραψε:Οχι πως καταλαβα κι ακριβως τι λετε, αλλα να πω κι εγω κατι που εχω προσεξει με το σκουτερακι και μου φανηκε σχετικο με την κουβεντα :s_tongue

Οταν κατεβαινω καμια κατηφορα χωρις γκαζι, μαζευει χιλιομετρα το μηχανακι αλλα δεν ανεβαζει στροφες το μοτερακι. Εκεινη την ωρα αν σκασω μια μικρη γκαζια, συγχρονιζονται οι στροφες που του εδωσα με αυτες των τροχων και φρεναρει παροτι ανοιξα ελαφρως το γκαζι.

Αυτο ειναι φυσιολογικο, ολα το κανουν
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803323
Chris έγραψε:
George_Prix έγραψε:Οχι πως καταλαβα κι ακριβως τι λετε, αλλα να πω κι εγω κατι που εχω προσεξει με το σκουτερακι και μου φανηκε σχετικο με την κουβεντα :s_tongue

Οταν κατεβαινω καμια κατηφορα χωρις γκαζι, μαζευει χιλιομετρα το μηχανακι αλλα δεν ανεβαζει στροφες το μοτερακι. Εκεινη την ωρα αν σκασω μια μικρη γκαζια, συγχρονιζονται οι στροφες που του εδωσα με αυτες των τροχων και φρεναρει παροτι ανοιξα ελαφρως το γκαζι.

Αυτο ειναι φυσιολογικο, ολα το κανουν


Βαθια μεσα μου το ηξερα πως λεω μλκιες :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#803324 Μωρε, σαν να τσουλας με το αμαξι με νεκρα και 80 πχ, και να βαλεις δευτερα. Μολις αφησεις συμπλεκτη θα κοψει
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#803327
Chris έγραψε:Μωρε, σαν να τσουλας με το αμαξι με νεκρα και 80 πχ, και να βαλεις δευτερα. Μολις αφησεις συμπλεκτη θα κοψει


Γαμα τα Κρις, το προβλημα μου ειναι αλλου τελικα. Οτι ηθελα να ποσταρω τη μλκια μου στο αλλο τοπικο που λενε για το CVT κιβωτιο.

Τουλαχιστον οφειλεις να παραδεχτεις οτι εκει θα ηταν ελαφρως πιο ον τοπικ :s_cool