Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

3
33%
1
11%
1
11%
0
N/A
1
11%
0
N/A
1
11%
1
11%
1
11%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By ripper
#786028 Ωραίος αγώνας αν και η μισό βρεγμένη πίστα έκανε πολύ δύσκολες τις προσπεράσεις.
Ωραίο και το αποτέλεσμα. Λίγο ήθελε για το podium.

Σε μια μέρα που Lewis και Max έκαναν κακό αγώνα με λάθη (κυρίως ο Λούης) και ήταν τραγικός ο Sainz, έβγαλε μάτια ο απίστευτος Lando Norris.
Αλάνθαστος με απίστευτο ρυθμό πήρε πανάξια την 4η θέση με ένα πολύ μέτριο μονοθέσιο.
Άψογος για άλλη μια φορά σε μικτές συνθήκες.
Αλάνθαστος και ο Ric (δεν είχε και τις αναβαθμίσεις) που με - επιτέλους - καλή στρατηγική έφερε το 4-5. :metalo:

Πολύ καλοί και οι 2 πρώτοι, αλλά η Red Bull πλέον δείχνει σαφώς ανώτερη σε όλες τις πίστες.
Αν η διαφορά ήταν 4.9 sec θα έπαιρνε ποινή ο Τσέκο; Ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να αλλάξει αυτή η κωμωδία με τις ποινές χρόνου.

Η Σιγκαπούρη είναι μακράν του δεύτερου το καλύτερο street circuit.

ΥΓ: Μπουσε (και λοιποί) βάλτε F1 TV. Κάθεστε και παιδεύεστε με αστειότητες. Το καλύτερο 50αρικο που ξόδεψα ποτέ.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#786030 To σωστό ήταν να πάρει 1,5 ποινή. 7.5"
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786039
Geo f1 έγραψε:Και επειδη επιτεθηκε ο ΝΠ για το σχολιο μου για τον Ντανιελ να εξηγηθω
Σε παει απιστευτα τυχερα εσενα και τον τιμ μειτ σου η χρονικη στιγμη που βγηκε το sc.
Κανετε μαζι πιτ στοπ. Εχετε αναμεσα σας τον Μαξ που βγαινει μονος του μετα απο αποτυχημενο προσπερασμα και τερματιζετε ετσι
Εικόνα

32 δευτερολεπτα. Τοσα εφαγε. Ναι φορουσε κοκκινα εκεινος. Αλλα μια χαρα δουλευαν και αυτα οσο τα ειχε και ο Μαξ.
Οπότε ο Μαξ που τερμάτισε 1:03:800 και κάτι ψιλά τι πρέπει να κάνει;

Γκεακο είσαι εμπαθής.
Εμπαθής και τυφλός.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786041 Παίδες ευχαριστώ πολύ για όλα τα λινκ... :thumbsup:

Το λοιπόν. Έπαιζε F1 στο laptop, τελικό Super Cup μπάσκετ στην TV (βαζελίνη Άρπα-Κόλα) και gazzetta live score στο κινητό (μπουγάτσες-αλαφούζ), αλλά η έμφαση σε εικόνα και ήχο ήταν αποκλειστικά στην F1. Τόσο το αποτέλεσμα του μπάσκετ το ξέραμε, όσο και το διπλό της Τούμπας επί του πτώματος της Μαλαματίνας.

Στο διά ταύτα κάποιες σκόρπιες σκέψεις.

Γράψατε για λαθάκια Λούη και Μαξ. Διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως αλλά είναι θέμα οπτικής γωνίας του καθενός. Καταρχάς λάθη έκαναν όλοι. Ακόμη και ο Λάντο Νόρις στον πρώτο του γύρο με τη μεσαία σλικ γόμα. Όμως όταν μιλάμε για έναν αγώνα τέτοιων συνθηκών, αυτός που κυνηγάει, παίρνει ρίσκα και ο Λούης πίεσε τρομερά το μονοθέσιο. Ήταν πάρα πολύ γρήγορος σε όλο τον αγώνα. Είναι ξεκάθαρα ανώτερος οδηγός από τον Ράσελ ακόμη και σε αυτή τη χρονιά που δεν πάνε τόσο καλά τα πράγματα για αυτόν.

Η Φεράρι είναι μια απογοήτευση. Δεν ξέρω από που να το πιάσω αλλά ζέχνει ηττοπάθεια. Και θα μου πεις πως να μην ζέχνει όταν έχουν καταλάβει όλοι ότι έχουμε να κάνουμε με ένα αντίπαλο διαστημόπλοιο.

Και πάμε σε αυτό. Δεν είναι ότι είναι ένα εξαιρετικό μονοθέσιο αλλά η όλη λειτουργία της ομάδας που έχει μελετημένα και πιασμένα τα πάντα και εξηγούμαι. Η ποινή του Τσέκο είναι για αστείο λόγο. Και εγώ τα ίδια θα έκανα. Θα είχα κατέβει κάτω και θα του ρίξει 2,1 τόνους τσιμεντωμένα καντήλια του σεϊφτικαρά. Αλλά το γελοίο είναι ο όλος ο διάλογος παρωδία για το 5sec. Αλλά είπαμε. Όταν είσαι μεγάλη ομάδα και ξέρεις να κερδίζεις τα πρωταθλήματα. Η φετινή χρονιά ας περάσει στην Ιστορία για όλους, αλλά οι 2 έτεροι μεγάλοι ας την αναγνώσουν καλά πρώτα.

Τέλος κάτι πρέπει να γίνει επιτέλους με "πιλότους" ανέκδοτα σαν τον Λατίφι.

ΥΓ: περί λαθών ο λόγος. Έχω αγωνιστεί (όχι βόλτα δηλαδή) σε endurance αγώνα καρτ στην Ανθούσα με βροχή. Όποιος έχει τύχει και ζήσει κάτι τέτοιο, μπορεί να καταλάβει ότι οι συνθήκες αυτές είναι απίστευτης δυσκολίας και αντιθέσεων. Μπορείς να δεις σπάσιμο πρόσφυσης πιο γρήγορο και από τη σκέψη αλλά και χαοτικές διαφορές μεταξύ οδηγών. Απλά το αναφέρω διότι και η κριτική έχει κόκκινη γραμμή. Σήμερα υπήρχαν οδηγοί πιο τυχεροί και άλλοι λιγότερο. Οι περισσότεροι σήμερα θα μπορούσαν να έχουν έρθει αγκαλιά με τη μπαριέρα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#786043
Νίκος Παππάς έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Και επειδη επιτεθηκε ο ΝΠ για το σχολιο μου για τον Ντανιελ να εξηγηθω
Σε παει απιστευτα τυχερα εσενα και τον τιμ μειτ σου η χρονικη στιγμη που βγηκε το sc.
Κανετε μαζι πιτ στοπ. Εχετε αναμεσα σας τον Μαξ που βγαινει μονος του μετα απο αποτυχημενο προσπερασμα και τερματιζετε ετσι
Εικόνα

32 δευτερολεπτα. Τοσα εφαγε. Ναι φορουσε κοκκινα εκεινος. Αλλα μια χαρα δουλευαν και αυτα οσο τα ειχε και ο Μαξ.
Οπότε ο Μαξ που τερμάτισε 1:03:800 και κάτι ψιλά τι πρέπει να κάνει;

Γκεακο είσαι εμπαθής.
Εμπαθής και τυφλός.
Επίτηδες το κάνεις έτσι?Σου λέω για τους οδηγούς της Μακλαρεν και μου τσαμπουνας τον μαξ που μετά το λάθος έκανε ένα ακόμα Πιτ στοπ.

Max Verstappen
Άβαταρ μέλους
By g8777
#786047 Μπουσσε μπορεί η γενική εικόνα της Φοράδας μέσα στη σαιζόν να ζεχνει σαπιλα αλλά σήμερα κλείδωσε την 2η θέση στο πρωτάθλημα του Διάκου.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#786049
g8777 έγραψε:Μπουσσε μπορεί η γενική εικόνα της Φοράδας μέσα στη σαιζόν να ζεχνει σαπιλα αλλά σήμερα κλείδωσε την 2η θέση στο πρωτάθλημα του Διάκου.


Δηλαδή είναι οι πρώτοι μετά από τον πρώτο. :thumbsup: :shifty:

Αποτυχία για την AMG φέτος. Λύκε τι χαμπάρια; ο οποίος Λύκος τη γλιτώνει, την περνάει λάδι αφενός γιατί απέναντί του έχει 2 καραγκιόζ μπερντέδες, αλλά για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Χόρνερ και Μπινότο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#786083

:yahoo:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#786090
Geo f1 έγραψε:Επίτηδες το κάνεις έτσι?Σου λέω για τους οδηγούς της Μακλαρεν και μου τσαμπουνας τον μαξ που μετά το λάθος έκανε ένα ακόμα Πιτ στοπ.

Max Verstappen

A, ο Μαξ εκανε λαθος τωρα και το πληρωσε με εξτρα πιτστοπ αλλα και χωρις αυτο μισο λεπτο και βαλε πισω απο τον Περεζ θα τερματιζε.

Οταν εχασε 4 θεσεις στην εκκινηση εκανε αλλο ενα, δεν κοιμηθηκε οπως λες οταν ο Λιουις, ο Ρικ, ο Σαινθ κλπ παθαινουν το ιδιο.

Γενικα κρινεις με 2 μετρα και 2 σταθμα οδηγους σε παρομοιες φασεις. Οι αγαπημενοι σου ειναι αλανθαστοι, ατυχοι, τους μουτζωσε ο g, κλπ

Ολοι οι αλλοι ειναι επικινδυνοι, αχρηστοι, κοιμησιδες, κακως μπαινουν σε μονοθεσιο, κλπ γραφικα.


Ασχετο με τα παραπανω, χθες ο αγωνας εδειξε οτι σε μικτες συνθηκες χωρις DRS δεν υπαρχει θεαμα οταν τα μονοθεσια δεν εχουν τεραστια διαφορα δυναμικοτητας. Μπορει να πλησιαζουν περισσοτερο, να μενουν κολλημενοι πιο ευκολα, αλλα δεν περνανε.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#786093 Εγω δεν ποσταρα 1ος για την παπαρια του Μαξ στα φρενα?
Εγω δεν ποσταρα επισης το tweet που ελεγε οτι ειχε αλλο engine mode στην εκκινηση και εκανε πατατα?

Αφορμες ψαχνεις νομιζω...
Οταν λεμε για Ντανιελ και Λαντο και μου πετας Μαξ δειχνεις πολλα :s_cool
δεν πειραζει. :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#786094 Τεραστιο σκανδαλο τελικα η ποινη και οι εξηγησεις που δοθηκαν. Και μην διαβασω απο τους Tifosi οτι ο σκοπος ειναι να κερδιζαμε στην πιστα, ημαρτον. Οταν συμμετεχεις σε ενα αθλημα το αυτονοητο ειναι να εχεις ιδιους κανονισμους για ολους.

Ειναι σαφες απο περσι τουλαχιστον ποιοι ειναι συστηματικα οι αγαπημενοι και ευνοημενοι της FIA.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#786102 Σπαρτικλ προσωπικα δεν θυμαμαι να αφαιρεθηκε νικη/ποντιουμ λογω ποινης ( εξτρα sec) μετα τον αγωνα εδω και πολλααα χρονια. ( Πετυχεσιες της ΦΙΑ , απλα γελαγαμε χθες με κατι τιτλους στυλ "late drama, subscribe to read the full article)".

Ααααα, θα λες για τοτε που ...φυγε Μαξ εσυ , ελα Κιμι εσυ. :lol: :lol: :lol:

Ε, λαθη νεοτητας. Πηραν τα μαθηματα τους οι Μπουλαιοι εκτοτε, δεν επαναληφθηκε. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#786104 2 φορες στον Μαξ αν δεν κανω λαθος. Απο τοτε το αγαπημενο πιδι της Φια :roll:
Και μια που ο Φεττελ ειχε κερδισει αλλα ηξερε ηδη οτι ειχε ποινη και μετα πηγαινε και αλλαζε τις ταμπελες :protest: