Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#726755
Νίκος Παππάς έγραψε:Συμφωνω σε ολα. Αλλα κατι ρε φιλε με εκανε εκει στο τελος να πω, αυτος ειναι ο GOAT και τα υπολοιπα ειναι κουραφεξαλα.

Ισως γιατι εκανε παπαδες οταν πρωτοεμφανιστηκε, ισως για τα 5 χρονια στην Σκουντερια μεχρι την κουπα, ισως για την απογειωση μετα, ισως γιατι δεν εκανε κανενα καραγκιοζιλικι οπως αλλοι. Προστατεψε την οικογενεια του οσο κανεις και τελικα φανηκε οτι αλλη εικονα ειχε στην πιστα και εντελως διαφορετικη εξω απο αυτην


Δε μπορεί να αμφισβητηθεί η αξία του Σούμι και η all-time great θέση του, και οι λόγοι γι'αυτό είναι ΠΑΡΑ πολλοί. Από τις τρελές επιδόσεις με μπόλικα δύστροπα μονοθέσια ανά τα χρόνια, ειδικά στη Σκουντερία όπου από το '96 μέχρι και το '00 κατέθεσε απίστευτη ψυχή και δουλειά. Ακόμη και τα χρόνια της κυριαρχίας η συμμετοχή του σε αυτό ήταν κομβική, και δεν ήταν oυρανοκατέβατο πχ το '04 όπου διέλυσε τα πάντα. Ήταν το απόσταγμα ΠΟΛΛΗΣ δουλειάς.

Η αξία ενός οδηγού του επιπέδου του Σούμι εν συγκρίσει με τον "average" οδηγό είναι ακριβώς αυτή που είδαμε όταν έσπασε το πόδι του και ο Ίρβαιν βγήκε στη μάχη με τον Μίκα. Πολύ απλά δεν ήταν αρκετός για να κάνει αυτά που έκανε ο ομόσταυλός του. Ακόμη και το '06, όπου έκανε τη λακαμία στον Αλόνσο στο Μονακό, εξιλεώθηκε από τελευταίος, πέμπτος. Ύψος και βάθος. Εκφραστής της τηλεμετρίας και της ομάδας, και όμως απίστευτος στο βρεγμένο και στα δύσκολα.

Τώρα, επί προσωπικού, μου άρεσε ο Σούμι; Όχι, δε θα το έλεγα ότι τον πήγαινα με χίλια. Όταν έβλεπα πιτσιρικάς, ο αγαπημένος μου οδηγός ήταν ο Μοντόγια. Από κει και πέρα, αν και για μένα η κουβέντα για τον goat δεν έχει ιδιαίτερο νόημα, σε μια λίστα της πλάκας που είχα γράψει είχα τον Σούμι 2ο - 3ο, όμως προτιμώ το σύστημα με tiers, και εκεί είναι σίγουρα στο tier 1, μαζί με Κλαρκ, Σένα, Προστ, κοκ.

Τα δύο σέντσια ενός άσχετου από F1. :oops:
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#726764
Νίκος Παππάς έγραψε:
diplomat έγραψε:Το είδα κι εγώ, δεν ήταν κακό, όντως όμως άφησε πολύ πράμα έξω. Σίγουρα ήταν σωστό ότι δεν παρέλειψαν τις κακές συμπεριφορές του, με την αναδρομή των οποίων μένει (δυστυχώς) ένα ξενέρωμα. Και στον Χιλ, και στον Βιλνέβ, και στον Μίκα (αυτό το σημάδεμα στην γραμμή εκκίνησης είναι για πολλά ΓΤΧΣ, γνώμη μου). Από την άλλη όμως αυτές οι επικές 3 νίκες με τη Φεράρι το '96 και το work ethic είναι αξιοσέβαστα.

Ειδική αναφορά θέλω να κάνω στον Ντέιβ Μαστέιν, ε, τί λέω, στον Μίκα τον Χάκινεν, που δε μου δείξανε την προσπερασάρα του στον Μιχάλη το '00. Τί τύπος, ειδικά στο στιγμιότυπο που εξηγεί στον Σούμι ότι καλό θα ήταν να μην τον σκοτώσει όταν πάει να τον περάσει.

Τέλος, φετίχ τα πλάνα με τα grooved ελαστικά. Αυτά θυμάμαι από μικρός. :oops:

Συμφωνω σε ολα. Αλλα κατι ρε φιλε με εκανε εκει στο τελος να πω, αυτος ειναι ο GOAT και τα υπολοιπα ειναι κουραφεξαλα.

Ισως γιατι εκανε παπαδες οταν πρωτοεμφανιστηκε, ισως για τα 5 χρονια στην Σκουντερια μεχρι την κουπα, ισως για την απογειωση μετα, ισως γιατι δεν εκανε κανενα καραγκιοζιλικι οπως αλλοι. Προστατεψε την οικογενεια του οσο κανεις και τελικα φανηκε οτι αλλη εικονα ειχε στην πιστα και εντελως διαφορετικη εξω απο αυτην

Ασφαλώς και είναι ο GOAT, τουλάχιστον στην σύγχρονη εποχή της φ1. Από 75 και μετά, ας πούμε χοντρικά την μεταΛάουντα εποχή. (Ναι ξέρω goat σημαίνει off all time :lol: ).
Και ας τον περάσει ο Λούης σε τίτλους, δε λέει τίποτα.

Τώρα για κάτι παλαβούς (με την καλή έννοια) που ρίσκαραν τη ζωή τους σε κάθε στροφή τύπου Φάντζιο, Τζιμ Κλαρκ, Ασκάρι κλπ δεν μπορούν να γίνουν συγκρίσεις. Πάει πολύ πίσω. Εντελώς διαφορετικό το άθλημα τότε.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#726773 Καλό ντοκιμαντέρ
Δυστυχώς στον Σουμαχερ λείπει αυτό το underdog στοιχείο που ενδεχομένως να έβγαζε περισσότερο συναίσθημα
Άβαταρ μέλους
By sparticle
#726847 Βλεποντας το τι ακολουθησε στη Ferrari και τι κλιμα ειχαν να αντιμετωπισουν οι οδηγοι της στη μετα-Schumacher εποχη (πχ Alonso μετα το φιασκο του 2010 ή Vettel μετα τη Γερμανια του 2018), φαινεται σχεδον αδιανοητο πώς καταφερε αυτος ο ανθρωπος μετα τη Χερεθ του ‘97 να μπει σε μία Ferrari δυο δευτερολεπτα πιο αργη απο τη McLaren και τελικα να φτασει μια ανασα απο τον τιτλο.

Τα λογια του Todt οτι αρχισαν να αμφιβαλουν και για τον Σουμαχερ απο ενα σημειο και μετα (ενω συνεχιζε να κανει παπαδες) επισης ενδεικτικα του τι σημαινει να εισαι οδηγος της Ferrari.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#726890 Κατ εμέ θα έπρεπε να είναι 3 επεισόδια τουλάχιστο. Μου φάνηκε πολύ βιαστικό το 2000 - 2004...

Καλό το ντοκιμαντέρ, αλλά πουθενά κοντά στο αντίστοιχο του Jordan.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#726892 Αν υπήρχε ο Σουμάχερ θα υπήρχε δυνατότητα να γίνει κάτι αντίστοιχο.

< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#726983 Υπάρχει ας πούμε το benchmark του Senna (το οποίο το θεωρώ ποιοτικά ανώτερο)
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#726986 Το είδα και εγώ σήμερα. Ομολογώ ότι είχα ξεχάσει πόσο καθικάκι υπήρξε ο Σούμι, ο οποίος θα επαναλάβω σε περίπτωση που κάποιος έχει ξεχάσει ότι υπήρξε η λατρεία μου μαζί με την ομάδα της Ferrari. Αυτό δεν αλλάζει ποτέ (Realzeus :iconcool: ).

Στα του ντοκιμαντέρ. Με έχετε καλύψει. Δεν θεωρώ ότι έπρεπε να γίνει σε 2-3 επεισόδια όμως. Αλλά θεωρώ ότι το τελευταίο 30λεπτο, ήταν κάπως σαν ξεπέτα. Δεν ήταν, αλλά το αναφέρω συγκριτικά με το υπόλοιπο μέρος του ντοκιμαντέρ. Συγκινητικό επίσης το τέλος που μιλάει η φαμίλια του.

Γενικώς ο σαγόνιας ήταν, είναι και θα είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο στην ιστορία του σπορ. Όπως ήταν και ο Σέννα. Υπάρχουν τα παιχνίδια της μοίρας. Τον Σέννα τον εκθρόνισε ένας μικρός Μιχάλης, αυτόν με τη σειρά του ένα μικρός Φερνάνδο, που φάνηκε κάποια στιγμή σε ένα podium μαζί με Μπαριχτσέλου. Και αυτόν με τη σειρά του ένας Φέτελ και ήρθε και ο Λούης.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν θέλω καν να βαπτίσω όλο το παραπάνω ως κριτική, αλλά ως απλές παρατηρήσεις.
Δηλαδή μακάρι να είχαμε κι άλλα τέτοια ντοκιμαντέρ να βλέπαμε.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#726987 Σωστή παρατήρηση περί εκθρόνισης, κλασικά ερχόταν ο η διάδοχη κατάσταση στην F1, ενδεχομένως σε μερικές περιπτώσεις ακόμα και ως ομόσταυλος του εκάστοτε νο1, όπως ο Προστ στον Λάουντα, ο Σένα στον Προστ. Ο τρόπος που ήρθε ο Σούμι στον Σένα αφήνει βέβαια αυτό το τεράστιο αν.

Κάτι που ήθελα να γράψω μα ξέχασα, μεγάλη παράλειψη η απώλεια του Ράτζεμπέργκερ, που αν δεν κάνω λάθος δεν αναφέρθηκε καθόλου στο σχετικό κεφάλαιο.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#726992
Τον Σέννα τον εκθρόνισε ένας μικρός Μιχάλης


Τον Σεννα τον εκθρονισε ο θανατος του και κανενας Σουμαχερ. Ελεος
Εκτος αν βγηκε το συμπερασμα απο τους 2 πρωτους αγωνες του 1994 :s_empathy
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#727004 Πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ, θυμήθηκα γιατί ο Μιχαλάκης είναι η κατσίκα του αθλήματος. Και καλώς εστίασε στα χρόνια που έγινε θρύλος. Την τετραετία 96-99, όπου μόνο που δεν περπάτησε πάνω στο νερό.
Άβαταρ μέλους
By MEGAS
#727008 Το μονο που μου θυμισε το ντοκ αυτο ηταν ποσο αλητηριος ηταν ο σουμι.Ειλικρινα τιποτα αλλο.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#727017 ο καθένας τα δικά του :lol:

Αυτό που (εμένα ήταν το δικό μου) ήταν ο τρόπος που ο Σέννα "τα έψαλε" στον νέο μετά την επαφή τους στη Γαλλία το '92. Old school stuff. Μου λείπουν αυτά. :metalo:

Επίσης, χέστε με δεν έπρεπε να είναι 3 επεισόδια. Θα ήθελα να δω και την Αυστρία του 2002 να συζητηθεί. Τόσα μερόνυχτα χάσαμε να κραζόμαστε μεταξύ μας. Ούτε μια αναφορά δλδ; :lol: