Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By g8777
#755333 :metalo: :metalo: :metalo: :metalo: :metalo:


pik σχωρα με, ειναι για καλο σκοπο. :oops:

Γκεακο θα τους παιξουμε συστηματα α λα Γιωργη Μπαρτζωκα φετο, ειναι δεσμευση. :adminpower:


Βαλτε με με τον Γκεακο. :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#755335 Απαπα, σεισμός στο Πρωτάθλημα :omg:
Όπως αγαπάτε, να ξέρετε όμως πως όταν γίνετε μαλλιοκούβαρα μεσούσης της σεζόν, αλλαγές δεν παίζουν :innocent:

ΥΓ. Πιστεύω ο ripper περιμένει να εμφανιστεί κατευθείαν στο P1, σαν άλλος -δε σας λέω αν θα τρέξω φέτο, μυρίστε τα νύχια σας- Λιούις.
Άβαταρ μέλους
By ripper
#755452
cmarin έγραψε:Για τους ξεχασιάρηδες που χάνουν αγώνες, προτείνω να μπορούμε να πετάξουμε ένα DNF μες τη χρονιά. Και για τους τυπικούς -για να μην τους αδικήσουμε - να μπορούν να πετάξουν το χειρότερο αποτέλεσμα τους.
Λέω τώρα...

don't panic


+1
Άβαταρ μέλους
By ripper
#755453
JarnoT έγραψε:Όσο πέφτουν οι δηλώσεις ομάδων, παρακαλώ σκεφτείτε τυχόν διορθώσεις στους κανονισμούς του Διαγωνισμού. Πρόχειρα αναφέρω 2 θεματάκια που άλλαξαν/μπήκαν πέρυσι.
1. η λήξη των προβλέψεων, η οποία μεταφέρθηκε από πριν την έναρξη του FP3 -> πριν την έναρξη των Q. Δεν ξέρω πώς σας φάνηκε αυτή η αλλαγή, να το διατηρήσουμε και φέτος;
2. το θέμα με τα sprint: πέρυσι δίναμε 3 βαθμούς στη σωστή πρόβλεψη νικητή sprint.

Ό,τι άλλο νομίζετε, έχουμε λίγες μέρες να το συζητήσουμε.


1. Πριν το Q είναι μια χαρά
2. Εγώ είμαι υπέρ περισσότερων πόντων στο Sprint. Τρία θα είναι όλα κι όλα, μπορούμε να προβλέψουμε την βαθμολογουμενη τριάδα.
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#755461 Σχετικά με τα sprint, είχα την εντύπωση ότι θα αυξηθούνε φέτος. Ας είναι 3 λοιπόν.

Στη διαβούλευση:
α) Πρόβλεψη 3άδας στα sprint (σε όποια GP υπάρχουν): 3 βαθμοί για κάθε σωστή θέση, 1 βαθμός για κάθε οδηγό σε μη σωστή θέση. Max 9 βαθμούς.
Όχι ο Max 9 βαθμούς, εννοώ μέγιστο 9 βαθμούς :innocent:

β) Να μπορούμε να αφαιρεθεί 1 (η χειρότερη) επίδοση από το σύνολο των αγώνων που θα συμμετέχει κάθε οδηγός. Ή 1 από τα DNF/DNS εφόσον έχει.

Θεωρώ δεδομένο ότι διατηρούμε την πρόβλεψη προ Q, αφού δεν υπήρξαν αντιρρήσεις.

Το βράδυ θα ανέβει το topic για ΠΡΟΒΛΕΨΕΙΣ BAHRAIN.
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#755534
cmarin έγραψε:Για τους ξεχασιάρηδες που χάνουν αγώνες, προτείνω να μπορούμε να πετάξουμε ένα DNF μες τη χρονιά. Και για τους τυπικούς -για να μην τους αδικήσουμε - να μπορούν να πετάξουν το χειρότερο αποτέλεσμα τους.
Λέω τώρα...

don't panic
Κι εγω ειμαι υπερ μιας καποιας λυσης, για να καταλαβω πώς μπορει να λειτουργησει, στο τελος θα βαθμολογηθουμε ολοι για εναν αγωνα λιγοτερο απο οσους θα γινουν;
Άβαταρ μέλους
By JarnoT
#755551 Ναι, αυτή είναι η λογική. Θα πετάξουμε όλοι την χειρότερη επίδοσή μας, θα βαθμολογηθούμε για έναν αγώνα λιγότερο.

Αυτό, ωστόσο, εισάγει κάποια θεματάκια υπολογιστικά: βαριέμαι να το φτιάξω να τα κάνει αυτόματα, ανά πάσα στιγμή να αφαιρεί τη χειρότερη βαθμολογία κάθε χρήστη, θα το κάνω μόνον στο τέλος της σεζόν ή όποτε ζητηθεί. Οπότε η βαθμολογία που θα βλέπουμε θα είναι ολίγον πλασματική.
Παρόλα αυτά, δεν είμαι καθόλου αρνητικός, μου αρέσει σαν λογική. Παρόλα αυτά, ό,τι υπερψηφίσει η πλειοψηφία.