Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740383 Να ξεκινησω με την πιστα. Πιο χαλι απο οτι νομιζα την Παρασκευη. Θα ειναι αλητεια να ξαναδουμε αγωνα εκει περα.

Στη συνεχεια τι να πω για το Μαξ ρε πστ μου? Σα κατι γκομενες που τις σιχαινεσαι κι εκει που τις εχεις στη χριστοπαναγια, την ιδια ωρα θελεις να τις πηδηξεις κιολας. Το παραχεσε σημερα ο Μαξακος για το οδηγικο μου ηθος. Τις ακουσε τις χριστοπαναγιες του απο μενα. Κατσε να πω ομως και τα καλα που εκανε και μου τον κρατησε σηκωμενο τοσες ωρες!

Ξερετε καλα οτι δεν το παω με το ματι το ξεζουμισμα. Οτι λενε τα ρολογια κι η διαφορα με τον ομοσταβλο ειναι το συστημα μου (χοντρικα). Με βαση αυτα ειπα και μετα το κουαλι για ανεπαναληπτο (ακομα και για το Μαξ) ξεζουμισμα. Αλλα σε αυτο τον αγωνα, δε γινεται να μην παρατηρησεις τη διαφορα ΚΑΙ με το ματι συντροφοι. Κι εχθες και σημερα, τον εβλεπες να περναει φιλερ απο τις μπαριερες ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΥΡΟ. Ειλικρινα δε θυμαμαι ποσες φορες σκεφτηκα "το εκανε το μπαμ". Κι εβλεπες το Λουη να πηγαινει "χαλαρα", να ειναι με βρωμικο αερα που σημαινει οτι χανει χρονο και να του ριχνει και καμποσα δεκατα στο γυρο. Δυστυχως σε αλλη κλαση η Μερσεντες απο τη Βραζιλια και μετα. Τοσο μπροστα, που οσο και να ξεζουμισει ο Μαξ δεν εχει τυχη απεναντι στον πολυ καλο Λουη.

Για το τελος θα πω οτι απο τις 13τοσες σελιδες που ποσταρατε στο τοπικο κατα τη διαρκεια του αγωνα (με σκισατε να τις διαβασω ολες), ο φιλος μου ο Τζι διαβασε το μυαλο μου. Οσο εβλεπα τον αγωνα, μια σκεψη βασανιζε το μυαλο μου. "Τοση αλητεια εχουμε να δουμε απο εποχη Σουμυ".

g8777 έγραψε:Το μονο ψυχραιμο πραγμα που μπορω να γραψω.
Του πεταξαν τα παντα πανω του.
Δεν μασησε . Racecraft και mentality που εχω δει μονο στον Σαγονια.
Δεν εχει και πολυ νοημα βεβαια, ξενερωσε πολυς κοσμος αποψε.


Μ' εφτιαξες μωρη κουφαλα Τζι :s_roses
Άβαταρ μέλους
By TheBull
#740391 Ήταν οριακός ο αγώνας του αλλά δυστηχώς πάνω από το όριο σε αρκετά σημεία. Και αυτή η υπερβολή ισοδυναμεί με μείον στον τελικό βαθμό. Πιστεύω, ότι το ξέρει ή θα το καταλάβει μόλις ηρεμήσει.

Και δε ξέρω αν ξεφεύγω από τα όρια του τοπικού αλλά...
Στην Red Bull (Racing) πρέπει να υπάρξει μια πολύ καλή επισκόπηση του τι συνέβει στο σπορ από το 2014 μέχρι και φέτος και γιατί το καλύτερο που κατάφεραν είναι να έχουν ελπίδες για το πρωτάθλημα μόνο ύπο την προϋπόθεση του Max(-αρου) να χρειάζεται να οδηγεί έτσι.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#740457 Γιατι χριστοπαναγιες ρε George? Τι σου εκανε τοσο ασχημη εντυπωση?

Δεν τα εχουμε ξανα δει?
Τι ειχε κανει ο Χαμιλτον στον Κιμι το 2008 στο σπα οταν εκοψε στο bus stop?
Φρεσκαρισμα
https://youtu.be/7njqB0G0-aE?t=19
Εκοψε, αφησε λιγο το γκαζι και τον ξαναπερασε στην Λα σουρς.
Τι εγινε μετα? Ποινη...(Οπως και ο Μαξ)
Τι δηλωσε ο Λουης τοτε?
Hamilton: FIA screwed me out of Spa 2008 win
https://www.racefans.net/2018/07/19/ham ... 08-f1-win/

Στο brake test. (που ηταν και μπερδεμα)
Τι εκανε ο Λουης το 2017 στο Μπακου?
Φρεσκαρισμα
https://www.youtube.com/watch?v=iOI2It_W3No
Αλλα εκει το αλλο το βλημα δεν κρατηθηκε. Πηγε και εκανε τσαμπουκα...Και τελικα οι κριτες τιμωρησαν αυτον πολυ σωστα.

Στα υπολοιπα της 1η στροφης τα ειδαμε και απο αλλους
(Σαινθ-Λεκλερ πχ)
Ο Κιμι μετα τι πηγε και εκανε στον Φεττελ?
Μουγκα το φορουμ που κοπτεται για την ασφαλεια... :lol:

Ο Μποτας που θελαν να κανουν double stack και πηγαινε με την νεκρα?
Μουγγα και εδω.
Ο τροπος που συμπεριφερεται ο Λουης στους γυρους σχηματισμου?
Μουγγα πλην κατι που ψελισε ο Κορτο.

Και συνεχισουν οι υποκριτες που δηθεν νοιαζονται για την ασφαλεια. (Καλα για τους χαρακτηρισμους δεν το συζηταω)
Και μας εφεραν παραδειγμα ποιον?? Τον Σουμαχερ... :s_whiteflag

Η Ιστορια ειναι απλη. Ο τιτλος για τον Μαξ εχει πεταξει την Παρασκευη πριν την Βραζιλια. Το μονοθεσιο του Λουη ειναι εξωπραγματικο πλεον και αυτο φαινεται.
Ο Μαξ που ξερουμε πως συμπεριφερεται γενικα(over the limit μερικες φορες) κανει οτι μπορει για να μεινει στο κυνηγι.
Ο αλλος που ξερει τι οδηγαει πλεον το εχει ριξει στα mind games και στην πιο safe οδηγηση.

Ειδες χθες το εργο? Ο Μαξ πηγαινε με την ταυτοτητα στο στομα στο 1ο σεκτορ και πηγαινε η διαφορα στα 1,5-1,7.
Στην 27 η διαφορα ηταν 0,9-1,1.

Γιατι λοιπον τετοιο show απο την Μερκ και τον τοτο?( Αλλο γραφικο αυτο με τα ακουστικα)
Γιατι πρωτη φορα στην hybrid era εχουν φτασει στον τελευταιο αγωνα και δεν εχουν κλειδωσει κανεναν τιτλο. Πρωτογνωρες καταστασεις και συμπεριφερονται σαν παιδακια που τους πηραν την σοκολατα .
Και εχεις εδω μερικους γραφικους (αντικειμενικους) να σου λενε για το φιασκο του σπα. Που για αυτο ειναι μπροστα ο Μαξ.
Λες και ο Μαξ φταιει και για αυτο. Αν επαιρνε ομως την pole (και περνουσε και τον Ρασσελ με την Γουιλιαμς μην ξεχνιομαστε) θα το ανεφεραν το Σπα οι αντικειμενικοι? :whistlink:
Μην αναρωτιεσαι....

Στο αμπου νταμπι το vibe ειναι οτι θα τρακαρει ο Μαξ για να παρει τον τιτλο. Το εχουν δεδομενο.
Εγω πιστευω οτι απλα ο Λουης θα στριψει 1ος και μην τον ειδατε.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740469 Γιωργο στα @@ μου οτι εχουν κανει τα ιδια και χειροτερα αλλοι οδηγοι στο παρελθον. Οποτε βλεπω ασχημιες δε μου αρεσουνε, απο οποιον και να προερχονται. Αυτα που κοροιδευω τοσα χρονια, οπαδους του Σουμυ που κανουνε μαθηματα ηθικης και βριζουν "αλητες" αλλους οδηγους... που κανουν γαργαρα οταν φτανει η κουβεντα στις αλητειες του Γερμανου... δε θα τα κανω εγω για τον Μαξακο.

Οπως εχω πει δεκαδες φορες, δε γουσταρω οδηγους για το χαρακτηρα τους, ουτε με απασχολουν οι κουπες. Με νοιαζει το χερι που εχει ο καθενας, το ξεζουμισμα που μπορει να κανει. Κι αυτο που βλεπω απο το Μαξ δεν εχει προηγουμενο. Για μενα λοιπον που ψαχνω τον ταχυτερο οδηγο, το φετινο πρωταθλημα εχει τελειωσει εδω και καιρο. Πλεον απομενει ενας αγωνας, για να δουνε το νικητη αυτοι που ψαχνουν τον ταχυτερο συνδυασμο οδηγου/ΜΟΝΟΘΕΣΙΟΥ (το οποιο καθοριζει τον πρωταθλητη εδω και δεκαετιες). Τη φετινη χρονια βεβαια εχει παιξει κι η τυχη καθοριστικο ρολο υπερ του Λουη οποτε στα ματια μου εχει ακομα μικροτερη βαρυτητα αυτος ο τιτλος, αλλα αν τον παρει ο Λουης γραφει 8 το κοντερ και παμε παρακατω.

Κι επειδη ειδα πολλους με επιλεκτικη μνημη στο αλλο τοπικο που λεγανε ειρωνικα οτι μονο κατι φεττελεκλερηδες κανουν λαθη κτλ, να θυμισω οτι εχω πει πως ΟΛΟΙ κανουν λαθη. Ακομα κι οταν εκανε ο Λουης στο πρωτο μισο της χρονιας, παλι ελεγα οτι κι ο Μαξ θα κανει τα λαθακια του στην πορεια. Το θεμα ειναι η συχνοτητα και και κατω υπο ποσο ξεζουμισμα γινονται τα λαθη. Κατι αλλα που διαβασα περι "ταχυτερης Ρεντ Μπουλ" τα αφηνω απλα ασχολιαστα.

Εσυ μωρη μαυρογατα αν δεν κανω λαθος απο Βραζιλια αρχισες και βλεπεις λαιΦ (που λενε κι οι μορφωμενοι) τους αγωνες? Αν ναι, εσυ μας γρουσουζεψες. Παρε τιποτα Ζαναξ το επομενο ΣΚ και μη σηκωθεις απο το κρεβατι. Απο Δευτερα ψαξε να κατεβασεις το σουπερ ντουπερ τορρεντ και κατα Τριτη-Τεταρτη κατσε να δεις το Μαξ να στεφεται πρωταθλητης :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#740476 Γκεακο εισαι απιστευτα κοντοφθαλμος.

Γιατι εγραψες ενα κατεβατο απο καμια δεκαρια χρονιες και οδηγους για να δικαιολογησεις αυτο που εκανε ο αγαπημενος σου σε ΕΝΑΝ αγωνα! ( Χωρις να σκεφτεις οτι το 07 ισχυαν αλλοι κανονισμοι, αυτο που κανει ο Κιμι στην πρωτη στροφη σημερα δεν επιτρεπεται. Το περιστατικο στο Μπακου τελικα χρεωθηκε στον Φεττελ γιατι δεν πολυ φρεναρε ο Χαμ, ο αλλος επιταχυνε και μετα τον εμβολισε κιολας. )

Βλεπεις χθες τα ειδαμε ολα! Ειδαμε εναν πιλοτο να προσπαθει να τρακαρει αφου με διπλη εγκαταληψη διατηρουσε ακεραιες τις ελπιδες του για τιτλο. Ειδαμε μια ΜαFIA να διαπραγματευεται ποινη. Ειδαμε μια ομαδα να σχολιαζει "δεν καταβαμε τι εγινε" στον οδηγο της.

Πανω απο ολα ειδαμε εναν τυπο που πιστευει οτι του χρωστανε ενα πρωταθλημα γιατι δεν ξερει να χανει, δεν πιστευει οτι πρεπει να χασει και θα κανει οτιδηποτε για να μην χασει, κι ας υπαρχουν και θυματα.

Για εμενα χθες ο Μαξ επαψε να ειναι ο φερελπις νεος που διεκδικει τιτλους. Εγινε ενας ανεπιθυμητος! 10 κουπες να παρει θα τον βλεπω σαν παρεισακτο, σαν αχθος αρουρης.

Εγω χθες αν ημουν στην θεση του Χαμιλτον θα τον ειχα πλακωσει στις φαπες. Αλλα βασικα θα περιμενα το τελος της σεζον και ανεξαρτητα τιτλου η οχι θα ανακοινωνα οτι αποσυρομαι γιατι τετοια F1 δεν θελω ουτε να βλεπω ποσο μαλλον να συμμετεχω.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#740479 Δεν τον τιμα και πολυ τον Γκεακο αυτος ο χαρακτηρισμος. Ριπορτ για χυδαια υποννοουμενα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740481
g8777 έγραψε:Δεν τον τιμα και πολυ τον Γκεακο αυτος ο χαρακτηρισμος. Ριπορτ για χυδαια υποννοουμενα.


Γκεακο παραδεξου οτι εισαι πορνη για να γλυτωσω την ποινη :shifty:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#740483
Geo f1 έγραψε:Στο αμπου νταμπι το vibe ειναι οτι θα τρακαρει ο Μαξ για να παρει τον τιτλο. Το εχουν δεδομενο.
Εγω πιστευω οτι απλα ο Λουης θα στριψει 1ος και μην τον ειδατε.


Kι εγώ κάτι τέτοιο οσφραίνομαι: dominant εμφάνιση σε practice + quali + race του Λούη. Σίγουρα όμως θα κάνει πολύ καλά να μην αφήσει ΚΑΝ περιθώριο να τον εγκαταλείψει ο άλλος, αν και η πιθανότητα για κάτι τέτοιο είναι μικρότερη από το να μη συμβεί incident ΙΜΗΟ.
Άβαταρ μέλους
By Ove20
#740485
George_Prix έγραψε:
Ove20 έγραψε:Να τα γράψει στο επίσημο.


Κι εσυ τι εισαι? Νταβατζης του να του πεις που θα γραψει?
Οκ κατάλαβα.

.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#740489 :lol:
Ηρεμια ωρε

Νικο οσο αφορα αυτο
Για εμενα χθες ο Μαξ επαψε να ειναι ο φερελπις νεος που διεκδικει τιτλους. Εγινε ενας ανεπιθυμητος! 10 κουπες να παρει θα τον βλεπω σαν παρεισακτο, σαν αχθος αρουρης.


Νομιζω απο το 16 και μετα ολοι ετσι τον βλεπουν. Και τα παλια παραδειγματα τα εβαλα για την υποκρισια του πραγματος. Που καποιοι εκαναν χθες σαν να τα εβλεπαν 1η φορα.

Τιτλος κρινεται. ο καθενας συμπεριφερεται αναλογα και οι κριτες ματια εχουν και βλεπουν.
Και ο Μαξ αν ειχε μια Μερκ τωρα νομιζεις αυτα θα εκανε?
Η το αναποδο με τον Λουης?

Σταματηστε να κανετε σαν να βλεπετε φ1 πρωτη φορα στη ζωη σας.Τα ιδια και χειροτερα υπηρχαν και στο παρελθον. Απλα τοτε δεν υπηρχε τοση πληροφορια και περναγαν πιο light
Ναι ο Μαξ χθες ξεπερασε την κοκκινη γραμη χθες και ορθα τιμωρηθηκε. Τωρα αφορισμους παρτε του την αδεια κλπ αλλα ωραια απλα ειναι γραφικα και τα προσπερναω.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#740492 Το "ορθως τιμωρηθηκε" το λες σοβαρα;
Γιατι εγω δεν βλεπω καμμια ορθοτητα στην τιμωρια.
Ποια ηταν η τιμωρια ακριβως και τι συνεπειες ειχε;

Τρεις φορες προσπαθησε να του σπασει το μονοθεσιο. Εκ των οποιων την τριτη εμφανως και αναγραφεται στην αποφαση των κριτων.