Forum για τους Ελληνικους Αγώνες
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#669087 Ε καλα τωρα....
Σου λεω, παλι καλα που ηρθε κι αυτος, αλλοι της "κλασης" του δεν ηρθαν καθολου.
Στους Ελληνικους αγωνες υπαρχει μια νοοτροπια "ολοι οι καλοι χωρανε", οποτε τρεχει ο καθενας με οτι εχει. Κι αυτο εχει σκοτωσει την Saloon πρωτα απο ολα, γιατι ολοι με τα MR2, S2000, Civic, Corolla κλπ αυτοκινητα χωρις ομολογκασιον, βρεθηκαν να τρεχουν με αντιπαλους GT3....
Κανονικα στη Saloon επρεπε να υπαρχουν κανονισμοι που να οριζουν κλασεις σε σχεση με τα ποσα κυβικα, βαρος και ιπποδυναμη, στην Ν2 επρεπε να εχουμε ενιαιο και φτηνο λαστιχο (Nankang πχ, οχι Michelin και Pirelli του 1000αρικου) και απο κει και περα ας ειναι Α και Ε οπως ειναι για οσους θελουν να τα σκασουν πιο χοντρα. Τα ιστορικα δεν τα πιανω ειναι κατι αγνωστο σε μενα.
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#669189 Ειναι γνωστος παλιος αγωνιζομενος ο GEO, απλα τρεχει με ψευδωνυμο τα τελευταια χρονια για προσωπικους λογους απ' οτι εχω καταλαβει.
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#670059 Η ιστορια απο τη δικη μου πλευρα, οπως υποσχεθηκα, ανεβασμενη στο blog ενος καλου φιλου:
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2020 1ος Αγώνας
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#670070 Ξέρεις το Βαγγέλη; Μια φορά τον είχα πετύχει σε ένα trackday στις Σέρρες ενώ την εξέλιξη του ΜΧ5 την παρουσιάζει και στο αντίστοιχο forum. Γενικά το κυνηγάει πολύ να ρίχνει τους χρόνους και συνεχώς ψάχνεται.
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#670148 Με το Βαγγελη γνωριζομαστε απο τοτε που και οι 2 τρεχαμε τηλεκατευθηνομενα (πολλα χρονια πριν... :lol: ). Μετα αρχισαμε να βρισκομαστε στα Μεγαρα στα trackday και περισυ τρεχαμε μαζι στους αγωνες, εκεινος HTTC κι εγω ταχυτητα. Εγω εκανα HTTC το 2017, ο Βαγγελης το 2019.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#670179 ωραιος Τιμο! Τι δυναμη/κιλα εισαι τωρα στο ραλλυ?
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#670217 Νορμαλ μοτερ/ αγραφος εγκεφαλος, 135-140 καπου εκει αναμεσα. Κιλα δεν ξερω ακριβως, θεωρητικα λιγο κατω απο 900.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#670225 δυνατοι χρονοι για τα δεδομενα σου! :thumbsup:
αυτο με το σηκωμα στις δυο ροδες οντως στην αρχη ξενιζει/φοβιζει,μετα απο καποιες φορες αρχιζει να αρεσει,ειδικα στην κ8. :lol:
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#670249 Θελω να σταθεροποιηθω στο 11 οχι στο 12. Νομιζω ομως οτι θελω καινουρια λαστιχα, αυτα εχουν ηδη 2 αγωνες στην πλατη τους... :lol: :lol: :lol:
Στην Κ8 σηκωνεσαι επειδη εχεις ανεβει στο κερμπ με φορα και λειτουργει σαν ραμπα, καπως ετσι δηλαδη:
ΕικόναD4K_4237 by Timos Koulouridis, on Flickr

Ειναι εντελως διαφορετικο ομως να στο κανει σε πιο κλειστο σημειο και χωρις να ακουμπησεις καπου, καθαρα και μονο απο υπερκρατημα. Εκει θελει να αλλαξεις διαφορα πραγματα, κυριως απο στησιμο αλλα μερικες φορες και απο τον τροπο που προσεγγιζεις μια στροφη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#670250 οχι εμενα το εκανε μονο στην κ8 λογω της ραμπας του κερμπ οπως σωστα ειπες.Πουθενα αλλου δεν μου το εκανε.
Πηγαινε για αρκετα μετρα στις 2 ροδες,λες και ισορροπουσε,αλλα οσο πιο μακρυα πηγαινε,τοσο πιο δυσκολα ηταν τα φρενα και η επιλογη σωστης γραμμης για την 9.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#670259
timkoul έγραψε:Η ιστορια απο τη δικη μου πλευρα, οπως υποσχεθηκα, ανεβασμενη στο blog ενος καλου φιλου:
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας 2020 1ος Αγώνας


Ωραια οπτικη γωνια του αγωνα Τιμο!

Και γαματο το domain του φιλου σου. Η πιο ευγενικη εκδοχη της δικιας μου αγαπημενης ατακας, "οδηγοι που βγηκαν απο φτωχα @@" :s_sad

timkoul έγραψε:Θελω να σταθεροποιηθω στο 11 οχι στο 12. Νομιζω ομως οτι θελω καινουρια λαστιχα, αυτα εχουν ηδη 2 αγωνες στην πλατη τους... :lol: :lol: :lol:


Νταξ. Απλα δε βγαινουν οι χρονοι αν δε βοηθανε τα λαστιχα. Αλλα με τετοια λαστιχα που τρεχετε, που να βαζεις καινουργια σε καθε αγωνα? Χλωμο!

Αυτοι οι αγωνες θα επρεπε να γινονται με φτηνο λαστιχακι ενιαιο. Να βαζει ο κοσμος φρεσκαδουρα σε καθε αγωνα και να γουσταρει :yahoo:

timkoul έγραψε:Ειναι εντελως διαφορετικο ομως να στο κανει σε πιο κλειστο σημειο και χωρις να ακουμπησεις καπου, καθαρα και μονο απο υπερκρατημα. Εκει θελει να αλλαξεις διαφορα πραγματα, κυριως απο στησιμο αλλα μερικες φορες και απο τον τροπο που προσεγγιζεις μια στροφη.


Προσωπικα προτιμω τη γλυστρα απο το υπερκρατημα. Ψαξου με το στησιμο φιλε...
Άβαταρ μέλους
By glf
#670298 Κάπως έτσι έγραφα κι εγώ τις εμπειρίες μου και πως πήγε ο κάθε αγώνας στα ράλι πριν χρόνια.