Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#734963
mirage έγραψε:Πέρες, δεν υπάρχει θ στο Μεξικανοισπανικα.


Δεν το ηξερα αυτο! Να φανταστουμε οτι δεν υπαρχει ουτε ξ στη διαλεκτο τους? Αν δεν κανω λαθος οι ντοπιοι το λενε Μεχικο κι οχι Μεξικο.

Επισης μια αλλη ερωτηση για οποιον ξερει. Το σωστο ειναι Μονζα ή Μοντσα? Πως προφερεται αυτο το nz στα Ιταλικα? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#734983
George_Prix έγραψε:
mirage έγραψε:Πέρες, δεν υπάρχει θ στο Μεξικανοισπανικα.


Δεν το ηξερα αυτο! Να φανταστουμε οτι δεν υπαρχει ουτε ξ στη διαλεκτο τους? Αν δεν κανω λαθος οι ντοπιοι το λενε Μεχικο κι οχι Μεξικο.

Επισης μια αλλη ερωτηση για οποιον ξερει. Το σωστο ειναι Μονζα ή Μοντσα? Πως προφερεται αυτο το nz στα Ιταλικα? :hmmm:
Δε βγάζεις άκρη ευκολα σε αυτά. Υπάρχουν τα καστιγιανο τα ισπανικά της μητέρας χώρας, τα Λατίνο και φυσικά οι ντοπιολιαλιες που έχει κάθε τόπος.

Πχ, το Τέξας προφερεται με Ξ, οι Τεξανοι όμως, Τεχανος. Όπως και τα τζιν παντελονια τα οποία λέγονται και βακερος. Που είναι οι καουμπόι.
Σε έκανα χάλια ε;

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#734999
George_Prix έγραψε:
mirage έγραψε:Πέρες, δεν υπάρχει θ στο Μεξικανοισπανικα.


Δεν το ηξερα αυτο! Να φανταστουμε οτι δεν υπαρχει ουτε ξ στη διαλεκτο τους? Αν δεν κανω λαθος οι ντοπιοι το λενε Μεχικο κι οχι Μεξικο.

Επισης μια αλλη ερωτηση για οποιον ξερει. Το σωστο ειναι Μονζα ή Μοντσα? Πως προφερεται αυτο το nz στα Ιταλικα? :hmmm:



Μόντζα
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#735064 Με τα |λογοκρισία| εχθες ειχαν προβλημα, αλλα στον αγωνα πετουσαν οι Ρεντ Μπουλ. Με τοσο καλο μονοθεσιο δε χανει με τιποτα ο Μαξαρος. Βαρετος αγωνας... Κραταω απλα την εκκινηση. Στην ιδια ευθεια οι 3 οδηγοι κι ο Μαξ πατησε πολυ αργοτερα τα φρενα. Σα να το ηθελε περισσοτερο απο τους αλλους μου φανηκε με το ματι.
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#735066
George_Prix έγραψε:Το εχει ξανακανει ΧαιΦαι. Γραφω "μ α λ α κ α" για τα λαστιχα και μου το κανει λογοκρισια.


Ε βάλε κι έναν τόνο :roll:
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#735068
George_Prix έγραψε:Με τα |λογοκρισία| εχθες ειχαν προβλημα, αλλα στον αγωνα πετουσαν οι Ρεντ Μπουλ. Με τοσο καλο μονοθεσιο δε χανει με τιποτα ο Μαξαρος. Βαρετος αγωνας... Κραταω απλα την εκκινηση. Στην ιδια ευθεια οι 3 οδηγοι κι ο Μαξ πατησε πολυ αργοτερα τα φρενα. Σα να το ηθελε περισσοτερο απο τους αλλους μου φανηκε με το ματι.
Έκανε τέτοια φάβα ο Μπότας, που δεν ξέρω αν ήταν μαγκιά του Μαξ στην εκκίνηση. Βέβαια τη νίκη θα την έπαιρνε ακόμη κ αν δεν περνούσε στην πρώτη στροφή.

< Note 7 >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#735083
Same_old_story έγραψε:
George_Prix έγραψε:Το εχει ξανακανει ΧαιΦαι. Γραφω "μ α λ α κ α" για τα λαστιχα και μου το κανει λογοκρισια.


Ε βάλε κι έναν τόνο :roll:


Εικόνα

Του έβαλα εγώ
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#735142 Μπουσσε βλεπω απλα τη λεξη "εικονα" αλλα δε βλεπω τι εικονα ανεβασες. Κι αν πατησω κλικ πανω στη λεξη, ανοιγει απλα μια λευκη λεπτη μπαρα. Εχω την εντυπωση οτι εχει ξαναποσταριστει στα μπαγκς του φορουμ αλλα δε θυμαμαι σε ποια φαση το κανει κι αν υπαρχει λυση...

Λιγα ακομα για τον αγωνα τωρα που εχω χρονο.

Ψηφισανε σαν οδηγο της ημερας τον Τσεκο. Ελεος δηλαδη. 4ος ξεκινησε και 3ος τερματισε. Εχασε απο τον ομοσταβλο σε κουαλι κι αγωνα. Συμπαθεστατος ο Τσεκο, αλλα με τετοια μυαλα στις ψηφοφοριες, θα μας κυβερναει το Μητσοτακεικο μεχρι να σβησει ο ηλιος.

Βλεπω παραπονα για το Μποττας. Ελεος παλι ρε παιδες. Προσωπικα καθε φορα που βλεπω οδηγο να γραφει στα @@ τις εντολες τις ομαδας χαιρομαι πολυ. Ειδικα το Μποττας τον εχουν θαψει απειρες φορες για χαρη του Λουη με πολλους διαφορετικους τροπους. Τωρα που εχει και συμβολαιο για του χρονου, καλα ξηγιεται και τους γραφει στα @@ τους. Αν μπορει ο Λουης ας τον περασει στο κουαλι κι ας τον περασει κανονικα μεσα στην πιστα στον αγωνα. Αρκετες χαρες τους εκανε παλι φετος ο Βαλτερι εντος προγραμματος και μια στουκα μπονους στο Μαξ (οχι σκοπιμα φυσικα) που κραταει ακομα το Λουη στο κυνηγι του τιτλου.

Για να τα λεμε κι αυτα, οι οδηγοι μου δε φερνουν σε δυσκολη θεση την ομαδα παντως. Ο Ναντο 5 χρονια στη Φερραρι μια φορα τους αναγκασε να πουνε το περιβοητο "Φερναντο ιζ φαστερ δαν γιου". Ο δε Μαξ δε χρειαστηκε καμια χαρη ακομα. Ο Τσεκο ειναι τοσο πισω παντα, που οχι να κανει στην ακρη δε χρειαστηκε να του πουνε, ουτε ικανος να δυσκολεψει το Λουη με μια διαφορετικη στρατηγικη δεν ηταν μεχρι τωρα. Ειδικα στο συγκεκριμενο αγωνα εντος εδρας για τον Τσεκο, ειχα αυτον τον εφιαλτη των τιμ ορντερς εδω και μερες. Εγινε κι ενας χαμουλης στο νετ με το συγκεκριμενο (πολλα διαφορετικα αρθρα, ο Φεττελ να λεει οτι θα ειναι λαθος οι εντολες στον Τσεκο, ο Ρικ να λεει οτι δε θα εκανε στην ακρη στην Αυστραλια κτλ) οποτε αγχωθηκα ακομα περισσοτερο.

Η Ρεντ Μπουλ πιο δυνατη απο ποτε στο Μεξικο. Ξεραμε οτι στις πιστες με μεγαλο υψομετρο πλεονεκτουν, αλλα φετος ειπανε απο τη Μερσεντες πως βρηκαν ακρη για το συγκεκριμενο θεμα και δαγκωθηκα. Τελικα κρινοντας κι απο το Γκασλυ (που εκανε παλι απιστευτα κουαλι/αγωνα το παλικαρι) πραγματι ο κινητηρας της Χοντα παιζει καλα στις συγκεκριμενες πιστες. Μακαρι στον επομενο αγωνα στη Βραζιλια με το μεγαλο υψομετρο να ειναι επισης δυνατοι, γιατι λογικα στη συνεχεια παμε παλι σε Μερσεντοπιστες.

Ειδα καμποσες φορες την εκκινηση. Στα υπερ του Μαξ η εξωτερικη φυσικα, αλλα το φρεναρισμα του και η τιμονια που εκοψε ηταν εξωπραγματικα!!! Το πρωτο που σκεφτηκα οταν τους ειδα ολους μαζι στην ιδια ευθεια πριν τα φρενα, ηταν οτι θα γινει μπαμ. 3 σε 1 δε χωραει. Μολις τον ειδα να κανει πανω απο 1 μονοθεσιο διαφορα στο φρεναρισμα σκεφτηκα οτι μπηκε με πολλα και δε γινεται να στριψει τη στροφη εντος πιστας, οποτε θα πρεπει να επιστρεψει τις θεσεις. 2 φορες λαθος μεσα σε 2 δεκατα του δευτερολεπτου με εβγαλε ο Μαξ. Φυσικα η ανωτεροτητα της Ρεντ Μπουλ ηταν μεγαλη και θα περνουσε ετσι κι αλλιως το Λουη, στα πιτς ή ακομα και μεσα στην πιστα. Αλλα αυτη η προσπεραση ειναι σιγουρα απο τα χαιλαιτς της χρονιας. ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ.

Για το τελος να δοξασω το θεο που εχουμε ενα τοπικο να μιλαμε για αγωνες Φ1 και ξεζουμισματα, αλλα επισης πολλα τοπικα που δινεται βαση στους χαρακτηρες των οδηγων.
- Κωλοπαιδο ο Μαξ (που ειπε ιντιοτ οπως εχουν κανει 8777 οδηγοι ολα αυτα τα χρονια).
- Αχαριστος ο Μποττας (που μονο κωλο δεν εχει στησει στο Λουη μετα απο εντολες του Τοττου μεχρι τωρα).
- Τοξικο περιβαλλον στη Ρεντ Μπουλ (εκει γινονται κωλοπαιδα ακομα και τα παπαδοπαιδια).
Επειδη εχω και κορη που θα μου αρεσε να παντρευτει εναν οδηγο Φ1 στο μελλον, τα διαβαζω ολα προσεκτικα κι ευχαριστω πολυ τους συμφορουμητες μας. Θα της βρω το καλυτερο παιδι για γαμπρο :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Same_old_story
#735171
George_Prix έγραψε:Μπουσσε βλεπω απλα τη λεξη "εικονα" αλλα δε βλεπω τι εικονα ανεβασες. Κι αν πατησω κλικ πανω στη λεξη, ανοιγει απλα μια λευκη λεπτη μπαρα. Εχω την εντυπωση οτι εχει ξαναποσταριστει στα μπαγκς του φορουμ αλλα δε θυμαμαι σε ποια φαση το κανει κι αν υπαρχει λυση...


Έβαλε κονσέρβα τόνο Ρίο Μάρε :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#735172 Ήταν ένα κρύο αστείο. Δεν νομίζω να παρεξηγηθεί ο Γιώργος και να φάμε κάνα μπαν άνευ λόγου.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#735176
Giuseppe Busso έγραψε:Ήταν ένα κρύο αστείο. Δεν νομίζω να παρεξηγηθεί ο Γιώργος και να φάμε κάνα μπαν άνευ λόγου.

Πλακιτσα ητανε Μπουσσε μου. Κανενα προβλημα :s_smile

Εμενα μου εδειχνε απλα αυτο:
Εικόνα

btw πατησα F12 για να βρω το link της εικονας κι ειναι το εξης:
https://www.aftodioikisi.gr/wp-content/ ... _tonos.jpg

Οταν προσπαθησα να το ανοιξω με το browser απευθειας, μου το μπλοκαρισε η Cloudflare. Επειδη ειμαι με VPN, λογικα η συγκεκριμενη IP ειναι ηδη blacklisted απο τιποτα αλλους που εκαναν κακη χρηση στο παρελθον. Χωρις το VPN την ανοιξε κανονικα την εικονα. Τουλαχιστον βρηκα επιτελους τι ακριβως ευθυνεται και δε βλεπω τις εικονες μια στο τοσο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#735693
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Χαχαχα μπορεί να το δω και γω απόψε. Όπως μου ρθει.


72 ωρες περασαν. Ζεις? Ακομα με μαυρη κορδελα στα ματια κι ωτοασπιδες εισαι, για να μη μαθεις το αποτελεσμα? :hmmm: :help: :omg:

Και για να ειμαι κι ον τοπικ, δε μου αρεσει η καψουρα που εχεις με τις κονσερβες :s_tongue


:lol: :lol:
Το ειδα ωρε,
Απλα τα λογια μου τα καλυψε ο Μαξαρος με την οδηγηση του.
Τι αλλο να εγραφα εγω? :s_dunno :s_dunno

Παραμενουμε ταπεινοι. Τιποτα δεν εχει τελειωσει.