Forum για τη Formula 1

Ποιος θα είναι ο νικητής;

2
20%
0
N/A
2
20%
0
N/A
4
40%
0
N/A
1
10%
0
N/A
1
10%
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
0
N/A
Άβαταρ μέλους
By Vaskir
#771801 Και η σχολή οδήγησης Red Bull που λέγαμε πιο πάνω , ειδικά από τον Ολλανδό στον Mick.
Έπρεπε να του πάρουν την άδεια του τσογλαναρά

https://youtu.be/7OGdwTqxBtA

.
Άβαταρ μέλους
By cmarin
#771835
Vaskir έγραψε:Και η σχολή οδήγησης Red Bull που λέγαμε πιο πάνω , ειδικά από τον Ολλανδό στον Mick.
Έπρεπε να του πάρουν την άδεια του τσογλαναρά

https://youtu.be/7OGdwTqxBtA

.
Εγώ είδα στο βίντεο ότι 3 φορές (1 Perez, 2 Max) οι αγωνοδίκες πετούσαν αετό. Συμβαίνει μόνο στη RB άραγε?
Άβαταρ μέλους
By TheBull
#771848 Τυχεροί με την δεύτερη θέση. Δεύτερη σερί απογοήτευση αν και το πράγμα φαινόταν από το Σάββατο. Η Ferrari και ειδικά ο Λεκλέρ, είχαν καλύτερο ρυθμό. Στον αγώνα της Κυριακής η διαφορά έγινε μεγαλύτερη με ιδιαίτερο degradation στον Μάξαρο, ειδικά όσο είχαν καύσιμο. Όμως! Φοβερός Λεκλέρ. Έκανε εξαιρετικό αγώνα. Ταχύτατος, αλάνθαστος και διαχειρίστηκε το πρόβλημα με το γκάζι σαν κορυφαίος. Εύγε. Αλλά όχι και έχει κάνει τσιφλίκι του το Ρινγκ. Τέσσερις νίκες έχει ο Ολλανδός. Δεν είχε ρυθμό φέτος και πηγαίνει για πρωτάθλημα ως φαβορί αλλά όχι τσιφλίκι η πίστα που δίδαξε τον Μονεγάσκο τι σημαίνει ανδρικό σπορ.
Στα δικά μας πάλι, τυχεροί που αυτές οι δύο σερί απογοητεύσεις έχουν έρθει με μαλακό τρόπο. Τέτοια έκρηξη που συνέβη στο μονοθέσιο του Σάινθ, δεν έχω δει σε αγώνα αυτοκινήτων (≈ 90% F1) από το 2004. Ο Τζόρτζ φαίνεται ότι μαθαίνει μια χαρά πως να οδηγεί σαν τον Λιούις αλλά δε θέλω να μείνω περισσότερο σε αυτό από ότι στον Τσέκο που κάνει φοβερή χρονιά. Όσο είναι τόσο επιθετικός, θέλω να μείνει μέχρι την σύνταξη στην RBR. Υπό την "πολυτέλεια" πεποιθήσεως που έχει αναδρομικά αναθεωρηθεί, τι έβλεπαν σε Άλμπον και Γκασλί ενώ αυτός ο ομαδικός μαχητής έβγαζε μάτια, κυρίως σε σταθερότητα ρυθμού. Βέβαια τότε δεν κάναμε πρωταθλητισμό. Δεκτό.

Μπροστά μας έχουμε την Γαλλία. Μετά από Καναδά και Αυστρία (Βρετανία συνεχίζω να πιστεύω ότι ήταν ταχύτερη η RB18 - οριακά) νομίζω ότι πρέπει να δεχτούμε πως οι κόκκινοι έχουν ελαφρώς ταχύτερο αυτοκίνητο. Πιο εύθραυστο μεν αλλά και με μικρότερη εὐαισθησία στις απαιτήσεις των διαφορετικών σιρκουί. Τα κάπως ακραία προβλήματα φθοράς στα ελαστικά θα τα λύσουν οι ταύροι, δε τους φοβάμαι σε αυτό. Σε συνδυασμό μάλιστα με το ότι το Πολ Ρικάρ είναι front-limited πίστα, θεωρώ ότι η RBR θα μπορεί να διεκδικήσει την νίκη. Ενδιαφέρον έχει και το ότι μεταξύ της Ρεντ Μπουλ και της Φερραρι, οι ανταγωνιστές φαίνεται να αντιγράφουν περισσότερο το μπλε μονοθέσιο. Στα θετικά και το ότι το μπροστινό μέρος της RB18 αρχίζει να “δαγκώνει” περισσότερο από την Βρετανία και μετά και έρχεται πιο πολύ στα μέτρα του Μάξαρου.

Έχει κάποιος εικόνα με το τι γίνεται με την PU τoυ Μαρανέλλο; Μπορεί όντως στην Αυστρια (& Βρετανία) να ρίσκαραν περισσότερο για μεγαλύτερη ισχύ και για αυτό να έσκασε;

uncle_nontas έγραψε:Οι θεουληδες στη φινλανδική περιγραφή έλεγαν στον Αλόνσο ότι χρησιμοποίησε λάθος δάχτυλο όταν εκραζε τον Τσουνοντα!

Proper nordic humour :metalo:
Μη μου πεις όμως ότι γνωρίζεις/καταλαβαίνεις φινλανδικά;