Forum για τη Formula 1
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690646
ripper έγραψε:Και για τι πράγμα αμφιβάλεις τελικά αφού στην ουσία συμφωνούμε;


Χαιρομαι που συμφωνεις με μενα, οτι κι αλλοι οδηγοι θα ειχαν παρει τοσους τιτλους με το συγκεκριμενο μονοθεσιο :s_yes
Άβαταρ μέλους
By ripper
#690653 Γιατί υποστήριξα ποτέ το αντίθετο;
Εσύ φαντάζεσαι ότι λέω πράγματα στα οποία και απαντάς μόνος σου και μετά διαμαρτυρεσαι ότι δεν διαβάζουμε και τι γράφεις :lol:

Τελικά για τι πράγμα αμφιβάλεις είπαμε;

Geo δεν είναι το πρόβλημα μας ο Vettel. Πες μας εσύ ποιος είναι ο κορυφαίος αυτής της γενιάς οδηγών, μην ντρέπεσαι :)
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690665
ripper έγραψε:Τελικά για τι πράγμα αμφιβάλεις είπαμε;


Τωρα περιμενεις πραγματικα να συνεχισουμε το θεατρο του παραλογου?

Απλα θυμιζω οτι στο ποστακι μου δεν ειπα κοτα το Λουη. Ειπα οτι ο καθενας στη θεση του θα προστατευε τον κωλο του απο κακοτοπιες (κορυφαιους ομοσταβλους). Κι επισης εκανα μια προβλεψη, οτι αν το σηκωσει φετος, δε μενει του χρονου να ρισκαρει με το Ρασσελ. Στη συνεχεια της κουβεντας τον ειπα ΠΑΛΙ κορυφαιο το Λουη κι ειπα επισης οτι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα οι οδηγοι που βαζω στο ιδιο υψηλο επιπεδο.

Ουτε ειπα οτι θα τον κερδιζαν οι Μαξ-Ρασσελ το Λουη αν ηταν ομοσταβλοι, ουτε ειπα οτι ο Μποττας ειναι κακος οδηγος, ουτε ειπα οτι το καθε κουλαδι του γκριντ θα ειχε σηκωσει 7 κουπες αν ειχε το ιδιο αμαξι με το Λουη.

Κι εσυ μου απαντησες τα παρακατω:

...Δηλαδή τωρα είναι γεγονός ότι ο Russel, o Max, η καθαρίστρια του Τότου και ο Νικήτας ο γκομενιάρης τον έχουν όλοι για πλάκα τον Λούη στην Μερτσέντα, ο Λούης είναι τρομοκρατημένος και μπορεί να κερδίσει μόνο τον Βottas που είναι ο χειρότερος οδηγός στην ιστορία του σπορ και όλοι εσείς έχετε διαβάσει και το συμβόλαιο....


...Των οποίο το τελευταίο κεφάλαιο προσπαθεί να αποδομησει έναν αθλητή που έχει σπάσει σχεδόν όλα τα ρεκόρ του αθλήματός...


...Εσύ δεν προσπαθείς να τον βγάλεις άχρηστο. Το δικό σου το ζόρι είναι να τον βγάλεις λιγότερο καλό από τον Alonso και τον Verstappen...


Και τωρα θελεις να συνεχισουμε την τοσο "σοβαρη" κουβεντα που ξεκινησαμε ε?

Που λες φιλε καπως ετσι ξεκινανε οι κοντρες και τα ατελειωτα σεντονια, που δυστυχως σε καποια φαση ξεφευγουν σε προσωπικες επιθεσεις/προσβολες απεναντι στο συνομιλιτη μας. Οταν ο αλλος ειναι ετοιμος να κραξει (οπως εσυ) δε μπαινει καν στη διαδικασια να σκεφτει οσα ειπε ο "εχθρος". Οταν ποσταριζα προσπαθησα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να πω την αποψη μου ευγενικα χωρις καμια υπονοια τρολλαρισματος προς τους οπαδους του Λουη, αλλα δεν τα καταφερα...
Άβαταρ μέλους
By ripper
#690684 Το θέατρο του παραλόγου είναι δικό σου και μόνο.
Το ποστ που κάνεις quote δεν είναι απάντηση σε σένα, εκτός και αν βλέπεις κάπου το όνομα σου.
Γινόταν μια συζήτηση που μεταξύ άλλων είχε και κότες και συμπεράσματα πάνω σε υποθέσεις.
Αν εσύ το παίρνεις προσωπικά και ως συνήθως απαντάς με πολύ επιθετικό ύφος, προφανώς και δεν φταίω εγώ.
Το δικό σου στο οποίο όντως απάντησα είναι αυτό το οποίο βαφτίζεις θέατρο του παραλόγου για κάποιο λόγο και στο έκανα ξανά quote για να απαντήσεις πάνω σε αυτό και όχι σε υποτιθεμενες δικές μου απόψεις.

Ξαναγράφω λοιπόν μόνο την ουσία. Ο Λούης είχε πολύ δυνατούς teammates, οπότε δεν τίθεται θέμα αμφιβολίας.
Ο Bottas είναι καλύτερος από τους 30-0, αν θες να συγκρίνεις με Alonso, έχουν υπάρξει και teammates.
Δεν έχει κερδίσει τσίμα τσίμα τον Bottas, τον έχει κερδίσει πολύ άνετα.
Και άποψη επί του συμβολαίου: Αργούν να υπογράψουν γιατί διαφωνούν στο μπαγιοκο και στην διάρκεια του συμβολαίου. Οι φήμες περί teammates είναι κλασικές δημοσιογραφικες μπούρδες για να τσιμπήσουν κανένα κλικ.
Αν πίστευαν ότι παρόμοια δουλειά θα κάνει και ο Russel, δεν θα πλήρωναν τον Λούη. Από ότι φαίνεται, δεν το πιστεύουν.
Δεν πιστεύω ότι θέλει απλά το 8ο, νομίζω ότι θέλει να τρέξει και με τους καινούργιους κανονισμούς. Η πρόβλεψη μας διαφέρει, time will tell.

Αν θες να απαντήσεις, πάνω σε αυτά που γράφω και όχι σε αυτά που νομίζεις ότι πιστεύω παρακαλώ.
Και για να σε γλυτώσω από τον κόπο στο μέλλον. ΠΑΝΤΑ διαβάζω τι γράφουν οι άλλοι, δεν χρειάζομαι υποδείξεις.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#690687 To κωμικο(τραγικο) σε κατι τετοιες περιπτωσεις (να εισαι στην απεναντι πλευρα απο εναν Ηγεμονα αθλητη / Ομαδα) ειναι οτι καταφευγεις σε καταφανως κωμικα αντεπιχειρηματα αμφισβητησης του κατα ποσο ¨δικαια" εχει επικρατησει στο σπορ. Το εχουμε ζησει πολλες φορες. Γιαλαντζι οπαδοι οι της Μ. United, τσιχλας ο Σερ Αλεξ, παραγκα του Στερν για να παιρνει τις κουπες ο Air, τιγκα στα αναβολικα ο Καρελιν, κοκακιας ο Ντιεγκο, σε μια ομαδα μεγαλουργησε ο Μεσι, φλωρος ο ΛΧ κλπ. Οταν επισημαινεται το προφανες βεβαια ( " Αν πίστευαν ότι παρόμοια δουλειά θα κάνει και ο Russel, δεν θα πλήρωναν τον Λούη. " :s_howdy ) ------>

Εικόνα

(φωτο ενος τυχαιου γνωστη/insider ).

Παιζονται κατι εκατομμυρια και κατι εγωισμοι στο τραπεζι οταν διαπραγματευονται αθλητες της κλασης ενος ΛΧ στο πικ της καριερας τους, αλλα οοοχι, ειναι κοτα το παιδι, φοβηθηκε τον Σπεσιαλ Ουαν απο τα Λιντλ . :roll:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690689
ripper έγραψε:Και για να σε γλυτώσω από τον κόπο στο μέλλον. ΠΑΝΤΑ διαβάζω τι γράφουν οι άλλοι, δεν χρειάζομαι υποδείξεις.


Εφοσον τα διαβαζεις προσεκτικα και καταλαβες αυτο:
...Εσύ δεν προσπαθείς να τον βγάλεις άχρηστο. Το δικό σου το ζόρι είναι να τον βγάλεις λιγότερο καλό από τον Alonso και τον Verstappen...


Ειναι περιττο να συνεχιστει η κουβεντα...
Άβαταρ μέλους
By MEGAS
#690736
ripper έγραψε:Αν πίστευαν ότι παρόμοια δουλειά θα κάνει και ο Russel, δεν θα πλήρωναν τον Λούη. Από ότι φαίνεται, δεν το πιστεύουν.


Σοφη κουβεντα ειπες ,κανεις δεν θα πληρωσει μερικες δεκαδες million στον LH παραπανω ενω ειναι σιγουρος οτι ο ταδε μπορει να κανει την ιδια δουλεια..
Το γεγονος οτι τον πληρωνουν αυτα τα χρηματα σημαινει οτι πιστευουν περισσοτερο σε αυτον PLUS οτι ο LH ειναι και marketing asset ενω ο ρασελ πχ δεν ειναι .
Άβαταρ μέλους
By Yugo_para_siempre
#690767
George_Prix έγραψε:
ripper έγραψε:Και για να σε γλυτώσω από τον κόπο στο μέλλον. ΠΑΝΤΑ διαβάζω τι γράφουν οι άλλοι, δεν χρειάζομαι υποδείξεις.


Εφοσον τα διαβαζεις προσεκτικα και καταλαβες αυτο:
...Εσύ δεν προσπαθείς να τον βγάλεις άχρηστο. Το δικό σου το ζόρι είναι να τον βγάλεις λιγότερο καλό από τον Alonso και τον Verstappen...


Ειναι περιττο να συνεχιστει η κουβεντα...


Θα σε στεναχωρήσω αλλά και εγώ ακριβώς ότι κατάλαβε ο Ριππερ κατάλαβα και όχι μόνο στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά και σε πολλές άλλες διατυπώσεις σου κατά το παρελθόν.

Το ξαναλέω.

Ναι, έχεις πει δημόσια ότι θεωρείς το Λούη κορυφαίο, στο επίπεδο Αλόνσο κτλ.

Επί της ουσίας όμως, το αναιρείς, στην αμέσως επομένη ευκαιρία που θα σου δοθεί, με συγκεκριμένου τύπου διατυπώσεις.

Όχι, αυτό που ανέφερες αρχικά, δεν ήταν ότι με αυτό το μονοθέσιο κατά πάσα πιθανότητα θα είχαν σηκώσει ισάριθμες κούπες οι Αλόνσο, Μαξ και Ρικ, στο οποίο και εγώ συμφωνώ.
Είχες σαφή διάθεση αμφισβήτησης του Λούη σε ευρύτερο επίπεδο.

Καλόπιστα θες να πιστέψεις κάποιες στιγμές ότι ο Λούης είναι στο επίπεδο Αλόνσο - Μαξ αλλά τελικά δεν το αντέχεις και σου βγαίνει αυθόρμητα σε ποστ έντονης αμφισβήτησης του.

Σκέψου το λίγο, ξαναδιάβασε τον εαυτό σου.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#690792 Ο LH μπορεί και παίρνει παραπάνω λεφτά, γιατί με κάποιον τρόπο τα επιστρέφει : με την απόδοσή του, τους τίτλους, την δημοσιότητα.
Προφανώς ακόμη κι αν ο Russell ή ο Bottas έφερναν τον τίτλο,δεν θα αρκούσε από μόνο του. Δείτε και λίγο τον Rossi στα MotoGP.
Προφανώς και όλη η θεωρητική κουβέντα δεν οδηγεί πουθενά απολύτως. Ο LH είναι αυτή την στιγμή που μιλάμε ο κορυφαίος πιλότος και όλα τα στατιστικά και στοιχεία το λένε πεντακάθαρα.
Και το λέω και εγώ που μου είναι εξαιρετικά αντιπαθής. Η συμπάθεια ή η αντιπάθεια δεν πρέπει να θολώνουν την κρίση μας.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690793 Φιλε δε θα με στεναχωρησεις καθολου αναφεροντας την αποψη σου. Απλα πρεπει να σου πω και τη δικη μου...

Ορισμενα πραγματα οταν γραφονται, απλα κανουν μερικους να θολωνουν και να τα μεταφραζουν οπως θελουνε ωστε να ξεκινησουν τον πολεμο.
Οταν μιλαω για τους τιτλους του Λουη και λεω οτι με το συγκεκριμενο μονοθεσιο στην ουσια ειχε απλα να κερδισει το Μποττας για να στεφθει πρωταθλητης μερικοι το θεωρουν σα προσβολη προς τον αγαπημενο τους οδηγο.
Οταν λεω οτι δε θα ρισκαρει ο Λουης τωρα στα γεραματα με δυνατο ομοσταβλο (το ιδιο θα εκαναν κι αλλοι κορυφαιοι φυσικα), μερικοι το μεταφραζουν σαν ειρωνια.
Οταν λεω "ταχυτατος ο Λεκλερκ αλλα δε με εχει πεισει ακομα για τη σταθεροτητα του", παλι ανοιγουν οι ασκοι του Αιολου.
Οταν ελεγα τοσα χρονια οτι το μονο που καταφερνε ο Φεττελακος για να γραφει το κοντερ κουπες ηταν να κερδιζει το μετριο Βεμπερ (φυσικα χειροτερος του Μποττας ο Βεμπερ, να τα λεμε κι αυτα) παλι πεφτανε να με φανε.

Γενικα οτι και να ειπωθει που χαλαει το αφηγημα που εχει καποιος στο μυαλο του, θεωρειται αυτοματα σαν προσβολη προς τον αγαπημενο του οδηγο κι αιτια πολεμου.

Τελος να θυμισω οτι εχω πει απειρες φορες οτι στο τοσο υψηλο επιπεδο του Λουη, του Αλονσο και του Μαξ δε γινεται να βγουνε αφαλη συμπερασματα οσον αφορα τον καλυτερο. Ακομα και με το ιδιο μονοθεσιο να τρεχανε οι 3 τους για 15 χρονια, στο τελος πιθανοτατα παλι θα τσακωνομασταν για τον καλυτερο. Κι ειμαι σιγουρος οτι ολοι μας θα παρουσιαζαμε επιχειρηματα, που ακομα και να διαφωνουσε καποιος οσον αφορα τον καλυτερο, θα σκεφτοναν "δεν εχει κι αδικο σ' αυτο που λεει για τον αγαπημενο του οδηγο". Ο ενας θα πει οτι γουσταρει Ναντο, ο αλλος θα πει οτι γουσταρει Λουη, καποιος θα πει οτι γουσταρει μονο τη Φερραρι και δεν τον νοιαζουν οι οδηγοι... Κι ολοι δικιο θα εχουνε απο τη μερια τους.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#690797
Anonymous Founder έγραψε:Ο LH μπορεί και παίρνει παραπάνω λεφτά, γιατί με κάποιον τρόπο τα επιστρέφει : με την απόδοσή του, τους τίτλους, την δημοσιότητα.
Προφανώς ακόμη κι αν ο Russell ή ο Bottas έφερναν τον τίτλο,δεν θα αρκούσε από μόνο του. Δείτε και λίγο τον Rossi στα MotoGP.
Προφανώς και όλη η θεωρητική κουβέντα δεν οδηγεί πουθενά απολύτως. Ο LH είναι αυτή την στιγμή που μιλάμε ο κορυφαίος πιλότος και όλα τα στατιστικά και στοιχεία το λένε πεντακάθαρα.
Και το λέω και εγώ που μου είναι εξαιρετικά αντιπαθής. Η συμπάθεια ή η αντιπάθεια δεν πρέπει να θολώνουν την κρίση μας.


Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ.

Να θυμισω οτι κι εγω ο ιδιος απο την αρχη θεωρησα δεδομενο οτι ο Λουης πρεπει να μεινει στη Μερσεντες. Γιατι οταν εισαι η Μερσεντες, θελεις τον καλυτερο και δεν κανεις πειραματα με ενα φερελπι νεο σαν το Ρασσελ. Ειμαι σιγουρος για την ανανεωση, γιατι οπως ειπα ειναι ξυπνιος κι ο Τοτο (και ξερει ποιον πρεπει να υπογραψει) και φυσικα η παλια πουτανα ο Λουης (αυτος εχει περασει στο επομενο λεβελ εξυπναδας :s_tongue ) επισης δε θα τα χαλασει για λιγα ψωροεκατομυρια.

Και γι' αυτο αλλωστε τρολλαριζα συνεχεια την "αγωνια" για την ανανεωση που καλλιεργουν τοσο καιρο.

Αλλα ολα αυτα που λεω φιλε, δε μετρανε καν. Αν πω για παραδειγμα οτι "με το διαστημοπλοιο απλα ειχε να κερδισει το Μποττας για να παρει τιτλους" γινομαι αυτοματα ο κομπλεξικος που θελει να βγαλει καλυτερους τους Αλονσο-Μαξ :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#690798 Βεβαια αυτο με το καλυτερο μονοθεσιο ειναι και θεμα τυχης , ικανοτητας να προβλεπεις η και ικανοτητας να βοηθας κι εσυ να γινει καλυτερο.
Γιατι μπορει ο Φετελ πχ να ηταν τυχερος να βρεθει στην Red Bull την περιοδο που αυτη ειχε διαστημοπλοιο, αλλα ο Λιουις πηγε με ενα ΠΠ στις βαλιτσες του στην Μερκ χωρις αυτη να εχει το κορυφαιο μονοθεσιο και τα πηρε ολα.
Αυτο σημανει οτι ολοι, ομαδα, μηχανικοι, σχεδιαστες, οδηγος, συντελεσαν στο να τα σαρωσουν ολα.
Οπως εγινε στην περιοδο του Σουμαχερ στην Φερραρι.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#690799
Αυτο σημανει οτι ολοι, ομαδα, μηχανικοι, σχεδιαστες, οδηγος, συντελεσαν στο να τα σαρωσουν ολα.

Οχι. Οι νεοι κανονισμοι- κινητηρες απλα. Η μερκ ασχολιοταν απο το 2010 για την υβριδικη εποχη.
Οταν υπεγραψε εκει το 2012 ηξερε πολυ καλα τι ερχοταν...με μια απλα μεταβατικη χρονια του 2013...
Βεβαια μπραβο στην Μερκ που εκαναν πραξεις τις υποσχεσεις τους...Οχι σαν κατι Μακλαρενοχονταιους :x
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#690813 Και το πλεονέκτημα που αποκόμισαν σ' αυτή την διετία ήταν τέτοιο ώστε όλοι οι άλλοι μηχανικοί όλων των άλλων ομάδων να μην μπορούν να τους φθάσουν έστω και λίγο επί επτά χρόνια;;