Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740563
Corto Maltese έγραψε:Τραγικό αγώνα ο Αλόνσο και πιστεύω ότι στα 40 δύσκολα ρισκάρεις σε τόσο επικίνδυνη πίστα. Θέλει να είσαι και λίγο τρελαμένος και ο Αλόνσο έχει περάσει αυτό το στάδιο.


Ολοσωστος.

Και γενικα φετος ο Αλονσο εκτος απο μερικες μαγικες εμφανισεις, ειναι μετριος. Μονο οταν μυριστει ψαχνο εκστασιαζεται και θυμιζει τον παλιο Ναντο. Στο απολυτο ξεζουμισμα σε ΚΑΘΕ γυρο (κουαλι-αγωνα) θα τον βλεπαμε μονο αν παλευε για το μονο πραγμα που θελει πραγματικα, την κουπα.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#740569 Ο Μπεμπης νομιζω κανει ζεσταμα φετος. Γιατι οταν υπεγραψε ειχε πει οτι το 2022 περιμενει το ανακατεμα της τραπουλας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740573
Geo f1 έγραψε:Ο Μπεμπης νομιζω κανει ζεσταμα φετος. Γιατι οταν υπεγραψε ειχε πει οτι το 2022 περιμενει το ανακατεμα της τραπουλας.


Ο Μπεμπης αν δε χτυπαει τουλαχιστον βαθρα του χρονου, θα καει στο ζεσταμα. Μια θα πεταει και μια θα σερνεται αναλογα με τον αγωνα και τα κεφια του.

Πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι πλεον σε φαση να παλευει να μπει στο Q3 ισα ισα για να αποδειξει οτι τον εχει τον Οκον...
Άβαταρ μέλους
By ripper
#740575 Εννοώ ότι και του Geo off topic ήταν βάσει του ορισμού σου.

George_Prix έγραψε:Τωρα να σε ρωτησω κι εγω απο τη μερια μου. Απο που προεκυψε το "καλυτερη η Ρεντ Μπουλ" που ξεστομισες μετα το κουαλι? Μπας κι ειναι απορροια του ερωτα σου για το Λουη αυτο το αφηγημα? :hmmm:


Σε πλήρη αντίθεση με σένα, θεωρώ Max και Λούη στο ίδιο πολύ κορυφαίο επίπεδο και ως εκ τούτου διάφορες πολλών δεκαετών μεταξύ τους πολύ σπάνιες.
Όπως λοιπόν είδα (και νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε) ότι η Mercedes ήταν σαφώς πιο γρήγορη στον αγώνα, έτσι είδα και ότι η Red Bull ήταν πιο γρήγορη στα qualy.
Οι Merc χρειαζόταν περισσότερους γύρους για να δουλέψουν τα ελαστικά ενώ οι Red Bull έβγαζαν τον χρόνο στον 1ο γύρο. Στο Q2 κατάφερε να φτάσει τον χρόνο του Max μετά από 4 γύρους ο Λούης. Στο 1ο γύρο στο Q3 ο Max ήταν άνετα μπροστά. Στον 2ο πάρα το λαθάκι (όπου σχεδόν έγλυψε τον τοίχο) πάλι ήταν άνετα μπροστά πριν τρακάρει. Οι 2 Merc αναγκάστηκαν να βγάλουν γύρο με την 1η (λόγω χρόνου). Στον 1ο γύρο πάλι με την δεύτερη προσπάθησαν.
Όσο για τον Perez που μέχρι το Q2 ήταν επίσης πολύ γρήγορος (παρότι είναι εμφανως ο "χειρότερος" από τους 4) στο Q3 έκανε χειρότερο γύρο από ότι στο Q2 με τα κίτρινα που δείχνει ότι πολύ απλά δεν έκανε καλό γύρο.
Γενικά το ότι ο Max είχε πολύ άνετα τις δύο Merc στα qualy το αποδίδω στην ανωτερότητα της Red Bull, εσύ μπορείς να το αποδώσεις στο ότι η Merc ήταν γρηγορότερη αλλά ο Max κλάνει κεραυνούς.
Γενικά ο υπόλοιπος κόσμος της F1 διαφωνεί μαζί σου. Δεν το "ξεστόμισα" εγώ, το είπαν πολλοί, πολύ περισσότερο σχετικοί από μένα.

ΥΓ: Προφανώς και δεν συμπαθώ τον Max, οπότε αυτόματα δεν είμαι αντικειμενικός, έχω γράψει πολλές φορές ότι αντικειμενική γνώμη πρακτικά δεν υπάρχει. Δεν γράφω όμως εγώ με στυλ ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια στο ξεζούμισμα. Εσύ το κάνεις και απλά σου δείχνω το γιατί δεν είσαι όσο αντικειμενικός νομίζεις.
Τελευταία επεξεργασία από ripper και 06 Δεκ 2021, 17:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#740577 Τοσα χρονια χαμενα σε μετριοσαπακια αυτος ο αλονσο,τεσπα,με 2 βαθρα το χρονο δεν σωζεται μια χρονια,αν και ειχε τις αναλαμπες του οταν του δοθηκε η ευκαιρια.Ως ενα βαθμο μπορει να βγαζει πικρα η ζηλεια που οι αλλοι ειχαν πυραυλους ενω αυτος παλευε να βελτιωσει το στησιμο,η να ξεζουμιζει.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#740578 Επειδή πολλά γράφονται ας πούμε μια αλήθεια για τη Φόρμουλα 1 (και κάθε αγώνα μηχανοκίνητου). Κάθε αμάξι είναι τόσο γρήγορο όσο ο γρηγορότερος οδηγός του. Αν αυτός είναι ο σούπερ ξεζουμιστής δεν ξέρω. Γενικά όμως προσθέτουμε τα τρία sectors κάθε μονοθεσίου και βγαίνει ο απόλυτος χρόνος. Με τα αν και τα πιθανόν κλπ άκρη δε βγαίνει. Αν έχουμε χρόνους και από τα micro sectors ακόμα καλύτερα, έτσι θα βγούνε και τα λάθη με μεγαλύτερη ευκρίνεια. Αλλά να έχει 3 δέκατα καλύτερο ιδανικό χρόνο η Μερτσέντες και να λέμε ότι καλύτερη ήταν η RBR ή το ανάποδο είναι παράνοια.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#740580 Ripper μπορει οι μερκς να πηγαιναν στο qual στο 95%. Ξερουν οτι εχουν φοβερο πακετο. Ειχαν δει και τις προσομοιωσεις αγωνα και σου λεει γιατι να ρισκαρουμε να το ριξουμε σε καμια μπαριερα? Ο Μαξ πηγαινε με την ταυτοτητα στο στομα σε ολο το qual και το πληρωσε. Γιατι θεωρουσε πως αν ειναι στην pole θα εχει ελπιδες...

Αν δεις στο vs βιντεο πιο πανω ο Λουης σε 2 στροφες αφηνει λιγο ενω ο ο Ολλανδος περασε ταπα.
Ταπα ταπα ηρθε και η φαπα

Και το ξενερωμα θα συνεχιστει και στο αμπου νταμπι. Εκει που ελεγες μια πιστα με μετρια προσπερασματα, εκατσε φετος η αλλαγη στην χαραξη που μαντεψτε ποιον ευνοει παλι... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By ripper
#740581 +1 στον Corto

Geo προφανώς και δεν πήγαιναν στο 95%. Πολύ απλά τα περάσματα που έκανε η Red Bull στο sector 1 (αυτά που κοιτούσε με μεγάλη έκπληξη ο Alonso) δεν μπορούσε να τα κάνει η Merc. Ακόμα και στον αγώνα που ήταν εμφανώς πιο γρήγορη σε αυτό το σεκτορ έτρωγε μισό sec στο κεφάλι.
Τελευταία επεξεργασία από ripper και 06 Δεκ 2021, 17:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#740582
Geo f1 έγραψε:Ο Μπεμπης νομιζω κανει ζεσταμα φετος. Γιατι οταν υπεγραψε ειχε πει οτι το 2022 περιμενει το ανακατεμα της τραπουλας.


Οχι ακριβως, ειχε πει οτι περιμενει ενα καλο πακετο εθελουσιας το 2022.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#740585 Να πω για άλλη μια φορά ότι το ξεζουμιστηρι βγάζει ενδεχομένως λάθος αποτελέσματα γιατί ο Μποττας είναι καλυτερος του Περεζ;
Βάση καριέρας δηλαδή. Ο πρωτος τερμάτισε χρονιές στην 4η, 5η και 8η θέση του πρωταθληματος πριν βρεθεί στην Μερκ, ενώ η καλυτερη του Περεζ ήταν 8ος στο πρωτάθλημα.

Είναι πολυ φυσιολογικό λοιπόν ο ένας να κάνει χρόνο ένα δέκατο πανω και ο άλλος ένα δευτερόλεπτο, δεδομένου ότι ο Μποττας είναι και χρόνια στην ομάδα.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By ripper
#740596 Πέρα από αυτό, ο Bottas είναι καλός qualifier, ο Perez είναι καλύτερος στον αγώνα και στην διαχείριση ελαστικών.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#740619
ripper έγραψε:Σε πλήρη αντίθεση με σένα, θεωρώ Max και Λούη στο ίδιο πολύ κορυφαίο επίπεδο και ως εκ τούτου διάφορες πολλών δεκαετών μεταξύ τους πολύ σπάνιες.


Σεβαστο. Κι εγω δεν πιστευω οτι εχουν τεραστια διαφορα με τον ταχυτατο Λουη. Αλλα πιστευω οτι εχουν.

ripper έγραψε:Όπως λοιπόν είδα (και νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε) ότι η Mercedes ήταν σαφώς πιο γρήγορη στον αγώνα, έτσι είδα και ότι η Red Bull ήταν πιο γρήγορη στα qualy.


Εγω να το πω με νουμερα, πιστευω οτι στο κουαλι ηταν 1 δεκατακι ταχυτερη η Μερσεντες. Και τα 2-3 δεκατα που θα του εριχνε ο Μαξ αν δε στουκαριζε, ηταν αποκλειστικα λογω ξεζουμισματος. Σε αυτο τον αγωνα δε θα σταθω μονο στο 1" που θα εριχνε στον Τσεκο αν τελειωνε ο γυρος. Θα πω οτι αυτη τη φορα ηταν πλεον πασιφανες και με το ματι το ποσο πιεζει σε σχεση με το Λουη. Και μιλαμε για πιστα που αναλογα με το ποση τρελα εχει στο κεφαλι του ο καθενας, βρισκει δεκατακια δεξια-αριστερα.

Στον αγωνα την κοβω τουλαχιστον μισο δευτερολεπτο τη διαφορα.

ripper έγραψε:Προφανώς και δεν συμπαθώ τον Max, οπότε αυτόματα δεν είμαι αντικειμενικός, έχω γράψει πολλές φορές ότι αντικειμενική γνώμη πρακτικά δεν υπάρχει. Δεν γράφω όμως εγώ με στυλ ότι κατέχω την απόλυτη αλήθεια στο ξεζούμισμα. Εσύ το κάνεις και απλά σου δείχνω το γιατί δεν είσαι όσο αντικειμενικός νομίζεις.

Φιλε το ιδιο πραγμα το εχω παραδεχτει κι εγω. Προσπαθω ΠΟΛΥ να ειμαι αντικειμενικος αλλα ενδεχεται να μην τα καταφερνω παντα, λογω των οπαδικων μου προτιμησεων. Ουτε τρολλαρω παντως ουτε προσπαθω να κανω το ασπρο--->μαυρο για σπασιμο στους αλλους.

Και δε μιλησα ποτε για την "απολυτη αληθεια" που πρεπει να συμφωνησουν ολοι. Αναλυω το σκεπτικο μου, αναλυεις το δικο σου και παμε παρακατω.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#741000 Ξεζουμιστικη αλληλεγγυη απο το Ναντο στο Μαξ:

Max is driving – in my opinion – one step ahead of all of us. We saw the [qualifying] lap in Jeddah, until he touched the wall at the last corner, that lap was coming from Max, not the Red Bull.

Alonso believes Verstappen 'driving one step ahead of everyone as he says Dutchman ‘deserves’ 2021 title

https://www.formula1.com/en/latest/arti ... Tmw0T.html

Τι να λεμε τωρα... Μιλησε ο μαστερ οφ ξεζουμιζμ :rtfm:
Τελευταία επεξεργασία από George_Prix και 09 Δεκ 2021, 17:10, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά