Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#733488
Geo f1 έγραψε:Γυρολογιο για σεμιναριο. Ευχαριστουμε τον g για το υπεροχο θεμα που ανοιξε :inlove:


Μονο το Μαξ και το Ναντο εχω δει να δινουν τετοια σεμιναρια τα τελευταια χρονια. Ρομποτ που ροκανιζουν χιλιοστα σε καθε γυρο οσο ελαφρωνει το μονοθεσιο απο καυσιμο, ακομα κι αν τα λαστιχα γινονται ολο και χειροτερα. Αν βλεπεις τετοιο γυρολογιο "ερωτευεσαι" εναν οδηγο. Ασχετα αν τερματιζει 1ος ή 10ος. Ασχετα αν εχει παρει 8777 νικες/κουπες/ποντιουμς/ρεκορ/ποουλς ή αν δεν εχει παρει τιποτα. Και καποιοι αλλοι "ερωτευονται" εναν οδηγο γιατι του εκατσε το διαστημοπλοιο κι εγραφε το κοντερ νικες/κουπες/ποντιουμς/ρεκορ/ποουλς. Ειπαμε συντροφοι... Βιτσια ειναι αυτα κι ο καθενας μας εχει τα δικα του!

Και να συνδεσω τωρα το πλειστεισο με την κουβεντα μας... Αυτο που ειπα το:
"Ρομποτ που ροκανιζουν χιλιοστα σε καθε γυρο οσο ελαφρωνει το μονοθεσιο απο καυσιμο, ακομα κι αν τα λαστιχα γινονται ολο και χειροτερα."
Οποιος εχει παιξει λιγο πλειστεισο (για να μην πω "οποιος εχει μπει στην πιστα" και νομιζετε οτι σας κανω και φιγουρα) καταλαβαινει τι σημαινει αυτο το γυρολογιο. Να μπει καποιος με 20 γυρους καυσιμο και με φρεσκα λαστιχα και να δει ποσο ζορικο ειναι αυτο το κατεβασμα χρονου συνεχεια και συνεχεια, οσο λιωνουν τα λαστιχα και γλιστραει ολο και περισσοτερο. Οσο κι αν πηγαινει ο καθενας μας αναλογα με το χερι που εχει (για να μη νομιζετε οτι παω να σας κανω το γληγορο), ξερει καλα οτι το συγκεκριμενο πειραμα κι ο βαθμος δυσκολιας του ειναι απιστευτος.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#733489
George_Prix έγραψε:Οποιος εχει παιξει λιγο πλειστεισο (για να μην πω "οποιος εχει μπει στην πιστα" και νομιζετε οτι σας κανω και φιγουρα) καταλαβαινει τι σημαινει αυτο το γυρολογιο. Να μπει καποιος με 20 γυρους καυσιμο και με φρεσκα λαστιχα και να δει ποσο ζορικο ειναι αυτο το κατεβασμα χρονου συνεχεια και συνεχεια, οσο λιωνουν τα λαστιχα και γλιστραει ολο και περισσοτερο.


Εσύ βλέπεις ξεζούμισμα σε αυτό το γυρολόγιο ενώ εγώ (που δεν έχω πλειστέισο) βλέπω μανατζμεντ χωρίς αυριο.

Ας κρίνει το φόρουμ ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#733495
A-Viper7 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Οποιος εχει παιξει λιγο πλειστεισο (για να μην πω "οποιος εχει μπει στην πιστα" και νομιζετε οτι σας κανω και φιγουρα) καταλαβαινει τι σημαινει αυτο το γυρολογιο. Να μπει καποιος με 20 γυρους καυσιμο και με φρεσκα λαστιχα και να δει ποσο ζορικο ειναι αυτο το κατεβασμα χρονου συνεχεια και συνεχεια, οσο λιωνουν τα λαστιχα και γλιστραει ολο και περισσοτερο.


Εσύ βλέπεις ξεζούμισμα σε αυτό το γυρολόγιο ενώ εγώ (που δεν έχω πλειστέισο) βλέπω μανατζμεντ χωρίς αυριο.

Ας κρίνει το φόρουμ ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. :)


Επιτελους ειπες τη γνωμη σου, οποτε μπορουμε να συζητησουμε πολιτισμενα :s_smile

Στην αρχη το ξεκινησε προσεκτικα με μανατζμεντ οπως σωστα ειπες. Το ειπα και μονος μου νωριτερα αυτο οταν μιλουσαμε με το ριππερ. Και καλα εκανε αφου ηξερε οτι θα ηταν μακρυ το στιντ. Αλλα απο καποια φαση και μετα ειναι πασιφανες οτι τα εδινε ολα για να μην τον φτασει ο Λουης. Αυτα τα 6 περσοναλ μπεστ απο τον 15ο γυρο μεχρι τον 23ο γυρο ειναι καθαρα προιον ξεζουμισματος απο ενα ρομποτ. Κι οταν λεμε "απο τον 15ο γυρο..." οσο μανατζμεντ και να εκανε στα λαστιχα νωριτερα, δεν πηγαινε και βολτουλα με το Λουη να τον μαζευει σαν τρελος. Μιλαμε δηλαδη οτι δε σταματησε να κατεβαζει με χαλια λαστιχα μεχρι τον 23ο γυρο του στιντ!!!

Κατα τα αλλα μπορει να μην παιζεις πλειστεισο (το οποιο ειναι η ειρωνικη γενικευση που επικρατει εδω μεσα) αλλα απο οσο θυμαμαι εισαι σιμ ρεισερ. Οποτε ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις ποσο καλο ηταν αυτο το γυρολογιο και ποσο μετριο ηταν το γυρολογιο του Λουη :s_smile
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#733496
Geo f1 έγραψε:Βάλτε και του Περεζ να δω κατι


Ασε τον Περεζ σε αυτον τον αγωνα. Ειχε χαλασει το παγουρινο με το νερο του και δε θα ειμαστε δικαιοι να τον κρινουμε αυστηρα.
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#733500
George_Prix έγραψε:
A-Viper7 έγραψε:
George_Prix έγραψε:Οποιος εχει παιξει λιγο πλειστεισο (για να μην πω "οποιος εχει μπει στην πιστα" και νομιζετε οτι σας κανω και φιγουρα) καταλαβαινει τι σημαινει αυτο το γυρολογιο. Να μπει καποιος με 20 γυρους καυσιμο και με φρεσκα λαστιχα και να δει ποσο ζορικο ειναι αυτο το κατεβασμα χρονου συνεχεια και συνεχεια, οσο λιωνουν τα λαστιχα και γλιστραει ολο και περισσοτερο.


Εσύ βλέπεις ξεζούμισμα σε αυτό το γυρολόγιο ενώ εγώ (που δεν έχω πλειστέισο) βλέπω μανατζμεντ χωρίς αυριο.

Ας κρίνει το φόρουμ ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. :)


Επιτελους ειπες τη γνωμη σου, οποτε μπορουμε να συζητησουμε πολιτισμενα :s_smile

Στην αρχη το ξεκινησε προσεκτικα με μανατζμεντ οπως σωστα ειπες. Το ειπα και μονος μου νωριτερα αυτο οταν μιλουσαμε με το ριππερ. Και καλα εκανε αφου ηξερε οτι θα ηταν μακρυ το στιντ. Αλλα απο καποια φαση και μετα ειναι πασιφανες οτι τα εδινε ολα για να μην τον φτασει ο Λουης. Αυτα τα 6 περσοναλ μπεστ απο τον 15ο γυρο μεχρι τον 23ο γυρο ειναι καθαρα προιον ξεζουμισματος απο ενα ρομποτ. Κι οταν λεμε "απο τον 15ο γυρο..." οσο μανατζμεντ και να εκανε στα λαστιχα νωριτερα, δεν πηγαινε και βολτουλα με το Λουη να τον μαζευει σαν τρελος. Μιλαμε δηλαδη οτι δε σταματησε να κατεβαζει με χαλια λαστιχα μεχρι τον 23ο γυρο του στιντ!!!

Κατα τα αλλα μπορει να μην παιζεις πλειστεισο (το οποιο ειναι η ειρωνικη γενικευση που επικρατει εδω μεσα) αλλα απο οσο θυμαμαι εισαι σιμ ρεισερ. Οποτε ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις ποσο καλο ηταν αυτο το γυρολογιο και ποσο μετριο ηταν το γυρολογιο του Λουη :s_smile


Δεν είμαι σιμ ρεισερ αλλά ξαναλέω οτι αυτό που είδα εγώ είναι τον Βερ να πηγαίνει στα Ν/10 (Ν<10) για να κάνει μάνατζ το στιντ. :)
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#733502 To θέμα αυτό έχει φτιαχτεί για συγκεκριμένο λόγο και είναι ειδικού σκοπού. Επί της ουσίας, όποιος γράφει, οφείλει να σέβεται το παραπάνω. Εξ αυτού, χρήστες που ο George_Prix θεωρεί μη φιλικούς /συμβατούς (και όλοι ξέρετε πολύ καλά ποιοι είστε) , παρακαλούνται να απέχουν ΠΛΗΡΩΣ και να ποστάρουν σε άλλα θέματα. Αυτή τη φορά, θα σβήσω απλώς τα ποστ σας. Την επόμενη, θα έχετε έκαστος 1 ημέρα Ban απευθείας. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Σε όποιον δεν αρέσουν οι απόψεις του εν λόγω, υπάρχουν τόσα άλλα θέματα να διαβάσετε. [Admin]
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#733509
A-Viper7 έγραψε:Δεν είμαι σιμ ρεισερ...


Εγω θυμαμαι σε καμποσα ποστακια σου να σχολιαζεις διαφορετικους εξομοιωτες αυτοκινητου, καρτ κτλ που εχεις παιξει. Αποφασισε αν ελεγες ψεμματα τοτε ή τωρα, ωστε να ξερουμε με ποιον εχουμε να κανουμε.

Κατα τα αλλα ας το αφησουμε στους αναγνωστες οπως σωστα ειπες. Λεει ο καθενας μας τη γνωμη του κι οι υπολοιποι βγαζουν τα συμπερασματα τους.

Τελος να ευχαριστησω δημοσια το ΧαιΦαι για την τηρηση των συμφωνηθεντων. Απλα να ξεκαθαρισω απο τη μερια μου οτι δεν εχω "μη φιλικους /συμβατους χρηστες". Με χαρα να διαβασω την καθε αποψη, ειτε συμφωνω ειτε διαφωνω. Αλλα το αν ξεζουμισε ο Μαξ "ολοκληρο" το Λουη και τα γνωστα "εξυπνα" βιντεακια δεν αποτελουν αποψη. Σημαινουν απλα οτι αφου δε μπορουν να επιτεθουν/διαφωνησουν με επιχειρηματα στο ποστ, επιτιθενται στον ποστερ. Πιο ευκολο και δε χρειαζεται καν γνωσεις. Το μισος σε οτιδηποτε με το οποιο διαφωνουν, ειναι αρκετο.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#733579 Μιση αληθεια ειπε ο Δοκτορας ο Μαρκος. Αναφερθηκε σε καμια 50αρια ποντους που εχασε "αδικα" ο Μαξ. Ας ελεγε και για καμια 50αρια ποντους που πηρε λογω κωλοφαρδιας ο Λουης, να κατεληγε στην ιδια θεωρητικη "δικαιη" διαφορα των 100 ποντων που ανεφερα κι εγω εδω μεσα...

Τουλαχιστον τα ειπε χυμα και τσουβαλατα για τον τελευταιο αγωνα:
Overall, it's the driver who makes the difference. And those drivers are so strong that Verstappen can also beat a faster Mercedes on hard tyres.

Να θυμησουμε στους αναγνωστες οτι ΔΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ το Δοκτορα να λεει "εχουμε χειροτερο μονοθεσιο και κερδιζει ο οδηγος μας με τις χερουκλες του" :rtfm:

Marko: Verstappen lost "over 50 points innocently" in 2021 F1 battle

https://www.motorsport.com/f1/news/mark ... e/6727202/
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#734936
George_Prix έγραψε:
Geo f1 έγραψε:Μεξικο και Βραζιλια θα ελεγα καπως τους Ταυρους.
Ολες οι υπολοιπες power by Mercedes :sorry:


Δηλαδη Μεξικο και Βραζιλια θα ειναι καπου στα ισια τα μονοθεσια και στις υπολοιπες προβλεπεται να κανει παρτυ ο Τοττος.

Το λεω για να μη διαβασει κανενας αυτο που εγραψες και νομιζει οτι στις πιστες που ευννοουν στα χαρτια τη Ρεντ Μπουλ (αυτες με το μεγαλο υψομετρο) θα πετανε οι Ταυροι. Απλα θα καλυψουν λιγο απο το χαμενο εδαφος μετα απο τις τελευταιες "βελτιωσεις" του Τοττου στο ντιπλοιμεντ του μοτερ :shifty:


Τα λεγαμε απο το 1821 Γιωργο μου. Φανηκε παλι εχθες το ταχυτερο μονοθεσιο στην πιστα. Αλλα στο συγκεκριμενο τοπικο που μιλαμε για ξεζουμισματα, δεν ειναι αυτο το θεμα. Οποτε ας σταθουμε οτι Μαξ εκανε το χρεος του και κερδισε παλι τον Τσεκο, ενω ο Λουης για μια ακομα φορα εχασε απο το Μποττας :s_rofl

Στα αλλα τοπικα μπορουν να συζητηθουν τα σημαντικα θεματα οπως το ποσο κακο παιδι ειναι ο Μαξ που εβρισε οταν του χαλασαν το γυρο... Το ποσο κακες κατατακτηριες εκανε ο Μαξ που εριξε "μονο" 2 δεκατα στον ομοσταβλο του... Κι επισης να ακουσουμε τον ηχο της γαργαρας που πλημμυριζει το φορουμ, οταν ο Λουης χανει απο το Μποττας :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#734959 ρικάρντο bites the dust , albon bites the dust , γκασλί bites the dust και pereθ bites the dust . Μόνο ο Θεός μπορεί να οδηγήσει το χρέπι και να πιάσει τον ταύρο απ'τα κέρατα .